Kontrolóri popísali, ako štát zlyhal pri nákupe vakcín. Minister porušil ústavu, zbytočne sa minuli stámilióny

Zmluvy na dodanie vakcín proti ochoreniu COVID-19, podpísané Európskou komisiou (EK), vyvolávajú mnoho otázok a úplné informácie o nich nemá ani Európsky dvor audítorov. Vo svojej správe to konštatuje Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), ktorý zároveň poukázal aj na pochybenia, ktorých sa dopustili slovenskí úradníci. Vláda a ministerstvo zdravotníctva v čase pandémie konali nesystémovo a v istých veciach porušili Ústavu SR, zistil NKÚ. Viacerých chýb sa však dopustila aj Európska komisia, tvrdia národní kontrolóri. Najväčšou z nich bol podpis zmluvy s farmaceutickou spoločnosťou Pfizer, ktorá pre členské štáty v podstate nebola výhodná.

10.08.2024 06:00
debata (179)
Ministerka Dolinková o pandémii a jej spochybňovaní
Video
Zdroj: TV Pravda

Nákup vakcín v čase pandémie bol manažovaný netransparentne a chaoticky, konštatujú vo svojej správe audítori NKÚ. Úradníci rezortu zdravotníctva v roku 2020 v podstate ani nemali skúsenosti s tým, ako sa vakcíny nakupujú, lebo štandardne tento proces zabezpečovali zdravotné poisťovne spolu s distribučnými spoločnosťami. Pandémia donútila ministerstvo nastavovať procesy priebežne a zrýchlene, aj preto sa rezort dopustil viacerých chýb.

Napríklad, štát zaobstaral milióny dávok vakcinačnej látky navyše, ktoré nikdy neboli použité a skončili v koši. Z viac ako 15 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 dodaných na Slovensko bola podaná menej než polovica. Bezmála dva milióny vakcín štát daroval iným krajinám, ešte päť miliónov dávok nikdy nebolo použitých. „Účet za nákup vakcín aj s likvidáciou exspirovaných dávok predstavuje sumu viac ako 340 miliónov eur,“ uvádza sa v správe z auditu NKÚ. Podľa kontrolórov to vyzerá ako plytvanie verejnými zdrojmi.

Na ministerstve vládol chaos

Ďalším problémom podľa kontrolórov bol chaotický prístup k manažovaniu procesov. Úradníci objednávali vakcíny bez toho, aby na to dostali splnomocnenie alebo príslušnú výnimku. K podobným chybám dochádzalo aj na najvyššej, teda vládnej úrovni. „Kontrolou bolo zistené, že minister zdravotníctva zastupoval SR pri uzatváraní medzinárodných zmlúv na obstaranie vakcín bez rozhodnutia vlády. Tento postup bol v rozpore s Pandemickým plánom a Ústavou SR,“ konštatujú audítori. Nebol riešený potenciálny konflikt záujmov u všetkých členov poradných orgánov, vyjadrujúcich stanoviská pre prijímanie rozhodnutí ministra zdravotníctva, uvádzajú ďalej.

Vakcína je na Slovensku

Do nemocnice v Nitre priviezli prvé dávky vakcíny. 26. 12. 2020

Fotogaléria
Očkovanie COVID-19
Očkovanie COVID-19
+7Očkovanie COVID-19

Finančné riadenie zo strany rezortu sa ukázalo ako nedostatočné, keďže absolútne chýbala povinná základná finančná kontrola pred samotným nákupom vakcín. „Ministerstvo tiež nedisponovalo právnym znalcom na belgické právo, podľa ktorého sa táto zmluva na úrovni Komisie uzatvárala,“ upozorňujú kontrolóri. Otázne preto je, či úradníci rezortu pod výrazným tlakom dostatočne rozumeli zmluvným podmienkam, ktoré zaväzovali Slovensko k podpisu komplikovaných kontraktov.

Vládni audítori tiež potvrdili, že členské štáty nakúpili viac dávok vakcín, než bolo potrebné. Za najproblémovejší nákup považujú zmluvu so spoločnosťou Pfizer, podpísanú za čias ministra Vladimíra Lengvarského (nominant OĽaNO, dnes hnutie Slovensko). Slovensko podľa nej objednalo počet vakcín, ktorý zodpovedal dvojnásobku počtu celej populácie krajiny.

Nákup prebiehal v náročnom období, priznávajú kontrolóri. Predchádzal tomu jeden z vrcholov pandémie, v celom svete vládla veľká konkurencia v snahe obstarať vakcíny a Slovensko navyše v tom čase zažívalo politickú krízu, počas ktorej vládu Igora Matoviča (hnutie Slovensko) vystriedala vláda Eduarda Hegera (Demokrati).

Ampulky s vakcínou proti koronavírusu od... Foto: Pfizer via AP
Pfizer / Vakcína / Korona / Ampulky s vakcínou proti koronavírusu od spoločnosti Pfizer/Biontech pre deti

„Na poste ministra zdravotníctva sa v období vyjednávania vystriedali traja funkcionári a ministerstvo riadili hlavne štátni tajomníci,“ pripomínajú kontrolóri. Pristúpenie k mnohomiliónovému nákupu za slovenskú vládu tak potvrdila e-mailom úradníčka, ktorá v tom čase nemala mandát ani písomný súhlas ministra zdravotníctva na prijatie takýchto rozhodnutí. Išlo pritom o nákup v hodnote vyše 217 miliónov eur.

Takto Slovensko pristúpilo k nákupu miliónov dávok vakcíny, pričom v tom čase nemalo podložené informácie o tom, koľko ich v skutočnosti potrebuje. Od zmluvných podmienok pritom nemalo šancu odstúpiť. „Ak by Slovensko odmietlo dodávku akýchkoľvek objednaných dávok vakcíny, je Pfizer oprávnený fakturovať zostatok ceny za objednané dávky, ktoré kupujúci odmietol,“ poukazujú na problematický bod zmluvy audítori. Z týchto dôvodov dnes napríklad čelia žalobe vlády Rumunska, Poľska a Maďarska.

Nevypovedateľná zmluva

Záujem o očkovanie však bol nízky a Slovensku vlani zostával nárok na ešte 5,5 milióna vakcín. Ministerstvo zdravotníctva sa snažilo nájsť spôsob, ktorým by sa dalo zmluvu s Pfizerom vypovedať. Právne analýzy však preukázali, že vyjednať zmenu zmluvy dokáže len Brusel. EK sa vlani s Pfizerom dohodla, že dodávky vakcín budú znížené, členské štáty však budú musieť zaplatiť akúsi pokutu za to, že odstúpili od pôvodnej zmluvy.

Ursula von der Leyenová Čítajte viac Pfizergate začal vyšetrovať hlavný európsky žalobca. Otrasie aféra postavením von der Leyenovej?

Slovensko tak za nevyčerpanie objednávky muselo priplatiť 35 miliónov eur, no podľa NKÚ sa tak vyhlo väčšiemu problému. Namiesto piatich miliónov prebytočných dávok máme po novom vybrať iba necelé dva milióny vakcín, pričom vyše polovicu z tohto množstva sa Slovensko zaviazalo darovať Brazílii, Egyptu a Kambodži. „Podpísaním dodatku sa podarilo čiastočne upraviť veľmi nevýhodné podmienky,“ objasňuje šéf NKÚ Ľubomír Andrassy.

Kontrolóri však kritizujú, že ministerstvo zdravotníctva nedokázalo správne zapísať 35-miliónový poplatok do účtovnej závierky. „Informácie ohľadom tak významnej skutočnosti, akou bola úhrada poplatku za zmenu zmluvných podmienok v prospech výrobcu Pfizer v hodnote niekoľkých desiatok miliónov eur z verejných zdrojov, boli zamlčané,“ uvádza sa v správe o výsledkoch kontroly.

Vtedajší minister zdravotníctva Marek Krajčí (hnutie Slovensko) v reakcii na správu NKÚ pre Pravdu pripomenul, že nákupy vakcín sa plánovali v čase, keď nebolo možné predvídať vývoj situácie, pričom väčšina očkovacích látok v tom čase ešte neprešla autorizáciou. „Ministerstvo zdravotníctva v danom čase nemohlo predvídať ani predpokladať, že zo strany výrobcov vakcín dôjde k neplneniu zmluvných záväzkov vo forme meškania dodávok a neplánovaných výpadkov,“ povedal Krajčí. Doplnil, že kúpne zmluvy zahŕňali aj rezervy pre prípad vyššieho záujmu o očkovanie. „Tým nezávislá kontrolná inštitúcia potvrdila, že za môjho ministrovania sme k nákupu vakcín pristúpili odborne a zodpovedne,“ uviedol.

Exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO). Foto: SITA
Marek Krajčí Exminister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Krajčí zároveň priznal, že v roku 2020 bolo slovenské zdravotníctvo „trestuhodne nepripravené“ na krízovú situáciu. „Slovensko skutočne nemalo v roku 2020, keď sme prebrali krajinu po 8 rokoch vlády Smeru, pripravených odborných pracovníkov v procesoch krízového riadenia,“ uviedol s tým, že krízové riadenie musel budovať od základov a počas pandémie.

Ministerstvo zdravotníctva v reakcii na výsledky kontroly pre Pravdu uviedlo, že oceňuje aktivity NKÚ, ktorých cieľom je preveriť proces nákupu vakcín a celého manažovania pandémie COVID-19. „Ministerstvo bude pracovať na náprave a odstránení nedostatkov,“ doplnil rezort v stanovisku.

Pochybil aj Brusel

Na zmluvy, ktoré v čase pandémie EK podpisovala s farmaceutickými spoločnosťami, si posvietil aj Európsky dvor audítorov, teda celoeurópska kontrolná autorita. Aj európski audítori skritizovali nízku mieru transparentnosti pri vyjednávaní EK s výrobcom Pfizer. Komisia totiž neposkytla úplné informácie o rokovaniach s výrobcom ani Európskemu dvoru audítorov.

„Bolo zarážajúce a z pohľadu kontrolnej inštitúcie úplne nesprávne, že Európska komisia pristúpila na podmienky farmaceutických firiem, do rokovaní veľmi neštandardne vstúpila šéfka komisie a Brusel v rozpore s pravidlami transparentnosti utajil zmluvy na obstarávanie vakcín. Práve takéto konanie komisie i samotnej Ursuly von der Leyenovej vytvorilo živnú pôdu pre spochybňovanie, špekulácie i hoaxy,“ tvrdí šéf slovenských kontrolórov.

Ursula von der Leyenová Čítajte viac Supermama, lekárka, politička. Ursula von der Leyenová pokračuje ako šéfka eurokomisie

Andrassy dopĺňa, že ak by takýmto spôsobom uzatvoril akýkoľvek štát zmluvu pri čerpaní eurofondov, nasledovala by zo strany bruselských úradníkov požiadavka na stopercentné vrátenie peňazí. „Nezodpovedanou otázkou zostáva, prečo Komisia zazmluvnila vakcíny v počte viac ako 5 kusov a 5 záložných dávok pre všetkých obyvateľov Únie, pričom v čase podpisovania nevypovedateľných kontraktov neboli vakcíny určené pre deti pod 18 rokov,“ kladie otázky šéf NKÚ.

Šéf kontrolórov Ľubomír Andrassy konštatoval, že zmluva na dodanie vakcín, uzatvorená EK, bola výlučne výhodná len pre jednu zmluvnú stranu, a to súkromnú firmu. „Ide o ukážkový prípad nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami a o názorný príklad plytvania financiami. Postupom Komisie by sa mali zaoberať nielen poslanci Európskeho parlamentu, ale aj európski audítori či prokuratúra,“ doplnil. S výsledkami kontroly bude oboznámená nielen vláda, Národná rada SR, ale aj Generálna prokuratúra SR a predstavitelia Európskej prokuratúry a Európskeho parlamentu.

© Autorské práva vyhradené

179 debata chyba
Viac na túto tému: #vakcíny #nemecké ministerstvo zdravotníctva #Marek Krajčí #očkovanie proti covidu #Vladimír Lengvarský