Liberáli vyzvali Pellegriniho, aby na summite NATO nepodkopával Slovensko a našu dlhoročnú snahu patriť na západ

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) vyzvala prezidenta Petra Pellegriniho, aby na summite NATO jasne prezentoval jednotu aliancie, nepodkopával našich spojencov a hlavne, aby nepodkopával Slovensko a našu dlhoročnú snahu patriť na západ. Liberáli od slovenského prezidenta na summite NATO očakávajú, že bude prezentovať jasnú pozíciu Slovenska nielen v členstve aliancie, ale aj pri podpore Ukrajiny.

09.07.2024 15:37
pellegrini Foto: ,
Prezident Peter Pellegrini vystupuje z lietadla po prílete na americkú vojenskú základňu Andrews, aby sa zúčastnil na summite NATO vo Washingtone. 8. júl 2024
debata (25)

Podľa predsedu strany Branislava Gröhlinga musí od slovenského prezidenta vzísť jednoznačné gesto, že naša krajina stojí na strane Ukrajiny, chceme jej pomáhať a brániť ju pred agresiou.

Čo si myslí Pellegrini o Orbánových ukrajinských aktivitách?
Video

„Verím, že Pellegrini sa na tomto summite NATO odprostí od politiky Roberta Fica (Smer) a nebude prezentovať jeho fiktívny mier, ktorý tu stále šíri. Videli sme, ako zneužil oslavy Cyrila a Metoda na Devíne, keď chválil Viktora Orbána, ktorý išiel rokovať do Ruska s Putinom a vraj, keby mu to zdravotný stav dovolil, išiel by s ním," uviedol šéf liberálov na dnešnej tlačovej besede. Súčasne sa pýta, čo maďarský premiér Orbán vyrokoval, keď Rusi zaútočili na detskú nemocnicu v ukrajinskom Kyjeve. Pri tejto informácii taktiež zdôraznil, že slovenským partnerom by mala byť Severoatlantická aliancia a nie Ruská federácia, ktorá ohrozuje našu krajinu i krajiny našich susedov.

LEŠŤ: Odovzdanie velenia nad bojovým zoskupením NATO Čítajte viac Hrozba Ruska aj Číny. Podporil by Pellegrini Orbánove cesty a s čím išlo Slovensko na summit NATO?

Členstvo a nečlenstvo v Severoatlantickej aliancii je podľa poslanca Juraja Krúpu (SaS) ako rozhodnutie medzi vojnou a mierom. Ďalej upriamil pozornosť na bezpečnostnú situáciu krajín, ktoré nie sú členom NATO a o toto členstvo sa usilujú. Podľa Krúpu je to z toho dôvodu, že členstvo v NATO považujú za jedinú záruku bezpečnosti a obranyschopnosti. Medzi tieto krajiny patrí už spomínaná Ukrajina alebo Moldavsko či Gruzínsko. „Aliancia má naďalej vitalitu a životaschopnosť. Vidíme to, že sa rozširuje ďalej a dnes má 31 členov," uviedol na tlačovej besede.

Na stole budú Rusko aj Čína. Pellegrini odletel na summit NATO do Washingtonu
Video

Krúpa sa súčasne pýta, s čím ide Pellegrini do Washingtonu na summit. „Aký bude konkrétny vstup Slovenska na summite? Že im dodávame elektrickú energiu? Alebo akým spôsobom budeme na Slovensku bojovať s propagandou a dezinformáciami? Príde tam Pellegrini, všetko schváli, vráti sa na Slovensko a bude kritizovať ďalej? Bude spochybňovať rozhodnutia aliancie tak, ako to robí Fico?," pýta sa poslanec.

Viktor Orbán Čítajte aj Orbán píše pre Newsweek o zlomovom momente: Zmyslom NATO je mier, nie nekonečná vojna
25 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Peter Pellegrini #vojna na Ukrajine #summit NATO #strana SaS