Opozícia to uviedla v reakcii na informácie, ktoré priniesol Denník N. Slovenská informačná služba (SIS) pre TASR uviedla, že nemôže v tejto veci poskytnúť akékoľvek informácie.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) na dnešnej tlačovej konferencii povedal, že o nákupe systému Pegasus nemá žiadne informácie, a spochybnil pravdivosť článku Denníka N.
Nákup spomínaného zariadenia poprel aj minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS). „Hovorili sme o tom na vláde. Je to absolútny nezmysel. K žiadnemu takému nákupu nedošlo,“ povedal Taraba novinárom po rokovaní kabinetu.
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) považuje informácie Denníka N o získaní odpočúvacieho systému Pegasus za neseriózne, ktoré navyše ich autorov usvedčujú z neznalosti problematiky.
Poukázal pri tom na to, že prevádzkovanie tohto systému by bolo v rozpore s platnou slovenskou legislatívou. „Navyše tento systém sa nekupuje jednoducho, je extrémne drahý a aj jeho prevádzkovanie je drahé,“ upozornil Kaliňák po rokovaní vlády. Zverejnené informácie označil za snahu vyvolať ďalšiu politickú tému.
Predseda poslaneckého klubu PS a člen Osobitného kontrolného výboru Národnej rady na kontrolu činnosti SIS Martin Dubéci považuje možnosť takéhoto zásahu do súkromia občanov za bezprecedentnú.
„Ak tajná služba naozaj disponuje týmto potenciálne nebezpečným a veľmi kontroverzným nástrojom, znamená to ohrozenie súkromia každého občana. A keď pri tom nemá žiadnu kontrolu, je to zásadné ohrozenie demokratických princípov,“ tvrdí poslankyňa NR SR Zuzana Števulová (PS).
Poslanec KDH František Majerský považuje za nevyhnutné, aby riaditeľ SIS predstúpil pred poslancov a dal jasné vysvetlenie, či daný systém Pegasus tajná služba má a či ho plánuje používať. Obáva sa zásahu do súkromia ľudí.
„Už v júni som upozorňoval na to, že vláda chce viac sledovať svojich občanov. Čo je pre mňa neprijateľné. Teraz sa dozvedáme, že tajné služby môžu mať k dispozícii sledovací systém, ktorý dokáže sledovať takmer všetko z vášho telefónu. Nie tak ďaleko od nás bolo sledovanie zneužívané politicky. Vlády sledovali nepohodlných politikov a novinárov. Takáto vec v žiadnom prípade nemôže nastať,“ skonštatoval.
Hovorkyňa SIS Zuzana Morávková pre TASR uviedla, že metódy, formy a prostriedky spravodajskej činnosti vrátane informačno-technických prostriedkov sú utajovanou skutočnosťou. „Z uvedeného dôvodu nie je možné, vzhľadom na existenciu zákonnej prekážky, poskytovať v tejto veci akékoľvek informácie,“ doplnila.
Čítajte viac Špionážnym softvérom Pegasus mala bývalá poľská vláda sledovať vyše 500 ľudíPodľa zdrojov Denníka N zrejme SIS získala nástroj na sledovanie mikrofónov, kamier aj displejov mobilných telefónov a na sťahovanie obsahu všetkých komunikačných aplikácií vrátane šifrovaných. Ako informoval, malo by ísť o systém Pegasus.