Trestný súd predtým v júni rozhodol o povolení obnovy konania pre odsúdených bývalých policajtov, pričom obidvom zrušil výrok o treste v časti o uložení trestu prepadnutia majetku a zároveň im prerušil výkon tohto trestu.
Sudca Špecializovaného trestného súdu ešte v máji 2022 schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom bývalého Úradu špeciálnej prokuratúry a dvoma obvinenými bývalými policajtmi Žáčikom a Bobockým.
Súd uznal expolicajtov za vinných zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a za iné s tým spojené korupčné trestné činy. Uložil im obidvom rovnaké tresty odňatia slobody vo výmere tri roky s podmienečným odkladom a s probačným dohľadom počas skúšobnej doby štyroch rokov. Obidvom prepadol majetok v prospech štátu, súd im zakázal stretávanie sa so spolupáchateľmi a nariadil im aj niekoľkoročný zákaz činnosti.
Čítajte viac Sudca Púchovský nebude rozhodovať v kauze Očistec. V nej čelí obžalobe Bödör aj Gašpar„Páchatelia boli činní pre zločineckú skupinu, zneužívali právomoci verejného činiteľa a páchali korupčné trestné činy,“ uviedol vtedy prokurátor s tým, že dohodu o vine a treste na návrh prokuratúry odsúhlasili obidve strany bez výhrad.
Orgány činné v trestnom konaní Milanovi Žáčikovi a Ivanovi Bobockému pripisovali činnosť pre zločineckú skupinu a s tým spojené trestné činy prijímania úplatku a zneužívania právomoci verejného činiteľa. Bývalí príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) boli vyčlenení na samostatné konanie v rámci kauzy Očistec.
Podľa medializovaných informácií sa dvojica mimo iného v minulosti podieľala na sledovaní vtedajších opozičných politikov, konkrétne Igora Matoviča alebo Daniela Lipšica.
Viacerí odsúdení v medializovaných kauzách požiadali o obnovu konania v súvislosti s nálezom Ústavného súdu, podľa ktorého povinnosť súdov ukladať za niektoré skutky aj trest prepadnutia majetku odporuje princípu primeranosti trestov.
Súd v tejto súvislosti vyhovel napríklad odsúdenému expolicajtovi Pavlovi Vorobjovovi. V prípade bývalého policajného funkcionára Norberta Paksiho dokonca pristúpil k zrušeniu celého trestu.