Fico prvýkrát od atentátu viedol vládu. Ukrajine ponúkol pomoc po ruskom útoku na detskú nemocnicu

Premiér Robert Fico (Smer) prišiel v utorok na rokovanie vlády. Ide o jeho prvé rokovanie po atentáte. Vláda sa v utorok zaoberá plnením úloh plánu obnovy aj eurofondami.

09.07.2024 11:10 , aktualizované: 16:14
debata (84)
Fico prvýkrát po atentáte na vláde
Video

Svoj návrat na vládu komentoval Fico aj na sociálnej sieti. A tak ako napríklad na Devíne počas osláv sviatku Sv. Cyrila a Metoda si opäť neodpustil narážku na svojich oponentov. „Drahé progresívno-liberálne médiá a opozícia, prepáčte, že som prežil, ale som späť,“ uviedol premiér.

„Pomaly sa vraciam do pracovného tempa a dúfam, že čoskoro budem v poriadku, aby som mohol naplno vykonávať svoju funkciu, do ktorej ma zvolili občania Slovenskej republiky,“ povedal Fico. V stredu sa uskutoční tradičné rokovanie vlády, ktoré bude podľa Úradu vlády opätovne viesť premiér.

Premiér Robert Fico prichádza na rokovanie...
Premiér Robert Fico prichádza na rokovanie...
+7Premiér Robert Fico prichádza na rokovanie...

Minister investícií Richard Raši (Hlas) priblížil, že Fico bol v poriadku a rokovanie vlády viedol tak, ako predtým. Ministri mali zároveň rozpravu o tom, čo bude na stredajšom rokovaní vlády. Podľa Rašiho predložia jeden veľmi dôležitý materiál, o ktorom viac povedať nechcel.

Premiéra postrelili po výjazdovom rokovaní vlády v Handlovej 15. mája. Streľbou zblízka mu páchateľ činu spôsobil viaceré vážne zranenia. Fico sa v uplynulých dňoch zúčastnil na cyrolo-metodských oslavách aj žatve.

Premiér Robert Fico na žatve pri Voderadoch v...
Premiér Robert Fico na žatve pri Voderadoch v...
+7Premiér Robert Fico na žatve pri Voderadoch v...

Poobede Úrad vlády na facebooku informoval, že Fico absolvoval telefonický rozhovor so svojim ukrajinským kolegom Denysom Šmyhaľom. „Predseda vlády potvrdil ponuku slovenskej vlády hospitalizovať na Slovensku detských onkologických pacientov z Kyjeva. Predsedovia vlád sa dohodli, že technický prevoz a následnú hospitalizáciu zabezpečia ministri zdravotníctva,“ uviedol Úrad vlády.

Raketový úder na kyjevskú detskú nemocnicu
Video

Počet obetí pondelkového ruského raketového útoku na Kyjev sa v utorok zvýšil na 31 mŕtvych a 117 zranených vrátane detí z nemocnice Ochmatdyt.

Pomoc kyjevskej nemocnici už v pondelok ponúkol Národný ústav detských chorôb.Po prvých informáciách o bombardovaní nemocnice sa prednostka kliniky Alexandra Kolenová spojila s medzinárodnou organizáciou St. Jude Global, ktorá v krízových situáciách hľadá aj možnosti ako pomôcť pacientom v krajinách, kde to situácia neumožňuje. „Naším cieľom je poskytnúť okamžitú podporu tým najzraniteľnejším – deťom, ktoré sa ocitli v mimoriadne ťažkej situácii a ak bude treba, vedia sa kolegovia na nás obrátiť aj v prípade iných diagnóz,“ dodal riaditeľ nemocnice Peter Bartoň.

Fico na žatve: Slovensko bude trvať na zákaze dovozu niektorých agrokomodít z Ukrajiny
Video

Drucker: Útočiť na deti je absolútne neprijateľné

Útočiť na deti a civilistov v akejkoľvek vojne či konflikte je absolútne neprijateľné. Po rokovaní vlády to uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas). Poukázal tiež, že jeho kolegyňa, ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) ihneď ponúkla ukrajinskej strane kapacity NÚDCH.

Na otázku, či vláda nevydá spoločné vyhlásenie, v ktorom by tento útok odsúdila, Drucker povedal, že sa nebráni „tisícom všelijakých deklarácií, ktoré neviem, či sú úplne také praktické“. Poukázal, že útok odsúdila Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov, respektíve mnohí jej členovia. Podľa šéfa rezortu školstva je najdôležitejšie konať, pričom opäť poukázal na ponuku ministerky zdravotníctva. „Nechcem to zľahčovať, nechcem teraz pôsobiť, že sa niečomu vyhýbam, ale urobiť gesto a nekonať potom aj vo veciach, v ktorých môžete pomôcť, by nebolo fér,“ myslí si. Gesto Fica smerom k Ukrajine Drucker označil za ten správny čin.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia uarus Čítajte viac Skaza a strach, opísali svedkovia po zásahu kyjevskej detskej nemocnice

Na Slovensku má vzniknúť Národný archív obrazových vyšetrení. Má umožniť zdieľanie akýchkoľvek obrazových vyšetrení medzi zdravotníkmi aj medzi nimi a pacientami. Financovať sa má z prostriedkov plánu obnovy. Na účel je vyčlenených viac ako osem miliónov eur. Vláda určila ako prijímateľa peňazí na projekt Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

„Cieľom projektu je systematická archivácia vyšetrení a ich spárovanie s anamnézou či inými vyšetreniami daného pacienta, čím bude umožnené komplexné vyhodnotenie zdravotného stavu pacienta a nastavenie personalizovanej liečby na základe všetkých dostupných dát. Taktiež bude umožnený jednoduchší prístup k predchádzajúcim vyšetreniam pacienta, a tým pádom jednoduchšie posúdenie progresie v čase,“ ozrejmilo Ministerstvo zdravotníctva SR. Zároveň bude možné budovať databázy a súbory, ktoré budú následne využívané napríklad na trénovanie umelej inteligencie ako nástroja na zabezpečenie pomoci pri diagnostike.

fico Čítajte viac Fico vyvolal rozruch na žatve pri Trnave. Čo povedal prítomným?

Celkovo je na projekt vyčlenených z plánu obnovy viac ako 8,03 milióna eur. „Uvedené finančné zdroje predstavujú hornú hranicu rozpočtu, ktorý bude ďalej spresnený a až na základe skutočnej potreby bude stanovená potrebná výška finančných prostriedkov,“ ozrejmilo ministerstvo.

Fico, oslavy Cyrila a Metoda Čítajte viac Premiér Fico sa po prvýkrát objavil na verejnosti. Chce byť hrádzou voči progresivizmu a liberálnej ideológii
84 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #Robert Fico #rokovanie vlády #atentát na Roberta Fica