Horúce počasie ovplyvňuje prúdenie veľmi teplého pôvodom tropického vzduchu, čo spôsobilo, že teploty presahujú od pondelka 33 stupňov a začala sa vlna horúčav, ktorá potrvá minimálne do konca týždňa. Ako vysvetlila meteorologička Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Paulína Valová, teploty nad 35 stupňov sú už extrémne hodnoty, v prípade hodnôt nad 36 alebo 37 stupňov ide o hodnoty na úrovni dlhodobých denných rekordov maximálnej dennej teploty vzduchu. Teplota vzduchu bola mimoriadne vysoká už aj v utorok, a to najmä na juhozápade Slovenska.
Úľavu tak skoro nečakajme
„Od stredy to bude platiť pre južné a západné Slovensko a juh stredného Slovenska, kde môže teplota v stredu dosahovať od 35 do 38 stupňov. Tých 38 stupňov očakávame v okresoch na Podunajskej nížine. Ide o okresy Malacky, Bratislava, Senec, Pezinok, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky. Tam sa teplota môže skutočne dostať až na hodnotu 38 stupňov Celzia,“ uviedla pre Pravdu Valová.
Hodnoty až do 38 stupňov možno očakávať v Trenčianskom, Nitrianskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji. „Pre väčšinu zvyšku Slovenska platí výstraha prvého stupňa, čiže teplota presiahne 33 stupňov,“ pokračovala meteorologička SHMÚ.
Nevydýchneme si ani vo štvrtok a ani v piatok, keď teploty budú dosahovať minimálne v južnej polovici Slovenska hodnoty na úrovni 33 až 37 stupňov. V severnej časti Slovenska to bude podľa predpovedí väčšinou okolo 30 stupňov. Počasie sa začne lámať až od soboty, keď síce ešte bude mimoriadne horúco, ale bude u nás pôsobiť studený front. „Od nedele sa začne postupne ochladzovať. Prvá polovica budúceho týždňa prinesie úľavu od horúčav pre celé územie Slovenska s tým, že na juhu teplota nedosiahne 30 stupňov a na severe budú hodnoty na úrovni 22 stupňov,“ priblížila Valová.
Ako Valová ozrejmila, na intenzitu búrok vplývajú iné parametre, ako je vysoká teplota vzduchu. „Na to, aby boli búrky intenzívne, so silnými prejavmi, musia byť splnené iné podmienky, ako napríklad vysoká vlhkosť vzduchu a dostatočná teplota, ale nie mimoriadne extrémna teplota, takisto dobré počiatočné podmienky a takzvaná iniciácia, čiže, že sa vôbec spustí proces tvorby oblakov. Vysoká teplota nemá primárny vplyv na intenzitu búrok,“ spresnila.