Na nebi sa stroje ukázali krátko po ôsmej hodine večer a hneď sa predviedli v nízkom prelete ponad pristávacou dráhou. Osobne si ich prišli prevziať hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR prezident Peter Pellegrini, podpredseda vlády a šéf obrany Robert Kaliňák (Smer) a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR generál Daniel Zmeko.
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) minulý týždeň priblížil, že stroje dodáva Slovensku vláda Spojených štátov amerických, a preto ich k nám dopravujú americkí piloti s výsostnými znakmi USA. K slávnostnému odovzdaniu dôjde podľa zákona až na Záhorí. „Nasledovať bude osadenie slovenských výsostných znakov a slávnostné odovzdanie kľúčov,“ avizoval minister.
Stíhačky si oficiálne prevzala slovenská delegácia ešte prvého marca vo fabrike Lockheed Martin v americkom Greenville v Južnej Karolíne. „Dodaním týchto lietadiel sa pre Slovensko začína nová éra nášho nadzvukového letectva. Nové lietadlá F-16 Block 70 sú najvyspelejšou verziou stíhacieho lietadla tohto typu. Zároveň budeme medzi prvými šiestimi štátmi a vôbec prvou európskou krajinou, ktorá disponuje najnovšou verziou Fighting Falcon Block 70/72,“ uviedlo vtedy ministerstvo.
Čo predchádzalo príchodu F-16?
Očakávaný prílet strojov naznačovalo začiatkom júla sprevádzkovanie záchytného lanového zariadenia BAK-12. Systém má chrániť F-16 v kritických momentoch, ako je núdzové pristátie alebo nečakané poruchy brzdového systému.
V akej verzii prileteli?
Prvé dve zo štrnástich F-16 sú vo verzii jednomiestny model s označením „C“ a dvojmiestny model s označením „D“. Celkovo bude jednomiestnych dvanásť stíhačiek a dve budú dvojmiestne. Maximálna rýchlosť stíhačky F-16 Block 70/72 je 2 400 km/h a jej dolet je 3 220 kilometrov. Rozpätie krídel je necelých desať metrov, dĺžka dosahuje takmer pätnásť. Hmotnosť Fighting Falcon má bez záťaže hmotnosť 9 207 kilogramov.
Kde ich budú „garážovať“?
Keďže rekonštrukcia letiska na Sliači napriek doterajším snahám predchádzajúcich vlád nateraz zlyhala, umiestnené budú v mobilných hangároch na Záhorí na Leteckej základni Malacky-Kuchyňa. Štátny rozpočet vyjdú hangáre na viac ako štyri milióny eur. Ministerstvo obrany chce nakúpiť celkovo päť hangárov. Tri z nich majú slúžiť na státie stíhačiek, ďalšie dva kusy budú určené na údržbu a opravy leteckej techniky. Kedy bude letisko na Sliači prispôsobené potrebám stíhačiek, nie je jasné. Hoci bol projekt v réžii amerických partnerov a spadal pod agentúru NATO, Kaliňák ho zrušil a chce opravy robiť po svojom.
Ako budú fungovať?
Na počiatočnú pohotovosť a ochranu slovenského neba budú slovenské F-16 Block 70 pripravené až v roku 2025. Plnú operačnú pripravenosť budú mať podľa predpokladov až v roku 2030. Slovenské nebo budú chrániť aj naďalej spojenci zo Severoatlantickej aliancie – Maďarsko, Česko, Poľsko a Nemecko. Pôvodne mali oblohu nad Slovenskou republikou chrániť susedia z V4 len do konca roka 2024. Prezident Pellegrini však počas oficiálnej návštevy v Budapešti uviedol, že Maďarsko ochranu nášho vzdušného priestoru predĺži.
Pellegrini v pondelok v Kuchyni ozrejmil, že spojenci budú chrániť naše nebo až do konca roka 2025.
Kde sa cvičia piloti a koľko ich je?
Slovensko má vyškolených nateraz osem pilotov F-16, ďalších desať je vo výcviku. Letci sa učili ovládať stíhačky v americkej Arizone, základy ovládania sa školili na lietadlách F-16 Block 50/52 a až potom na strojoch, s ktorými budú operovať aj doma. Príprava celkom prvého slovenského pilota v USA sa začala ešte v roku 2019. Prví dvaja piloti sa z výcviku vrátili na Slovensko vlani na jeseň. Návrat posledných pilotov z Ameriky je naplánovaný na rok 2028.
Výcvik slovenských pilotov na stíhačkách F-16 prebieha v rámci 162. krídla národnej gardy štátu Arizona na letisku Tucson.
Kedy priletia ďalšie kusy?
Slovensko podpísalo s USA kontrakt celkovo na štrnásť kusov F-16 ešte v roku 2018 počas vlády Smeru, SNS a Mosta-Híd. Prvé mali priletieť v roku 2022, no pre pandémiu covidu a s ňou súvisiace chýbajúce komponenty na trhu sa ich dodanie oneskorilo. Tretia slovenská stíhačka F-16 by mala na Slovensko doraziť v októbri. Ďalších päť lietadiel by malo priletieť v roku 2025, uviedol Kaliňák.
Na „štrnástke“ sa však počet stíhačiek zastaviť nemá, vláda si brúsi zuby na ďalšie štyri. Štátny tajomník ministerstva obrany Igor Melicher pre spravodajskú :24 uviedol, že prebieha komunikácia pri nákupe ďalších kusov, aby sa skompletizovala slovenská letka. „Kompletná letka znamená, že máte 18 stíhacích strojov. My sme objednali štrnásť a rozmýšľame, že objednáme ďalšie štyri kusy, aby sme to skompletizovali,“ uviedol.
Koľko nás stáli?
Za štrnásť taktických nadzvukových stíhacích lietadiel F-16 Block 70/72 zaplatilo Slovensko v prvej fáze 1,58 miliardy eur. Nákup presadila SNS na čele s vtedajším ministrom obrany Petrom Gajdošom.
Čo na to obyvatelia obcí?
Kaliňák sa minulý týždeň stretol aj so starostkou a starostami obcí, ktoré s priestorom leteckej základne susedia. Rezort uviedol, že k stretnutiu starostov s ministrom došlo po štrnástich rokoch a posledným, ktorý tak urobil, bol Jaroslav Baška v roku 2010. Starostovia podľa ministerstva ocenili Kaliňákovu iniciatívu a dohodli sa na pravidelnej forme informovania a spolupráce.
Pravda začiatkom decembra minulého roka zisťovala reakcie samosprávy a obyvateľov obcí v okolí letiska. Ich odpovede sa zväčša zhodovali – stíhačky u nás nechceme. Hoci je hluk lietadiel súčasťou ich života už teraz, F-16 sú nadzvukové stroje, ktoré pri prechode na vyššiu rýchlosť spôsobujú supersonický tresk. Kabinetu Roberta Fica vtedy vyčítali aj slabú informovať o avizovanom umiestnení stíhačiek na Záhorí.
Čítajte viac Stíhačky F-16 sú stále bez domova. Vláda zvažuje ich presun na Záhorie. Nech si ich nechajú na Sliači, odkazujú ľudiaAké stíhačky sme mali pred F-16?
Po vypuknutí ruskej invázie na Ukrajine vo februári 2022 pomohlo Slovensko svojmu východnému susedovi a darovalo mu svojich trinásť zastaraných sovietskych strojov MiG-29, o ktoré sa dovtedy starali ruskí technici a dosluhovali. Uzemnili ich v septembri 2022. O bezpečnosť slovenského neba sa odvtedy starajú spojenci z aliancie a V4. Za dary má Slovensko dostať výhodnú finančnú kompenzáciu z prostriedkov Európskeho mierového nástroja, ktorý však blokuje Maďarsko.