Vláda odklepla šéfovi ÚVO 8-tisíc eur mesačne, vlani urobil na úrade čistky

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Peter Kubovič bude za svoju funkciu poberať mzdu vo výške 6 114 eur. Vyplýva to z dokumentu, ktorý v stredu schválila vláda. Výška mzdy je podľa zákona o verejnom obstarávaní naviazaná na platy vedúcich iných štátnych úradov. Kubovič dostane 1,5-násobok tejto mzdy.

10.07.2024 12:26
Peter Kubovič Foto: ,
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Peter Kubovič.
debata (2)

Okrem toho Kubovičovi patria podľa materiálu aj paušálne náhrady vo výške takmer dvetisíc eur.

Petra Kuboviča zvolili za predsedu ÚVO na päťročné funkčné obdobie poslanci parlamentu v roku 2022. Za jeho zvolenie hlasovalo 85 zo 141 prítomných poslancov. Navrhla ho vláda na základe verejného vypočutia. V minulosti bol členom rady ÚVO.

Ako vlani uviedla SITA s odkazom na Transparency International Slovensko a Nadáciu Zastavme korupciu, Kubovič začal svoje pôsobenie v úrade neodôvodneným personálnym zemetrasením. „Od decembra nastúpilo až 17 nových riadiacich pracovníkov, pričom väčšina pozícií bola obsadená bez výberového konania,“ uvádzajú mimovládky s tým, že výmena nastala na všetkých kľúčových postoch.

Peter Kubovič Čítajte viac Poslanci zvolili za nového šéfa ÚVO Petra Kuboviča, bol jediný kandidát

Kubovič tiež podľa nich zrušil poverenie pre riaditeľa Inštitútu pre verejné obstarávanie. Dvojica organizácií skonštatovali, že Kubovič viaceré dôležité pozície obsadil známymi ľuďmi, väčšinou bývalými kolegami z čias jeho prvého pôsobenia v ÚVO.

„Pri niektorých personálnych nomináciách je sporná ich kvalita, vo viacerých prípadoch je zase otázne dodržanie štátnozamestna­neckého zákona. Je podozrenie, že výmeny sledujú cieľ, zabezpečiť ľudí blízkych súčasnej vládnej garnitúre v závere jej pôsobenia,“ poukazujú mimovládky.

ÚVO vo svojej reakcii potvrdil, že jeho predseda po nástupe realizoval na niektorých postoch personálne zmeny. „Zastávame názor, že realizovaná výmena vedúcich štátnych zamestnancov nebola veľkého rozsahu. ÚVO má aktuálne 14 riaditeľov odborov a 41 vedúcich oddelení. K výmene došlo len na 6 riaditeľských pozíciách, 1 riaditeľské miesto bolo doobsadené a výmena bola realizovaná na poste GTSÚ,“ spresnil riaditeľ odboru komunikácie a protokolu Jozef Gabík. Ako dodal, v porovnateľnom období predchádzajúci predseda ÚVO vymenil 14 vedúcich štátnych zamestnancov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Úrad pre verejné obstarávanie #Peter Kubovič