Hovorkyňa prezidenta Patrícia Medveď Macíková však novinárov ešte pred stretnutím informovala, že hlava štátu v utorok 17. septembra privíta na obede v Prezidentskom paláci i lídrov opozičných strán.
Predseda SaS Branislav Gröhling na štvrtkovej tlačovej konferencii potvrdil, že opozičné PS, KDH a SaS sa zúčastnia na spoločnom obede s Pellegrinim v utorok o 12.30 h. Gröhling rešpektuje rozhodnutie hlavy štátu, že stretnutie s lídrami strán rozdelil na koaličné a opozičné. „Výhrady budem smerovať priamo jemu v Prezidentskom paláci,“ poznamenal.
Predseda PS Michal Šimečka v súvislosti so stretnutím skonštatoval, že nie je vôľa na strane koalície o spoločenský zmier a deeskaláciu napätia od atentátu na premiéra Fica. „Okrúhly stôl všetkých politických strán mal byť práve o tom, ako znížiť napätie v spoločnosti,“ tvrdí.
Obeda sa zúčastní aj KDH, povedal šéf kresťanských demokratov Milan Majerský. „Čakal som, že to bude spoločný obed koalície a opozície a čakal som aj to, že pán prezident jasne a deklaratívne povie aj výhradu voči odvolávaniu podpredsedu Národnej rady SR (Šimečku-pozn. TASR),“ podotkol Majerský.
Prezident: Politika musí byť vecná, osobné útoky zvyšujú napätie v spoločnosti
Politický súboj sa musí vrátiť z osobnej roviny do vecnej, aby sa jeho predmetom opäť stali skutočné problémy ľudí na Slovensku. Pri štvrtkovom stretnutí s lídrami koaličných strán Robertom Ficom (Smer), Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas) a Andrejom Dankom (SNS) to zdôraznil prezident SR Peter Pellegrini.
„Osobné útoky v politike zbytočne zvyšujú napätie v spoločnosti a odvádzajú pozornosť od reálnych problémov Slovenska,“ uviedol prezident.
Hlava štátu aj v tejto súvislosti upozornila na aktuálne dianie v Národnej rade SR. Hoci nemá právomoc zasahovať do vnútorných pomerov v parlamente, koaličných lídrov vyzval, aby i po prípadnom odvolaní podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky Michala Šimečku (PS) „zabezpečili také personálne obsadenie vedenia parlamentu, ktoré bude rešpektovať výsledky demokratických parlamentných volieb a ktoré umožní opozícii vykonávať svoju hlavnú úlohu, teda kontrolu vládnej moci“.
Predseda Hlasu a minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok na sociálnej sieti uviedol, že primárnou témou rozhovoru bola najmä minimalizácia negatívneho dosahu konsolidácie verejných financií na sociálny štandard občanov. „Náš obed bol o faktoch a adresnej pomoci a nie o hľadaní teoretických riešení,“ dodal líder Hlasu.
Nastavenie konsolidácie aj v nadväznosti na štátny rozpočet ako tému potvrdil na popoludňajšej tlačovej konferencii aj predseda SNS Andrej Danko. „Bavili sme sa o tom, aby sme tú konsolidáciu, napriek tomu, čo nám tu zanechali predchádzajúce vlády, dosiahli takým spôsobom, aby sme čo najviac zaťažili tých, ktorí na to majú, to znamená banky a veľké firmy,“ povedal Danko. Priznal aj debatu o novom predsedovi parlamentu. „Nie je to však téma, na ktorej stojí a padá koalícia,“ uistil líder národniarov.