Vláda pri rozdeľovaní dotácií uprednostňuje koaličných starostov a primátorov, tvrdia progresívci. Úrad vlády kritiku odmieta

Vláda na výjazdových rokovaniach rozdáva dotácie do okresov, kde si voliči zvolili koaličných starostov a primátorov. Do týchto okresov sa dostáva desať až tridsaťnásobne viac peňazí ako do miest a obcí, kde vládne niekto nezávislý alebo predstaviteľ opozície. V stredu o tom na tlačovej konferencii informovali opoziční poslanci parlamentu Marek Lackovič, Michal Šimečka a Jana Hanuliaková (všetci PS).

10.07.2024 14:50 , aktualizované: 17:45
Marek Lackovič, Michal Šimečka Foto:
debata (19)

„Vláda pri rozdeľovaní dotácií uprednostňuje svojich starostov a trestá tých opozičných a nezávislých. Nehľadí na situáciu obcí, ani na ich populačnú veľkosť,“ povedal Lackovič. Dodal, že takéto rozdeľovanie dotácií je extrémne nehospodárne a nespravodlivé.

Lackovič ako príklad uviedol okres Púchov, kde je 44 000 obyvateľov a väčšina z nich – až 83 percent, žije v obciach s nezávislým vedením. Vládne dotácie boli podľa neho rozdelené zle, keďže až 83 000 eur pripadlo koaličným starostom v obciach, kde žije len 8 000 ľudí. Zvyšných viac ako 80 percent obyvateľov okresu získali dotácie len okolo 35 000 eur. Zdôraznil, že tento nepomer rozdelenia dotácií na počet obyvateľov je enormný.

Fico prvýkrát po atentáte na vláde
Video

„Obyvatelia koaličných obcí tak dostali na hlavu až 11-krát viac ako voliči nezávislých starostov. Vláda otvorene trestá obyvateľov obcí za to, že si nezvolili starostov a starostky koalície,“ spresnil. Zároveň doplnil, že vláda dlhuje obyvateľom v 16 okresoch, kde sú nezávislí alebo opoziční starostovia, viac ako jeden milión eur.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer) po stredajšom rokovaní vlády reagoval, že síce nedisponuje presnou štatistikou, ale myslí si, že to tak vôbec nie je. „Pokiaľ viem, výjazdovým rokovaniam vlády predchádza komunikácia s jednotlivými županmi a starostami jednotlivých obcí,“ podotkol. Peniaze sa podľa neho prideľujú všetkým zmysluplným projektom. Ani podľa šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu (nominant SNS) nemá vláda úmysel „preferovať ľudí podľa toho, kde mala aká strana koľko percent“.

parlament, fico Čítajte aj Doživotná renta pre Fica, zákaz protestov pred domami politikov. Pellegrini podpísal lex atentát

Hanuliaková priblížila, že v mnohých obciach alebo mestách ľudia nepocítili žiadnu pomoc, lebo ich vláda obišla. Viaceré z nich nemajú podľa nej ani prístup ku kanalizácii alebo pitnej vode. „Ak máme ako krajina napredovať, potrebujeme silné samosprávy, ktoré budú ľuďom poskytovať kvalitné služby. Slovensko je malá krajina, aby bola úspešná, musí byť spravovaná efektívne a hospodárne,“ uzavrela.

Úrad vlády odmietol kritiku za údajné preferovanie koaličných starostov

Úrad vlády SR nesúhlasí s tvrdením opozičnej strany PS, podľa ktorej vláda na svojich výjazdových zasadnutiach preferuje obce vedené starostami z koaličných strán. Vláda SR podporuje a podporí počas výjazdových zasadnutí vlád projekty, ktoré sú pridanou hodnotou pre občanov naprieč celým Slovenskom, uviedol v stredu v reakcii na PS tlačový odbor úradu vlády.

„Vláda nedelí starostov a primátorov podľa ich politickej príslušnosti, ale hodnotí účelnosť jednotlivých projektov, ktoré dokážu skvalitniť život v regiónoch, na ktoré minulé vlády zabudli a nevenovali im pozornosť,“ reagoval úrad vlády.

Priblížil, že z celkovej poskytnutej dotácie pre jednotlivé obce a mestá, v okresoch Handlová a Prievidza, dostalo dotáciu až 44 % nezávislých starostov a primátorov. „Len ťažko možno pri priznávaní dotácií zachovať politickú pomernosť, keďže napríklad v Trenčianskom samosprávnom kraji strana Progresívne Slovensko nemá zvoleného žiadneho starostu či primátora,“ upozornil úrad.

Dodal, že počas výjazdového rokovania vlády v Trenčíne boli udelené dotácie v hodnote viac ako dvoch miliónov eur a rozdelené medzi 180 subjektov. Najväčší podiel z celkovej vyplácanej sumy, teda takmer 36 %, získali obce so starostami, ktorí kandidovali ako nezávislí. Až za nimi nasledovali starostovia za stranu Hlas-SD (24 %), Smer-SD (20 %) a SNS (13 %). Medzi subjektmi s pridelenou dotáciou boli aj obce, na ktorých čele stoja starostovia kandidujúci za strany SaS či Spolu.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #dotácie #Progresívne Slovensko #Michal Šimečka #vláda Roberta Fica #výjazdové rokovanie vlády