Na nadstavbu a opravu detskej fakultnej nemocnice v Košiciach pôjde takmer 36 miliónov eur

Na nadstavbu a rekonštrukciu časti objektu Detskej fakultnej nemocnice (DFN) Košice pôjde takmer 36 miliónov eur. Vyplýva to z iniciatívneho materiálu, ktorý v stredu schválila vláda. Nadstavba má umožniť aj rekonštrukciu budov, do ktorých sa komplexne neinvestovalo 40 rokov. Dobudovať sa majú nové priestory pre viaceré oddelenia.

10.07.2024 12:36 , aktualizované: 12:51
Detská fakultná nemocnica Košice Foto:
Vizualizácia. Takto už mohla vyzerať DFN v Košiciach
debata (4)

Cieľom návrhu realizácie nadstavby a stavebných úprav objektu košickej detskej fakultnej nemocnice je rozšíriť, zmodernizovať a vynoviť súčasné nemocničné priestory pre detských pacientov, sprevádzajúce osoby a zdravotnícky personál. Vláda priblížila, že do časti objektov sa neinvestovalo takmer 40 rokov a sú v podstate v pôvodnom stave.

Financovanie projektu bude hradené zo štátneho rozpočtu z kapitoly Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR vo výške 35 887 967 eur, zabezpečiť sa má do 31. decembra 2028. Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas) má priebežne zabezpečiť a vykonať kroky smerujúce k realizácii projektu.

parlament, fico Čítajte viac Doživotná renta pre Fica, zákaz protestov pred domami politikov. Pellegrini podpísal lex atentát

„Nadstavba nemocnice bude mať prínos v oblasti zvýšenia bezpečnosti pracovísk, zlepšení kvality priestorov určených pre pacientov, zvýšenia hygienických štandardov,“ píše sa v schválenom materiáli.

Vláda v návrhu okrem iného priblížila, že oddelenie neonatologickej a intenzívnej medicíny je už 20 rokov v zastaraných, nevyhovujúcich prenajatých priestoroch, do ktorých DFN Košice nemôže investovať. Vďaka projektu sa majú vybudovať nové priestory pre oddelenie neonatologickej a intenzívnej medicíny, ako aj pre urgent II. typu pre deti a dorast a oddelenie rádiológie a zobrazovacích metód. Nové priestory má dostať aj oddelenie detskej onkológie a hematológie, fyziatricko-rehabilitačné oddelenie, klinika detí a dorastu aj oddelenie detskej neurológie. Vytvoriť sa má aj časť priestorov pre oddelenie rádiológie a zobrazovacích metód – MR pracovisko. Vybudovať sa majú nové priestory aj pre špecializované pediatrické ambulancie

Peter Kubovič Čítajte viac Vláda odklepla šéfovi ÚVO 8-tisíc eur mesačne, vlani urobil na úrade čistky

Ľudia suplujú štát

V piatok 5. júla bola ukončená výzva na podporu Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny v Košiciach, vyzbieralo sa približne 330-tisíc eur. Kampaň bola realizovaná na portáli Donio.sk. Za 30 dní sa do nej zapojilo bezmála 12 500 darcov. Najvyšší dar bol v sume 2-tisíc eur, priemerná výška daru bola 26 eur. Organizátorkami kampane sú primárka oddelenia Vanda Chovanová, a tiež Milena Bobeková, Zuzana Marianková a Simona Bobeková, ktoré sa spojili s neziskovou organizáciou Malenka pôsobiacou pri oddelení.

„Tím oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny diagnostikuje a lieči najzávažnejšie stavy a ochorenia pacientov novorodeneckého veku z Košického a Prešovského kraja,“ uvádza sa v popise kampane. Podmienky fungovania jednotky intenzívnej neonatologickej medicíny v Košiciach označuje za kritické. Vyzbierané prostriedky budú využité na renováciu priestorov, napríklad na výmenu okien, elektrických rozvodov a vodoinštalácie, taktiež na novú klimatizáciu a rekonštrukciu kúpeľní a toaliet. Tiež by mal byť nakúpený nový nábytok, vymenené osvetlenie a dvere. Zakúpené by mali byť aj spotrebiče ako práčka, sušička, chladnička či mikrovlnná rúra.

VÝROČIE: Oslavy príchodu sv. Cyrila a Metoda Čítajte viac Zatiaľ čo ľudia sa skladajú na detskú nemocnicu, vláda dala 400-tisíc eur na slávnosti. KDH hovorí o klientelizme

Peniaze dostane aj nemocnica v Nových Zámkoch

Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) Nové Zámky dostane od štátu 196 500 eur na odstránenie škôd po zatopení. Zdroje sa majú uvoľniť zo Všeobecnej pokladničnej správy. Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré kabinet schválil na svojom stredajšom rokovaní.

„Dňa 26. júna mesto Nové Zámky zasiahli prívalové dažde, ktoré spôsobili zatopenie celého mesta, vrátane FNsP Nové Zámky. V rámci nemocnice boli spôsobené majetkové škody, keďže boli zatopené vyšetrovne, výťahové šachty, kuchyňa, práčovňa, ako aj chodby, vrátane skladov so zdravotníckym materiálom, liekmi a potravinami,“ uvádza sa v predkladacej správe.

Nemocnica v Nových Zámkoch ostala po búrke pod vodou, z dôvodu mimoriadnej situácie je uzavretá
Video
Archívne video

Rezort financií má zdroje na sanáciu uvoľniť do 30. augusta. Následne ich ministerstvo zdravotníctva alokuje v prospech nemocnice v Nových zámkoch, urobiť tak má do konca septembra.

Novozámockú nemocnicu po prudkých prívalových dažďoch, ktoré zasiahli región 26. júna vo večerných hodinách, pre pacientov a návštevníkov zatvorili. Vedenie vtedy vyhlásilo mimoriadnu situáciu. Zdravotnícke zariadenie opätovne otvorili 28. júna, operatívu spustili 2. júla.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #Košice #zdravotníctvo