Mesiace nedoriešený spor
Nehovoriac o tom, že SNS blokuje aj naplnenie koaličnej zmluvy, teda voľbu predsedu NR SR, ktorým má byť podľa Lenča jasne predstaviteľ Hlasu. „Ak nechce byť Hlas na smiech – stranou, ktorú bude možné považovať za „fackovacieho panáka“ pre politickú stranu, ktorá má aktuálne menej než štvorpercentnú podporu – tak je najvyšší čas, aby sa začali správať suverénne,“ uviedol.
Spor ohľadom šéfa Národnej rady SR (NR SR) je medzi Hlasom a SNS stále nedoriešený. Po zvolení Pellegriniho za prezidenta sa začal Danko čoraz viac tlačiť na to, že koaličné pomery sa zmenili a Hlas tak bude mať dve z troch najvyšších ústavných funkcií. Podľa Hlasu sa však prezidentskými voľbami nemenia pomery, keďže rozdelenie postov upravuje koaličná zmluva, ktorá vychádza z výsledkov parlamentných, nie prezidentských volieb.
Hlas nominoval na post šéfa parlamentu ministra investícií Richarda Rašiho, Danko by v čele parlamente najradšej videl seba. Ani jedna strana nechce ustúpiť a tak NR SR už takmer pol roka nemá oficiálne vedenie. Na stranu SNS sa však postavil premiér Fico, ale aj minister obrany Robert Kaliňák (Smer) slovami, že v trojici prezident z Hlasu, premiér zo Smeru a šéf parlamentu zo SNS by fungovali v koalícii najlepšie. Raši tak nemá podporu SNS, ale ani opozície. O poste šéfa NR SR sa má do konca leta Danko rozprávať priamo s Ficom.
Čítajte viac Socialisti sa dištancovali od politiky Smeru: Nie je ľavicová, tvrdia. Šéf hnutia Bekmatov je ešte stále poradcom FicaDanko v relácii ta3 v nedeľu uviedol, že vymenovanie nového predsedu NR SR by sa malo vyriešiť v auguste. Líder SNS už o tom komunikoval s Ficom, ale aj Šutajom Eštokom. „Dôležitá bude pozícia Petra Pellegriniho,“ reagoval s tým, že koaličné strany budú musieť nájsť kompromis. „Musí to dopadnúť tak, aby sme sa všetci dohodli tak, aby sme tu boli 8 až 12 rokov,“ povedal.
Predseda SNS však stále spomína pri spore ohľadom šéfa NR SR aj prezidenta Pellegriniho. „Dohoda je, že pán prezident na koaličné rady chodiť nebude,“ uviedol s tým, že komunikovať by mal prezident s premiérom Ficom. Opozícia kritizuje, že sa Pellegrini nespráva nadstranícky. Danko na margo toho dodal, že v koalícii majú medzi sebou lídri, vrátane bývalého šéfa Hlasu Pellegriniho, vzťahy, ktoré nie je možné opomenúť. „Nebudeme takí falošní ako bola Čaputová, ktorá tvrdila, že nemá nič s Progresívnym Slovenskom. Ja si ctím funkciu prezidenta, ale v každom prípade sú aj veci, ktoré si musíme dovypovedať v rámci koalície, pretože pán Pellegrini bol predsedom Hlasu a niektoré veci z minulosti si ťahá aj on,“ dodal Danko.
Fico udrží koalíciu za každú cenu
Podľa Marušiaka je ťažké predvídať, či Hlasu táto „rebélia“ vyjde. „Ak nie, tak potom tým prílepkom vo vláde zostane, aj napriek občasným verbálnym protestom. Viem si predstaviť, že by Fico privítal koalíciu s inými partnermi ako SNS, ale zatiaľ nemá alternatívu. Preto sa bude snažiť koalíciu udržať,“ myslí si. Koalícia však zrejme štyri roky vydrží, z doterajších skúseností je totiž evidentné, že negociačné schopnosti šéfa Smeru sú značné.
Nový spor by sa tak podľa politológa mohol riešiť v jednom balíku s inými otázkami. „Vrátane prípadnej rekonštrukcie vlády, osoby ministerky zdravotníctva či predsedu parlamentu. Žiadna jeho vláda sa nerozpadla tak, aby to viedlo k rozpadu koalície a k predčasným voľbám. Ukázal, že je schopný obetovať veľmi veľa preto, aby sa koalícia udržala a myslím, že po skúsenostiach z pobytu v opozícii mu bude na udržaní koalície záležať ešte viac. Preto je priskoro hovoriť o tom, že by koalícia nemala skončiť v riadnom termíne,“ dodal.
Štefančík si jednoznačne myslí že Hlas prílepkom vo vláde ostane. „Možno časom príde na program dňa aj integrácia Hlasu do Smeru. Keď zotavený Robert Fico chytí druhý dych, význam Hlasu bude aj naďalej postupne klesať,“ skonštatoval politológ a takisto si myslí, že Ficova vláda vydrží plné volebné obdobie. „S Andrejom Dankom už máme skúsenosť ako s pubertálnym dieťaťom, ktoré je stále s niečím nespokojné, ale teplo domova a otcovská náruč Roberta Fica mu vždy príde vhod a uprednostní ich pred nežičlivými podmienkami, ktoré by pre SNS existovali mimo vládnej koalície,“ hovorí.
Čítajte viac Koaličné leto: napätie, odložené spory či ďalšia smršť zákonov. Politológ: Návrat Fica? Je ťažké predstaviť si tvrdší postupPodľa Lenča sa Hlas nateraz tvári, že mu neprekáža byť prílepkom. „Predstavitelia Hlasu sa síce vyjadrujú, že od septembra sa všetko zmení a Matúš Šutaj Eštok je v týchto dňoch znepokojený, no reálna politika Hlasu nenasvedčuje tomu, že im nevadí byť prílepkom – stranou, ktorá nemá vlastnú identitu ba ani ambície prežiť,“ uviedol. Politológ z trnavskej univerzity však dodáva, že koalícia by nemusela vydržať v prípade, ak by to tak chcel Hlas.
„Ak by sa rozhodol využiť možnosti, ktoré mu dáva skutočnosť, že spoločnosť začína byť nespokojná s niektorými rozhodnutiami vládnej koalície,“ uviedol. Koalíciu však nateraz podľa Lenča držia pokope iné záujmy než lepšia budúcnosť pre Slovensko. „Zdá sa, že každému vyhovuje jeho postavenie, takže nič nenasvedčuje tomu, že by sa koalícia mala v blízkej budúcnosti rozpadnúť,“ dodal.
V čom je rozdiel medzi štvrtou Ficovou vládou a jeho bývalými vládami?
- Juraj Marušiak: „Najväčším rozdielom medzi súčasnou a predchádzajúcimi vládami R. Fica je komplikovaný vzťah so zahraničnými partnermi, najmä z NATO a EU, ale aj radikalizácia, osobitne v otázkach kultúry a reprodukčného správania.“
- Radoslav Štefančík: „Paradoxne, SNS a Maďari si rozumeli viac ako Hlas a SNS. Súčasné rozpory sú pozostatkami rozporov po vzniku vlády na čele s Petrom Pellegrinim, ktorého Andrej Danko pravidelne negatívne komentoval a otvorene ním pohŕdal. Tieto spory sú založené na osobných animozitách niektorých predstaviteľov vládnej koalície, vrátane Petra Pellegriniho, nejde o nič vážne.“
- Jozef Lenč: „To, že od začiatku je v koalícii viditeľný nepokoj. Konflikt, sťa by chceli nadviazať na „tradíciu“ predchádzajúcej vlády. Napriek tomu v koalícii veľmi ľahko prechádzajú zmeny (zákony), ktoré boli podstatou predvolebnej agendy Smeru, SNS a Hlasu. Ďalší výrazný rozdiel je v tom, že dosiaľ sa v koalíciách Smeru nestalo, že bol by jeden z jeho partnerov tak ponižovaný, ako sa to deje v prípade Hlasu v súčasnej koalícii.“