Republika zakladá s nemeckou AfD v europarlamente novú frakciu. Podpredsedom tzv. suverenistov bude Uhrík

Nemecká strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) našla dostatok partnerov z iných členských krajín EÚ na to, aby vytvorila vlastnú politickú frakciu v Európskom parlamente (EP). Tá bola doteraz uvádzaná ako Suverénni. Názov frakcie bude Európa suverénnych národov. Členom bude aj hnutie Republika a jeho šéf Milan Uhrík sa stal podpredsedom frakcie.

10.07.2024 20:05 , aktualizované: 21:10
debata (67)

„Hnutie Republika zakladá spolu s nemeckým AfD a ďalšími vlasteneckými stranami z Európy europarlamentnú frakciu Európa suverénnych národov (ESN). Zároveň mi je cťou oznámiť, že som bol zvolený za podpredsedu celej frakcie. Je to obrovský úspech, ale aj veľká zodpovednosť," uviedol predseda hnutia Milan Uhrík pre Pravdu a neskôr informáciu zverejnil aj na sociálnej sieti.

Agentúra DPA uviedla, že nová politická frakcia si pozorne vyberá svojich členov a má záujem iba o Uhríka, kým Milana Mazureka odmieta. Spolupredsedami skupiny by podľa DPA mali byť René Aust z Nemecka a poľský europoslanec Stanislaw Tyszka.

pellegrini fico volebna noc Čítajte viac Spojí sa krajná pravica? Smer Patriotov vylúčil, Pellegriniho lobing môže zabrať. Fica bude zaujímať blokujúca menšina

Predseda českého opozičného hnutia Sloboda a priama demokracia (SPD) Tomio Okamura už v utorok naznačil, že nová politická skupina združená okolo 14 poslancov AfD bude mať názov Európa suverénnych národov, čo bol práve návrh nemeckej strany.

Orbán, Babiš, Kickl Čítajte viac Čo chcú Babiš a Orbán v EÚ? A pridá sa k nim Fico? Vysvetľuje český politológ

Podľa prvých známych údajov novú frakciu tvorí zatiaľ 28 až 30 zástupcov z deviatich členských krajín EÚ. Jadrom skupiny je 14 europoslancov z AfD. Ďalšími členmi by mali byť šiesti poslanci poľskej strany Konfederácia slobody a nezávislosti (Konfederacja), traja členovia hnutia Koniec zábavy (SALF) zo Španielska, traja za bulharské protieurópsky zamerané hnutie Obroda, dvaja poslanci za Republiku zo Slovenska, po jednom zástupcovi za českú SPD, francúzske protiimigračné hnutie Reconquete, Našu domovinu (MHM) z Maďarska a Únie ľudu a spravodlivosti z Litvy.

To znamená, že skupine sa podarilo nájsť potrebný minimálny počet 23 poslancov z najmenej siedmich členských krajín EÚ.

SR EÚ EP voľbyEP24 výsledky PS BAX Čítajte viac Kde chcú pôsobiť slovenskí europoslanci? Smer má podmienky, PS silnú pozíciu, Republika pripúšťa vznik novej frakcie

Nová skupina je podľa hovorkyne spolupredsedníčky AfD Alice Weidelovej otvorená aj ďalším členom. Tí môžu pribudnúť z Demokratického vlasteneckého hnutia (NIKH) z Grécka, poľskej strany Národné hnutie (RN) či rumunskej ultrapravicovej a populistickej strany SOS Romania.

republika, uhrík, mazurek, Čítajte viac Nové trendy v EÚ? Krajná pravica silnie, darí sa aj Republike. Štandardné strany upadajú, zo Smeru je vlastenecká ľavica

Doterajšie či nové frakcie v europarlamente musia svoj názov a zloženie oznámiť predsedníctvu EP do 15. júla. V politickom vyhlásení musia definovať aj hodnoty, ktoré chcú presadzovať, a hlavné politické ciele. Vyhlásenie musí obsahovať aj mená poslancov spolu s ich vyhlásením, že majú rovnakú politickú príslušnosť.

Smer poďakoval voličom. Blaha gratuloval víťazom, no víťazstvo vidí na svojej strane
Video
Zdroj: TASR

Od 16. do 19. júla bude v Štrasburgu ustanovujúce plenárne zasadanie EP, kde si europoslanci zvolia predsedu a 14 podpredsedov a kvestorov, predsedov a podpredsedov výborov a delegácií.

Šimečka: Voľby jasne vyhralo proeurópske hnutie
Video
Zdroj: ta3

Vznik suverenistov znamená, že z hľadiska počtu členov to bude najmenšia frakcia v EP, aj keď sa im podarí zozbierať predpokladaných 35 mandátov. Svoje sily však pri schvaľovaní a úprave legislatívy EÚ môže spájať so silnejšou frakciou Patrioti pre Európu, zloženou rovnako z predstaviteľov viacerých krajne pravicových strán, a s euroskeptickou frakciou Európski konzervatívci a reformisti (ECR).

© Autorské práva vyhradené

67 debata chyba
Viac na túto tému: #Alternatíva pre Nemecko #Republika #eurovoľby 2024