Vo viacerých okresoch môže teplota dosiahnuť až 36 stupňov Celzia. Pozor na riziko úpalu a úžehu

Vo viacerých okresoch na Slovensku treba počas stredy počítať s vysokými teplotami, v niektorých z nich môže teplota dosiahnuť 35 až 36 stupňov Celzia. Slovenský hydrometeorologický ústav v tejto súvislosti vydal výstrahy prvého a druhého stupňa, informuje o tom na svojom webe.

10.07.2024 10:37
Vodná nádrž Bukovec počasie horúčavy kúpanie leto Foto: ,
Návštevníci sa kúpu v rekreačnej oblasti pri vodnej nádrži Bukovec v okrese Košice-okolie 6. júla 2024.
debata
Horúčavy v Bratislave.
Horúčavy v Bratislave. Zrekonštruovaná fontána...
+30Horúčavy v Bratislave. Zrekonštruovaná fontána...

Výstraha druhého stupňa platí od 14.00 h do 18.00 h v celom Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji a vo viacerých okresoch Banskobystrického, Trenčianskeho a Košického kraja. Meteorológovia tam očakávajú miestami dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 až 36 stupňov Celzia. „Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ dodal SHMÚ.

Výstraha prvého stupňa platí v rovnakom čase v takmer celom Prešovskom kraji a v okresoch Bytča a Žilina. Tam SHMÚ očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu na úrovni 33 až 34 stupňov Celzia.

Bolo vám už teraz horúco? Tak teploty pôjdu ešte vyššie
Video
Zdroj: TV Pravda

V horúčavách netreba podceniť riziko úpalu a úžehu. Apelovali na to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Zdôraznili potrebu vhodného obliekania, používania krémov s vysokým ochranným faktorom proti UV žiareniu a nosenia pokrývky hlavy v exteriéri.

„Úpal je prehriatie organizmu, ktoré vzniká aj bez priameho slnečného žiarenia. Úžeh je prehriatie organizmu vplyvom slnečného žiarenia. Prejavujú sa bolesťami hlavy, nevoľnosťou, mdlobami až závratmi, povrchným a zrýchleným dýchaním, rýchlym pulzom, zvýšenou telesnou teplotou, zvracaním,“ ozrejmili.

Ružiná, vodná nádrž Čítajte viac Nová oáza v horúčavách: Populárna vodná nádrž je po rokoch konečne napustená. Turisti ju už môžu využívať naplno

Osobu s príznakmi úpalu alebo úžehu treba premiestniť do chladného prostredia a uložiť do stabilizovanej polohy. „Zbavte ho nepotrebného oblečenia vrátane obuvi a ponožiek. Postupne ho ochladzujte, najlepšie obkladmi, nie sprchou alebo kúpeľom. Tekutiny mu podávajte po malých množstvách, najlepšie lyžičkou. Väčšie množstvo vody naraz sa neodporúča,“ pripomenuli odborníci. Pri zhoršení stavu treba podľa nich privolať pomoc, a to na linke 155 alebo 112.

debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #leto #horúčavy #úpal #úžeh