Ficova vláda odklepla pozostalým po Krivočenkovi 90-tisíc eur. Remišová: Výsmech obetiam covidu

Pozostalí po advokátovi Ľubomírovi Krivočenkovi dostanú odškodnenie v sume 90 000 eur. Vyplýva to z materiálu, ktorý v stredu schválila vláda. Cieľom je zmierniť nemajetkovú ujmu pozostalých formou poskytnutia finančnej náhrady. Po 30 000 eur dostane manželka a dve deti advokáta.

10.07.2024 12:04 , aktualizované: 15:45
debata (90)

„Rozhodnutie vlády vychádza z neaplikovateľnos­ti relevantnej vnútroštátnej právnej úpravy na tento prípad a z existujúceho záväzku SR rešpektovať medzinárodné ľudskoprávne úpravy, ktorými je viazaná,“ píše sa v schválenom materiáli.

V tomto prípade je podľa vlády právnym rámcom článok 2 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd a z neho vyplývajúca objektívna zodpovednosť štátu za porušenie jeho záväzkov v súvislosti s ochranou života osoby obmedzenej na osobnej slobode.

Fico o vyšetrovaní smrti advokáta Krivočenka
Video

„S hmotnoprávnym všeobecným záväzkom štátu chrániť zákonom právo na život súvisí aj procesná povinnosť štátu vykonať účinné vyšetrovanie v prípade možného porušenia tohto záväzku,“ skonštatovala vlá­da.

Remišová: Vláda sa vysmieva ostatným obetiam

Vláda Roberta Fica sa odškodnením pozostalých po Krivočenkovi vysmieva ostatným obetiam pandémie, skonštatovala opozičná poslankyňa Veronika Remišová (klub Slovensko). „Odškodniť jediného človeka, ktorý navyše zomrel vo väzení na COVID, podobne ako milióny ľudí na celom svete a bol navyše obvinený v kauze Dobytkár, je ukážkou arogancie voči všetkým obyvateľom Slovenska,” povedala Remišová. Zároveň poukázala na to, že vláda odškodnila oveľa menšou sumou rodiny hasičov, z ktorých jeden mal tri malé deti, ktorí pomáhali pri odstraňovaní dopravnej nehody. Rovnako vláda podľa poslankyne odškodnila oveľa menšou sumou rodiny obetí vlakového nešťastia, kde zrejme zásadným spôsobom zlyhal štát.

nehoda, D1, hasiči Čítajte viac Pohreb hasičov, ktorí zahynuli na D1, bude budúci týždeň. Vláda schválila pozostalým po 50-tisíc eur

Fico podľa Remišovej v tejto súvislosti napĺňa slová, ktoré zazneli na poľovníckej chate, keď sľuboval, že z obetí spraví páchateľov a z páchateľov spraví obete a bude ich odškodňovať za akože porušovanie ich ľudských práv. „Odškodňovať obvinených v kauze Dobytkár, v ktorej ide o korupciu nevídaných rozmerov pri agrodotáciach, je výsmech všetkým ľuďom na Slovensku," dodala opozičná poslankyňa.

Robert Fico / Juraj Blanár / Čítajte viac Fico: Budeme rozmýšľať, ako morálne aj finančne odškodníme Hambálka

Advokát Ľubomír Krivočenko bol vo väzbe od marca 2020 do 28. februára 2021, kedy zomrel. Jeho úmrtiu predchádzalo rozšírenie nákazy ochorenia COVID-19 v Ústave na výkon väzby v Bratislave. Zomrel vo väzenskej nemocnici v Trenčíne. Vláda pripomína, že manželka zosnulého žiadala opakovane počas jeho väzby o zvýšenú zdravotnú starostlivosť, keďže bol rizikovým pacientom pre jeho vek 59 rokov a pre ochorenia, ktorými trpel. „Jej žiadosti boli opakovane zamietnuté,“ píše sa v materiáli. Bezprostredne po smrti manželka iniciovala trestné konania a podávala podnety na prešetrenie, či jej manžel nezomrel v dôsledku nedostatočnej a oneskorenej lekárskej pomoci a či štátne orgány neprispeli k jeho smrti. Trestné oznámenia i podnety boli odmietnuté s odôvodnením, že zdravotná starostlivosť bola správna a nezanedbaná.

väznica, väzenie, basa, Leopoldov, väznica v Leopoldove, Čítajte viac Špeciálna prokuratúra reaguje na Fica: Poskytovanie zdravotnej starostlivosti väzňom má na starosti Zbor väzenskej a justičnej stráže

Krivočeko bol v marci 2020 Špeciali­zovaným trestným súdom vzatý do väzby pre obvinenie v kauze Dobytkár. Väzba trvala do 28. februára 2021, kedy zomrel.

90 debata chyba
Viac na túto tému: #odškodnenie #pandémia #Ľubomír Krivočenko