Jána Havlíka vyhlásili v Šaštíne-Strážach za blahoslaveného

Slovensko má ďalšieho blahoslaveného, je ním Ján Havlík. V roku 1965 zomrel ako 37-ročný na následky mučenia v komunistických väzniciach. Slávnostný úkon blahorečenia vykonal v sobotu na priestranstve pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne-Strážach (okres Senica) legát pápeža Františka, kardinál Marcello Semeraro, prefekt vatikánskeho Dikastéria pre kauzy svätých.

31.08.2024 09:28 , aktualizované: 13:35
SR Havlík blahorečenie vyhlásenie mučeník TTX Foto: ,
Snímka z blahorečenia Jána Havlíka pred Bazilikou Sedembolestnej Panny Márie v meste Šaštín-Stráže (okres Senica) v sobotu 31. augusta 2024. Ján Havlík zomrel v roku 1965 ako 37-ročný na následky mučenia v komunistických väzniciach.
debata (8)

Dekrét o mučeníctve Jána Havlíka schválil pápež František v decembri 2023. Schváleniu predchádzala diecézna a rímska fáza procesu blahorečenia. Dátum liturgického slávenia sviatku nového blahoslaveného stanovil pápež na 12. februára.

Jána Havlíka vyhlásili v Šaštíne-Strážach za blahoslaveného
Video

Obrad blahorečenia sa uskutočnil na úvod sobotnej slávnostnej svätej omše, po úkone kajúcnosti. Po prednesení žiadosti o blahorečenie a krátkeho životopisu prečítal kardinál apoštolský list pápeža Františka. Nasledovalo odhalenie oficiálneho obrazu Jána Havlíka. Potom priniesli k oltáru relikviár s pozostatkami nového blahoslaveného.

Kardinál Marcello Semeraro v homílii zdôraznil, že blahoslavený Ján Havlík bol človekom nádeje. „Bol obeťou režimu, ktorý chcel zničiť náboženský fenomén a najmä katolícku cirkev a jej duchovných,“ podotkol. Poukázal na to, že Havlík zomrel tri roky po prepustení z väzenia, úplne odovzdaný do Božej vôle a odpustiac svojim prenasledovateľom.

Pellegrini: Blahorečenie Jána Havlíka vnímam ako silné morálne posolstvo človeka

Prezident SR Peter Pellegrini vníma blahorečenie Jána Havlíka ako silné morálne posolstvo človeka, ktorý sa nevzdal svojej viery, hodnôt a presvedčenia. Uviedol to na sociálnej sieti.

Havlík zostal hodnotám podľa Pellegriniho verný aj v tých najhorších časoch útlaku, aj za cenu straty vlastného života. „Títo tichí a nezlomní hrdinovia doby sú príkladom, ktorý nás v živote inšpiruje a robí duchovný život národa bohatším a hodnotnejším,“ skonštatoval.

Na slávnosti sa zúčastnilo približne 13 000 ľudí

Na sobotnej slávnosti blahorečenia sa zúčastnilo podľa organizátorov približne 13 000 ľudí, prihlásených bolo viac ako 120 autobusov. Na tlačovej konferencii o tom informoval hlavný koordinátor prípravy slávnosti blahorečenia Peter Novák.

Registrovaných bolo približne 370 kňazov. „Boli tu stovky rehoľníkov a rehoľníčok, na pódiu ste mohli vidieť viac ako 30 biskupov z rôznych krajín sveta,“ priblížil Novák. Poukázal na to, že relikviár, v ktorom sú uložené ostatky Havlíka, váži približne 90 kilogramov.

Kto bol Ján Havlík

Ján Havlík sa narodil 12. februára 1928 v obci Dubovce (okres Skalica). Koncom augusta 1949 vstúpil do noviciátu v rámci Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul (vincentíni). Keď sa o rok neskôr komunistická politická moc rozhodla zlikvidovať inštitúty zasväteného života, so spolubratmi bol na tri mesiace deportovaný na nútené práce, stavať priehradu pri Púchove. Tajne študoval popri zamestnaní teológiu a pokračoval v seminárnej formácii u vincentínov.

V októbri 1951 ho spolu s ostatnými novicmi zatkla ŠtB. Strávil 15 mesiacov vo vyšetrovacej väzbe, kde sa častým mučením snažili od neho získať „priznanie“ k protištátnej činnosti. Najskôr ho odsúdili na desať rokov väzenia za vlastizradu. Trest mu potom sprísnili o jeden rok za misijnú službu medzi spoluväzňami. Pracoval v jáchymovských uránových baniach, potom bol väznený v Ruzyni, kde sa stal terčom psychického týrania. Po odpykaní trestu ho s vážne podlomeným zdravím prepustili v októbri 1962 na slobodu. Zomrel 27. decembra 1965 v Skalici na následky psychickej a fyzickej tyranie vo väzení.

Ján Havlík Čítajte viac Pápež ho vyhlásil za mučeníka. Jána Havlíka blahorečia v Šaštíne-Strážach, na akt sa chystá mnoho ľudí

Slovensko zažilo slávnosť blahorečenia po šiestich rokoch. V Košiciach v septembri 2018 blahorečili Annu Kolesárovú z Vysokej nad Uhom. V Bratislave v roku 2017 blahorečili saleziána, kňaza Titusa Zemana. Predtým boli na Slovensku v roku 2003 blahorečení ako mučeníci z obdobia komunizmu rehoľná sestra Zdenka Schelingová a gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #blahorečenie #Šaštín-Stráže #Ján Havlík