Premiér potvrdil, že nový šéf parlamentu sa na septembrovej schôdzi voliť nebude.
„Vyzerá to tak, že buď bude predsedom Národnej rady Andrej Danko, alebo Peter Žiga zostane až do konca tohto volebného obdobia povereným predsedom NR SR. Možno až tak ďaleko sa dostaneme v nejakom okamihu,“ vyhlásil Fico. Nevidí dôvod na rekonštrukciu vlády v záujme dohody na novom predsedovi NR SR.
Fico podporuje kandidatúru Danka, ale len vtedy, ak bude dohoda. Parlament bude podľa neho voliť predsedu NR SR len vtedy, ak bude „krvou podpísaná“ dohoda. „Ak sa dohodne SNS s Hlasom na nejakých podmienkach, že to bude niekto iný ako Andrej Danko, budem takúto dohodu rešpektovať,“ povedal.
Predseda vlády zopakoval, že podporuje myšlienku, aby bol predsedom parlamentu šéf koaličnej strany, teda Danko. Zdôraznil, že Peter Pellegrini bol za prezidenta zvolený ako kandidát vládnej koalície. Rešpektuje aj to, čo píše koaličná zmluva.
Čítajte viac Fico sa po 114 dňoch vrátil na miesto činu: Ukázal, že sa nebojí, tvrdia ľudia z HandlovejČasové ultimátum v otázke voľby šéfa NR SR Fico koalícii nedáva. „Táto téma pre mňa v tomto okamihu neexistuje,“ povedal s tým, že treba riešiť najprv konsolidáciu či prípravu štátneho rozpočtu. Zdôraznil, že chod parlamentu je zabezpečený.
Odvolávanie Šimečku a čakanie na Hlas
Bez poslancov NR SR za Hlas sa nedá otvoriť rokovanie parlamentu o odvolávaní podpredsedu NR SR Michala Šimečku z funkcie, tvrdí premiér Fico. V diskusnej relácii dodal, že všetko má v rukách Hlas. Koalícia totiž nemá bez Hlasu dosť poslancov na to, aby sa schôdza otvorila.
„Hlas musí povedať, či chce, aby Šimečka odišiel z funkcie,“ povedal Fico s tým, že Hlas zatiaľ vytvára na Šimečku tlak, aby odstúpil sám bez odvolávania v parlamente. Keďže šéf PS sa odísť nechystá, Hlas sa podľa premiéra bude musieť rozhodnúť. „Je v rukách Hlasu, či Šimečka padne alebo nepadne,“ doplnil. „Čakáme, či Hlas otvorí schôdzu a potom, ako sa postaví k samotnému hlasovaniu,“ skonštatoval s tým, že Smer má v parlamente 42 poslancov a SNS desať poslancov a potrebujú spolu 76 poslancov.
Po atentáte sa sústredil na prežitie
Mal som veľa šťastia, skonštatoval premiér Fico na margo atentátu, ktorý na jeho osobu v polovici mája spáchal Juraj Cintula počas výjazdového rokovania v Handlovej. Opätovne poukazoval na kroky slovenskej opozície, ktorá podľa neho má na skutku svoj podiel viny. K atentátu ako takému sa príliš nechcel vyjadrovať, poznamenal len, že sa po ňom sústreďoval na prežitie. Zdôraznil, že má pred sebou veľa práce, počnúc zahraničnými cestami, cez udržiavanie celistvosti vládnej koalície, až po politický súboj s jeho politickými oponentmi.
Nad politickým dôchodkom podľa svojich slov po atentáte neuvažoval. „Aj futbalista si v istom okamihu povie, že stačilo, a potom zistíte, že dávate stále góly," vyjadril sa k tomu, že aj v minulosti už avizoval odchod z politickej scény. Pripomenul, že jeho strana voľby vyhrala už po piatykrát a on sám je na čele vlády po štvrtýkrát.
Poukázal na niektoré médiá a opozíciu, ak budú podľa jeho názoru pokračovať vo svojej rétorike, mohlo by dôjsť k ďalšiemu atentátu na predstaviteľa koalície, čo by ale malo byť zložitejšie, keďže bezpečnostné opatrenia sa medzičasom sprísnili. „Bojím sa," skonštatoval. Atentátnika opäť označoval za aktivistu opozície. Podľa jeho názoru je potrebné hľadať najmä dôvod, prečo sa Juraj C. pokúsil spáchať naňho atentát.
Takzvaný Lex atentát 2, teda druhý balík opatrení po atentáte, ktorý by mal priniesť opatrenia týkajúce sa protestov, sa podľa predsedu vlády do parlamentu tak skoro nedostane, na septembrovej schôdzi by nemal byť. „Môžu byť rôzne úvahy, čo by tam malo byť. Ale môžem potvrdiť, že neexistuje žiadny koncept návrhu zákona. Dokonca neexistuje ani legislatívny zámer takéhoto zákona, preto je príliš predčasné o tomto návrhu čokoľvek povedať,“ ozrejmil. Prednosť majú podľa neho iné priority. Nemyslí si, že by boli schopní návrh predložiť v krátkom čase.
Čítajte viac Dohoda na šéfovi NR SR nie je, spor v koalícii trvá. Aké sú scenáre? Ak sa otvorí koaličná zmluva, na stole je všetko