Magát sa opäť postavil pred súd, zaznejú nové dôkazy i výpovede znalcov

Marián Magát, ktorý je stíhaný pre rozsiahlu a dlhodobo páchanú závažnú extrémistickú trestnú činnosť sa dnes opätovne postavil pred prvostupňový súd. Najvyšší súd totiž ešte v máji vyhovel jeho odvolaniu a zrušil rozsudok Špecializovaného trestného súdu z januára tohto roku, na základe ktorého si mal obžalovaný odsedieť vo väzení šesť rokov.

09.07.2024 10:55
magát Foto: ,
Marián Magát počas vynesenia rozsudku na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku 25. januára 2024.
debata (3)

Prvostupňový súd tak musí vec v potrebnom rozsahu znovu prejednať a rozhodnúť. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková, súd bude konkrétne „dopĺňať dokazovanie v zmysle pokynov Najvyššieho súdu SR", pričom pôjde napríklad o doplňujúce výsluchy znalcov alebo čítanie listinných dôkazov. Vo veci sú aktuálne vytýčené tri termíny pojednávania, okrem dnešku aj streda 10. a štvrtok 11. júla.

Magát je súdený pre viac ako 40 skutkov, pričom na začiatku pôvodného procesu čítal prokurátor obžalobu jeden a pol pojednávacieho dňa. Proces s obžalovaným sa začal na súde pôvodne koncom februára 2023, pričom ten svoju vinu poprel.

Marián Magát Čítajte viac Marián Magát obžalovaný z extrémizmu zostáva vo väzbe

Samosudca Špecializovaného trestného súdu uznal v januári obžalovaného za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd a iné a uložil mu úhrnný trest odňatia slobody vo výmere šesť rokov so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia, ako aj trest prepadnutia veci. Konkrétne bol uznaný za vinného zo spáchania 43 skutkov uvedených v obžalobe, z jedného skutku obžalovaného naopak súd spod obžaloby oslobodil, pretože skutok nevyhodnotil ako trestný čin.

magát Čítajte viac 43 skutkov. Magát dostal za dlhoročnú trestnú činnosť šesť rokov. Prokurátor sa odvolal a žiada prísnejší trest

Predmetom obžaloby boli predovšetkým statusy na sociálnych sieťach. Niektoré sa týkali napríklad pochvalných vyjadrení na adresu Adolfa Hitlera. „Naplnenie Hitlerových plánov pre Európu by bolo požehnaním pre nás všetkých,“ uviedol obžalovaný podľa prokuratúry. V iných statusoch kritizoval Židov napríklad pre revolučné násilie. Takisto bolo Magátovi kladené za vinu produkovanie videí, v ktorých podľa jeho vlastných slov „predstavoval“ verejnosti ľudí, ktorí spochybňovali holokaust. Tvrdil napríklad, že počet šesť miliónov zavraždených bol určený dopredu. V inom videu zase tvrdil, že v holokaust verí. „Pokiaľ budem mať čo i len malú pochybnosť, pôjdem do väzenia,“ skonštatoval. V ďalšom videu zase tvrdil, že plynové komory nikto nevidel.

Úrad špeciálnej prokuratúry ešte v decembri 2022 informoval, že extrémistická trestná činnosť Magáta súvisí aj s knižnou publikáciou, ktorá bola vydaná a publikovaná pod názvom Židokracia, ako aj s jej rozširovaním. Národná kriminálna agentúra zadržala a obvinila Magáta v januári 2022. Následne bol vzatý do väzby.

súd Pezinok Marian Magát Čítajte viac Vinia ho z desiatok skutkov. Podľa Magáta Židia vládnu svetu, na súde mu fandia odsúdení extrémisti

Obžaloba na obvineného bola podľa Úradu špeciálnej prokuratúry podaná pre pokračujúci zločin rozširovania extrémistického materiálu, pokračujúci zločin výroby extrémistického materiálu, pokračujúci prečin popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a zločinov proti ľudskosti, pokračujúci prečin hanobenia národa, rasy a presvedčenia, zločin založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, a pre prečin prechovávania extrémistického materiálu.

Magát je zakladateľom skupiny Vzdor Kysuce. V inom prípade ho v roku 2017 za nedovolené ozbrojovanie právoplatne odsúdili na tri roky podmienečne, v dôsledku čoho nemohol kandidovať na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja. V roku 2016 neúspešne kandidoval v parlamentných voľbách.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Marián Magát #extrémistický trestný čin