Bombovým hrozbám čelia stovky škôl, objaviť sa môžu ďalšie. Polícia začala stíhanie pre teroristický útok

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) potvrdil, že v utorok ráno na takmer 270 školách na Slovensku nahlásili bombu. Číslo však nemusí byť konečné. Polícia už v tejto súvislosti začala trestné stíhanie. Vedie ho vo veci teroristického útoku. Uviedol to viceprezident Policajného zboru pre vnútorný poriadok a bezpečnosť Rastislav Polakovič.

03.09.2024 10:34 , aktualizované: 14:49
debata (116)
Šutaj Eštok oznámil, že na stovkách škôl nahlásili bombu. Polícia to vyšetruje ako teroristický útok
Video
Zdroj: ta3

Vyhrážky prišli stovkám škôl mailom v utorok o 3:45 hod. Dostali ich nielen základné školy, ale aj gymnáziá a centrá voľného času po celom Slovensko. „Email hovorí o ďalšej bombovej hrozbe, ktorou sa vyhráža odosielateľ. Od ranných hodín je polícia v pohotovosti, situáciu v žiadnom prípade nepodceňujeme,“ vyhlásil minister vnútra. Každú jednu školu, ktorá email dostala, polícia kontaktovala. „Každá jedna škola je overovaná či ide o reálnu hrozbu, alebo ide iba opäť o zlý žart,“ pokračoval.

Prípad podľa Šutaja Eštoka prevzal Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). „Potenciálnemu odosielateľovi hrozby hrozí pomerne vysoký trest nakoľko už je teraz kvalifikovaný ako teroristický čin,“ priblížil s tým, že páchateľovi hrozí trest až 25 rokov za mrežami.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (uprostred) a...
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (vpravo) a...
+3Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (uprostred) a...

Polícia je podľa šéfa rezortu vnútra pripravená a už včera v súvislosti so začiatkom školského roka nasadila zvýšené opatrenia. „Táto situácia takto hneď na začiatku roka nám dáva priestor na to, aby sme aj my otestovali naše možnosti a sily,“ vyjadril sa.

Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas) odsúdil bombové vyhrážky. „Napriek tomu, že sa hrozby nepotvrdili, a verím, že sa ani nepotvrdia, ide naozaj o barbarský čin,“ vyhlásil.

„Treba si uvedomiť, že ide naozaj o vážny trestný čin. Ak je to niekto, kto to robí zo špásu alebo z akéhokoľvek iného dôvodu, tak sa mu treba zamyslieť nad tým, že si môže zmrzačiť a zničiť celý život. Toto je odkaz všetkým tým, ktorí by sa do budúcna chceli zahrávať aj s takouto myšlienkou,“ pokračoval Drucker. Verí, že sa podarí objasniť, kto je za skutkom.

Riaditeľom odporúčajú pozrieť si spam

Riaditeľom dotknutých škôl vedenie rezortov školstva a vnútra odporučilo, aby prerušili vyučovanie o 11. hodine. Školám tiež radia, aby si kontrolovali emaily, pretože rovnako ako pri májových hrozbách sa môžu objaviť ešte ďalšie hrozby. Vyhrážky totiž končia často v nevyžiadanej pošte mailových schránok. Riaditelia škôl si tak majú pozrieť aj spamy. Polícia v tejto súvislosti zaisťuje digitálne stopy.

Po májových skúsenostiach ministerstvá školstva a vnútra pripravili kompletný krízový plán, ako riešiť takéto udalosti. Informácie sú zverejnené na webe ministerstva školstva. „Chceme sa vyhnúť tomu, aby sme oslabovali školstvo, aby sme zvyšovali nedôveru a obavu rodičov a detí, že taktéo hrozby by sa mohli opakovať,“ deklaroval.

„Po konzultácii s prokurátorom bolo vo veci začaté trestné stíhanie pre paragraf 419 – teroristický útok, kde hrozí trest odňatia slobody až 25 rokov a v druhom odseku až doživotie. Polícia od skorých ranných hodín na všetkých školách vykonáva patričné opatrenia, aby školy boli zabezpečené,“ uviedol viceprezident Policajného zboru pre vnútorný poriadok a bezpečnosť Rastislav Polakovič.

Vyhrážky o zamínovaných školách

Vyhrážkam čelia v utorok aj školy v Česku. Stovkám vzdelávacích inštitúcií prišiel mail, že sú zamínované. Polícia mail preveruje. Podľa posledných informácií nemá žiadne konkrétne informácie smerujúce k tomu, že by bol niekto ohrozený. Na prípade pracuje aj Národná centrála proti terorizmu, extrémizmu a kybernetickej kriminalite.

„Aktuálne v celej ČR preverujeme výhražný e-mail, ktorý bol adresovaný stovkám škôl a v ktorom pisateľ inštitúciám oznamuje, že sú zamínované. So zástupcami škôl intenzívne komunikujeme a prijali sme príslušné opatrenia, v rámci ktorých chceme do bežného chodu zasahovať čo najmenej,“ informovalo české policajné prezídium.

Pellegrini bombové hrozby odsudzuje

Prezident Peter Pellegrini dôrazne odsudzuje bombové hrozby na základných školách. Verí, že páchatelia budú čím skôr odhalení a potrestaní. Uviedol to na sociálnej sieti v reakcii na to, že na stovkách škôl na Slovensku nahlásili v utorok ráno bombu.

„S rozhorčením som prijal správu, že len deň po začiatku školského roka čelili stovky základných škôl hrozbe bombového útoku,“ poznamenal Pellegrini.

Zásah do vyučovania tisícov detí, strach ich rodičov a stres stoviek učiteľov je podľa hlavy štátu výsledkom odsúdeniahodného konania niekoho, kto si buď neuvedomuje dôsledky svojich činov, alebo hlboko pohŕda prácou pedagógov, policajtov i obavami rodičov.

Pripomenul tiež, že takéto správy sa množia vo viacerých oblastiach, spôsobujú čoraz väčšie obavy, komplikácie i hospodárske škody, a preto si zasluhujú prísny trest. „Verím, že polícia nasadí všetky sily, aby boli páchatelia čím skôr odhalení a zaslúžene potrestaní,“ odkázal Pellegrini.

Za prejav perfídnosti označil traumatizovanie detí nahlasovaním bombových hrozieb na školách generálny prokurátor Maroš Žilinka, podľa ktorého závažnosť činu vyvolá nekompromisnú reakciu orgánov činných v trestnom konaní. „Deti a ich záujem musia byť na prvom mieste a musia požívať najvyššiu ochranu!“ reagoval.

Detský ombudsman Jozef Mikloško reagoval, že vyhrážky sú obzvlášť kruté voči prvákom, ktorí práve vstúpili do školského prostredia, kde sa majú cítiť bezpečne a prijato. „Namiesto pokojného privítania však mnohí čelia traumatickému zážitku, ktorý môže mať dlhodobé negatívne následky na ich psychické zdravie a schopnosť adaptácie. Najťažšie tieto situácie zvládajú práve deti na prvom stupni, ktoré nie sú na takéto extrémne podmienky pripravené,“ uviedol.

PS žiada zvolať Bezpečnostnú radu, SaS mimoriadnu schôdzu

Parlamentná opozičná strana Progresívne Slovensko (PS) žiada premiéra Roberta Fica (Smer), aby zvolal Bezpečnostnú radu SR. Líder PS Michal Šimečka pripomenul, že bombové hrozby sa opakovali už aj na konci minulého školského roka.

„Robert Fico už zvolával bezpečnostnú radu kvôli dlažobným kockám či človeku z Tadžikistanu. Teraz však má čas len na svoju osobnú pomstu. Pán premiér, ak je niečo primeraným dôvodom na zvolanie bezpečnostnej rady, sú to práve vyhrážky množstvu škôl,“ reagoval Šimečka a dodal, že o zvolanie rady môže premiéra požiadať aj hlava štátu. Prezident sa podľa Šimečku však len rozhorčuje, ale nekoná.

PS vidí za zhoršením bezpečnostnej situácie v krajine vymenovanie Pavla Gašpara za šéfa Slovenskej informačnej služby, ktorý na vedenie tajnej služby nemá žiadne skúsenosti. „SIS pritom už na jar vyjadrovala obavy z vyhrážok voči školám či nemocniciam. Ľuďom sa naozaj môže zdať, že sa nám rozpadá štát,” dodal Šimečka.

SaS avizovala, že pre situáciu v polícii a bombové vyhrážky školám bude iniciovať zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu. SaS už začína zbierať podpisy. „Tri mesiace dozadu sme od ministra počúvali, že za bombovými vyhrážkami sú hybridné hrozby či študenti, a páchatelia budú exemplárne potrestaní, teraz sa vyhrážky opakujú a my opäť počúvame to isté. Zodpovednosť za tento stav však nesie aj SIS, s ktorou už nespolupracujú ani iné zahraničné tajné služby,“ uviedol poslanec SaS Juraj Krúpa.

KDH sa v reakcii obrátilo na občanov, ktorí stoja za hrozbami a žiada ich, aby s posielaním výhražných mailov prestali. „Nielenže sa dopúšťajú trestných činov, ale ohrozujú to najcennejšie, čo máme – naše deti. Vyvolávajú v nich strach a zmätok. Mnohí riaditelia škôl dnes stáli opäť pred dilemou, či v dôsledku zbabelých internetových podliakov pošlú deti domov, alebo po zodpovednom preverení situácie aj v spolupráci s políciou budú pokračovať vo vyučovaní,“ vyhlásila strana.

Výbušnina na parkovisku v Košiciach

Podozrenie na výskyt výbušniny nahlásili aj na parkovisku Magistrátu mesta Košice. Vstup do budovy dočasne obmedzili.

Mesto odmietlo akékoľvek formy násilia a šírenie poplašných správ. „Takéto konanie ohrozuje bezpečnosť občanov a narúša pokojné spolužitie. Často k radikálnym krokom vedú jednotlivcov či organizované skupiny slovné útoky, vulgarizmy alebo napádanie, ktoré nemá v modernej a demokratickej spoločnosti miesto. Radikalizácia a násilie nesmú byť prostriedkom na riešenie konfliktov,“ reagovala samospráva.

© Autorské práva vyhradené

116 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #Tomáš Drucker #Matúš Šutaj Eštok #bombové hrozby