Medzi požiadavky organizátorov patrí odstúpenie alebo odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) a generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva Lukáša Machalu a napravenie chýb, ktoré podľa organizátorov na ministerstve kultúry urobili.
O 17.00 h sa kultúrna obec stretla s verejnosťou pred budovou Slovenského národného divadla a spoločne vykročili na protestný pochod pred Ministerstvo kultúry SR na Námestí SNP. Pochodu sa zúčastnili aj známi herci a herečky Petra Polnišová, Táňa Pauhofová, Zuzana Mauréry, Jana Kovalčiková, Robo Roth, Richard Stanke, Zuzana Fialová, Jana Oľhová či Diana Mórová, ktorí niesli transparent s nápisom Kultúra má byť otvorená a žiadna iná, zrejme v reakcii na skoršie vyhlásenie Šimkovičovej, že kultúra slovenského ľudu má byť slovenská a žiadna iná.
Protest na Námestí SNP sa začal o 18.00 h. Svoju reč predniesli aj odvolaná šéfka SNG Alexandra Kusá, odvolaný šéf SND Matej Drlička, ako aj ďalší zástupcovia zamestnanectva kultúrnych inštitúcií či zástupcovia študentov z Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU), Vysokej školy múzických umení (VŠMU) a Akadémie umení v Banskej Bystrici (AU BB). Podujatie moderoval spisovateľ a publicista Michal Hvorecký.
„Chcela by som vás veľmi uistiť, že my s Matejom tu nie sme preto, že lipneme na našich funkciách, vôbec nie. Prišli sme, pretože chceme, aby tieto funkcie zastávali ľudia, ktorí sú kompetentní, a aby funkcie, ktoré zastávajú nekompetentní ľudia, ich nezastávali. Myslíme si, že toto je absolútne kultúrne minimum, ktoré zdieľame my, ale aj všetci daňoví poplatníci. Pretože my to platíme,“ povedala na pódiu Kusá.
„Je veľmi dôležité, že svet sa pozerá na Slovensko. Okamžite po mojom odvolaní a po odvolaní Kusej začali prichádzať podporné stanoviská nielen od divadelných asociácií, od rôznych divadiel a galérií, ale aj od ministra kultúry Českej republiky,“ povedal Drlička z pódia.
S prejavmi proti Šimkovičovej vystúpili na zhromaždení tiež napríklad zástupcovia študentov umeleckých vysokých škôl a herečka Jana Oľhová.
Vznikne štrajkový výbor
Viacerí zástupcovia kultúrnej obce v pondelok popoludní v priestoroch novej budovy SND diskutovali o krokoch MK aj o stave kultúry na Slovensku. V debate vystúpila bývalá riaditeľka SNG Kusá, riaditeľ Fondu na podporu umenia Róbert Špoták či ekonomický riaditeľ SND Matej Bošňák. Niektorí účastníci v hľadisku vyzvali na štrajk v SND.
Okrem toho sa v pondelok k situácii v SND konalo aj stretnutie na rezorte kultúry. Spolu s Bošňákom naň prišli aj šéfka činohry SND Miriam Kičiňová a šéf opery SND Martin Leginus. Bošňák stretnutie označil za slušné, no v debate sa podľa neho neposunuli.
Odvolaný šéf divadla Matej Drlička na stretnutí v SND ohlásil, že vznikne štrajkový výbor. Umelci budú žiadať odstúpenie ministerky Martiny Šimkovičovej a odobratie rezortu kultúry strane SNS.
Šimkovičovú, ktorá presadzuje takzvanú tradičnú kultúru a napríklad sa vymedzuje voči témam LGBT +, kritizovala časť predstaviteľov kultúry, verejnosti či opozície už pri vlaňajšom nástupe do čela ministerstva kultúry po zložení terajšej vlády už štvornásobného premiéra Roberta Fica.
Novej vlne kritiky čelí Šimkovičová po odvolaní šéfov SND Mateja Drličky a SNG Alexandry Kusej. Vyše 175 000 ľudí už podporilo na internete novú petíciu za odvolanie Šimkovičovej z funkcie ministerky, opozícia zase ohlásila ďalší pokus o jej odvolanie v snemovni. Dve opozičné strany zvolali na utorok vlastnú demonštráciu proti ministerke kultúry. Českí umelci a ďalšie osobnosti v reakcii na kroky Šimkovičovej zase vyzvali na pomoc kolegom na Slovensku.
Premiér Fico sa minulý týždeň zastal Šimkovičovej, ktorá podľa neho postupovala pri personálnych výmenách v súlade so zákonom.
Čítajte viac Pochvala Šimkovičovej z radov PS? Ministerka zakazuje konšpiračný časopis, či manifest teroristu z TeplárneProtest podporujú desiatky kultúrnych inštitúcií, okrem študentov vysokých škôl aj samotné vysoké školy VŠVU, VŠMU a AU BB. K protestu sa pridávajú napríklad aj zamestnanci Slovenskej národnej galérie, Slovenského národného divadla, Slovenská filmová a televízna akadémia, Rada galérií Slovenska, Mestská knižnica v Bratislave, Múzeum mesta Bratislavy, Kultúrne odbory A4 – Asociácia združení pre súčasnú kultúru, Asociácia Bratislava v pohybe, ako aj množstvo slovenských divadiel, galérií a ďalších inštitúcií.