Nezvestný prezident Pellegrini?
Lídri opozičných strán PS a SaS adresovali kvôli aktuálnej situácii výzvu aj prezidentovi Petrovi Pellegrinimu, ktorému trvalo pár dní, kým sa vyjadril. Situáciu v kultúre nekomentoval, komentoval len postup ministra Suska, s ktorým súhlasí. „Kde je prezident Pellegrini? Sľuboval, že bude aktívny, že bude prezidentom všetkých občanov a že sa ozve, keď sa budú diať neprávosti. Nerozumiem, prečo mlčí,“ hovoril Šimečka. „Všetci vnímame, čo sa deje na Slovensku. Právny štát je v rozklade. Kultúra je decimovaná. Zdravotníctvo je v troskách, ľudia sa obávajú o zdravotnú starostlivosť. Prezident Peter Pellegrini však zaryto mlčí,“ uviedol predseda SaS Branislav Gröhling. Verejne aj listom ho požiadal o stretnutie.
Prezidentská kancelária neskôr zaslala stanovisko, v ktorom uviedla, že opozičné strany majú štandardné nástroje, ktorými môžu a majú napĺňať svoj mandát od občanov. „Namiesto výziev hlave štátu cez tlačové konferencie by mali využiť predovšetkým svoje kontrolné a politické mechanizmy v rámci NR SR, prípadne ďalších štátnych inštitúcií,“ uviedla hovorkyňa prezidenta Patrícia Medveď Macíková. „Prezident Peter Pellegrini pozorne sleduje politické dianie, jeho konkrétne kroky však vždy sledujú skutočné záujmy a potreby ľudí na Slovensku, nie záujmy politických strán. Postupne sa k týmto témam stretne s predsedom vlády, ministrami i predsedami politických strán, vrátane opozičných,“ dodala.
Okrem odvolávaní dvoch ministrov chce PS zvolať aj mimoriadny kultúrny výbor, kde si chce predvolať Šimkovičovú, Drličku aj Kusú. Podľa Drličku to v divadle „buble“ a vylúčené nie je ani ohrozenie začiatku sezóny.
Pomocnú ruku hercom podali aj českí umelci a ďalšie osobnosti, vyzvali na vytvorenie siete kontaktov a priestoru pre spoločnú prácu. Medzitým ministerka Šimkovičová, ktorá je na tlačovkách a v diskusiách zdržanlivá, v Infovojne spolu s Machalom uviedla, že právne zakročia proti komikom a kritikom, ktorí ich prirovnávajú k fašistom či gestapu, alebo ich inak hanlivo označujú.
„Budete platiť odškodné, všetci, čo ste drzí, nevychovaní a primitívni,“ vyhlásil úradník Machala. „Váš čas, že nás verejne dehonestujete a znevažujete, najmä pani ministerku, už skončil,“ povedal. Zakročiť chcú aj proti médiám a „drzým, primitívnym krikľúňom“. Ak neuspejú na slovenských súdoch, obrátia sa na Európsky súd pre ľudské práva. Koalícia v tejto spojitosti často operovala s argumentom, že bývalá vláda vypínala niektoré webové portály, ktoré počas pandémie covidu šírili dezinformácie ako napríklad Hlavné správy, o ktorého blokovaní rozhodol Národný bezpečnostný úrad (NBÚ).
Podľa Řádeka však ide o diametrálne odlišnú situáciu a časť dezinfowebov bola podľa neho vypnutá oprávnene. „V prípade jedného bolo súdom dokázaná spolupráca jedného z jeho spolupracovníkov s ruskou tajnou službou. Súčasní predstavitelia ministerstva kultúry vnímajú len časť reality. Ich problém vzniká tým, že si všímajú len skutočne hrubé a vulgárne útoky na vlastné osoby,“ zhodnotil.
„Neuvedomujú si však celkom ich príčinu a následok chcú riešiť súdnou cestou, ktorá je skôr slepou uličkou vzhľadom na to, že tak domáce, ako aj medzinárodné súdy v podobných prípadoch zväčša politikom odkazujú, že ako verejní funkcionári musia strpieť väčšiu mieru aj expresívnej kritiky,“ uviedol Řádek. „Toto je čisté zastrašovanie, nič iné. Samozrejme, veľmi primitívne,“ uviedol Marušiak. „Podľa mňa sa môžu pokúsiť vyrobiť exemplárny príklad, ale pokiaľ tam niekde nebol nejaký trestný čin, tak sotva majú šancu uspieť,“ zhodnotil.
Aký je rozdiel medzi opozičnými protestami z minulej vlády a opozičnými z terajšej?
- Miroslav Řádek: „Charakter opozičných protestov v minulom volebnom období bol prevažne hrubý a vulgárny. Protesty, ktoré boli organizované najmä v roku 2018 a súčasné protesty majú miernejší charakter a súčasní opoziční lídri sa vyhýbajú agresívnym a vulgárnym atakom voči svojim oponentom. Poučili sa z následkov, ktoré do politického života priniesli najmä protesty organizované bývalým hnutím OĽaNO v období rokov 2016 – 2017, ktoré boli tiež expresívne a aj priamo vulgárne.“
- Juraj Marušiak: „V zásade ide v oboch prípadoch o prejav nesúhlasu s vládnou politikou. V oboch prípadoch na protesty moc reagovala arogantne. Lenže kým napr. vtedajší minister obrany Naď označoval demonštrantov za opice, terajšia vláda dáva protesty do priamej súvislosti s atentátom, čo je predsa len iný kaliber a vytvára priestor pre prípadnú legitimizáciu represívnych zásahov v budúcnosti.“