Podobne ako v pondelok, keď protest proti Šimkovičovej usporiadali občianski aktivisti, aj tentoraz organizátori do programu nezaradili vystúpenia politikov.
Najnovšie demonštrácie na Slovensku vyvolalo hlavne rozhodnutie Šimkovičovej z minulého týždňa odvolať riaditeľa Slovenského národného divadla a Slovenskej národnej galérie, ktorých sa medzitým zastalo viacero kultúrnych inštitúcií či umelcov na Slovensku i v Česku. Šimkovičová v reakcii tvrdila, že opozícia a médiá ju chcú znevážiť.
Na proteste vystúpili napríklad bývalý šéf Rozhlasu a televízia Slovenska Ľuboš Machaj, exministerka kultúry Silvia Hroncová či bývalá riaditeľka medzinárodného domu umenia pre deti Bibiana Zuzana Liptáková. Poukazovali na potrebu slobodných médií i kultúry. Hovorili o strate slušnosti a arogancii moci. Apelovali na výmenu vo vedení rezortu kultúry. Dav ľudí skandoval okrem iného „Odstúpiť“ či „Dosť bolo Fica“.
„S takou mierou arogancie kombinovanou s nekompetentnosťou, akou reprezentuje súčasné vedenie ministerstva kultúry, som sa ešte nestretol. Neskláňajme hlavu pred tupou vládnou mocou, ktorá skúša hranice našej trpezlivosti,“ povedal z pódia bývalý šéf verejnoprávneho rozhlasu a televízie Ľuboš Machaj, ktorý vo funkcii skončil na začiatku júla po schválení nového zákona o verejnoprávnej stanici a po jej premenovaní.
„V priamom prenose sledujeme demontáž kultúrnej infraštruktúry. Žijeme v krajine, kde najvyšší ústavní činitelia ignorujú odbornosť, potláčajú vzdelanosť, spochybňujú fakty, zastrašujú občanov a vydávajú direktívne príkazy. Z komunikácie sa vytráca slušnosť, dôstojnosť, korektnosť,“ povedala z pódia Hroncová, ktorá riadila ministerstvo pred vlaňajšími parlamentnými voľbami vo vtedajšej úradníckej vláde.
Na zhromaždení rečnil i exriaditeľ Kancelárie prezidenta SR Metod Špaček aj členka Súdnej rady SR Katarína Javorčíková. Upozornili na rozhodnutie ministra spravodlivosti Suska (Smer) podať dovolanie a prepustiť bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika z väzenia. „Toto rozhodnutie je možno zákonné, ale je v každom prípade nespravodlivé, nelegitímne a hanebne elitárske,“ podotkol Špaček.
Vládnu koalíciu pred protestom skritizovali aj lídri PS Michal Šimečka a SaS Branislav Gröhling. Namietali najmä kroky ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) a šéfa rezortu spravodlivosti Suska. Mali by podľa slov Gröhlinga vo svojich funkciách skončiť. „Premiér by mal ešte v utorok večer ísť do Prezidentského paláca s dvomi demisiami, a to s jednou pre Šimkovičovú a druhou pre Suska, a prezident by ich mal okamžite prijať,“ doplnil. Obaja politici poďakovali ľuďom, ktorí na protest prišli.
Čítajte viac Opozícia sa vracia do ulíc, no bez KDH. Fico hovorí o ďalšom Cintulovi. Politológ: Koalícia používa dvojaký meterKDH sa k protestu nepripojilo
Opozičné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) sa nepripojilo k utorkovému protestu opozičných strán. Poslanci a členovia hnutia sa podľa stanoviska zúčastnili na pondelkovom (12. 8.) protestnom zhromaždení za otvorenú kultúru, ktorú organizovali umelci. Informovala o tom hovorkyňa KDH Lenka Kovár.
„Myslíme si, že oveľa silnejší tlak vedia vyvinúť na vládnu koalíciu protesty organizované umelcami alebo ľuďmi bez politického pozadia, na ktorých sa môžu zúčastniť aj voliči tejto koalície než protesty organizované politickými stranami,“ zdôvodnila hovorkyňa s tým, že takéto protesty bez problémov hnutie podporí. Zároveň dodala, že sú veci v kultúre, ktoré je nutné reformovať.
Hnutie zároveň zopakovalo, že podporuje v parlamente odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Vyzvalo vládnu koalíciu, aby rezort zverila osobnosti, ktorá bude vedieť situáciu upokojiť. „Pretože len skutočne slobodná kultúra bez politických a ideologických tlakov dokáže kultivovať všetky oblasti nášho života vrátane politickej,“ dodala hovorkyňa.
KDH podporuje i odvolávanie ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD), najmä z dôvodu jeho politického zlyhania pri reforme trestného práva. Podanie dovolania ministra spravodlivosti v prospech odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora považuje za hrubú chybu.
Čítajte viac Kultúra má byť otvorená a žiadna iná. Umelci a kultúrne organizácie na proteste vyzvali Šimkovičovú, aby odstúpilaProgresívci kritizujú aj Pellegriniho mlčanie
Ako povedal v pondelok na tlačovej besede predseda PS Michal Šimečka, vláda počas leta systematicky rozkladá kultúru a právny štát a myslí si, že občania sú na dovolenkách a nevšimnú si to. „To, čo sme videli v uplynulých dňoch zo strany ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej a ministra spravodlivosti Borisa Suska je frontálny, koncentrovaný útok na naše inštitúcie, na slobodu umenia, fungovanie kultúry, ale aj na právny štát a spravodlivosť na Slovensku,“ skonštatoval Šimečka.
Jediné, čím sa podľa neho previnili odvolaný riaditeľ Slovenského národného divadla Matej Drlička a odvolaná riaditeľka Slovenskej národnej galérie Alexandra Kusá, je to, že nie sú bezvýhradnými fanúšikmi ministerky Šimkovičovej.
Progresívne Slovensko zároveň kritizuje mlčanie prezidenta Petra Pellegriniho. „Videli ste teraz niekedy pána Pellegriniho? Neurobil žiadne gesto, ktorým by sa zastal kľúčových inštitúcií. Akoby bol prezidentom na okrasu. Všetkým nám v kampani sľuboval pokoj, ale asi zabudol spomenúť, že má ísť o svätý pokoj pre neho od práce,” zdôraznil Šimečka a prezidenta vyzval, aby žiadal vysvetlenie od ministrov Borisa Suska a Martiny Šimkovičovej. Progresívne Slovensko bude oboch v parlamente odvolávať.
Čítajte viac Šimkovičová: Vyhlásenia platformy Otvorená kultúra vyzerajú, akoby vznikali priamo na sekretariáte PS Čítajte viac Protest v Bratislave môže obmedziť dopravu, polícia naň dohliadne