Pellegrini: Útoky na Kyjev nenaznačujú snahu Ruska sadnúť si za rokovací stôl. Fico telefonoval so Šmyhaľom

Prezident SR Peter Pellegrini v utorok odsúdil ruský raketový útok na najväčšiu detskú nemocnicu na Ukrajine. Zároveň vyjadril ľútosť nad obeťami, ktorých životy si zásah vyžiadal. Uviedol to pred začiatkom summitu Severoatlantickej aliancie (NATO) vo Washingtone. Informoval o tom odbor komunikácie kancelárie prezidenta SR.

09.07.2024 16:47 , aktualizované: 20:30
debata (77)
Raketový úder na kyjevskú detskú nemocnicu
Video

Ukrajina tvrdí, že ruská armáda v pondelok počas dňa zasiahla nemocnicu Ochmatdyt v Kyjeve strategickou riadenou strelou s plochou dráhou letu Ch-101. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová zase vyhlásila, že nemocnicu zasiahla ukrajinská raketa systému protivzdušnej obrany NASAMS. Ruské pondelkové útoky na ukrajinskú metropolu si vyžiadali najmenej 32 obetí vrátane štyroch detí a vyše dve stovky zranených. Po ľuďoch uviaznutých v troskách pátrali stovky záchranárov a dobrovoľníkov.

Rusi zbombardovali detskú nemocnicu v Kyjeve.
Dym stúpa po ruskom raketom útoku v ukrajinskej...
+22Ruské sily uskutočnili v pondelok rozsiahle...

„Je to veľká tragédia a veľké nešťastie pre všetky obete, zranených a ich rodiny,“ povedal Pellegrini v súvislosti s útokom na nemocnicu. „Takéto útoky nenaznačujú snahu Ruska sadnúť si za rokovací stôl. Ale ak sa o to nepokúsime, počet obetí bude narastať nielen na fronte, ale aj v radoch civilného obyvateľstva a Ukrajina bude z mesiaca na mesiac čoraz viac decimovanou krajinou,“ uviedol Pellegrini.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia uarus Čítajte viac Skaza a strach, opísali svedkovia po zásahu kyjevskej detskej nemocnice

Zopakoval, že všestranná pomoc Ukrajine, do ktorej je SR zapojená od začiatku vojny viac ako niektoré veľké a ekonomicky silné štáty, musí ísť ruka v ruke so snahou svetového spoločenstva o zastavenie paľby. „Našou spoločnou snahou by malo byť rokovanie o mieri. Túžba po mieri totiž neznamená podporu agresora,“ zdôraznil slovenský prezident.

Čo si myslí Pellegrini o Orbánových ukrajinských aktivitách?
Video

Vo Washingtone sa plánuje stretnúť so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským. Pellegrini sa ho podľa svojich slov bude pýtať na jeho víziu ukončenia konfliktu na Ukrajine.

Pellegrini vyjadril presvedčenie, že rozvážna zahraničná politika SR môže byť v budúcnosti výhodou a Slovensko vďaka nej môže byť krajinou, ktorá prispeje k zmiereniu medzi Západom a Východom.

Šutaj Eštok: Žiadna obrana nedokáže stopercentne zabrániť útoku nepriateľa

Žiadna obrana, žiadne zbrane sveta nedokážu stopercentne zabezpečiť, aby sa cieľom nepriateľa nestal aj objekt ako detská nemocnica. Podobných hrôz môže byť ešte veľa, pokiaľ sa vojna na Ukrajine neskončí a nedosiahne sa prímerie. Uviedol to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) na sociálnej sieti v súvislosti s utorkovým ruským útokom na nemocnicu v Kyjeve.

„Tieto strašné veci sa skončia vtedy, keď sa na Ukrajine prestane bojovať. Čím skôr sa tak stane, tým lepšie. Hľadanie spravodlivého mieru za rokovacím stolom je hľadanie riešenia bez takých obetí, ako boli v detskej nemocnici,“ zdôraznil Šutaj Eštok.

Ako podotkol, vojna je nielen o smrti státisícov vojakov na fronte, ale aj nevinných civilistov vrátane detí. „Toto prináša každý vojenský konflikt zo svojho princípu, ktorým je vzájomné zabíjanie a ničenie,“ objasnil minister s tým, že čím dlhšie sa bude bojovať, tým viac bude obetí.

Robert Fico, rokovanie vlády Čítajte viac Fico prvýkrát od atentátu viedol vládu. Ukrajine ponúkol pomoc po ruskom útoku na detskú nemocnicu

Reagovala aj opozícia

Podpredseda parlamentu a predseda PS Michal Šimečka vyzval premiéra a prezidenta k odsúdeniu ruského útoku. „Môžeme mať rôzne názory na zahraničnú politiku. Ak ale Rusko bombarduje detskú nemocnicu, zabíja deti na dialýze, tak snáď musíme byť schopní odsúdiť tento barbarský čin všetci. Vyzývam predsedu vlády, prezidenta republiky, aby odsúdili tento útok, a zároveň poskytli nášmu partnerovi, nášmu susedovi, ktorý čelí ruským útokom, maximálnu pomoc. Či už humanitárnu alebo aj inú,“ vyhlásil.

Premiér Robert Fico medzitým telefonoval s predsedom vlády Ukrajiny Denysom Šmyhaľom. Potvrdil mu ponuku hospitalizovať na Slovensku detských onkologických pacientov z Kyjeva, no ruský útok priamo neodsúdil. Dohodli sa, že technický prevoz a následnú hospitalizáciu zabezpečia ministri zdravotníctva.

LEŠŤ: Odovzdanie velenia nad bojovým zoskupením NATO Čítajte viac Hrozba Ruska aj Číny. Podporil by Pellegrini Orbánove cesty a s čím išlo Slovensko na summit NATO? pellegrini Čítajte viac Liberáli vyzvali Pellegriniho, aby na summite NATO nepodkopával Slovensko a našu dlhoročnú snahu patriť na západ
77 debata chyba
Viac na túto tému: #Kyjev #Peter Pellegrini #vojna na Ukrajine