EK tvrdí, že vláda nezlepšila šesť zo siedmich odporúčaní na zabezpečenie lepšieho právneho štátu. Komisia kritizovala odvolávanie členov súdnej rady, oslabenie boja s korupciou či fungovanie verejnoprávnych médií. „Zvlášť alarmujúce je zneužívanie skráteného legislatívneho konania pri dôležitých zákonoch. Pre KDH je dodržiavanie princípov právneho štátu kľúčové a máme jasný recept, ako v tejto oblasti nebyť doslova na chvoste Európy," uviedlo hnutie.
Na Slovensku sú rovní a rovnejší
Na základe právneho štátu sa podľa kresťanských demokratov majú ľudia cítiť bezpečne, pociťovať, že štát a súdy sa správajú k všetkým spravodlivo a taktiež prispieva k tomu, aby na Slovensko prichádzali nové investície. „Zahraničné firmy chcú prísť tam, kde bude zdravé konkurenčné prostredie a nie na miesta, kde sú rovní a rovnejší. Slovensku určite nepomôže vydávať na ministerstve publikácie o údajnom únose spravodlivosti, ale jasné dodržiavanie zákonov a vyvodzovanie zodpovednosti. Zákony musia byť písané pre všetkých s ešte väčším ohľadom na tých najzraniteľnejších. To sa v poslednej dobe nedeje," uviedlo KDH.
Čítajte viac Žilinka Bruselu: Obavy eurokomisie vychádzajú z nepochopenia paragrafu 363Tohtoročná správa je pre Slovenskú republiku mimoriadne negatívna, uviedlo opozičné hnutie Slovensko a skritizovalo vládny kabinet Fica. „Európska komisia vo svojej správe potvrdila, že právny štát na tom nikdy nebol horšie ako za terajšej Ficovej vlády, ak opomenieme obdobie mečiarizmu. Nastavila tak zrkadlo vláde Smer, Hlas a SNS a ukázala znetvorený obraz Slovenska, za ktorý je táto vláda zodpovedná,“ poznamenal člen predsedníctva hnutia Milan Vetrák.
Európska komisia (EK) v stredu uverejnila svoju piatu výročnú správu o právnom štáte. V nej systematicky a objektívne preskúmala vývoj v oblasti právneho štátu jednotným spôsobom vo všetkých členských krajinách. EK Slovensku odporúča zaviesť opatrenia, na základe ktorých sa zabezpečí, aby sa na členov súdnej rady vzťahovali dostatočné záruky nezávislosti, pokiaľ ide o ich odvolanie, s prihliadnutím na európske normy týkajúce sa nezávislosti súdnych rád. Ďalej našu krajinu nabáda k tomu, aby zaviedla opatrenia na zavedenie a dodržiavanie dostatočných záruk v prípadoch, keď sudcovia musia niesť trestnoprávnu zodpovednosť za trestný čin ohýbania práva v súvislosti so svojimi súdnymi rozhodnutiami.
Čítajte viac Obavy zo Žilinku či rušenia ÚŠP a RTVS. Brusel poslal na Slovensko výhrady k právnemu štátuPremiér Fico reagoval, že správu berie na vedomie. Avizoval, že príslušné rezorty budú s Komisiou viesť ďalší dialóg, pretože odporúčania podľa neho nezohľadňujú mnohé opatrenia, ktoré do právneho poriadku SR zakotvila súčasná vládna koalícia. Šéf rezortu spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) sa zase vyjadril, že správa neodráža vo vzťahu k Slovensku skutočnú realitu. Označil ju za metodologicky nesprávne spracovanú, nevyváženú a v niektorých častiach až za zavádzajúcu.