O 17:00 sa kultúrna obec stretne s verejnosťou pred budovou Slovenského národného divadla a spoločne vykročí na protestný pochod pred Ministerstvo kultúry SR na námestí SNP. Tam o 18:00 vystúpia Alexandra Kusá, Matej Drlička, Marek Adamov, Soňa Gyarfášová, Jozef Lupták, Zuzana Kronerová, Veronika Němcová, Jakub Jablonský, Adam Dragun, ako aj ďalší zástupcovia zamestnanectva kultúrnych inštitúcií či zástupcovia študentov z Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU), Vysokej školy múzických umení (VŠMU) a Akadémie umení v Banskej Bystrici (AU BB). Podujatie bude moderovať spisovateľ a publicista Michal Hvorecký. „Kultúra je zdieľaná hodnota, ktorú tvoríme všetci a patrí nám všetkým,“ uviedla Platforma Otvorená Kultúra!, ktorá zároveň vyzýva verejnosť na podporu protestu. Medzi 12:00 a 14:00 bude prebiehať spoločná výroba transparentov študentov v Novej cvernovke – „zborovni“. Verejnosť si sem môže prísť vyrobiť vlastné transparenty až do 16:30.
K podpore protestu sa už verejne na sociálnej sieti vyjadrili zástupcovia študentov Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FF UK) v Bratislave, študentstva Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach, VŠVU, VŠMU a AU BB. „So znepokojením vnímame aj rétoriku niektorých politikov a niektorých političiek namierenú proti sexuálnym menšinám, ktorou ohrozujú možnosti ich realizácie v umeleckom a kultúrnom prostredí, dehonestujú ich doterajšie pôsobenie v ňom a šírením nenávistných naratívov ohrozujú ich životy,“ uviedlo študentstvo FF UK.
„S obavami sledujeme komunikáciu vedenia Ministerstva kultúry SR smerom k dvom špičkovým národným inštitúciám – Slovenskej národnej galérii a Slovenskému národnému divadlu, ako aj napätú atmosféru, ktorú postup ministerstva vyvolal nielen v týchto inštitúciách, ale v celej kultúrnej obci,“ uviedla Univerzita Komenského na svojom webe.
Čítajte aj Prečo sa Pellegrini skrýva? Pýta sa SaS. Liberáli požiadali prezidenta o stretnutie. Opozícia sa vracia do ulíc„Aj keď v plnej miere rešpektujeme kompetencie vedenia Ministerstva kultúry SR, a zároveň nijako netvrdíme, že konkrétne osoby vo vedúcich pozíciách sú nenahraditeľné, apelujeme na vedenie tohto rezortu, aby pri presadzovaní svojej vízie postupovalo skôr cestou dialógu s kultúrnou obcou než direktívnymi, hoci formálne oprávnenými zásahmi bez adekvátneho vysvetlenia,“ dodala univerzita v Bratislave.
Aj študenti Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach vnímajú s rozhorčením aktuálny vývoj v slovenskej kultúre. „Zmeny na postoch riaditeľov Slovenského národného divadla, Slovenskej národnej galérie, Bibiany, paralyzácia fungovania Kunsthalle Bratislava, zmeny v organizácii FPU a ďalšie avizované kroky a vyjadrenia čelných predstaviteľov/iek Ministerstva kultúry SR ohrozujú slobodu a jedinečnosť kultúry na Slovensku,“ uviedli študenti vo svojom vyhlásení. Podľa ich vyjadrenia sa im nepáči, že sa úzka skupina vládnych politikov bez odbornosti snaží zasahovať do rôznorodosti kultúrneho prostredia a na základe subjektívnych osobných preferencií určovať, čo si zasluhuje podporu a čo, naopak, treba vytesniť z kultúrneho života. „Takýto normatívny svet je v kontraste s našimi predstavami o tvorbe, prezentácii a podpore zdravého umeleckého prostredia, ktorého chceme byť súčasťou,“ konštatujú študenti.
Čítajte aj Štefunko z PS: Šimkovičová sa správa ako by jej kultúra patrila. Danko obhajuje Suska a Kusej odkazuje: Šéfovali ste pridlhoProtest podporujú desiatky kultúrnych inštitúcií, okrem študentov vysokých škôl aj samotné vysoké školy VŠVU, VŠMU a AU BB. K protestu sa pridávajú napríklad aj zamestnanci Slovenskej národnej galérie, Slovenského národného divadla, Slovenská filmová a televízna akadémia, Rada galérií Slovenska, Mestská knižnica v Bratislave, Múzeum mesta Bratislavy, Kultúrne odbory A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru, Asociácia Bratislava v pohybe, ako aj množstvo slovenských divadiel, galérií a ďalších inštitúcií.
Kroky Šimkovičovej kritizujú aj v Česku
Česká umelecká scéna sleduje s veľkým znepokojením kroky slovenskej ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS), ako napríklad odvolanie šéfov Slovenského národného divadla Mateja Drličku a Slovenskej národnej galérie Alexandry Kusej. Vyplýva to z vyhlásenia, o ktorom informoval portál Novinky.cz a podpísali ho napríklad spisovateľ a divadelník Zdeněk Svěrák, zakladateľ divadla Semafor Jiří Suchý, režiséri Jan Hřebejk, Václav Marhoul a Olga Sommerová, herci Boleslav Polívka, Alena Antalová a Eva Salzmannová, hudobníci David Koller, Iva Bittová a Jan Burian alebo diplomat a prekladateľ Michael Žantovský.
„Čistky, ktoré robí a plánuje naďalej robiť v kultúrnych inštitúciách, robí primitívnymi metódami, s dôvodmi priehľadne úbohými a klamlivými. Aktéri v čele s ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou a jej politickým okolím sa rozhodli pomstiť na slobodnej slovenskej kultúre, a tým aj na slovenskom národe,“ uvádza sa vo vyhlásení.
Čítajte aj Šimkovičová zatvorila obľúbený kaštieľ. Čo s ním bude? Pracovali v ňom zdravotne znevýhodnení. Obec hovorí o šikaneSlovensko sa podľa dokumentu zaradilo medzi poľutovaniahodné krajiny, pretože konanie vedenia rezortu kultúry má rysy zločineckých totalitných praktík. „Policajné vyšetrovanie umelcov, ktorí stáli za výzvou na odstúpenie ministerky kultúry, to potvrdzuje, napriek tomu, že petičné právo majú občania Slovenska zaručené ústavou,“ zdôraznili českí umelci.
Signatári vyhlásenia zároveň vyzvali na vytvorenie Česko-slovenského kultúrneho fondu, ktorý by finančne podporoval umelcov a ich rodiny na Slovensku.