Zase to zaplatíme my? Pýtajú sa obce. Od januára majú triediť textil, od Tarabu dostali deravý manuál

Od januára majú k žltým či modrým kontajnerom na triedený odpad pribudnúť ďalšie. Slovensko je totiž povinné od budúceho roka triediť textilný odpad. Hoci do zavedenia zostáva necelých päť mesiacov, obce dostali od ministerstva životného prostredia (MŽP) len stručnú príručku, ako s ním nakladať. Kritika smeruje na šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu (nominant SNS), podľa opozície totiž padne celá zodpovednosť s textilom na obce a vo forme zvýšených poplatkov aj priamo na ľudí. Minister sa bráni, že zmeny ešte prídu. Čo sa píše v Tarabovej príručke, a ako má vyzerať triedeniu textilu?

23.08.2024 06:00
debata (35)
Tomáš Taraba: Zber textilu nebude mať žiadne dopady na finančnú kondíciu samospráv
Video
Zdroj: ta3

Detailné informácie, čo s odpadom, aké odevy zbierať či koľko kontajnerov treba mať umiestnených, mali dostať obce od ministerstva životného prostredia. Hoci sa hovorilo o zákonnej úprave minimálne od roku 2021, dostali len metodickú príručku, ktorá – ak nerátame hlavičku dokumentu a podpis autora – má rozsah jednej A4. Triediť majú nielen odpad z textilu, no môže zbierať aj textil vhodný na opätovné použitie.

Štíhly manuál sa s veľkým nadšením nestretol. Pravda oslovila všetkých osem krajských miest, ktoré sa zhodli, že síce už teraz textilný odpad zbierajú, no jeden a pol strany usmernení je príliš málo.

Príručka rozlišuje dva spôsoby zberu, a to triedený zber odpadu z textilu a zber textilu vhodného na opätovné použitie. Hovorí aj o tom, že musia zabezpečiť zber cez zberovú spoločnosť. Konkrétne kritériá na firmu však chýbajú. Dohodnúť sa s ňou musia na tom, kde budú nádoby stáť, akú kvalitu textilu budú zbierať a komu nádoby odovzdajú.

Ak sa obec rozhodne, že bude zbierať aj textil vhodný na opätovné použitie, môže s ním nakladať vo svojej réžii, napríklad na swapoch oblečenia, bazároch, no môžu ho tiež predávať alebo darovať. Manuál nepopisuje však presnú definíciu textilu, ani či majú byť kontajnery umiestnené pri domoch, ako často sa majú vyvážať a ani ich množstvo na počet obyvateľov. Zrejmé nie je ani to, či má spustenie triedenia nového typu odpadu sprevádzať informačná kampaň.

PS: Amatérske kroky Tarabu nemajú konca, zaplatia ich bežní ľudia
Video
Zdroj: ta3

Náklady pre obce? Žiadne, tvrdí minister

Envirorezort tvrdí, že metodická príručka je začiatok a prvý krok. „Efektivitu zberu textilného odpadu a celkového nakladania s textilným odpadom budeme následne analyzovať a zbierať dáta rovnako ako v susednej ČR a čakať na doplnenie jasných pravidiel, ktoré má v roku 2025 nastaviť Európska únia,“ uviedol pre Pravdu odbor komunikácie. „Následne na základe ďalších spoľahlivých informácií bude prebiehať zefektívňovanie zavedenia zberu a nakladania s textilným odpadom aj formou legislatívnych úprav, ktoré budú v súlade s európskou legislatívou,“ do­dal.

Šéf envirorezortu Tomáš Taraba reagoval, že nevie, čo je samosprávam na príručke nejasné. Je v nej podľa neho len minimum, aby sa textilný odpad od nového roka triedil legálne. Čiastkové riešenia odmieta. „Našim cieľom bolo, aby sme nemenili systém od 1.1. nijak v tom, ako funguje, aby z toho nevznikli náhle šoky a zmeny,“ ozrejmi v ta3. Taraba sa ani nesnažil skrývať, že ministerstvo skopírovalo príručku z Českej republiky. „Nemá to žiadne dopady na finančnú kondíciu samospráv,“ povedal.

Každý Európan spotrebuje ročne podľa dát Európskeho parlamentu v priemere takmer 26 kilogramov a vyhodí približne 11 kíl textílií. „Menej ako polovica použitého oblečenia sa zbiera na opätovné použitie alebo recykláciu a len 1 % sa recykluje na nové oblečenie, pretože technológie, ktoré by umožnili recykláciu oblečenia na pôvodné vlákna, sa začínajú objavovať až teraz," uvádza europarlament na webe.

Systém by podľa neho mohli dotiahnuť budúci rok. „Problém je, že Európska únia to ešte nenastavila do detailov a čaká sa na vykonávacie predpisy zo strany EÚ. Tí, ktorí teraz rozprávajú, že máme byť pápežskejší ako pápež, a že máme nastavovať niečo, čo ešte ani EÚ jasne nezadefinovala, ako má v roku 2025 vyzerať, tak my si počkáme na tie vykonávacie predpisy z ich strany,“ dodal minister.

S interpretáciou, že obciam nevzniknú náklady nesúhlasí Únia miest Slovenska. Manuál je podľa nej mätúci, zavádzajúci a nepresný. „Podľa príručky z dielne MŽP však vyplýva, že všetky povinnosti vrátane financovania sú prenesené práve na samosprávy. Tie v dlhodobo náročnej finančnej situácii nedokážu nájsť ďalšie zdroje na financovanie ďalších povinností,“ priblížila hovorkyňa Únie miest Slovenska Daniela Piršelová.

Kto produkuje viac textilného odpadu - muži či ženy?
Video
Čo je upcyklácia a aký je jej najväčší význam? Ako zachrániť staršie oblečenie, aby nekončilo na skládke? Ako nakupovať zmysluplne, udržateľne a eticky? V relácii Pravda o klíme odpovedá Katarína Peterová. / Zdroj: TV Pravda

Čo obciam v manuáli chýba

Pre obce a mestá nie je zber textilu žiadnou novinkou. V mnohých už roky stoja kontajnery, kam môžu ľudia odkladať nepoužívané šatstvo. Žilina ho zbiera už sedem rokov a hovorí, že ako jednej z mála samospráv jej kvôli tomu nevznikajú žiadne náklady. „Najväčší problém má mesto Žilina s vandalmi, ktorí rozstrihávajú zámky na nových zberných nádobách. Naposledy takéto incidenty evidujeme na uliciach Puškinovej a Bernolákovej,“ priblížila hovorkyňa mesta Zuzana Ondrášová.

Podotkla, že podobne ako pri iných odpadoch by mala byť aj v tomto prípade prenesená finančná zodpovednosť na výrobcov textilu cez rozšírenú zodpovednosť výrobcov a nie na obce. „Podľa príručky z dielne MŽP však vyplýva, že všetky povinnosti vrátane financovania sú prenesené práve na samosprávy. Tým, že mesto Žilina tento zber textilu zabezpečuje už od roku 2017, má ho zapracovaný aj vo všeobecne záväznom nariadení,“ pokračovala hovorkyňa.

Mapa kontajnerov Humana na Slovensku. Foto: Humana People to People Slovakia
Humana, kontajnery, mapa Mapa kontajnerov Humana na Slovensku.

Biele a šedé kontajnery sú už roky rozmiestnené aj po Trenčíne, prednostne do nich patrí textil, ktorý možno opätovne využiť alebo je ho možné zrecyklovať. V meste tiež funguje sociálny šatník, burzy či charitatívne zbery. V tomto systéme plánujú pokračovať aj v novom roku. „Otázkou ostáva čo s ostatným textilným odpadom, nakoľko pod textil je možné zaradiť širokú škálu rôznych textilných produktov a správne by tam mal patriť aj ten špinavý, znehodnotený textil. Pokiaľ však nebudú vhodní a dostupní spracovatelia pre tieto odpady, význam triedenia tohto odpadu ostáva paralyzovaný,“ uviedla pre Pravdu hovorkyňa Trenčína Erika Ságová.

Príručku nepovažujú preto za jasnú a zrozumiteľnú. Ságová pripomenula, že povinnosť triediť textil je známa už tri roky, envirorezort sľuboval podobnejšiu legislatívu a tiež to, že náklady budú spadať pod zodpovednosť výrobcov. „A ani nie pol roka pred plnením povinností zisťujeme, že nie sú pripravené podrobnosti k funkčnému zberu a nie je vyriešená ani finančná zodpovednosť. Tým celá povinnosť ostala výlučne na pleciach samospráv,“ pokračovala hovorkyňa. V príručke chýba aj definícia textilu, čo pod textil zaradiť a zbierať.

Metodickú príručku kritizuje aj Bratislava. Podľa hovorcu hlavného mesta Petra Bublu, nepriniesla informácie, ktoré by pomohli pri absentujúcej bližšej legislatívnej úprave. Rovnako uvažujú aj Banská Bystrica či Košice. Bratislavský hovorca ako príklad uviedol, že v príručke nie je zodpovedaná základná otázka, a to aký textil je povinné zbierať, nakoľko textilné výrobky sú rôzne – od oblečenia, obuvi, tašiek až po koberce, záclony, poťahy na sedačkách.

Tomáš Taraba, zálohovanie, PET fľaše, plechovky Čítajte viac Prejde Tarabova novela zálohovania PET fliaš? Rezorty Smeru a Hlasu namietajú zásah štátu. Pozreli sme sa na ich pripomienky

Ani metodická, ani príručka, len krátky úradnícky text bez informácií, ktorý obciam odkazuje, že majú celý systém, za štyri mesiaci sami vymyslieť a zaplatiť. Takto pochopili manuál z dielne envirorezortu v Prešove. „Práve tento signál od ministerstva bol napríklad jedným z impulzov na odchod súkromnej spoločnosti z Prešova, ktorá doteraz zabezpečovala kontajnery na zber textilného odpadu. Spoločnosť rovnako zabezpečovala aj ich vyprázdňovanie, údržbu a odber použitého textilu a šatstva,“ priblížil pre Pravdu hovorca Prešova Michal Hudák.

Od jesene zbierajú textilný odpad v Trnave, kde špeciálne modré zberné nádoby nájdu ľudia na zberných dvoroch. Ako uviedla pre Pravdu hovorkyňa mesta Veronika Majtánová, hoci je príručka pomerne stručná a málo konkrétna, v praxi to samospráve neprekáža, pretože textil zbiera už dlhšie a spĺňa aj nové podmienky. „Očakávali by sme však viac špecifických informácií ohľadne hustoty pokrytia, frekvencie vývozov a celkovo detailov zberu,“ skonštatovala.

Nepotrebné veci nemusia byť odpadom. Ako im dať druhú šancu?
Video
Ako dať veciam, ktoré si ešte zaslúžia byť používané, inú možnosť než ich hodiť do odpadu? Ako žiť udržateľne a prečo nevyhadzovať? V relácii Pravda o klíme sa zhovárame so zakladateľkou Baterkárne Simonou Hlaváčovou. / Zdroj: TV Pravda

Za kontajnery neplatia

Zber textilu sa však dotýka aj menších obcí, ako je napríklad Ivanka pri Dunaji. Starosta Vladimír Letenay si myslí, že bude treba sledovať aj naplnenosť nádob na textil, aby sa vrecia s odpadom nepovaľovali popri kontajneroch. Predpokladá, že ak budú v kontajneroch na textil čipy, ktoré budú reflektovať ich naplnenosť, tak ďalšie povinnosti by s textilným odpadom obce mať nemali.

„Najhlavnejšie je vytipovať miesta, kde to ľuďom nebude prekážať na jednej strane, ale bude to na očiach, aby neprichádzalo k znehodnoteniu, a aby to nebolo ďaleko od ľudí, teda nájsť kompromis. Každý chce mať podľa možností kontajner čo najbližšie, ale nie pred domom,“ skonštatoval Letenay.

Pravda oslovila aj organizácie Ekocharita a Humana People to People, ktoré majú v obciach naprieč Slovenskom rozmiestnené zberné nádoby na textil. Ako priblížil Pravde obchodný riaditeľ Ekocharity Tomáš Štefančík, okrem klasických exteriérových nádob umiestňujú aj interiérové pre malé obce, firmy alebo predajcov textilu. Aktuálne majú k dispozícii viac ako 100 kontajnerov, ktoré vedia poskytnúť okamžite. Ich výroba závisí od dopytu.

„Na Slovensku máme viac ako 1500 kontajnerov na zber znovu použiteľného textilu v rámci predchádzania vzniku odpadu. Zastrešujeme túto službu pre viac ako 1 000 000 oby­vateľov Slovenska. Je však pravdou, že sme v posledných mesiacoch niekoľko lokalít sťahovali a to z mnohých dôvodov, z ktorých hlavným bola nízka kvalita textilu a šatstva v kontajneroch, ktorá bola porovnateľná s odpadovým textilom,“ priblížil Štefančík.

Humana, ktorá službu prevádzkuje pre obce zatiaľ bezplatne prevádzkuje 1840 kontajnerov a pokrýva nimi najmä západ a stred Slovenska. Možnosti aktuálne hľadá aj na východnom Slovensku. „Momentálne počítame okolo jedného zberného kontajnera šatstva na 700 obyvateľov, ale samozrejme sledujeme, ako sa kontajnery plnia a tomu prispôsobujeme. Na tento rok plánujeme dosiahnuť 2000 kontajnerov stojacich na stanovištiach,“ uviedol pre Pravdu generálny manažér Humany Tadeušas Ingilevičius.

Starosta Ivanky potvrdil, že Ekocharite ani Humane obec financie za kontajnery neplatí. „Našou povinnosťou je podľa zmluvného vzťahu len poskytnúť priestor. Ostatné náklady si hradí spoločnosť, ktorá vlastní kontajnery. Zvýšením počtu kontajnerov v obci by sa náš vzťah so spoločnosťou nemal a nemali by sme platiť za kontajnery,“ spresnil Letenay.

Ekocharita spustila nedávno aj službu, v rámci ktorej rozmiestňuje aj nádoby na odpadový textil. „Nakoľko na Slovensku nemáme na tento druh odpadu spracovateľa a odpadový textil musí končiť na skládke alebo v spaľovni, nábeh na zber odpadového textilu musí byť postupný a veľmi opatrný,“ objasnil.

Textil, ktorý Ekocharita vyzbiera končí u lokálnych odberateľov na Slovensku v charite alebo second handoch. Slovensko je však podľa neho pre umiestnenie takého veľkého množstva reuse textilu malé. Odberateľov preto majú aj v Poľsku, Maďarsku a Bulharsku. „V prípade odpadového textilu rokujeme s lokálnymi spracovateľmi a spolu s investormi staviame vlastný závod TRIBTEX, ktorý bude od roku 2026 spracovať odpadový textil,“ dodal.

Ako dnes vyzerá toxická skládka odpadu po chemických závodoch Juraja Dimitrova?
Video
Zdroj: TV Pravda

Sabo: Taraba ignoruje výrobcov

O vyšachovaní výrobcov textilu hovorí aj poslanec Progresívneho Slovenska (PS) Michal Sabo. Výrobcovia boli podľa jeho slov súčasťou pracovnej skupiny na envirorezorte, ktorá kreovala metodiky a novely odpadovej legislatívy.

„Práve výrobcovia boli od prvého dňa pripravení, aj to verejne deklarovali, kvalitný zber textilu financovať,“ priblížil poslanec. Zopakoval, že to tak funguje aj pri plastoch či papiere. Bežne znášajú nielen náklady na výrobu a distribúciu, ale financujú aj zhodnotenie, zber a zneškodnenie odpadu zo svojich produktov.

Sabo tvrdí, že po príchode Tarabu na ministerstvo táto téma „zhasla“. Pýta sa, prečo sa minister rozhodol ignorovať výrobcov textilu a presunúť ťarchu na samosprávy. „Robí to takto, pretože nad životným prostredím, nad odbornosťou a nad dobrou praxou, a tým som si na sto percent istý, určite nie náhodou, zvíťazili budúce výnosy a zisky pre jeho kamarátov zo zberových odpadových spoločností, ktorí na tomto neuveriteľným spôsobom zarobia,“ domnieva sa poslanec PS. Vyzbieraný textil napokon zafinancujú občania a skončí na skládkach.

Poslanec PS si tiež myslí, že postup, ktorý navrhoval envirorezort nemusí spĺňať požiadavky európskej legislatívy, za čo by Slovensku hrozila žaloba na Súde EÚ aj miliónové pokuty. Taraba vylúčil, že by sme pokutu mohli dostať.

Dandora, najväčšia skládka východnej Afriky je mätežou strojov, zvierat a ľudí
Video

Ako triedia textilný odpad krajské mestá?

Žilina

Hovorkyňa Zuzana Ondrášová: „Zber textilu má mesto Žilina zabezpečený už od mája 2017 a na tento účel má podpísanú zmluvu so spoločnosťou TextilEco. Aktuálne je na právnom oddelení rozpracovaný dodatok k zmluve, kde nám spoločnosť dokonca mesačne platí za umiestnenie zberných nádob na textil. Do konca roka 2024 budú vymenené staré zberné nádoby za nové a podľa požiadavky mesta sa zvýši ich počet a celková optimalizácia. ZN sa vyvážajú momentálne štyri dni v týždni, zazmluvnený je 1× za dva týždne, alebo podľa potreby.

Žilinská samospráva, ako jedna z mála samospráv na Slovensku, nemá žiadne náklady spojené so zberom textilu (okrem práce na referáte odpadového hospodárstva, čistoty mesta, poľnohospodárstva a zvierat mesta Žilina). Najväčší problém má mesto Žilina s vandalmi, ktorí rozstrihávajú zámky na nových zberných nádobách. Naposledy takéto incidenty evidujeme na uliciach Puškinovej a Bernolákovej.“

Trenčín

Hovorkyňa Erika Ságová: „V Trenčíne máme zavedený triedený zber textilu už mnoho rokov. Ide o zber nádobovým systémom, to zn., že po meste máme rozmiestnené biele a šedé kontajnery, do ktorých môžu občania vyhadzovať textilný odpad. Takéto nádoby máme umiestnené aj na všetkých našich zberných dvoroch. V súčasnosti patrí do nich prednostne textilný odpad, ktorý je re-use (opätovne využiteľný) alebo je možné ho zrecyklovať. Do takýchto nádob nepatrí špinavý, znehodnotený textil farbami, olejmi, napadnutý molami a pod. V tomto systéme zberu plánujeme pokračovať aj od 1.1.2025, takže máme za to, že sme na túto povinnosť pripravení, pokiaľ však nenastanú na trhu nejaké výrazné zmeny v podmienkach od zberových spoločností, ktoré majú oprávnenie zbierať takýto odpad.

Zároveň v meste funguje aj sociálny šatník či rôzne sezónne charitatívne zbery alebo výmenné burzy výlučne na re-use textil, ktorý nejde v režime odpadu. Otázkou ostáva čo s ostatným textilným odpadom, nakoľko pod textil je možné zaradiť širokú škálu rôznych textilných produktov a správne by tam mal patriť aj ten špinavý, znehodnotený textil. Pokiaľ však nebudú vhodní a dostupní spracovatelia pre tieto odpady, význam triedenia tohto odpadu ostáva paralyzovaný. Ak majú tieto vytriedené odpady tak či tak skončiť na skládke, prípadne v zariadení na energetické zhodnotenie, je nevyhnutné racionálne posúdiť do akého rozsahu zavádzať triedenie tejto komodity.“

Prešov

Hovorca Michal Hudák: „Po požiadavke od Ministerstva životného prostredia SR malo nasledovať dlho očakávané metodické usmernenie envirorezortu pre mestá a obce, ktoré by definovalo základnú mechaniku, systém, vzťahy a financovanie v rámci novej legislatívy tak, aby sa mohli samosprávy začať pripravovať. Takzvaná „Metodická príručka“ z dielne ministerstva, ktorá vyšla iba nedávno však, žiaľ, nie je ani metodická a ani príručka. Tento pomerne krátky úradnícky text samosprávam neponúka potrebné informácie k zberu a triedeniu textilného odpadu na Slovensku a v podstate nám odkazuje, že máme celý systém za štyri mesiace sami vymyslieť, aplikovať a aj ho celý zaplatiť. Práve tento signál od ministerstva bol napríklad jedným z impulzov na odchod súkromnej spoločnosti z Prešova, ktorá doteraz zabezpečovala kontajnery na zber textilného odpadu. Spoločnosť rovnako zabezpečovala aj ich vyprázdňovanie, údržbu a odber použitého textilu a šatstva.

Treba však dodať, že v Prešove už niekoľko rokov môžu občania separovať tento druh odpadu a priviesť ho na zberné dvory TsMP, kde aj naďalej tento zber pokračuje. Obnosené šatstvo sa ešte vždy zbiera aj vo vybraných obchodných reťazcoch a mnohé občianske združenia a firmy organizujú jednorazové kampane na výmenu vhodného obnoseného šatstva a obuvi resp. na charitu.“

Bratislava

Hovorca Peter Bubla: „Na území hlavného mesta prebieha zber textilu celoročne do označených špeciálnych kontajnerov, ktoré sú umiestnené na území hlavného mesta a zároveň zber prebieha aj na zberných dvoroch. Odvoz obsahu kontajnerov sa zabezpečuje podľa potreby. Kontajnerový zber v meste zabezpečujú spoločnosti, ktoré sú oprávnené takúto činnosť vykonávať a majú s mestom Bratislava uzatvorenú zmluvu na zber a prepravu komunálnych odpadov. Bratislava teda má zabezpečené vykonávanie triedeného zberu komunálneho odpadu pre textil v zmysle legislatívy účinnej od 1.1.2025.“

Trnava

Hovorkyňa mesta Veronika Majtánová: „V Trnave zbierame textilný odpad už od jesene minulého roka. Špeciálne modré zberné nádoby sú umiestnené na zberných dvoroch.“

Banská Bystrica

Editor Miroslav Strelec: „Na území mesta Banská Bystrica je zber textilu a odevov dlhodobo zabezpečený prostredníctvom dodávateľskej firmy. V celom meste je v súčasnosti rozmiestnených cca 90 kontajnerov na tento účel. V tomto trende plánujeme aj naďalej pokračovať.“

Nitra

Hovorca Tomáš Holúbek: „Systém zberu textilu aktuálne ostáva taký, aký bol nastavený doteraz. Jeho zber máme momentálne zabezpečený cez OZ Ekocharita, ktoré má po Nitre rozmiestnené kontajnery na textil.

Tento rok sme navyše podpísali zmluvu s ďalším občianskym združením Humana People to People Slovakia. V rámci mesta bude umiestnených ďalších 10 nádob na textil.“

Košice

Hovorca Dušan Tokarčík: „Mesto Košice v spolupráci so zberovou spoločnosťou KOSIT a organizáciou Úsmev ako dar zabezpečuje pilotný projekt zberu textilu na opätovné použitie. Takto vyzbieraný textil je vytriedený a putuje na pomoc rodinám v núdzi. Mesto Košice zároveň zabezpečuje zber textilného odpadu na zberných dvoroch, kde ho môžu občania odovzdať bezplatne. Tento odpad je následne energetický zhodnotený činnosťou R1. V rámci tohto, ako samospráva už v súčasnosti zabezpečujeme zber textilného odpadu aj textilu na opätovné použitie nad rámec aktuálne platnej legislatívy.“

© Autorské práva vyhradené

35 debata chyba
Viac na túto tému: #textilný odpad #Tomáš Taraba