„Slovensko nemieni byť rukojemníkom ukrajinsko-ruských vzťahov a rozhodnutie ukrajinského prezidenta znamená, že slovenská rafinéria Slovnaft patriaca maďarskej skupine MOL, bude dostávať na spracovanie o 40 percent ropy menej, ako je potrebné. Bude to mať dosahy nielen na slovenský trh, ale môže to viesť aj k zastaveniu dodávok nafty vyrábanej Slovnaftom na Ukrajinu, pričom tieto predstavujú takmer desatinu celej ukrajinskej spotreby,“ skonštatoval slovenský predseda vlády.
Fico podľa úradu vlády v tejto veci komunikuje už niekoľko dní s relevantnými členmi vládneho kabinetu aj s predstaviteľmi maďarskej petrochemickej skupiny MOL.
Silné dopady na Maďarsko
Ukrajina prestala prepravovať ropu od ruského dodávateľa Lukoil. Zastavenie dodávok potvrdilo tento týždeň Ministerstvo hospodárstva SR. Ropu od dodávateľa odoberala i bratislavská rafinéria Slovnaft. Tá má však podľa rezortu zabezpečené dodávky ruskej ropy aj od iného dodávateľa a rovnako má objednané dodávky z alternatívnych zdrojov.
Čítajte aj Ruský Lukoil prestal posielať ropu na Slovensko. Saková rokovala s ukrajinským veľvyslancomUkrajinský zákaz prepravy ropy ruskej spoločnosti Lukoil cez ukrajinské územie môže mať výrazný dopad na Maďarsko. V krajine, ktorá pokrýva 70 percent svojej spotreby ropy dovozom z Ruska, hrozí výrazný nárast cien a výpadky prevádzok. Problémy by mohli nastať v priebehu niekoľkých týždňov, napísal dnes server Politico s odvolaním sa na oslovených analytikov. Ukrajinské opatrenie sa dotýka aj Slovenska.
Zhruba polovicu maďarského dovozu ropy z Ruska tvoria nákupy od firmy Lukoil. „Ukrajinské opatrenia môžu vytvoriť závažnú situáciu (v Maďarsku),“ uviedla poľská analytička Ilona Gizińská z varšavského Strediska pre východné štúdiá. Podľa nej v krajine hrozí výrazný nárast cien pohonných hmôt aj nedostatok ropy pre niektoré prevádzky. Problémy by sa podľa nej mohli prejaviť v poriadku týždňov.
Čítajte aj Na Slovensko netečie ropa z Lukoilu. Od iných ruských dodávateľov ánoMaďarský minister zahraničia Péter Szijjártó v piatok povedal, že ukrajinský zákaz by mohol v dlhodobej perspektíve ohroziť maďarskú energetickú bezpečnosť. Riešenie sa s ukrajinskými úradmi zatiaľ nepodarilo nájsť. „Sme schopní situáciu stabilizovať dočasnými riešeniami, ale to nebude stačiť ani v blízkej budúcnosti,“ uviedol Szijjártó podľa agentúry Reuters.
Budapešť teraz musí hľadať alternatívne dodávky. V krátkodobej perspektíve sa môže spoľahnúť na svoje strategické rezervy. Szijjártó už rokoval so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom o možnosti, že by Maďarsko kupovalo ropu od iných ruských spoločností, na ktoré Ukrajina neuplatňuje svoj zákaz. Maďarsko by mohlo tiež posilniť dodávky ropy z ropovodu Adria, ktorý vedie z Chorvátska.
Ukrajinský zákaz sa dotkol aj dodávok Lukoilu pre Slovensko. Tamojšia rafinéria spoločnosti Slovnaft, ktorá zásobuje aj Česko, prechádza na alternatívnych dodávateľov.