Vláda odobrila návrh zmien v Trestnom zákone. Po konzultácii s eurokomisiou sa niektoré tresty sprísnia

Vláda na stredajšom zasadnutí odobrila návrh zmien v Trestnom zákone, ktorý zohľadňuje výsledky konzultácií s Európskou komisiou (EK). Okrem iného ide o úpravu trestných sadzieb pri niektorých trestných činoch. Kabinet navrhuje Národnej rade (NR) SR prerokovanie novely v skrátenom legislatívnom konaní.

10.07.2024 13:03 , aktualizované: 18:20
vláda Foto: ,
Snímka zo 43. rokovania vlády SR 10. júla 2024 v Bratislave.
debata (10)

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) poukázal na to, že navrhované zmeny sa týkajú ustanovení súvisiacich s ochranou finančných záujmov EÚ. „Tieto zmeny sme v zásade navrhli upraviť po konzultácii s Európskou komisiou, aby sme eliminovali už vopred akékoľvek možnosti napádania Slovenskej republiky aj zo strany našej opozície aj z iných strán,“ povedal médiám po stredajšom rokovaní vlády.

Hovoril o snahe schváliť novelizovanú legislatívu ešte pred nadobudnutím účinnosti nálezu Ústavného súdu SR v prípade novely trestných kódexov. Podpredsedu Národnej rady SR Petra Žigu (Hlas-SD) požiada o zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu.

ústavný súd Čítajte viac Ústavný súd zrušil len malú časť zmien v trestných kódexoch. Verdikt padol po vyše štyroch mesiacoch

V prípade trestných činov poškodzujúcich finančné záujmy EÚ sa navrhuje obligatórny trest odňatia slobody uplatňovať v prípade, ak horná hranica trestnej sadzby trestu odňatia slobody ustanovená v osobitnej časti Trestného zákona bude prevyšovať šesť rokov.

„Vzhľadom na zmeny a doplnenia Trestného zákona týkajúce sa ochrany finančných záujmov Európskej únie sa navrhuje do Trestného zákona zaviesť výslovnú právnu úpravu pojmového vymedzenia finančných záujmov Európskej únie,“ priblížil rezort spravodlivosti v dôvodovej správe legislatívneho návrhu.

Diskusia Gašpara a Kolíkovej o novele Trestného zákona
Video

V rámci trestných činov marenie výkonu správy daní, nepriama korupcia a prijatie a poskytnutie nenáležitej výhody sa navrhuje zosúladiť sadzby trestu odňatia slobody s požiadavkami plynúcimi z príslušnej smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ. „Na tento účel sa primerane upravujú sadzby trestu odňatia slobody,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

Do Trestného zákona sa zavádza aj úprava posudzovania vplyvov novej zákonnej úpravy, ktorou dochádza k skráteniu premlčacích dôb v prípadoch, ak pred zmenou zákona došlo k prerušeniu plynutia premlčacej doby pri trestných činoch, ktoré poškodzujú finančné záujmy EÚ.

Vláda navrhuje, aby novela Trestného zákona nadobudla účinnosť dňom vyhlásenia.

parlament, fico Čítajte viac Doživotná renta pre Fica, zákaz protestov pred domami politikov. Pellegrini podpísal lex atentát

Opozícia hovorí o babráctve

Opozičné hnutie PS i strana SaS kritizujú vládu v súvislosti s ďalšou novelou Trestného zákona, ktorá reaguje najmä na pripomienky eurokomisie.

Podľa predsedu SaS Branislava Gröhlinga koalícia opravuje vlastnoručne pokazené a vyhovára sa opäť raz na opozíciu. „Hoci sa Robert Fico (Smer) tešil, ako uspel na Ústavnom súde SR, teraz musel priznať, že jeho zákon nie je v súlade ani s ústavou a s námietkami Európskej komisie,“ zdôraznil. Hovorí o nekompetentnos­ti vlády.

„Nielenže si sami udelili amnestiu a vyšli v ústrety kriminálnikom, zlodejom a svojim ľuďom. Dokonca to celé urobili tak babrácky, že časti novely zastavil Ústavný súd, a časti narážajú na naše záväzky voči Európskej únii,“ reagoval šéf PS a podpredseda Národnej rady SR Michal Šimečka.

Podpredseda KDH Viliam Karas označil novelu za vynútenú s tým, že je dôsledkom tlaku Európskej komisie a neprimeraného zníženia trestov za korupciu. Vláda ňou podľa jeho slov vytvára nový chaos v trestnej politike štátu. „Považujeme za nedôstojné, že nevyhnutné zmeny nám teraz musí diktovať Brusel,“ dodal.

Igor Daniš aktual Čítajte viac Hra sa skončila. Opozícia dostala historický výprask. Slovenská politika začína od bodu nula
10 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #Európska komisia #Trestný zákon #novela Trestného zákona #trestné kódexy