„SIS musí plniť úlohy v prospech štátu a nie politikov alebo akýchkoľvek iných osôb, ktoré by ju chceli ovplyvňovať alebo na jej práci parazitovať,“ povedal prezident v príhovore po menovaní. „V slovenskej histórii sme mali obdobia, kedy bola tajná služba všetko len nie tajná," skonštatovala hlava štátu s tým, že SIS v minulosti sprevádzali kauzy a jej vrcholní predstavitelia čelili vážnym podozreniam.
„Nebola nielenže schopná chrániť záujmy štátu, ale nevedela chrániť ani ľudí, ktorí pre ňu pracovali," zdôraznil Pellegrini s tým, že táto minulosť SIS musí navždy ostať minulosťou a nesmie sa nikdy viacej opakovať.
Gašparovi v tejto súvislosti zaželal, aby nikdy nemusel vysvetľovať podozrenia z nezákonného postupu tajnej služby. Naopak by podľa neho mal vytvoriť v občanoch istotu, že demokratické zriadenie na Slovensku a jeho národno-štátne záujmy sú chránené. „A, že ochrana týchto záujmov sa odohráva striktne v súlade so zákonom," dodal prezident.
Vláda na svojom rokovaní ešte 14. februára tohto roku schválila návrh na vymenovanie Pavla Gašpara, syna bývalého policajného prezidenta a dnes podpredsedu parlamentu Tibora Gašpara (Smer) do funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby.
Do funkcie musí šéfa tajnej služby vymenovať hlava štátu, bývalá prezidentka Zuzana Čaputová sa však na jar viackrát vyjadrila, že nevidí dôvod ponáhľať sa pri takom dôležitom a zodpovednom rozhodnutí, akým je výber šéfa SIS.
Rozhodnutie nakoniec nechala na svojho nástupcu v úrade prezidenta. Gašpar tak riadil SIS od marca ako námestník riaditeľa po tom, čo vláda zmenila štatút tajnej služby.
Čítajte viac Prípad Gašpar: Čaputová ešte o šéfovi SIS nerozhodla, Fico už áno. Vláda našla spôsob, ako obísť prezidentkuExprezidentka Čaputová ešte v auguste minulého roku na návrh vlády rozhodla o odvolaní predošlého riaditeľa Slovenskej informačnej služby Michala Aláča. Dôvodom bolo obvinenie v kauze Rozuzlenie. To nakoniec Aláčovi Generálna prokuratúra SR za základe paragrafu 363 Trestného poriadku zrušila.
PS hovorí o nedostatku profesionálnych skúseností Gašpara
Hnutie Progresívne Slovensko v tejto súvislosti upozornilo, že prezident si dal s vymenovaním Gašpara do funkcie „načas", pričom vôbec nie je jasné, prečo mu to tak trvalo, a či preveril výhrady, ktoré sa s ním spájajú.
„Nedostatok profesionálnych skúseností na tento dôležitý post, nejasnosti ohľadom majetku či pochybný spôsob ustanovenia do funkcie dočasne povereného námestníka SIS vládou," pripomenul poslanec Martin Dubéci. Ako ďalej povedal, ani po atentáte na predsedu vlády nevidel prezident dôvod obsadiť tak dôležitú pozíciu akou je riaditeľ SIS. „Rozhodol sa tak až teraz, keď sa blíži toľko očakávaná dohoda na obsadení postu predsedu parlamentu. Tejto koalícii ani prezidentovi, ktorého stvorila, nezáleží na dobrom riadení krajiny. Ide im o len seba, o svoje funkcie a o to, aby sa postarali o svojich ľudí," vyhlásil Dubéci.
SaS: Vymenovanie je dôkazom, že Pellegrini verne slúži len a len Ficovi
Vymenovanie Pavla Gašpara za šéfa Slovenskej informačnej služby je podľa opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) dôkazom, že prezident Peter Pellegrini verne slúži len a len premiérovi Robertovi Ficovi a nie občanom Slovenska. Ako ďalej liberáli zdôraznili v stanovisku, verejnosť sa možno dozvie, aké skryté dohody sú za týmto krokom.
„Osobitne po úspešnom útoku na premiéra by mal prezident vymenovať za šéfa SIS len takého človeka, pri ktorom nie sú pochybnosti o jeho odbornej a morálnej integrite. Prezident Pellegrini vymenovaním Gašpara mladšieho za šéfa SIS zlyhal," skonštatovala poslankyňa Mária Kolíková.
Čítajte viac Gašpara griloval výbor, zmeny v štatúte SIS nekomentoval. PS zvažuje podanie na Ústavný súdZa zlyhanie považuje rozhodnutie hlavy štátu aj opozičné hnutie Slovensko. Prezident totiž podľa nich vymenoval do funkcie šéfa SIS človeka, ktorý na nahrávke z poľovníckej chaty garantoval, že ak odsúdia jeho otca, tak zabije vtedajšieho špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. „Najbližšie dni ukážu, či je za vymenovaním Ficovho kandidáta na riaditeľa SIS zákulisný politický obchod, teda že Smer výmenou za toto rozhodnutie hodí Andreja Danka cez palubu a podporí kandidáta Hlasu na predsedu parlamentu. Druhou možnosťou je, že sme opäť svedkami tradičnej poslušnosti Petra Pellegriniho vo vzťahu k Robertovi Ficovi a oligarchom z jeho okolia,“ uviedol poslanec Gábor Grendel.
KDH sa pridalo ku kritike
KDH v stanovisku zdôraznilo, že nomináciu Gašpara do čela SIS od začiatku považovalo za pochybnú. „Z jeho životopisu nevieme identifikovať, či mal predchádzajúce skúsenosti so spravodajskými službami," uviedli kresťanskí demokrati. Doplnili, že rovnako nemajú istotu, či bude Pavol Gašpar akceptovaný medzinárodnou spravodajskou komunitou, v ktorej má SIS už teraz veľmi pokrivený kredit po predchádzajúcich kauzách.
Hnutie Slovensko vníma vymenovanie Gašpara ako zlyhanie prezidenta
Hnutie Slovensko vníma rozhodnutie vymenovať Pavla Gašpara za riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) ako totálne zlyhanie prezidenta SR Petra Pellegriniho. Taktiež ako zradu všetkých jeho voličov, ktorí mu uverili sľuby o tom, že bude nezávislým prezidentom, informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.
„Opäť sa ukazuje, že Peter Pellegrini je pripravený verne plniť záujmy jeho rodnej strany Smer aj v prezidentskom úrade. Vymenovaním Pavla Gašpara do čela SIS sa Pellegrini doslova vysmieva do tváre všetkým ľuďom na Slovensku, pričom koná v priamom rozpore s jeho sľubom o zjednocovaní krajiny,“ poukázala opozičná poslankyňa Veronika Remišová.
Demokrati: Je to obyčajný politický obchod
Podľa mimoparlamentnej strany Demokrati je vymenovanie Gašpara do funkcie obyčajný politický obchod. „Peter Pellegrini evidentne zabudol na svoje predvolebné sľuby, že bude v prvom rade riešiť problémy ľudí. Nie, rieši politické trafiky pre svojich priateľov a bráni záujmy strany Hlas. Vymenovaním Pavla Gašpara za šéfa SIS si poistil predsednícku stoličku predsedu parlamentu u Smeru," skonštatoval exposlanec Juraj Šeliga. Doplnil, že v tejto súvislosti navyše existuje dôvodná obava, že Slovenská informačná služba bude zneužívaná proti politickým oponentom a predstaviteľom občianskej spoločnosti.