„Dokonca aj v témach, ktoré vždy krášlili Slovensko, kde konsenzus bol úplne absolútny a jasný, dnes nachádzame určité rozdielne postoje, ako je napríklad zahranično-politická orientácia Slovenska. Cítime, že je pomerne veľká nevôľa dohodnúť sa na dokumentoch, stratégiách a víziách, ktoré by prekračovali štvorročné obdobie vlády SR. To do určitej miery limituje aj vládu pri tom, aby prijímala nejaké vážnejšie rozhodnutia alebo sa rozhodla realizovať dlhodobejšie stratégie,“ priblížil ďalej vo svojom vystúpení Fico.
„Preto sme spoločne s pánom splnomocnencom vlády SR pre sociálny dialóg a poslancom Národnej rady SR Vladimírom Faičom (Smer) prišli s myšlienkou osloviť vás – tých, ktorí si pamätajú spoluprácu v období vzniku Rady solidarity a rozvoja,“ zdôvodnil pred spoločenskými partnermi predseda vlády.
Podľa neho je „obdobie také vážne, nielen na vnútropolitickej, ale aj medzinárodnej scéne, že je potrebné sa rozprávať so všetkými zainteresovanými a vážnymi hráčmi na ekonomickom, sociálnom, spoločenskom a kultúrnom poli v SR“.
„Formát, ktorý je zvolený, a ľudia, ktorí boli prizvaní na spoluprácu, majú byť potvrdením toho, že chceme zatiahnuť do celospoločenského, nie sociálneho, dialógu všetkých tých, ktorí majú čo povedať k najvýznamnejším témam. Neočakávame od tohto formátu, že má prijímať rozhodnutia. Môžem však garantovať, že formát, ktorý sme vám ponúkli, bude významne vplývať na rozhodnutia vlády SR,“ podčiarkol premiér.
Čítajte viac Premiéra Fica opúšťa poradca. Odvolal ma s okamžitou platnosťou, napísal ChmelárPredseda vlády by významných aktérov v spoločnosti rád podľa svojich slov pozýval „raz za mesiac alebo raz za šesť týždňov“ na spoločné pracovné stretnutie, ktoré bude mať výsostne neformálny charakter. „Každé toto stretnutie bude mať stanovenú tému, ktorú navrhneme my z úrovne vlády alebo ktorú prijmeme od vás, ak ju budete považovať za takú vážnu, že musíme o nej hovoriť v prítomnosti cirkví, vysokých škôl, SAV, podnikateľov, zástupcov zamestnávateľov a zamestnancov a ďalších,“ dodal Fico.
Uzavrel, že prvé takéto stretnutie by sa mohlo zrealizovať už v druhej polovici septembra, pričom témou by mal byť „obsah a kvalita zahranično-politickej orientácie SR“.
Premiér plánuje viacero zahraničných ciest
Fico spomenul aj kritiku časti opozície smerujúcu na návštevy slovenských ministrov v Číne a avizoval tiež, že vláda SR 29. septembra absolvuje návštevu v Južnej Kórei. „Chceme prijať rozhodnutie pokiaľ ide o výstavbu nového jadrového bloku v Jaslovských Bohuniciach,“ deklaroval predseda vlády a zdôraznil, že pôjde o investíciu za miliardy. Projekt by mal pre Slovensko priniesť do budúcna finančné prostriedky.
V Mukačeve tiež budú 7. októbra opäť rokovať s vládou Ukrajiny. Bol spracovaný špeciálny plán spolupráce medzi Slovenskom a Ukrajinou napriek tomu, že máme diametrálne odlišné názory na priebeh vojny a na to, čo by sa na Ukrajine malo diať,“ vyjadril sa. Avizoval aj návštevu Srbska a začiatkom novembra návštevu v Číne, ktorá by sa mala týkať baterkárne v Šuranoch, ale napríklad aj energetického projektu na rieke Ipeľ. Do konca roka je na pláne aj ekonomická cesta do Južnej Ameriky, konkrétne Brazílie a Čile, po novom roku do Vietnamu.
Čítajte viac Rekonštrukcia vlády nie je témou dňa, zhodli sa ministri. Slovensko si musí požičať 300 miliónov eur, príspevok na pohreb stúpneDeklaráciu podpísali predseda vlády Robert Fico (Smer), splnomocnenec vlády SR pre sociálny dialóg Vladimír Faič, prezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová i prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Tomáš Malatinský.
Za prezidenta Asociácie priemyselných zväzov a dopravy deklaráciu podpísal viceprezident Alexander Matušek, signatárom je aj prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga, predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihok i predseda Klubu 500 Vladimír Soták.
Svoj podpis pod Deklaráciu pridali aj zástupcovia samospráv, a to predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik a predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 Jozef Viskupič. Za predsedu Slovenskej akadémie vied ju podpísal jej podpredseda Miroslav Morovics, podpis pridal i predseda Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Hiadlovský.
Ďalším signatárom bol predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Andrej Gajdoš, prezident Slovenskej lekárskej komory Jaroslav Šimo, predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Michal Kotian, ale aj predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober a predseda Ekumenickej rady cirkví v SR Ivan Eľko.