- Zrušte víkendové plány, vyzýva krízový štáb. Najhoršie počasie príde v sobotu, pripravujú sa aj evakuácie
- Extrémne počasie a silné zrážky sú už na Slovensku, hrozia povodne. Takto sa na ne treba pripraviť
- Vodiči pozor! Chystajú sa extrémne búrky. Nerobte týchto 5 chýb
22:05 Starostovia obcí Hubice, Ňárad, Ohrady a Oľdza v okrese Dunajská Streda vyhlásili v piatok popoludní tretí stupeň povodňovej aktivity. Druhý stupeň platí v obci Váhovce v okrese Galanta, informovali z tlačového odboru Ministerstva vnútra.
„Centrálne monitorovacie a riadiace stredisko sekcie krízového riadenia MV SR eviduje na úrovní obcí a miest vyhlásenie druhého stupňa povodňovej aktivity v dvoch prípadoch a tretieho stupňa povodňovej aktivity v štyroch prípadoch,“ priblížili z ministerstva.
Druhý stupeň povodňovej aktivity vyhlásil v piatok popoludní aj primátor mesta Myjava. Dôvodom je neustávajúci prívalový dážď, ktorého dôsledkom dochádza na území mesta a priľahlých častí Turej Lúky na rieke Myjava a všetkých jej prítokoch k stúpaniu hladín vodných tokov. (tasr)
20:48 V okrese Malacky vyhlásili v dôsledku nepriaznivého počasia od piatkového poludnia mimoriadnu situáciu, informovali z tlačového odboru Ministerstva vnútra.
„Prednosta Okresného úradu Malacky vyhlásil mimoriadnu situáciu na území celého okresu v dôsledku trvalého dažďa a vzhľadom na predpokladané zrážky v českom povodí rieky Moravy,“ spresnili z ministerstva. Mimoriadnu situáciu vyhlásilo v piatok aj mesto Bratislava. (tasr)
19:54 Výstrahy prvého až tretieho stupňa pred dažďom platia na väčšine Slovenska celý víkend. Predbežne potrvajú do pondelka (16. 9.) večera. Na západe treba počítať aj so silnejším vetrom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.
Výstrahy tretieho stupňa pred dažďom platia pre okresy Malacky, Senica, Skalica a Myjava. Počas intenzívneho dažďa tam môže spadnúť okolo 230 milimetrov (mm) zrážok.
Výstrahy druhého stupňa platia pre okresy Bratislava, Pezinok, Senec, Trnava, Hlohovec, Piešťany, Topoľčany, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Bánovce nad Bebravou, Žilina, Čadca, Kysucké Nové Mesto a Bytča. Meteorológovia tam miestami očakávajú úhrn zrážok 120 až 180 mm.
Výstrahy prvého stupňa platia pre celý Banskobystrický kraj, väčšinu Nitrianskeho a Žilinského kraja, niektoré okresy Trnavského, Trenčianskeho, Prešovského a Košického kraja. Úhrn zrážok tam môže byť 70 až 120 mm.
Silnejší vietor má podľa meteorológov byť v celom Bratislavskom a Trnavskom kraji a v niektorých okresoch Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. Môže podľa nich dosiahnuť priemernú rýchlosť 45 kilometrov za hodinu (km/h), v nárazoch 65 až 85 km/h. (tasr)
19:21 Cesta prvej triedy od Senice smerom do Českej republiky je ťažko prejazdná, nachádza sa na nej voda a bahno z okolitých polí. Trnavská krajská polícia na to upozornila na sociálnej sieti. Nepriaznivé počasie komplikuje premávku aj v ďalších úsekoch ciest Trnavského kraja.
Zelená vlna STVR na sociálnej sieti informuje, že pod vodou je cesta medzi Plaveckým Petrom a Prievalmi. Okrem vody na ňu steká bahno. Zaplavené sú aj cesty medzi Petrovou Vsou a Šaštínom-Strážami, takisto medzi mestom Gbely a obcou Smolinské. Na ceste prvej triedy za Kopčanmi smerom na Kúty spadol podľa Zelenej vlny STVR na vozovku strom, ktorý blokuje jeden pruh. (tasr)
19:03 V Bratislavskom kraji pribúdajú udalosti spôsobené v dôsledku nepriaznivého počasia, nformovala bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti. Odporúča občanom, aby sa nezdržiavali v blízkosti stromov.
„Policajti boli vyslaní na Prístavnú ulicu, kde silný vietor zapríčinil pád ďalšieho stromu, ktorý vytvoril obmedzenie na cyklochodníku. Na Budatínskej ulici taktiež padnutý strom znemožnil prístup do garáží,“ uviedla polícia.
V Bratislave taktiež podľa nej vietor obmedzil cestnú premávku v smere do Devína, keď v blízkosti ulice Zlaté schody spadli na vozovku dva stromy. K pádu stromu podľa policajtov došlo aj za Svätým Jurom v smere do Bratislavy.
Ako doplnili, na bratislavskej Beňadickej, Zámockej a Medenej ulici opäť vykonávali potrebné úkony z dôvodu pádu odlomených konárov na motorové vozidlá. Policajti okrem preverení priebežne monitorujú situáciu v blízkostí riek. „Momentálne dochádza neďaleko Kremeľskej ulice v Devíne k vylievaniu rieky Morava na cestnú komunikáciu,“ upozornili. (tasr)
16:52 Hasiči zasahovali v priebehu piatka od 6.00 h do 15.00 h v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou v Bratislavskom kraji pri 52 udalostiach. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave Štefan Koči.
„Desiatky príslušníkov HaZZ a členov dobrovoľných hasičských zborov obcí odstraňovalo najmä spadnuté stromy z ciest, chodníkov, zaparkovaných vozidiel či trolejového vedenia,“ uviedol hovorca. Ako doplnil, vodu zo zatopených ulíc odčerpávali najmä v okrese Malacky, kde hasiči podľa neho zároveň pracujú aj na stavaní protipovodňových bariér.
16:41 Primátor Myjavy Ľubomír Halabrín vyhlásil na území mesta druhý stupeň povodňovej aktivity. Dôvodom je neustávajúci prívalový dážď, ktorého dôsledkom dochádza na území mesta a priľahlých častí Turej Lúky na rieke Myjava a všetkých jej prítokoch k stúpaniu hladín vodných tokov. TASR o tom informoval hovorca mesta Marek Hrin.
V piatok popoludní na mestskom úrade opäť zasadol krízový štáb. Cieľom stretnutia bola aktualizácia informácií o stave vodných tokov a rizikových lokalít v meste Myjava, o priebehu príprav záchranných prác a rozdelenie úloh na najbližšie hodiny a dni. „Pripravených je aktuálne 520 vriec naplnených pieskom na stavbu protipovodňových zábran a neustále sa monitorujú prítoky rieky Myjava i rieka samotná,“ podotkol Hrin.
16:39 Krízový štáb mesta Skalica bude v súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou v pohotovosti počas celého víkendu. Situácia je zatiaľ pokojná. Po jeho piatkovom zasadnutí o tom informovala na sociálnej sieti primátorka mesta Oľga Luptáková.
„Mestská polícia Skalica bude v teréne monitorovať situáciu 24 hodín denne. V prípade potreby bude kontaktovať hasičov či iné zložky,“ priblížil náčelník skalickej mestskej polície Ferdinand Mach. Okrem profesionálnych hasičov hlásia pripravenosť pomôcť v prípad potreby aj dobrovoľní hasiči.
16:07 Výdatné zrážky budú pokračovať aj cez víkend, a to najmä na Záhorí a v oblasti Myjavy. V nedeľu cez deň by mala ich intenzita začať klesať. Na tlačovom brífingu o tom informovala meteorologička Nikoleta Hrušková.
„Najvýdatnejšie zrážky sa budú vyskytovať dnes počas dňa, a to hlavne na Záhorí a v oblasti Myjavy. Potom v sobotu počas dňa taktiež na Záhorí a na Myjave a v noci na nedeľu. Úhrny očakávame na úrovni od 40 do 80 milimetrov za tieto obdobia,“ uviedla.
V súčasnosti prší takmer na celom Slovensku s výnimkou Zemplína a Prešovského kraja. Najväčší úhrn zrážok meteorológovia zaznamenávajú na Záhorí, v Malých Karpatoch a v oblasti Myjavy, kde platí tretí stupeň výstrah. „Na ostatnom území sú úhrny kumulatívne zhruba do 50 milimetrov, ide teda o celoplošný trvalý dážď s kolísajúcou intenzitou,“ ozrejmila Hrušková.
V okresoch Bratislavského, Trenčianskeho, Nitrianskeho, Trnavského a Žilinského kraja platia výstrahy druhého aj prvého stupňa pred dažďom. V okresoch Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Krupina, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom platí výstraha prvého stupňa.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) okrem toho vydal aj výstrahu prvého stupňa pred silným vetrom pre juhozápadné Slovensko. „Pribudne výstraha pred silným vetrom aj pre celé západné Slovensko a Žilinský kraj v nižších polohách a taktiež aj vo vyšších polohách na horách,“ dodala meteorologička. Varuje, že v súvislosti s počasím môže dôjsť k zosuvom pôdy, lámaniu konárov či vyvracaniu stromov. „Tým môže prísť aj k porušeniu elektrického vedenia, k výpadkom elektrickej energie,“ podotkla.
15:25 Opozícia žiada zvolať mimoriadny Výbor Národnej rady (NR) SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie pre zlyhávanie ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) pri protipovodňovej ochrane. Vyzvala ho, aby prišiel vysvetliť svoje kroky. TASR o tom informovala Tereza Mikáčová z mediálneho oddelenia Progresívneho Slovenska (PS).
„Výdatné zrážky a hrozba povodní na západnom Slovensku naplno odhalili pokrytectvo ministra životného prostredia Tarabu. Kým na Záhorí pobehuje ako spasiteľ národa, ohlasuje tisícročnú vodu a rozpráva o ochrane životov, vo vlastnom rezorte zároveň robí opak,“ poznamenala poslankyňa Tamara Stohlová (PS). Projekt prehradenia starého koryta Dunaja – Insula Magna totiž podľa nej zásadne ohrozuje protipovodňovú ochranu západného a južného Slovenska.
15:12 Na cestách v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) je veľké množstvo vody, hlásené sú aj spadnuté stromy či konáre. Trnavská krajská polícia o tom informovala na sociálnej sieti.
Polícia upozornila na zaplavenú cestu druhej triedy medzi Cerovou a Prievalmi v okrese Senica. „Cesta je prejazdná, avšak zvýšte v tomto úseku opatrnosť,“ vyzvala vodičov.
14:56 Hydrologická situácia v Malackách je stabilizovaná, riziko povodní, až na možnosť lokálne zaplavených miest, nehrozí. Okresné mesto na Záhorí to uviedlo na sociálnej sieti.
Primátor Malaciek Juraj Říha vysvetlil, že mesto chránia okolité rybníky, ktoré zatiaľ majú dostatočnú kapacitu na zachytenie zrážok. „Ak by sa predsa len naplnili, ich správca – Vojenské lesy a majetky SR, Odštepný závod Malacky – situáciu monitoruje a v takom prípade je pripravený vodu nasmerovať na okolité lúky a lesy,“ doplnil.
V potoku Malina evidujú viac vody ako obvykle, Říha však pripomenul, že vodný tok má pomerne veľké koryto. V samotnom meste je potrebné podľa primátora rátať s lokálnym zaplavením niektorých miest. „Napríklad podjazd Jesenského,“ podotkol.
14:47 Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí v Trnavskom kraji zasahovali od piatkového rána v súvislosti s nepriaznivým počasím zatiaľ celkovo 24-krát. TASR o tom informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave Lena Košťálová.
Hasiči z Trnavy, Senice a Galanty absolvovali po jednom zásahu. Ďalšie zásahy realizovali dobrovoľné hasičské zbory. „Hasiči odstraňovali popadané a naklonené stromy, odčerpávali vodu z pivničných priestorov rodinných domov a ciest,“ dodala.
14:30 Vojaci pomôžu pri preventívnom spevnení hrádze rieky Morava neďaleko obce Kopčany v okrese Skalica. Na približne štvorkilometrovom úseku budú položené vrecia s pieskom. TASR to v piatok popoludní potvrdil veliteľ zásahu tohto úseku Juraj Klátik z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).
„Momentálne si navážame stavebný materiál, čo je piesok a vrecia. Na mieste máme 40 kadetov Strednej odbornej školy Policajného zboru v Pezinku, 40 príslušníkov Ozbrojených síl SR a desať príslušníkov HaZZ,“ povedal Klátik.
Podotkol, že cieľom prác sú preventívne opatrenia, aby sa predišlo vyliatiu rieky z koryta. „Spevnenie hrádze robíme v úseku štyri kilometre od Kopčian smerom na Holíč. Zatiaľ budeme vrecia ukladať v jednom rade, poprípade potom pridáme druhý alebo tretí rad. Podľa toho, ako bude stúpať hladina rieky,“ dodal.
14:06 Policajné hliadky boli dosiaľ vyslané na Slovanské nábrežie do mestskej časti Devín, kde je aktuálne zatopená časť parkoviska. Tiež na Budyšínsku ulicu, kde došlo k pádu konára na vozovku.
„Na Odborárskej ulici a taktiež na Račianskej ulici v blízkosti Depa Krasňany vykonávali potrebné úkony spojené s padnutým stromom na dve osobné motorové vozidlá,“ dodali na sociálnej sieti.
14:02 Juhomoravskí hasiči v súvislosti so silnými dažďami a hroziacimi povodňami evakuovali viac než 100 študentov, ktorí sa spolu s vedúcimi nachádzali v chatovej oblasti Biskoupky pri Brne. Uviedli to na sociálnej sieti X. Evakuovať sa preventívne museli aj študenti Masarykovej univerzity v Brne, ktorí bývali na internáte v Komárove. Škola zároveň pozastavila nástup českých a slovenských študentov na ostatné internáty, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
„Z chatovej oblasti Biskoupky pri Brne evakuujeme cez zaplavený most 125 osôb (študenti a vedúci). Prevážame ich na bezpečné miesto, odkiaľ už budú mať vlastný transport,“ uviedli hasiči s tým, že nasadili šesť svojich jednotiek.
Hovorca Masarykovej univerzity v Brne Radim Sajbot v piatok informoval, že škola sa na základe predpovedí meteorológov rozhodla preventívne dočasne evakuovať už ubytovaných študentov z internátu Koleje Komárov Bří Žůrků a Sladkého. Oblasť, kde sa internáty nachádzajú, by podľa vedenia univerzity mohla v nedeľu zasiahnuť storočná voda, ktorá by budovy mohla zaplaviť až do výšky pol metra.
13:17 Na Stanici Pernek (Záhorie) od včerajšieho rána už spadlo 100 mm, na druhej strane kopca nepadla ani polovica z toho. Lokálne efekty náveterných a záveterných strán zohráva rolu. V spodných hladinách fúka severozápadny vietor (náveterné strany hôr), vo vyšších hladinách juhovýchodný vietor (odkiaľ prichádzajú zrážky).
13:00 Mesto Bratislava vyhlásilo v piatok na základe stanovísk Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) a vývoja meteorologickej situácie mimoriadnu situáciu. Zároveň preventívne od poobedia uzatvorí parkovisko na Tyršovom nábreží (Lunapark). TASR o tom informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla.
„Hlavné mesto vyhlásilo dnes mimoriadnu situáciu. V prípade potreby umožní operatívnejšie a efektívnejšie vykonať potrebné opatrenia a práce v nadväznosti na predchádzanie alebo aj prípadné odstránenie vzniknutých škôd spôsobených počasím,“ skonštatoval Bubla.
Pre silný dážď a výstrahy pred povodňou druhého stupňa sa hlavné mesto rozhodlo preventívne uzatvoriť parkovisko na Tyršovom nábreží. Uzatvorené bude postupne od poobedia. Obmedzenia na výjazde nebudú, noví návštevníci však do priestorov parkoviska púšťaní nebudú. „Situáciu priebežne monitorujeme, budeme ju vyhodnocovať a následne informovať o znovuobnovení prevádzky tohto parkoviska,“ doplnil Bubla.
12:36 Mesto Brezno prijalo v súvislosti s avizovanými zrážkami, ktoré meteorológovia predpovedajú na najbližšie dni na území Slovenska, viacero preventívnych opatrení. Samospráva čistila priepusty i rigoly a v prípade potreby pripravila aj vrecia s pieskom. Na sociálnej sieti o tom informoval primátor mesta Tomáš Abel.
„Aj keď nemáme byť najviac zasiahnutým územím, urobili sme preventívne opatrenia. V rámci protipovodňovej ochrany sme prešli a čistili priepusty, rigoly a mosty. Čistili sa aj uličné vpuste v meste a začiatky zatrubnených potokov, aby nedošlo k upchatiu. Pripravili sme vrecia s pieskom, plničku, zásobu piesku a techniku, ktorú napríklad povodie Hrona nemá a to najmä traktor-bagre,“ priblížil Abel. Na svojej oficiálnej webovej stránke samospráva zverejnila aj zoznam odporúčaní, ako postupovať pri vzniku povodne.
12:28 Situácia v obciach nachádzajúcich sa v okrese Malacky pri rieke Morava je zatiaľ pokojná. Samosprávy sa však pripravujú na jej prípadné zhoršenie v dôsledku pretrvávajúceho dažďa a avizovaného silného vetra.
Do areálu bývalého družstva v obci Záhorská Ves bude navezený piesok určený na napĺňanie vriec. „Zatiaľ je u nás situácia pokojná. Premáva ešte aj kompa. Myslím si, že to bude dramatickejšie až od zajtra“ uviedol pre TASR zástupca starostu Záhorskej Vsi Pavol Danihel.
Na krátkom úseku v obci Suchohrad bola inštalovaná mobilná protipovodňová bariéra. „Dúfam, že nepríde až k takej kritickej situácii, ako bola v roku 2006. A že sa nám nestane niečo podobné, ako vtedy zažila rakúska strana,“ povedal pre TASR starosta Suchohradu Jozef Temer. Podotkol, že v obci sa snažia byť pripravení na zhoršenie situácie.
Starosta obce Gajary Martin Rybecký poukázal na to, že v obci sledujú najmä stav a naplnenosť kanalizácie a odtoky vody. „Postupne sa pripravujeme na prípadné napĺňanie vriec pieskom,“ dodal pre TASR.
12:00 Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu na rieke Morava a predpoveď na najbližšie dni boli vodohospodári a hasiči poverení určiť miesta, kde by mohlo prísť k regulovanému vypusteniu rieky mimo obývaných oblastí. Po piatkovom zasadnutí ústrednej povodňovej komisie o tom informoval podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).
Minister vysvetlil, že situáciu ovplyvní stav a vývoj situácie v Českej republike. „Nevieme, koľko vody bude tiecť k nám, v každom prípade, ak by hrozilo nekontrolované pretrhnutie hrádzí a preliatie vody, išli by sme do riadeného otvorenia koryta rieky Morava,“ upozornil. V priebehu soboty (14. 9.) očakáva vyhlásenie najvyššieho stupňa povodňovej aktivity.
Na zvýšenie koruny hrádze a koryta Moravy budú môcť vodohospodári využiť 650 ton piesku, rovnako mobilné protipovodňové zábrany, ktoré sa budujú najmä v severnej časti slovenského povodia, kde sa očakáva najhoršia situácia. „V prípade Moravy môžeme podľa očakávaní hovoriť o 100-ročnej vode,“ dodal. Dunaj by podľa jeho slov mal dosiahnuť maximálne druhý stupeň povodňovej aktivity
Generálny riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Jozef Moravčík uviedol, že miesto cieleného vypustenia ešte nie je určené. „Naši pracovníci dostali úlohu vytypovať takéto miesto, v sobotu budeme vedieť viac aj vzhľadom na vývoj v Českej republike,“ uviedol Moravčík.
Generálny riaditeľ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Vasil Penev potvrdil, že oproti štvrtkovým projekciám sa výhľad na najbližšie dni zhoršil, dážď by mal trvať do pondelka, situáciu bude komplikovať aj nárazový vietor, ktorý má dosiahnuť až 80 km/h. „Je potrebné sa pripraviť na možný pád stromov,“ upozornil. Najhoršia hydrologická situácia bude v povodí Moravy. „Očakáva sa množstvo vody, ktoré sa nezmestí do koryta,“ vyhlásil. „V pondelok očakávame kulmináciu hladiny rieky na úrovni 639 centimetrov,“ dodal.
Zástupcovia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) i Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR) potvrdili prípravu na eskaláciu situácie, v pohotovosti k nasadeniu do jednej hodiny je 320 vojakov, do troch hodín vyše 800.
Prezident Policajného zboru (PZ) Ľubomír Solák informoval, že príslušníci polície v Bratislavskom a Trnavskom kraji sú pripravení usmerňovať dopravu po očakávanom zatopení komunikácií, rovnako tiež zabezpečovať monitoring objektov v prípade nútenej evakuácie.
Členovia ústrednej povodňovej komisie takisto ubezpečili, že prebieha intenzívna komunikácia s dotknutými samosprávami. V piatok o 12.00 h sa uskutoční hlasitá skúška sirén, ktoré ovládajú mestá a obce vlastným ovládaním, skúška sa netýka elektronicky ovládaných sirén krajských miest.
11:46 Intenzita zrážok sa v najbližších hodinách ešte zvýši najmä na Záhorí. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti s tým, že na krajnom krajnom západe Slovenska očakáva rekordne vysoké denné úhrny.
Podľa meteorológov sa tlaková níž po výraznom zvlnenom studenom fronte približuje od juhu k územiu Slovenska, najvýdatnejšie zrážky sa vyskytujú na jej zadnej strane na Záhorí s intenzitou päť až desať milimetrov za hodinu (mm/h). Intenzita zrážok sa však bude v najbližších hodinách ešte zvyšovať, maximum by mala dosiahnuť v piatok neskôr popoludní. Najvyššia bude na Záhorí a v Malých Karpatoch, maximá môžu byť okolo 15 mm/h.
„Dnes tak očakávame, že stanice na krajnom západe Slovenska zaznamenajú rekordne vysoké denné úhrny zrážok s významnosťou minimálne na úrovni celého mesiaca,“ konštatuje SHMÚ.
11:38 Českí meteorológovia rozšírili výstrahu pred extrémnymi povodňami už na takmer celé územie Českej republiky. Výnimkou je západ krajiny.
11:28 Východné a juhovýchodné časti Nemecka sa pripravujú na lejaky sprevádzané silným nárazovým vetrom, ktoré zdvihnú hladiny vodných tokov. Nemecká meteorologická služba (DWD) zároveň varuje pred výdatným snežením vo vyšších polohách Álp. Vo viacerých regiónoch na juhu a juhozápade Poľska platí najvyšší stupeň povodňového nebezpečenstva, niekde hrozia bleskové povodne.
Sneh spôsobuje komplikácie v doprave na niektorých miestach v Rakúsku, vodiči by sa na vyššie položené miesta nemali vydávať bez zimnej výbavy, upozorňuje agentúra APA.
Prvé sneženie dorazilo už aj do Česka. Na Šumave padli prvé vločky ešte vo štvrtok a cez noc napadol sneh aj vo vyšších polohách Krkonôš. Kvôli silnému vetru a výstrahe meteorológov však lanovky dnes nepremávajú.
V Poľsku platí najvyšší povodňový stupeň vo vojvodstvách pri hraniciach s Českom a Slovenskom. Vo Vroclave sa dnes zasadnutia vedenia Dolnosliezskeho vojvodstva zúčastnil premiér Donald Tusk. Podľa neho predpovede počasia „nie sú dramaticky znepokojujúce“, zdôraznil však, že „úrady nepodceňujú žiadny signál“. Podľa ministerského predsedu nie je dôvod očakávať katastrofu v celoštátnom meradle. Varoval však, že je nutné pripraviť sa na lokálne záplavy a bleskové povodne.
11:08 Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu na rieke Morava a predpoveď na najbližšie dni boli vodohospodári a hasiči poverení určiť miesta, kde by mohlo prísť k regulovanému vypusteniu rieky mimo obývaných oblastí. Po piatkovom zasadnutí ústrednej povodňovej komisie o tom informoval podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS).
10:44 Praha pre hrozbu záplav pred 10:00 zavreli protipovodňové zábrany na Čertovke. Na sieti X to oznámili hasiči, ktorých potápači pri zatváraní pomáhali.
10:10 Prudká zmena počasia zasiahla aj Rakúsko. Ochladenie so sebou prinieslo aj sneženie, pre ktoré museli uzavrieť niektoré úseky ciest a rušiť vlaky.
Teplota v Rakúsku klesla v porovnaní s uplynulým víkendom o 20 stupňov. V spolkovej krajine Korutánsko uzavreli niektoré cesty vo vyšších nadmorských výškach, píše portál 5min.at.
Rakúska železničná spoločnosť ÖBB vydala varovanie pred cestovaním a vyzýva ľudí, aby minimálne do nedele necestovali vlakom, pokiaľ to nie je nevyhnutné.
9:34 Nitriansky samosprávny kraj zvolal vo štvrtok popoludní krízový štáb. Reagoval tým na avizované vyhlásenie druhého stupňa povodňovej aktivity, ktoré môže spôsobiť kritický stav vodných tokov a prípadné povodne. Župa informovala o možných rizikách všetky svoje inštitúcie, ako sú napríklad zariadenia sociálnych služieb, stredné školy a ich internáty, zdravotnícke zariadenia či kultúrne inštitúcie. Zároveň v nich prebieha preventívna kontrola evakuačných ciest a trás.
V prípade potreby uzatvoria na brehu rieky Nitry Ponitriansku cyklomagistrálu v úseku Dolné Krškany – Čechynce – Horný Vinodol. „Členovia krízového štábu a zamestnanci odborov, ktorých sa možná mimoriadna situácia týka, sú v maximálnej miere pripravení reagovať bez ohľadu na čas a miesto. Pohotovostné čaty Regionálnej správy a údržby ciest (RSÚC) Nitra sú tiež pripravené na pomoc hasičským záchranným zložkám i na zásah pri údržbe a čistení ciest,“ povedal riaditeľ Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja Peter Privalinec. V prípade potreby bude kraj aktivovať sklad núdzových zásob materiálu v Šali. „Napriek všetkým hrozivým predpovediam, ktoré momentálne počúvame, bude najdôležitejšie zachovať pokoj a rozvážnosť,“ dodal Privalinec.
Väčšina kultúrnych a športových podujatí, ktorých organizátormi sú inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, bola z dôvodu zhoršujúceho sa počasia zrušená. Jednou z odvolaných akcií je aj slávnostné otvorenie pumptrackovej dráhy v Nitre – Mlynárciach, ktorú vo svojom areáli vybudovala Regionálna správa a údržba ciest Nitra. O ďalšom vývoji situácie bude župa priebežne informovať na svojich sociálnych sieťach.
9:27 Trvalý, na návetriach aj výdatný dážď zasahuje najmä Záhorie a okolie Malých Karpát, informuje SHMÚ.
„Úhrny zrážok výrazne klesajú smerom na východ a od osi Dolný Kubín – Lučenec sme zrážky doposiaľ zaznamenali len výnimočne,“ konštatuje SHMÚ s tým, že na Honte, Pohroní a Ponitrí pozorujú meteorológovia zrážky vo forme prehánok, ojedinele aj búrok.
„Tiež pozorujeme prvú odozvu na vodných tokoch, a to v povodí Myjavy, menších tokoch v Malokarpatskej oblasti a stúpať začala aj Morava a Dunaj,“ poznamenal SHMÚ.
9:15 V súvislosti s nepriaznivou poveternostnou situáciou zasahovali hasiči i dobrovoľní hasiči v Bratislavskom kraji od štvrtka (12. 9.) do piatka do 6.00 h pri 14 udalostiach. Informuje o tom Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave.
„Celkom 22 príslušníkov HaZZ a 23 členov dobrovoľných hasičských zborov odstraňovalo najmä spadnuté stromy z komunikácií a zaparkovaných vozidiel,“ približuje HaZZ.
Bratislavskí hasiči zasahovali sedemkrát, dobrovoľní hasiči z Petržalky dvakrát a členovia dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí Pezinok, Malacky, Stupava a Píla zasahovali celkovo pri piatich udalostiach.
9:07 Mesto Malacky ako prvé hlásilo problémy s povodňami. Tie sú zatiaľ iba lokálne, no pršať neprestáva. Mestom sa ráno ozývali aj varovné sirény, informoval portál imeteo.sk.
9:05 Silný vietor v Bratislave vyvracia a láme stromy.
9:00 Bratislava počas víkendu obmedzí prevádzku rekreačných liniek MHD. Pre očakávané nepriaznivé počasie nepôjdu autobusy na Kačín, na Kamzík ani k Horárni Krasňany. Nespustia ani sedačkovú lanovku na zo Železnej studničky na Kamzík.
8:55 Výdatné dažde, záplavy, vietor a vyvrátené stromy. Víkend na západnom Slovensku vyzerá byť extrémne nepríjemný. Predpovede meteorológov a analýzy ministerstva životného prostredia naznačujú, že v sobotu popoludní sa situácia s počasím dramaticky zhorší.
Čítajte viac Zrušte víkendové plány, vyzýva krízový štáb. Najhoršie počasie príde v sobotu, pripravujú sa aj evakuácie8:50 Na väčšine Slovenska treba aj naďalej počítať s výdatným dažďom. Pripomína to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého až tretieho stupňa. Západné Slovensko trápi tiež vietor. V platnosti zostávajú aj hydrologické výstrahy prvého až tretieho stupňa. SHMÚ o tom informuje na svojom webe.
Výstrahy tretieho stupňa pred dažďom platia pre okresy Malacky, Senica, Skalica a Myjava. Počas intenzívneho dažďa tam môže spadnúť okolo 200 milimetrov (mm) zrážok.
Výstrahy druhého stupňa platia pre okresy Bratislava, Pezinok, Senec, Trnava, Hlohovec, Piešťany, Topoľčany, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Bánovce nad Bebravou, Žilina, Čadca, Kysucké Nové Mesto a Bytča. Meteorológovia tam miestami očakávajú úhrn zrážok 120 až 180 mm.
Výstrahy prvého stupňa platia pre celý Banskobystrický kraj, väčšinu Nitrianskeho a Žilinského kraja, niektoré okresy Trnavského, Trenčianskeho, Prešovského a Košického kraja. Úhrn zrážok tam môže byť 70 až 120 mm.
So silnejším vetrom treba počítať v celom Bratislavskom a Trnavskom kraji a niektorých okresoch Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. Podľa meteorológov môže vietor dosiahnuť priemernú rýchlosť 45 kilometrov za hodinu (km/h), v nárazoch 65 až 85 km/h.
Vydané sú naďalej hydrologické výstrahy. Výstrahy tretieho stupňa platia pre okresy Skalica, Senica, Myjava a Malacky. Výstrahy druhého stupňa platia pre okresy Bratislava, Trnava, Pezinok, Hlohovec, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina – sever, Žilina – Rajčanka, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Zlaté Moravce, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou a Prievidza. Výstrahy prvého stupňa platia pre okresy Senec, Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky, Galanta, Šaľa, Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Nové Zámky – sever, Nitra, Levice – západ, Žarnovica, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom, Zvolen, Detva, Banská Bystrica Brezno, Veľký Krtíš, Krupina, Lučenec, Poltár, Levice – východ, Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava.
8:45 Doprava v hlavnom meste i smerom do Bratislavy sa v piatok ráno na niektorých miestach spomaľuje. Dôvodom sú kolóny i nehody. Informuje o tom Zelená vlna STVR.
Nehodu dokumentujú na diaľnici D2 pri výjazde Lamač smerom na tunel Sitina, kde sa na konci pripájacieho pruhu zrazilo nákladné auto s osobným. Kolóna pokračuje až k tunelu Sitina, zdržanie je 20 minút. Avšak vodiči musia počítať s 15-minútovým zdržaním aj na obchádzkovej trase po starej ceste. Nehoda sa stala aj na začiatku Mosta Lanfranconi smerom z Petržalky, kde v ľavom jazdnom pruhu havarovalo osobné auto. zdržanie je desať minút.
Čítajte viac Extrémne počasie a silné zrážky sú už na Slovensku, hrozia povodne. Takto sa na ne treba pripraviťVodiči si postoja aj na vjazde do Bratislavy zo Stupavy po D2 a po ceste I/2, kde je hlásené zdržanie 20 minút. Rovnako sa zdržia aj na starej Seneckej ceste smerom do Bratislavy.
Na Hradskej ulici v Bratislave, smerom k nákupnému centru na Ivánskej ceste, upozorňuje Zelená vlna STVR na spadnutý strom, ktorý vodiči obchádzajú v protismere. Na bratislavskej diaľnici D1 za výjazdom Gagarinova si zasa treba dať pozor v pravom jazdnom pruhu na veľký výtlk.
8:40 Hasiči v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) zasahovali do piatkového rána pre nepriaznivé počasie celkom deväťkrát. Odstraňovali popadané a naklonené stromy z cestných komunikácií, ktoré bezprostredne ohrozovali bezpečnosť premávky, informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trnave Lena Košťálová.
„Pri odstraňovaní následkov nepriaznivého počasia zasahovalo celkom desať príslušníkov HaZZ a 17 členov dobrovoľných hasičských zborov,“ priblížila s tým, že nasadených bolo deväť kusov hasičskej techniky.
Príslušníci Okresného riaditeľstva HaZZ v Trnave a Senici absolvovali po dva zásahy. Členovia dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí Šoporňa, Cífer, Prietrž, Koválov, Vrbové zasahovali jedenkrát.
Čítajte viac Vodiči pozor! Chystajú sa extrémne búrky. Nerobte týchto 5 chýb8:30 Mesto Kežmarok je pripravené na prípadné komplikácie spôsobené silnými zrážkami a zvýšenými hladinami vodných tokov. Protipovodňové opatrenia sú v plnej pohotovosti. Informovalo o tom na svojej internetovej stránke v súvislosti s varovaniami o možných nepriaznivých poveternostných podmienkach, ktoré sa očakávajú počas najbližších dní.
Exponovaným miestom podľa samosprávy zostáva Ľubický potok, ktorý je pravidelne monitorovaný. „Pri výške hladiny 130 centimetrov vstupuje do hry krízový štáb alebo povodňová komisia, ktorú zvoláva jej predseda. Pri hladine 170 centimetrov vyhlasuje II. stupeň povodňovej aktivity, čo znamená nariadenie navyšovania hrádzí a zriadenie hliadkovej služby. Ak hladina stúpne na 210 centimetrov, krízový štáb vyhlasuje III. stupeň, čo vedie k varovaniu obyvateľstva a odstraňovaniu naplavenín,“ vysvetlil vedúci civilnej ochrany a krízového riadenia mesta Ladislav Melikant.
Primátor mesta Ján Ferenčák a zároveň aj predseda krízového štábu zdôraznil, že mesto berie varovania vážne a je plne pripravené reagovať na akékoľvek nepriaznivé situácie. „Máme k dispozícii 96 osôb a 63 mechanizmov, ktoré sú pripravené zasiahnuť v prípade potreby. K dispozícii máme aj dvetisíc vriec a 30 ton piesku. Ak bude potrebné ďalšie vybavenie, vieme ho zabezpečiť do pol hodiny,“ deklaroval primátor mesta.
Mesto Kežmarok tiež využíva varovný systém so šiestimi elektronickými sirénami rozmiestnenými po celom území. „Tieto sirény zabezpečujú varovné signály v prípade hrozby a sú napojené na integrovaný záchranný systém. Majú záložné zdroje energie, aby fungovali aj v prípade výpadku prúdu,“ dodal Ferenčák. Mesto zároveň uviedlo, že bude aj naďalej intenzívne monitorovať situáciu a je pripravené reagovať na akékoľvek výzvy spojené s nepriaznivým počasím.
Veľkej potope čelil Kežmarok v júni 2010 po intenzívnych dlhodobých dažďoch, keď sa tam vylial Ľubický potok. Zaplavených bolo vtedy podľa mestom zverejnených informácií 130 rodinných domov, 157 garáží, 30 bytových domov, 180 pivníc, 15 podnikateľských subjektov právnických a fyzických osôb a čiastočne tri stredné, tri základné a dve materské školy. V meste bola vtedy vyhlásená mimoriadna situácia. Odstraňovanie škôd po povodni trvalo niekoľko mesiacov a v niekoľkých prípadoch až rokov.