Prvá svetová vojna sa začala pred 110 rokmi. Na východe Slovenska prebiehali ťažké boje

Pred 110 rokmi, 28. júla 1914, vypovedalo Rakúsko-Uhorsko vojnu Srbsku, čím sa začala prvá svetová vojna. Zasiahla aj Slovensko, frontová línia v Karpatoch sa tiahla od Bardejova po Sninu. Ako per TASR uviedol predseda Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy Martin Drobňák, počas siedmich mesiacov od novembra 1914 do mája 1915 prebiehali v tomto regióne ťažké a krvavé boje.

28.07.2024 15:00
Sarajevo, 1. svetová vojna Foto:
Srbská ulica v Sarajeve po rabovaní obchodov v noci z 28. na 29. júna 1914, pri ktorom zahynuli desiatky ľudí.
debata (4)

„Územie severovýchodného Slovenska sa vtedy stalo bojiskom celoeurópskeho významu a tunajšie bojové operácie mali rozhodujúci strategický význam pre ďalší priebeh vojny na východnom fronte,“ uviedol Drobňák.

Okresy Bardejov, Stropkov, Svidník, Humenné, Snina a Medzilaborce sú jediné na Slovensku, ktoré počas prvej svetovej vojny zasiahla bojová činnosť. Drobňák uviedol, že boje na území dnešného Slovenska si vyžiadali životy viac ako 50 000 vojakov rakúsko-uhorskej, ruskej a nemeckej armády. Ďalších približne 250 000 vojakov bolo na našom území ranených alebo zajatých.

Rakúsko-uhorský guľomet v tyrolskej... Foto: ZDROJ: WIKIPEDIA / VOJENSKÝ ARCHÍV VO VIEDNI
1. svetová vojna, guľomet Rakúsko-uhorský guľomet v tyrolskej vysokohorskej oblasti.

Vojnové udalosti na východnom Slovensku dodnes pripomína komplex vojensko-historických pamiatok. „Najobsiahlejšiu časť tohto komplexu tvoria vojnové cintoríny, ktorých je vyše 200. V roku 2014 sa začal proces vyhlasovania významných vojnových cintorínov za národné kultúrne pamiatky. Doposiaľ bolo za národnú kultúrnu pamiatku vyhlásených takmer 60 vojnových cintorínov z prvej svetovej vojny,“ doplnil Drobňák.

Do rakúsko-uhorskej armády bolo mobilizovaných viac ako 400 000 vojakov z územia dnešného Slovenska, pričom vyše 70 000 z nich v tejto vojne zahynulo.

legionár, drevoryt, Jaroslav Vodrážka, Čítajte viac Cesta česko-slovenských légií bola v Taliansku najťažšia

KVH Beskydy doposiaľ publikoval tri zoznamy padlých vojakov rakúsko-uhorskej armády, konkrétne 66. a 67. peší pluk a Honvédsky peší pluk č. 9. Celkovo digitalizovali a takto publikovali vyše 15 000 mien. „Do roku 2014 nebol realizovaný žiaden systematický výskum, ktorý by zmapoval nasadenie týchto vojakov, a neexistovala ani evidencia padlých. V súčasnosti je realizovaných niekoľko výskumných projektov,“ pripomenul Drobňák. Dodal, že aktuálne prebieha spracovanie ďalších plukov a v blízkej budúcnosti budú mená zverejnené aj vo forme digitálnej online databázy.

Na snímke predseda NR SR Peter Pellegrini sa...
Zľava: Prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda...
+8Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová sa...

Databázu padlých vojakov buduje aj Vojenský historický ústav v rámci medzinárodného projektu Svet si pamätá. Postupne od roku 2020 sú digitalizované matriky padlých vojakov, ktoré sa nachádzajú vo Vojenskom historickom archíve v Bratislave. Ďalšie databázy a zoznamy vedú archívy a knižnice vo viacerých krajinách Európy.

„Výskum osudov padlých vojakov je náročný, ale môžeme konštatovať, že digitalizácia zjednodušila pátranie po vojnových osudoch našich predkov,“ zhodnotil Drobňák.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #vojaci #vojna #1. svetová vojna #Rakúsko-Uhorsko