Pellegrini odsúdil pri spomienke na rómsky holokaust šírenie ideológií nenávisti

Prezident SR Peter Pellegrini odsúdil pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu šírenie nenávistných ideológií. Na sociálnej sieti vyzval na spomienku za obete tohto nezmyselného násilia, ktoré sa nesmie opakovať.

02.08.2024 08:06 , aktualizované: 09:05

„Prenasledovanie ľudí nie na základe ich osobnej viny, ale príslušnosti k rase, etniku, náboženstvu, spoločenskej triede či k politickej skupine, vedú vždy a bez výnimky k ľudskému utrpeniu. Ku konkrétnemu utrpeniu konkrétnych ľudí,“ zdôraznil Pellegrini.

Dodnes je podľa jeho slov nemožné bez mrazenia v chrbte prijať fakt, že sa niekto v mene svojej nenávistnej ideológie rozhodne skoncovať so životom miliónov ľudí len preto, lebo sú v niečom iní. „Je strašné, že podobné ideológie živí niekto aj v súčasnosti,“ podotkol.

Pamätný deň rómskeho holokaustu

Európska verejnosť si pripomína Pamätný deň rómskeho holokaustu 2. augusta. V tento deň, presnejšie v noci z 2. na 3. augusta 1944, zavraždili nacisti v plynových komorách pri likvidácii koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau takmer tritisíc rómskych mužov a žien vrátane detí a starých ľudí.

Bránami tohto koncentračného tábora prešlo približne 22 000 európskych Rómov, pričom zhruba 19 000 z nich sa už nikdy nevrátilo.

Za Pamätný deň rómskeho holokaustu vyhlásil Európsky parlament 2. august v roku 2015, čím si obyvatelia starého kontinentu pripomínajú viac než pol milióna európskych Rómov zavraždených nacistami. V tom čase to znamenalo najmenej štvrtinu celkovej rómskej populácie v Európe.

VIKEND-romovia-BB Čítajte viac Neznámy rómsky holokaust

Na Slovensku si Pamätný deň rómskeho holokaustu pripomíname 2. augusta od roku 2005 z iniciatívy občianskeho združenia In Minorita. Projekt nesie názov Ma bisteren!, čo v rómčine znamená Nezabudnime!

Dôvodom prenasledovania a perzekúcií Rómov boli rasové teórie o nadradenosti Árijcov, ktoré sa v prípade Rómov opierali aj o spájanie etnicity s vrodenou asociálnosťou. V nacistickej ‚Tretej ríši‘ a v jej satelitoch boli Rómovia, rovnako ako Židia, predurčení na likvidáciu. Vznikli stovky pracovných táborov a útvarov, kde boli v neľudských podmienkach využívaní na prácu a neskôr posielaní do koncentračných táborov.

Andrej Belák, SAV Čítajte viac Masívny výskum rúca mýty o Rómoch

Norimberské zákony, ktoré prijal Ríšsky snem 15. septembra 1935, vyhlásil Rómov a Židov za „nepriateľov rasovo čistého štátu“. Odopreli im nemecké občianske práva a vystavili ich „Sonderbehandlung“, čiže zvláštnemu zaobchádzaniu, čo v praxi znamenalo začiatok deportácií do táborov smrti.

rómsky holokaust, múzeum SNP v Banskej Bystrici, Čítajte viac Čaputová: Rómsky holokaust je nepoznaný a málo zdokumentovaný Pomník rómskeho holokaustu na cintoríne v Slatine Čítajte viac Ma bisteren! Nezabudnite - na rómsky holokaust

Perzekúcie voči Rómom sa na území vojnového Slovenského štátu diali viacerými spôsobmi. V prvom období to boli snahy o likvidáciu kočovného spôsobu života. Druhé obdobie, už pod priamou okupáciou Slovenska nacistickým Nemeckom, malo omnoho brutálnejší charakter a je poznačené predovšetkým vytvorením zaisťovacieho tábora pre Rómov v Dubnici nad Váhom. Tam po prepuknutí epidémie škvrnitého týfusu zavraždili Nemci 23. februára 1945 všetkých chorých Rómov. Celkový počet rómskych obetí holokaustu na Slovensku sa odhaduje na približne tisíc.

V rómskom jazyku sa na označenie slova holokaust používa výraz „porajmos“, čo v preklade znamená „ničenie“. Ešte nie tak dávno bola téma genocídy Rómov počas druhej svetovej vojny takmer neznáma – v povojnovom období sa totiž dlhé desiatky rokov bagatelizovala. Na Slovensku sa začalo o rómskom holokauste hovoriť až po roku 1989 a hoci od porážky fašizmu uplynulo takmer už 80 rokov, stále nevymizli verbálne a fyzické prejavy etnickej neznášanlivosti.

chyba
Viac na túto tému: #rómsky holokaust