Na zvyšku východného Slovenska a v južných okresoch vydali meteorológovia na sobotu (13. 7.) výstrahu druhého stupňa pred vysokými teplotami, ktoré môžu dosiahnuť 35 až 36 stupňov. Teploty 33 až 34 stupňov môžu byť v okresoch, kde SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa. Týka sa zvyšného územia s výnimkou Trenčianskeho, Bratislavského a Žilinského kraja, okresov Poprad, Topoľčany a niektorých okresov Trnavského kraja.
Čítajte viac Tropická vlna naplno udrie, čaká nás mimoriadne teplé počasie. Meteorológ vysvetľuje, prečo sa neochladí ani cez nocVýstraha prvého stupňa pred búrkami platí od 15.00 h pre celý Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky a Žilinský kraj, viaceré okresy v Nitrianskom a Banskobystrickom kraji a tiež pre okresy Kežmarok a Poprad. Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za polhodinu, s nárazmi vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.
Výstrahy pred povodňami
Pre okresy Poprad a Kežmarok platí do 17.00 h výstraha prvého stupňa pred povodňami. „Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín hlavne na malých tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity. Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov,“ uviedli meteorológovia.
Druhý stupeň povodňovej aktivity platí v obci Lúčky v okrese Ružomberok. Ako uviedol starosta obce Branislav Hrbček, pre štvrtkovú (11. 7.) búrku zaznamenali škody na miestnych komunikáciách a ceste tretej triedy. „Máme povytrhávaný asfalt, samozrejme, náplavové kamenie, blato a podobne. Škody na rodinných domoch nie sú. Vyčerpávali sme vodu z dvoch pivníc a zaplavené boli niektoré dvory. Situáciu monitorujeme, aktuálne máme vyhlásený druhý stupeň povodňovej aktivity,“ povedal Hrbček. Vo štvrtok bol po búrke v obci vyhlásený niekoľko hodín tretí stupeň povodňovej aktivity.
Čítajte viac Tragédia v Tatrách: Bahenná lavína strhla kamene a stromy, v Monkovej doline zomreli dve ženyDobrovoľní hasiči boli v teréne podľa jeho slov do desiatich minút od vyhlásenia mimoriadnej situácie. „Eliminovali sme všetky možné škody, ktoré sa mohli spôsobiť prívalovou vodou. Momentálne situáciu monitorujeme a v pohotovosti sú dobrovoľní hasiči z Lúčok,“ vysvetlil Hrbček a doplnil, že profesionálni hasiči odčerpávali vodu z jedného z penziónov.
Zaplavený bol i park, ktorý spravuje obec a jeho súčasťou je vodopád. „Čo sa týka elektroinštalácie, osvetlenia vodopádu, škodu zistíme, až keď terén vyschne,“ skonštatoval starosta.
Podľa riaditeľky Kúpeľov Lúčky Silvie Zacharovej došlo k zaplaveniu spomenutého parku. Samotné kúpele však nezaznamenali žiadne škody.
Čítajte viac Klimatológ: Leto 2024 sa zrejme zaradí medzi päť najteplejších. Supertropické noci sú veľkou záťažou