Aj keď boli reakcie ministrov prekvapujúce, politológovia neočakávajú väčšie otrasy vo vláde. Premiér Robert Fico (Smer) je podľa nich ochotný obetovať veľmi veľa, aby koalíciu udržal pokope.
Ďalší problém medzi koaličnými partnermi
Koaličné strany najprv na kroky šéfky kultúry, ktorá za dva dni odvolala šéfov kľúčových kultúrnych inštitúcií, nereagovali. V kuloároch sa však hovorilo o nespokojnosti nielen z radov Hlasu, ale aj z radov strany, ktorá Šimkovičovú nominovala. „Je to čisto vec ministerstva kultúry, je ich povinnosťou, aby si to zdôvodnili. S parlamentom ani s výborom to nemá nič spoločné,“ reagoval vtedy pre Pravdu poslanec SNS Roman Michelko. Neskôr Šimkovičovej kroky podporil aj sám premiér Fico.
Čítajte viac Čaká nás horúca politická jeseň? Suska a Šimkovičovú chcú odvolávať. Politológ: Koalícia si nohy nepodrazíSituáciu komentoval aj minister vnútra Šutaj Eštok. O odvolanom šéfovi SND Matejovi Drličkovi v ta3 povedal, že ho vždy vnímal ako schopného manažéra, ale aj ako človeka, ktorý to s kultúrou vždy myslel dobre. „Hlas sa vždy hlasne ozve aj medzi koaličnými partnermi,“ povedal. Čo sa týka generálnej riaditeľky SNG Alexandry Kusej, od lídra SNS Andreja Danka má vraj informácie, že v prípade jej odvolania zohrali úlohy ekonomické dôvody.
Danko v ta3 v nedeľu uznal, že Drlička aj Kusá majú za sebou kus dobrej práce, no stojí za Šimkovičovou, ktorá má ako nová ministerka v novej vláde právo odvolávať šéfov inštúcií. Drličku označil za „Matovičovho nominanta“ a za najlepšieho herca z divadla. Ďalšou témou, ktorá rozvírila vody, bol návrh zákona, ktorý obmedzí propagáciu tém súvisiacich so sexuálnou orientáciou a rodovou identitou na školách. „Cieľom zákona bude zabezpečiť, aby školské prostredie zostalo neutrálnym miestom z hľadiska sexuálnej orientácie a rodovej identity,“ uviedla strana s tým, že návrh predložia na septembrovú schôdzu.
Podľa SNS je potrebné chrániť deti pred nevhodným vplyvom týchto tém v školách. Strana chce presadzovať tradičné hodnoty, nie rôzne ideológie či propagandu. Minister školstva Drucker to však vidí inak. Záujem kolegov zo SNS ocenil, no verí, že „vnímajú dostatok problémov na svojich vlastných rezortoch“. Druckerov rezort pripomína, že na základe koaličnej dohody zodpovedajú za rezorty jednotlivé strany a ich nominant, ktorý má zákonodarnú iniciatívu. „Hlas si ctí koaličnú dohodu a nikdy sa nebude púšťať do kompetencií rezortov, ktoré patria koaličným politickým stranám,“ reagoval rezort.
Už v minulosti sa vyjadril aj k téme mimovládok. „Dávať do koša tisícky mimovládok nie je téma. Ľudia musia rozumieť, že mimovládka nie je nebezpečná gender ideológia, ako to možno vníma pán Danko. Mimovládky sú tisíce organizácií, rodičovských združení či olympiád,“ povedal Drucker začiatkom novembra. Aj tento zákon do parlamentu predložila SNS, no zákon je zatiaľ odložený na septembrovú schôdzu.
Líder SNS Andrej Danko si nie je vedomý podobného odkazu od Druckera. „Určite to tak nepovedal,“ reagoval cez víkend na novinárske otázky. „My takisto vnímame problémy v rezortoch Hlasu – osobitne v zdravotníctve. Prial by som pánovi Druckerovi, aby dokázal to, čo SNS, ktorá zdvihla platy učiteľom o 40 percent, ale určite budeme o tom viesť dialóg s pánom Druckerom. Nevytvárajte medzi nami konflikty na základe toho, že sa objaví nejaká tlačová správa,“ uviedol.
Dusno na koaličnej rade?
Na odvolávanie riaditeľov sa plánuje Šutaj Eštok pýtať na nadchádzajúcej koaličnej rade. V lete sa lídri nestretli a je otázne, kedy sa bude konať. Danko na otázku Pravdy uviedol, že koaličná rada bude zasadať ešte v lete. „Dokedy je leto? Takže určite v lete,“ povedal. Síce Šutaj Eštok uviedol, že si nechce s koaličnými partnermi posielať odkazy cez médiá, o SNS to až tak neplatí. Danko niekoľkokrát verejne kritizoval bývalého lídra Hlasu Petra Pellegriniho, ale problém má aj s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou. Na adresu Druckera sa na tlačovke vyjadril aj minister životného prostredia.
Uviedol, že ide o tému SNS a pôjdu si za ňou aj naďalej. Do parlamentu zákon dajú a pokiaľ bude minister proti, budú počúvať jeho víziu. „Cieľ je jasný. Ak pán minister bude chcieť povedať, že on je na strane toho, že deti sa majú učiť, že existuje 72 pohlaví, že rodičia nemajú vedieť, kto im čo tlačí počas vyučovacích procesov do hláv, ak je toto jeho názor, myslím si, že to potom bude na hlbšiu koaličnú debatu, lebo táto vláda nevznikla na to, aby toto podporovala takéto veci,“ povedal s tým, že rešpektuje rôznu hodnotovú výbavu vo vláde. „Za seba môžem povedať, že my sme určite nešli do vlády s Progresívnym Slovenskom,“ dodal.
Politológa z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (SAV) Juraja Marušiaka reakcia predstaviteľov Hlasu prekvapila. „Neočakával som to. Myslím, že si sú vedomí, že tichá participácia na súčasnej politike vládnej koalície, osobitne v otázkach kultúry, môže priviesť Hlas k zániku,“ uviedol pre Pravdu. Strana sa podľa neho musí zviditeľniť a odlíšiť od svojich koaličných partnerov, ak chce prežiť.
„Na druhej strane, táto taktika byť svojho druhu opozíciou v rámci vládnej koalície, Hlasu nemusí vyjsť, podobne ako to nevyšlo napríklad SDĽ po roku 1998 alebo SaS po roku 2020. Napätie na linke Hlas – SNS je evidentné ešte z čias, keď väčšina predstaviteľov tejto strany pôsobila v rámci Smeru-SD, vrátane zakladateľa strany,“ povedal.
Čítajte viac Šimkovičovej čistky pokračujú. Podrží ju koalícia? Maďarič: Spôsob odvolania bol nehorázny, sú to pseudodôvodyPolitológ z Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík konštatuje, že v prípade ministrov z Hlasu ide len o ojedinelé prejavy nesúhlasu, ktoré sú pre túto vládnu koalíciu typické už od začiatku jej vzniku. „Stále si treba uvedomiť, že Hlas volili aj ľudia, ktorí neboli spokojní so Smerom. A týmto voličom sa predstavitelia Hlasu musia sem tam pripomenúť. Nejde však o nič vážne, z čoho by sme mali usúdiť, že vláda sa zmieta v problémoch,“ zhodnotil.
„Pozrime sa na to, ako šéf Hlasu likviduje NAKU, zrejme v súlade s predstavami svojho exekutívneho šéfa. Obrazne povedané, ide len o malú búrku,“ povedal. Zdá sa, že na koaličnej rade bude dusno. Aj keď lídri opakovane tvrdia, že si vedia problémy vydiskutovať za zatvorenými dverami kultivovane, reakcie na verejnosti často hovoria o inom.
Politológ z Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave Jozef Lenč prjpomína, že Šutaj Eštok tvrdí, že sa bude pýtať, no v prvom rade by mal konať. „Od vzniku koalície sa SNS (podporované Smerom) opakovane „vysmieva“ Hlasu. Danko (a nie len on) ponižoval bývalého predsedu Pellegriniho najmä v čase prezidentskej kampane a rovnako ponižuje aj súčasného predsedu Matúša Šutaja Eštoka, napríklad vyjadrením, že o tom, kto bude predseda parlamentu rozhodne Fico s Pellegrinim,“ zhodnotil. Predstavitelia SNS podľa Lenča opakovane zasahujú do kompetencií ministrov Hlasu a spochybňujú ich schopnosti viesť pridelené rezorty – najmä zdravotníctva a školstva.