Ako združenie uviedlo, aj kvír kultúra je slovenská kultúra. „Často sa stretávame s predsudkami, že LGBTI+ ľudia nie sú súčasťou našej kultúry, no opak je pravdou. LGBTI+ ľudia na Slovensku odjakživa žili, tvorili a zachytávali svoje životné príbehy v najrôznejších umeleckých podobách, aj keď ešte neexistovali pojmy, ktoré používame dnes,“ priblížila kurátorka zbierok moderného a súčasného umenia v Slovenskej národnej galérii Alexandra Tamasová.
Ako doplnila, aj napriek tomu, že v minulosti museli mnohí kvír umelci svoju identitu tajiť, zanechali za sebou významnú kultúrnu stopu a ich tvorba sa stala dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva. Podľa predsedníčky občianskeho združenia Dúhový Pride Bratislava Jany Mičekovej je dôležité túto kultúru približovať aj širšej verejnosti. „Kultúra je univerzálny jazyk, ktorému každý rozumie. Prostredníctvom umenia sa vieme pozrieť na svet očami iných, lepšie ich pochopiť, čo vzbudzuje empatiu a porozumenie. Spoznávanie kultúry tak má potenciál búrať predsudky, zbližovať nás a spájať,“ uviedla Mičeková.
Vizuálna umelkyňa Aliza Orlan dodala, že je dôležité ukázať, že kvír ľudia sú plnohodnotnou súčasťou slovenskej kultúry. „Otázka reprezentácie je pre LGBTI+ ľudí extrémne dôležitá a citlivá. Vyzdvihovaním slovenskej kvír kultúry pomáhame LGBTI+ ľuďom cítiť sa reprezentovaní, vieme ich inšpirovať a pomôcť im nájsť si vzory v slovenskej kvír kultúre, s ktorými sa môžu stotožniť a vidieť sa v nich,” tvrdí umelkyňa. Organizátorka Mičeková uviedla, že na zorganizovanie takmer mesačného festivalu sú potrebné aj značné finančné prostriedky a bude potrebná aj pomoc verejnosti.
Čítajte aj Lex atentát prejde testom: Zasiahol aj Dúhový Pride, trasu museli odkloniť od prezidentského paláca„V minulosti sa nám to darilo aj vďaka podpore firiem, ktoré dlhodobo podporujú hodnoty inklúzie a diverzity. Tento rok sme sa rozhodli spustiť aj zbierku na Donio, kde chceme s pomocou verejnosti vytvoriť bezpečný a kvalitný festival,“ informovala Mičeková.
„Kultúra je univerzálny jazyk, ktorému každý rozumie. Prostredníctvom umenia sa vieme pozrieť na svet očami iných, lepšie ich pochopiť, čo vzbudzuje empatiu a porozumenie. Spoznávanie kultúry tak má potenciál búrať predsudky, zbližovať nás a spájať. Veríme, že práve kultúra je cestou ako dosiahnuť spoločenskú akceptáciu a rovnosť LGBTI+ ľudí,“ skonštatovala predsedníčka občianskeho združenia Dúhový Pride Bratislava Jana Mičeková, ktoré za podujatím stojí.
V súvislosti so sobotňajším podujatím prijala polícia viaceré bezpečnostné opatrenia. Počas dňa zvýši svoju činnosť. Avizovala, že akékoľvek pokusy o napadnutie účastníkov bude monitorovať a prísne postihovať.
Napoludnie pri začatí festivalu sa priestor pred pódiom zapĺňal len pozvoľna, postupne ale ľudí značne pribudlo. Na popoludňajší sprievod ulicami v centre Bratislavy sa podľa organizátorov vydalo okolo 10-tisíc ľudí. Účastníci prešli okrem iného okolo už bývalého gaybaru Tepláreň, kde predvlani útočník zastrelil dvoch ľudí a neskôr zbraň obrátil proti sebe. Mnoho ľudí malo dúhové vlajky, ktoré sú symbolom sexuálnych a rodových menšín. Na čele sprievodu bol transparent s nápisom „Za všetky rodiny“. Dav sa potom vrátil na námestie, kde sprievod začal a kde pokračoval program festivalu.
Slovenská polícia po štvrtkovom oznámení ohľadom odhalenia komunikácie bližšie nespresnenej skupiny o možnom útoku na Dúhový Pride zase oznámila posilnenie svojej činnosti v súvislosti s touto akciou.
Čítajte aj VIDEO: Dramatický zásah NAKA. Elitní policajti odhalili skupinu, ktorá plánovala teroristický útok na Dúhovom PridePS a SaS vnímajú Pride ako symbol rešpektu, volajú po tolerancii
Opozičná strana SaS a hnutie Progresívne Slovensko (PS) volajú po rovných právach pre všetkých a tolerancii v spoločnosti. Apelujú tiež na zastavenia šírenia nenávisti. Uviedli to v súvislosti so sobotňajším podujatím Dúhový Pride, ktorý označili za symbol vzájomného rešpektu.
„Želám si Slovensko, kde majú všetci rovné práva. Kde platí bezpečie a dôstojnosť pre všetkých, bez ohľadu na to, koho ľúbia alebo aká je ich identita,“ skonštatoval podpredseda Národnej (NR) SR a predseda PS Michal Šimečka. Sobotňajšie podujatie vníma hnutie ako symbol rešpektu aj oslavu rozmanitej slovenskej kultúry.
Líder SaS a poslanec parlamentu Branislav Gröhling označil Dúhový Pride za symbol vzájomného rešpektu a tolerancie. „SaS sa už od svojho vzniku hlási k týmto hodnotám. Veríme v slobodný život jednotlivca a v to, že každý má právo žiť šťastne a podľa seba,“ podotkol. Toleranciu a rešpekt musí však podľa jeho slov budovať hlavne vláda. Apeloval preto na zastavenie podnecovania nenávisti. „Žiadne skupiny občanov nesmú byť terčom útokov od politikov,“ dodal.