„Sú desiatky dôkazov, ako vystupoval a správal sa na vašich podujatiach. Tak, ako ste v čase, keď ste boli vo vláde, štvali proti nám čurillovcov a lipšicovcov a pri každom nezákonnom obvinení a zatvorení ste otvárali šampanské a radostne tlieskali, tak teraz nesiete plnú zodpovednosť za to, ako ste štvali a k násilným akciám motivovali svojich aktivistov," uviedol Fico vo videu.
Podľa neho sa Michal Šimečka (PS), Igor Matovič (hnutie Slovensko) a Branislav Gröhling (SaS) spoliehali, že sa už do aktívnej politiky po atentáte nevráti, čo by podľa Fica znamenalo pád vlády a ústavnú krízu. „To, čo šimečkovia, gröhlingovia, matovičovia a im podobné médiá vystrájajú od 5. júla, keď som predniesol na Devíne prejav, nie je pre obsah tohto prejavu, ale pre sklamanie, že atentát na predsedu vlády neviedol k ich želanému výsledku, teda k pádu vlády a predčasným voľbám," uviedol.
Fico zároveň informoval, že ministra obrany Roberta Kaliňáka a ministra zahraničných vecí Juraja Blanára (obaja Smer) jasne žiadal, aby počas vyjednávanie textu záverečnej deklarácie NATO trvali na tom, že členstvo Ukrajiny v NATO je možné len vtedy, ak s tým budú súhlasiť všetky členské štáty aliancie vo svojich parlamentoch a taktiež, ak budú splnené všetky podmienky na členstvo. „Verejne opakujem, už ani neviem, koľkýkrát, že Smer-SD a jeho poslanci nebudú v Národnej rade SR súhlasiť s členstvom Ukrajiny v NATO. Chápem želania Ukrajiny, je to suverénna krajina, ale jej členstvo v NATO je akurát tak zárukou tretej svetovej vojny," myslí si slovenský premiér.
Prezident Peter Pellegrini po rokovaní s lídrami NATO a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským na samite NATO vo Washingtone informoval, že Ukrajina môže vstúpiť do NATO len za predpokladu, že budú súhlasiť všetky členské krajiny a budú splnené podmienky. Ako Pellegrini uviedol, budúcnosť Ukrajiny bola jedným z hlavných bodov záveru washingtonského samitu, s ktorým SR súhlasila.
Na Ficove slová reagoval predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) a podpredseda parlamentu Michal Šimečka. Vo svojom vyjadrení tvrdí, že každé ďalšie Ficovo verejné vystúpenie potvrdzuje, že Fico stratil prehľad o dianí na Slovensku. Poukázal na to, že premiér rozpráva o liberalizme či ďalších atentátoch, prípadne poprie to, čo krátko pred tým povedali jeho ministri Robert Kaliňák (minister obrany) a Juraj Blanár (minister zahraničných vecí) na samite NATO. „Treba začať konečne vládnuť, pán premiér. Opraviť nemocnice, zlepšiť školy, dostavať diaľnice (aspoň tú jednu skúste), investovať do železníc, duševného zdravia aj sociálnych služieb pre ľudí," obrátil sa Šimečka na Fica. Podotkol tiež, že po skončení tohto volebného obdobia bude mať Fico za sebou 16 rokov na poste premiéra. „Najvyšší čas, aby po vás niečo zostalo okrem divných rečí, doživotnej renty a amnestie pre vašich ľudí," vyhlásil Šimečka.
Čítajte viac Pellegrini hodnotí rozhovor so Zelenským ako otvorený a priamy. Do Kyjeva možno pôjde na jeseň