- Všetko odfoťte a odkladajte si bločky. Ako postupovať, aby ste od poisťovne dostali čo najviac peňazí
- Ďalšie obce pri Morave spevňujú hrádze. Rieka by mala kulminovať v nedeľu, prognózujú hasiči
- Prílev vody z Česka pocítia ako prví, pomáhajú tam vojaci aj žiaci: Reportáž z obce najviac ohrozenej vyliatím Moravy
- Zástupca náčelníka OS SR: Armáda má pripravené vrtuľníky Black Hawk, sú schopné zachraňovať ľudí zo striech
- Viceprezident hasičov: Cez víkend sa vyhnite prechádzkam a nachystajte si evakuačný balíček
- V piatok pršalo skoro na celom Slovensku. Bratislava vyhlásila mimoriadnu situáciu
Silné lejaky, záplavy a vietor, spôsobené tlakovou nížou Boris, postihli nielen Slovensko, ale aj Česko a ďalšie krajiny strednej a východnej Európy vrátane Poľska či Rakúska. Dianie sme počas soboty sledovali ONLINE:
Dávame do pozornosti Boli ste svedkom zaujímavej udalosti? Pošlite nám video cez aplikáciu mREPORTÉR23:10 Pre nepriaznivé počasie sú neustále v pohotovosti aj samosprávy v okrese Malacky. V Stupave i vo večerných hodinách dobrovoľníci napĺňajú vrecia pieskom. Obec Pernek vyhlásila tretí stupeň povodňovej aktivity.
Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu zasadal v sobotu večer v Stupave krízový štáb. „Ak spozorujete krízovú situáciu pri vodnom toku, v žľabe, spadnutý strom, zaplavenú komunikáciu alebo verejný priestor, prosím, ihneď kontaktujte mestskú políciu na čísle 159,“ vyzvala samospráva obyvateľov. Na viacerých miestach sú v meste dostupné vrecia s pieskom.
Obec Pernek pristúpila k vyhláseniu tretieho stupňa povodňovej aktivity. „V miestnej časti Záhumnie a Strža prišlo k vyliatiu potoka z koryta. Situáciu sa podarilo zastabilizovať pomocou vytvorenia hrádze z vriec s pieskom,“ uviedla obec na svojej webovej stránke. V prípade potreby môžu obyvatelia kontaktovať samosprávu aj v nočných hodinách.
V nasadení sú od rána tiež pracovníci obce Láb a tamojší dobrovoľní hasiči. Počas celého dňa jazdilo auto a odčerpávalo vodu s cieľom udržať priechodnú kanalizáciu a zabrániť ďalším škodám. „Ulice Topolová a Lipová zostávajú zatopené a naši hasiči na týchto miestach opakovane zasahovali,“ spresnila obec na sociálnej sieti. Na ďalších miestach, najmä v smere na Jakubov a Lábske jazero, odstraňovali hasiči popadané stromy.
V obci Kostolište už tretí deň odčerpávajú vodu z kritických miest. Samospráva využíva pomoc ťažkej techniky. Na viacerých miestach sú obyvateľom k dispozícii vrecia.
22:20 Rozvodnenú rieku Odra v českej obci Polanka nad Odrou splavovali v sobotu traja muži na paddleboardoch. Von z vody ich nakoniec hnala polícia, podľa ktorej sa dopustili nezmyselného hazardu so životom.
Oznámenie o tom, že pri moste v Polanke nad Odrou nasadá trojica osôb na rozvodnenej Odre na paddleboardy, dostala česká polícia popoludní o 13.30 h. Podľa informácií servera išlo údajne o profesionálnych inštruktorov, ktorí sa po Odre chceli plaviť minimálne do obce Zábřeh pri Ostrave.
Hladina rieky Odra v tom čase len o pár stoviek metrov ďalej – na meracej stanici v Svinove – dosahovala hranicu štyroch metrov a blížila sa k druhému stupňu povodňovej aktivity.
„Na miesto ihneď vyrazili policajti z hliadkovej služby Ostrava, ktorí tri osoby na vode skutočne objavili,“ spresnila policajná hovorkyňa Eva Michalíková. Ako dodala, policajti mužov vyzvali, aby rieku okamžite opustili.
„Trojica ich poslúchla, takže sa jej nezodpovedné konanie našťastie zaobišlo bez zranení,“ dodala.
Nebezpečné správanie spomenutých troch mužov už kritizovali aj ľudia na sociálnych sieťach, píšu Novinky.
21:15 Prehľad výjazdov hasičov v súvislosti s poveternostnou situáciou.
21:10 Jedným z najviac povodňami postihnutých miest v Česku bude podľa najnovších odhadov metropola Opava v Moravskosliezskom kraji pri hraniciach s Poľskom. Hovorca mestskej radnice Roman Konečný pre portál Novinky.cz povedal, že situácia v Opave je vzhľadom na extrémne množstvo zrážok veľmi vážna a zrejme sa bude zhoršovať, píše TASR.
O vážnosti situácie podľa českého portálu svedčí aj aktuálny prietok cez rieku Opava, ktorá v sobotu popoludní už začala ohrozovať pohraničné mestské časti Vávrovice, Držkovice a Palhanec.
Pred 18.00 h SELČ už veľkú časť Držkovic zaplavila voda. Tamojší starosta Miroslav Kořistka uviedol, že ľudia sa postupne evakuujú, ale v súčasnosti sú obe príjazdové cesty, ako aj okolité polia a lúky, pod vodou. Hladina rieky Opava stále stúpa, píšu Novinky.
„Podľa odhadov nás zasiahne viac ako storočná voda. Najviac ohrozené sú Držkovice, Vávrovice, Palhanec, časť Kateřiniek a miesta v blízkosti riek a vodných tokov. V súčasnosti nikto presne nevie, kde môžu vzniknúť najväčšie problémy,“ uviedol hovorca opavskej radnice Konečný.
Najhorší stav sa podľa neho očakáva v nedeľu skoro ráno. „Na prípravu je teda ešte dosť času,“ dodal. Opava zažila rozsiahle povodne aj v roku 1997, keď sa voda dostala do centra aj na mestské sídliská, pripomína český portál s tým, že cez mesto teraz pretečie významná časť zrážok spadnutých v pohorí Jeseníky.
Moravskosliezsky kraj na severovýchode ČR v sobotu popoludní vyhlásil stav nebezpečenstva. Stalo sa tak na výzvu Ústrednej povodňovej komisie a v súvislosti s tým, že kumulačné prietoky v niektorých oblastiach na území kraja môžu presiahnuť úroveň storočnej vody.
Obec Svitávka sa nachádza asi 30 km od Brna. Hasiči tam vyložili vrecia s pieskom. Hladina potoka sa podľa miestneho dobrovoľného hasiča síce nemenila od 14.00 hod., no ľudia sa na vybreženie pripravujú a nechcú nič podceniť.
21:05 Mesto Bratislava sa bude snažiť čo najskôr sprejazdniť Devínsku cestu. Tá bola uzatvorená pre zosuv kameňov zo svahu, informoval hovorca hlavného mesta Peter Bubla.
„V dôsledku zosuvu kameňov zo svahu na vozovku bolo nutné dočasne uzatvoriť Devínsku cestu medzi kameňolomom a Devínom. Krízový štáb v spolupráci s mestskými časťami, bezpečnostnými zložkami a dopravným podnikom rieši alternatívne možnosti obsluhy pre individuálnu automobilovú dopravu aj verejnú dopravu, konkrétne linku 29, ktorá je jedinou obslužnou linkou tejto mestskej časti,“ priblížil.
Bratislava na vodičov apeluje, aby v prípade čiastočného obnovenia premávky z Karlovej Vsi do Devína využívali trasu na prejazd primárne obyvatelia Devína. „A aby ostatní vodiči, smerujúci napríklad do Devínskej Novej Vsi, využili iné trasy,“ povedal hovorca. Avizoval, že mesto sa cez víkend pokúsi zabezpečiť obhliadku svahu nad Devínskou cestou geológom. „Aby mohla byť táto komunikácia v čo najkratšom čase bezpečne opäť sprejazdnená,“ dodal.
Ľudí zároveň upozornil na aktuálne silnejúci nárazový vietor v hlavnom meste. „Zdôrazňujeme, aby sa obyvatelia vyhýbali lesom a parkom, v rámci možností neparkovali pod stromami a minimalizovali svoj pohyb vonku,“ uviedol Bubla.
21:00 Na území okresu Skalica vyhlásil tamojší okresný úrad mimoriadnu situáciu. Dôvodom je pretrvávajúce nepriaznivé počasie. Samosprávy o tom informujú na sociálnej sieti.
„Dôležitým dôvodom vyhlásenia mimoriadnej situácie je efektívnejšie a rýchlejšie prijímanie opatrení a vykonávanie prác v súvislosti s predchádzaním alebo pri odstraňovaní prípadných škôd,“ priblížilo mesto Holíč.
Vo vyhlásení mimoriadnej situácie sa okrem iného uvádza, že obyvatelia okresu Skalica majú byť súčinní so záchranárskymi zložkami a dotknutými obcami a mestami pri zabezpečovaní protipovodňových prác.
Mesto Skalica informovalo, že situácia na jeho území je zatiaľ v norme a bez vážnejších problémov, hoci hladiny potokov sa od rána zdvihli. Záchranné zložky zasahovali v Jazerných poliach, ale aj v Zlatníckej doline.
„Cesta do Zlatníckej doliny je momentálne podmočená a neodporúčame už dnes do hôr cestovať. V nasledujúcich hodinách bude silnieť vietor, a preto prosíme občanov, aby preparkovali svoje vozidlá do garáže alebo na bezpečné miesto mimo stromov, ak to situácia umožňuje,“ doplnila samospráva.
V okrese Skalica aktuálne platí najvyšší stupeň výstrahy pred dažďom a hydrologickej výstrahy pred možnosťou povodne z trvalého dažďa. Vydaný je aj druhý stupeň výstrahy pred vetrom.
20:50 Silné dažde majú väčšinu územia Slovenska potrápiť aj v nedeľu (15. 9.). V okresoch Malacky, Senica, Skalica a Myjava naďalej platia výstrahy tretieho stupňa pred dažďom aj povodňami. Výstraha tretieho stupňa pred povodňami platí od soboty 20.00 h aj v Bratislave. Zároveň v okresoch Bratislava a Pezinok platí od soboty 23.00 h výstraha tretieho stupňa pred vetrom až do nedele rána. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na svojom webe.
V Bratislavskom kraji platia v nedeľu výstrahy tretieho a druhého stupňa pred dažďom, v Trenčianskom a Trnavskom prvého až tretieho stupňa, v Nitrianskom a Žilinskom prvého a druhého stupňa. Výstrahy prvého stupňa pred dažďom platia v celom Banskobystrickom kraji a v okresoch Gelnica, Rožňava, Spišská Nová Ves, Kežmarok, Levoča, Poprad a Stará Ľubovňa.
Vo večerných a nočných hodinách zo soboty na nedeľu potrápi niektoré časti Slovenska vietor. Výstrahy prvého a druhého stupňa platia pre celý Trenčiansky, Nitriansky a Trnavský kraj, tiež takmer pre celý Žilinský kraj. Pre okres Žarnovica platí výstraha prvého stupňa.
S vetrom na horách treba v nedeľu počítať v Trenčianskom a Žilinskom kraji a v okresoch Bratislava, Pezinok, Senec, Banská Bystrica, Brezno, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Nitra, Topoľčany, Zlaté Moravce, Piešťany, Trnava a Poprad. Platia výstrahy druhého aj prvého stupňa.
Hydrológovia zároveň upozorňujú na povodňovú aktivitu takmer na celom Slovensku, ktorá má pokračovať aj v nedeľu.
20:10 Bratislavský samosprávny kraj (BSK) apeluje na rešpektovanie zákazu vstupu do záplavových oblastí. Ľudom tiež odporúča, aby sa vyhýbali nebezpečným miestam a dbali na osobnú bezpečnosť. Uviedol to na sociálnej sieti.
„Z dôvodu silného vetra sa odporúča nezdržiavať sa pod stromami, blízko elektrických stĺpov alebo iných nestabilných objektov, ktoré by mohli spadnúť. Rovnako obmedzte pohyb v lesoch, parkoch či horských oblastiach,“ odkázal.
Ľuďom, ktorí sa nachádzajú v záplavovej oblasti, napríklad pozdĺž Devínskej cesty, odporučil zabezpečenie majetku. „Pripravte sa na prípadné záplavy. Využite vrecia s pieskom na ochranu nehnuteľností a pripravte sa na možné prerušenie dodávky elektriny v prípade, že hladina vody ohrozí elektrické skrine,“ zdôraznila krajská samospráva.
Opatrnosť pripomenula aj vodičom. Odporučila im zníženie rýchlosti. „Ak sú podmienky príliš nebezpečné, odporúčame úplne zastaviť a prečkať búrku v aute. Vyhýbajte sa však parkovaniu pod stromami, elektrickými stĺpmi alebo inými potenciálne nebezpečnými objektmi, ktoré by mohli spadnúť,“ dodala.
19:25 Česká polícia v dôsledku povodní hlási nezvestného muža, ktorý pri upratovaní naplavenín pri dome v regióne Uherskohradišťsko spadol do rozvodneného potoka. Rieši tiež pád auta do rozvodnenej rieky na Jesenicku.
Čítajte viac Situácia v Česku je vážna: Muža strhol rozbúrený potok, voda zmietla auto s ľuďmi. Polícia po nezvestných pátra19:00 Vodné dielo Gabčíkovo má aktuálne v prevádzke šesť turbín. Generálny riaditeľ Vodohospodárskej výstavby Peter Molda o tom informoval na webe štátneho podniku.
„Aktuálne máme v prevádzke šesť turbín v Gabčíkove a štyri v Čunove, pričom dosahujeme výkon porovnateľný so štandardným atómovým reaktorom,“ priblížil.
Priebeh prietokov sa podľa jeho slov riadi dočasným manipulačným poriadkom. „Robíme všetko pre to, aby vzdutie Dunaja pri sútoku s riekou Moravou v Devíne trvalo čo najkratšie,“ doplnil.
V prevádzke bolo v Gabčíkove pôvodne sedem z ôsmich turbín. Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) však na sobotnej rannej tlačovej konferencii informoval, že jedna z turbín vykazuje vibrácie a preto nie je vylúčené jej automatické vypnutie.
18:30 Devínska cesta v Bratislave je v sobotu pre vysypané kamene obojsmerne neprejazdná. Obchádzka vedie cez Devínsku Novú Ves. Zelená vlna STVR o tom informovala na svojom webe.
Vodiči zároveň upozorňujú na nehodu na diaľnici D1 za Bernolákovom smerom do Senca na 21. kilometri, kde osobné auto skončilo mimo vozovky. Blokovaný je pravý pruh.
18:25 Nepriaznivé počasie spôsobuje v meste Myjava zatiaľ len problémy lokálneho rozsahu. Samospráva o tom informovala na svojom webe po sobotnom zasadnutí krízového štábu, ktoré sa uskutočnilo na mestskom úrade.
„Na stretnutí zástupcovia samosprávy konštatovali, že napriek výdatným zrážkam, ktoré po krátkej nočnej prestávke opäť trvajú prakticky celý deň, súčasná situácia nie je kritická a riešia sa len lokálne problémy menšieho rozsahu,“ priblížilo mesto.
Nevylúčilo však možnosť vyhlásenia tretieho stupňa povodňovej aktivity vo večerných hodinách. „Niektoré prítoky rieky Myjava dosahujú svoje limity, rigoly sa plnia a prejavovať sa začína aj voda stekajúca z polí,“ dodala samospráva.
Počas uplynulej noci bolo potrebné riešiť napríklad upchatú kanalizáciu a zhromažďovanie vody na dvoch uliciach. „Hrozilo, že sa voda dostane do garáží a vchodov bytového domu, alebo výpadky verejného osvetlenia,“ podotklo mesto. Keďže intenzívny dážď spôsobil skraty v elektrickom vedení, na niektorých uliciach nebudú svietiť lampy.
18:20 Stúpajúca hladina rieky Svratka v Brne prinútila tamojšiu nemocnicu k evakuácii všetkých pacientov. Kvôli veľkej vode by totiž v zariadení mohla skratovať elektrina, čo by ohrozilo pacientov napojených na prístroje, informuje TASR podľa sobotňajšej správy webu iDNES.cz.
Podľa vedenia Nemocnice Milosrdných bratov v Brne bola už v sobotu na poludnie evakuovaná väčšina pacientov, uviedlo zariadenie na brífingu. Povodňová situácia je v tomto meste zatiaľ stabilizovaná a katastrofický scenár podľa predpovedí nehrozí.
Evakuácia sa v nemocnici dotkla viac než 180 pacientov, píše iDNES.cz. Akútne prípady boli ešte v piatok prevezené do ostatných brnianských nemocníc; sobotný prevoz mieril do zdravotníckych zariadení inde na južnej Morave.
V piatok boli evakuovaní pacienti z anestéziologicko-resuscitačného oddelenia a jednotky intenzívnej starostlivosti, v sobotu dopoludnia z chirurgie. Zostávalo ešte evakuovať liečebňu dlhodobo chorých, ktorá je najväčším oddelením.
Nemocnica vzhľadom na hydrometeorologickú situáciu už v piatok uzavrela akútny príjem na všetky oddelenia vrátane pôrodníckeho i gynekologickú pohotovosť. Zakázala zároveň aj návštevy na všetkých oddeleniach. Kedy sa budú môcť pacienti do nemocnice vrátiť, nebolo bezprostredne jasné.
Podľa ministra vnútra ČR Víta Rakušana (STAN) Česká republika zatiaľ krízovú situáciu v súvislosti s povodňami zvláda. Treba však počítať aj s evakuáciami obyvateľstva. Pripomenul v tejto súvislosti, že „každá obec má svoj evakuačný plán“.
18:15 Profesionálni a dobrovoľní hasiči obcí zasahovali v sobotu od 6.00 do 17.00 h pre nepriaznivú poveternostnú situáciu v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) celkovo pri 60 udalostiach, informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Bratislave Štefan Koči.
„Hasičské jednotky odstraňovali najmä spadnuté stromy z ciest, chodníkov a zaparkovaných vozidiel, zároveň boli tiež privolaní k uvoľneným plechom na bytovom dome či k odtrhnutému bilbordu. Hasiči tiež zasahovali pri odčerpávaní vody zo zaplavených ulíc, dvorov a pivníc rodinných a bytových domov,“ priblížil hovorca.
Hasiči ľuďom odporúčajú, aby svoje automobily zaparkovali, pokiaľ je to možné, v dostatočnej vzdialenosti od stromov a narušených stavieb.
17:35 Približne od 11.00 h 23 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a 20 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí zo Záhoria až doteraz stavia mobilnú protipovodňovú bariéru na moste nad riekou Morava medzi Holíčom a českým Hodonínom.
Rieka Morava aktuálne stúpa rýchlosťou približne 10 centimetrov za hodinu. Hasiči okrem stavania bariéry na miesto navážajú aj vrecia s pieskom. Nepriaznivé počasie znásobuje silný vietor, ktorý práce sťažuje.
Ako uviedol pre TASR veliteľ modulu kontroly šírenia povodní Juraj Jurdík z HaZZ, hliníková bariéra je vysoká 1,3 metra a bude dlhá zhruba 400 metrov. To by malo byť dostačujúce na zabránenie vyliatiu vody. Bariéru budú stavať ešte dve hodiny.
Podľa hasičov situácia bude závisieť od stavu rieky Morava v českých Jeseníkoch a na Beskydoch. Zároveň od toho, na ktorú stranu sa rieka vyleje.
Starostovia obcí nielen v súvislosti s intenzívnym dažďom, ale aj silnejúcim vetrom vyzývajú obyvateľov na zvýšenú opatrnosť. „Upozorňujeme občanov na nebezpečenstvo silného vetra, ktorý sa očakáva až do nedele 3.00 h rána. Odporúčame neparkovať v blízkosti stromov, zabezpečiť si majetok proti vplyvom silného vetra. Je možné očakávať aj výpadky elektrického prúdu,“ informovala na sociálnej sieti starostka obce Radošovce Iveta Matúšová.
17:05 Primátor hlavného mesta Matúš Vallo deklaroval, že na zvládnutie situácie spojenej s daždivým a veterným počasím vyčlenili všetky možné ľudské aj technické kapacity. Obáva sa, že Bratislavu ešte len to najhoršie čaká. „Chcem vás poprosiť o pochopenie a trpezlivosť. Verím, že spoločným úsilím sa nám podarí dosiahnuť, aby prípadné škody na majetku mesta aj obyvateľoch boli čo najmenšie,“ skonštatoval na sociálnej sieti.
Pre nepriaznivé počasie prijala viaceré opatrenia aj mestská časť Devín. Pre obyvateľov Devínskej cesty poskytol úrad vrecia na piesok vrátane piesku. „Obyvatelia najohrozenejšej oblasti Devínskej cesty budú dostávať priebežné informácie mailom tak ako doteraz,“ uviedol na sociálnej sieti. Zároveň upozornil ľudí, že v prípade vysokej hladiny vody, ktorá by ohrozila rozvodné skrine elektrickej energie, bude nevyhnutné odstaviť dodávku energie. „V čo najmenšej dotknutej oblasti a len v prípade skutočne nevyhnutného odvrátenia rizika,“ doplnil.
16:35 Silné dažďové zrážky zaznamenali v sobotu v častiach západného Rakúska, spolkovú krajinu Tirolsko však pred povodňami chráni skorý príchod zimy. Zrážky totiž spočiatku zostávajú vo vyšších polohách v podobe snehu, uviedol meteorológ Christian Pranger z rakúskeho spolkového úradu pre geológiu, geofyziku, klimatológiu a meteorológiu. Niektoré okresy Dolného Rakúska však vyhlásili za oblasti katastrofy, informuje TASR podľa agentúr APA a DPA.
V nižšie položených oblastiach Tirolska sa z korýt vyliali len menšie potoky, pretože pôda bola už z dôvodu dažďa premočená. V nedeľu v tejto oblasti očakávajú slnečné počasie, po ktorom by mal prísť opäť dážď, situácia by sa však v priebehu budúceho týždňa mala uvoľniť.
Podľa Prangera nie je ani skorý nástup zimy s miestami až 50-centimetrovou vrstvou snehu vo výške 1500 metrov v tomto období ničím nezvyčajný. Ako však upozornil, problematická môže byť situácia pre ľudí, ktorí jazdia na letných pneumatikách a chystajú sa prejsť cez horské priechody; na niektorých sú už totiž povinné snehové reťaze (napríklad na priechode Arlbergpassstraße medzi spolkovými krajinami Tirolsko a Vorarlbersko).
Okresy Zwettl, Horn, Krems a Tulln v Dolnom Rakúsku boli vyhlásené za oblasti katastrofy. K častým zásahom pohotovostných zložiek tu došlo v dôsledku dlhotrvajúceho prudkého dažďa a búrok.
Vrchol povodňovej vlny sa v oblasti podľa miestnych predstaviteľov očakáva v noci na pondelok, pričom situácia môže byť vážna pozdĺž rieky Kamp. „Situáciu neustále pozorujeme,“ uviedli pre APA tamojší hasiči.
Hasiči museli v priebehu soboty viackrát zasahovať aj v spolkovej krajine Burgenlad, ktorou sa prehnala búrka. Predovšetkým išlo o spriechodnenie ciest, na ktoré v dôsledku silného vetra popadali stromy. Povodňová situácia v oblasti sa neustále kontroluje, záplavy však zatiaľ nehrozia, píše APA.
Po vytrvalom daždi je však situácia sčasti napätá v oblasti Chiemgau v Hornom Bavorsku, uvádza agentúra DPA. V obci Aschau pohotovostné zložky naplnili vrecia s pieskom v dôsledku vzostupu podzemnej i povrchovej vody.
Nemecká meteorologická služba (DWD) v piatok uviedla, že dlhotrvajúci dážď a sneženie by predovšetkým na severovýchode spolkovej krajiny Bavorsko mali počas víkendu ustať. Upozornila však na silný vietor a na horách nové sneženie i víchricu.
16:13 Polícia upozorňuje vodičov v Bratislave, že od soboty 18.00 hod. bude dočasným dopravným značením uzatvorená Viedenská cesta, nakoľko na Tyršovom nábreží bude Slovenský vodohospodársky podnik vykonávať zabezpečovacie práce na ochranu pred nepriaznivými účinkami rieky Dunaj.
16:10 Na viacerých miestach Bratislavy sa budú cez víkend stavať protipovodňové zábrany. Slovenský vodohospodársky podnik bude hradenie v sobotu realizovať pozdĺž rieky Morava medzi mestskými časťami Devín a Devínska Nová Ves, v nedeľu bude pokračovať na ďalších miestach, informoval hovorca hlavného mesta Peter Bubla. Deklaroval, že s ľuďmi s nehnuteľnosťami v záplavových oblastiach budú miestne úrady a záchranné zložky komunikovať.
„V nedeľu (15. 9.) ráno bude Slovenský vodohospodársky podnik pokračovať hradením v okolí Karloveskej zátoky, nasledovať bude hradenie v Devíne a pred obedom sa predpokladá inštalácia hradenia aj v Starom Meste, na úrovni Rázusovho a Fajnorovho nábrežia. (…) Pre osádzanie hradenia v Starom Meste bude dočasne zrušené aj parkovanie na Fajnorovom nábreží. Prosíme preto ľudí, ak na tejto ulici majú zaparkované vozidlo, aby si ho preparkovali,“ priblížil.
Bratislava podľa hovorcu poskytne na pomoc pri inštalácii protipovodňových zábran personálne kapacity komunálneho podniku. „Hlavné mesto bude rovnako súčinné pri zabezpečovaní zázemia pre Slovenský vodohospodársky podnik,“ doplnil. V záplavových oblastiach budú podľa jeho slov mestskí aj štátni policajti zabezpečovať verejný poriadok a monitorovať zákaz vstupu. „Prosíme všetkých, aby v záujme bezpečnosti rešpektovali informácie a značenie na mieste,“ apeloval.
S obyvateľmi, ktorých nehnuteľnosti sa nachádzajú v záplavových územiach, majú komunikovať miestne úrady a záchranné zložky. „Okresný úrad v spolupráci s mestskou časťou Devín zabezpečuje materiál na realizáciu svojpomocného hradenia pre obyvateľov s nehnuteľnosťami v záplavovom území pozdĺž Devínskej cesty. Aktuálne prognózy Slovenského vodohospodárskeho podniku nepredpokladajú zatopenie samotnej Devínskej cesty, o prípadnej zmene prognózy budú informovať,“ uzavrel Bubla.
Pre bratislavský úsek Dunaja bude od nedele (15. 9.) rána platiť tretí stupeň povodňovej aktivity. Taký istý platí od soboty aj pre rieku Morava.
16:05 Mimoriadna zrážková situácia na Slovensku pokračuje. Najvyššie úhrny zrážok možno očakávať v priebehu soboty a najbližšej noci, respektíve nedele (15. 9.) rána, keď môže spadnúť do 30, ojedinele až do 80 milimetrov zrážok. V platnosti naďalej platia výstrahy tretieho stupňa pred dažďom pre okresy Malacky, Senica, Skalica a Myjava. Na sobotňajšej tlačovej besede Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) o tom informovala meteorologička Jana Potanková.
„Najviac zrážok sa do týchto chvíľ vyskytlo od štvrtka (12. 9.) na meteorologických staniciach v Perneku, kde napršalo 192 milimetrov zrážok, v Plaveckom Petre, kde spadlo 170 milimetrov zrážok, v Sološnici, kde bolo 162 milimetrov, a v Skalici, kde napršalo do týchto chvíľ 155 milimetrov zrážok,“ priblížila Potanková. Ozrejmila však, že za sobotu silno nenapršalo len na Záhorí, kde doposiaľ spadlo od 13 do 24 milimetrov zrážok, ale aj na severe Žilinského kraja a ojedinele i na Šariši a na Spiši, pričom najvyšší úhrn zaznamenali na stanici Jakubovany, kde od rána napršalo 50 milimetrov zrážok.
Plošne možno podľa Potankovej viacej zrážok očakávať aj v pondelok (16. 9.) v okresoch Malacky a Senica. Do pondelka rána môžu zrážky prekročiť hodnotu 230 milimetrov.
V platnosti sú aj výstrahy pred silným vetrom. „Platili už počas dnešného dňa pre západné Slovensko, pričom najsilnejší vietor sme do týchto chvíľ zaznamenali na meteorologickej stanici v Slovenskom Grobe a v Bratislave na letisku, kde fúkal vietor priemernou rýchlosťou 55 až 60 km/h, v nárazoch to bolo 70 km/h,“ spresnila Potanková.
Vietor má ešte zosilnieť počas najbližšej noci, keď je v platnosti výstraha druhého stupňa pre celé západné Slovensko a taktiež pre Žilinský kraj. „V nárazoch môže vietor dosahovať aj 100 km/h, čo s rozmočeným povrchom predstavuje vysoké riziko padania stromov. Na krajnom juhozápade bude silno fúkať ešte aj počas zajtrajšieho (15. 9.) dňa,“ doplnila meteorologička.
Podľa hydrológa Petra Smrtníka horná časť slovenského úseku Dunaja, Devín-Bratislava, bude nad druhým stupňom povodňovej aktivity, bratislavská časť v treťom stupni povodňovej aktivity. „Táto vlna by mala kulminovať z nedele (15. 9.) na pondelok (16. 9.), respektíve počas pondelka,“ uviedol Smrtník. Dotekať bude do dolnej časti slovenského úseku Dunaja cez Medveďov, Komárno, Štúrovo do utorka (17. 9.) až stredy (18. 9.) budúceho týždňa. Pozitívny vplyv na situáciu v Bratislave určitým znížením vodnej hladiny Dunaja by mala mať podľa Smrtníka manipulácia na vodnom diele Gabčíkovo.
Podobne kritická situácia je podľa hydrológa aj na toku slovenského úseku rieky Morava s tým, že tam bude v rámci výrazného vzostupu vodnej hladiny prekračovaný tretí stupeň povodňovej aktivity. Na rieke Morava v Moravskom Svätom Jáne očakávajú kulmináciu z nedele (15. 9.) na pondelok (16. 9.).
16:00 Spevňovanie hrádze pri rieke Morava pokračuje. Hasiči a vojaci naďalej zvyšujú koruny hrádze pri obci Kopčany. S prácami začali v piatok predpoludním a pracovať budú až do soboty neskorého večera. Protipovodňové bariéry museli spevniť aj vo Vysokej pri Morave. Povodňová situácia sa aj napriek pretrvávajúcemu dažďu vyvíja pokojnejšie, než sa pôvodne predpokladalo. Zmena však ešte môže nastať počas nedele, uviedol pre denník Pravda prvý viceprezident Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Jozef Voľanský.
Čítajte viac Ďalšie obce pri Morave spevňujú hrádze. Rieka by mala kulminovať v nedeľu, prognózujú hasiči15:40 V pohorí Karwendel, ktoré sa nachádza v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko, zasypala lavína turistu. Na mieste zasahujú horskí záchranári z Rakúska a Nemecka. Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na informácie tirolských záchranárov. V oblasti je veľká hmla a slabo sneží, čo prácu záchranárov sťažuje.
Turista bol súčasťou väčšej, asi 30-člennej skupiny. Zatiaľ nie je jasné, odkiaľ skupina prišla. Ostatní členovia výpravy sú v bezpečí.
Pohorie Karwendel okrajovo zasahuje do Nemecka. Lavína sa utrhla pri obci Vomp, zhruba 20 kilometrov od hraníc s Nemeckom. Záchranári sa do lavínovej oblasti dostali peši.
Hmla na rakúskej strane znemožnila let vrtuľníka. Tomu sa nakoniec podarilo priletieť z nemeckej strany. Na mieste pracujú horskí záchranári z Rakúska i Nemecka s pátracími psami.
15:30 Pozor si počas víkendu treba dávať okrem dažďov aj na silný vietor. Zosilnieť má pre rozdiel v tlaku vzduchu, ktorý zosilnie pre tlakovú níž, ktorá sa bude v noci z južného Poľska cez Žilinský kraj nad Podunajskú nížinu presúvať ďalej na juh. Upozornil na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) s tým, že silný vietor môže spôsobiť väčšie škody.
„Nárazy severozápadného až severného vetra budú najmä na západnom Slovensku, predovšetkým v západnej polovici presahovať 85, ojedinele aj nad 100 kilometrov za hodinu. Najvyššie nárazy očakávame na južnej a juhovýchodnej strane pohorí, keďže vietor tu bude zosilnený padavým vetrom,“ priblížili meteorológovia na sociálnej sieti.
S podobne silným vetrom treba podľa nich rátať aj na krajnom juhozápade. Vysvetlili, že na pomedzí Rakúska, juhozápadu Slovenska a severovýchodu Maďarska je najvýraznejší rozdiel v tlaku vzduchu. „Na hrebeňoch hôr bude vietor ešte silnejší, očakávame silnú víchricu s nárazmi aj nad 130 kilometrov za hodinu,“ dodali.
SHMÚ upozornil na to, že vietor môže spôsobiť väčšie škody, a to najmä v lesoch. „Na rozmočenom povrchu budú stromy padať ľahšie,“ podotkol. Najväčšie riziko je tak podľa neho v oblastiach, kde spadlo najviac zrážok, teda v oblasti Malých Karpát a v Myjavskej pahorkatine. „Už v týchto chvíľach máme hlásené popadané stromy, a to vietor v nárazoch dosahuje ‚len‘ 70 kilometrov za hodinu,“ uzavrel.
15:15 Moravskosliezsky kraj na severovýchode ČR v sobotu popoludní vyhlásil stav nebezpečenstva. Stalo sa tak na výzvu Ústrednej povodňovej komisie a v súvislosti s tým, že kumulačné prietoky v niektorých oblastiach na území kraja môžu presiahnuť úroveň storočnej vody. TASR o tom informuje na základe správy z webu denníka iDNES.cz.
Stav nebezpečenstva sa vyhlasuje v prípade, ak sú ohrozené životy, zdravie, majetok alebo životné prostredie. Ide o najnižší z krízových stavov, ktorý môžu orgány ČR vyhlásiť v reakcii na mimoriadnu udalosť; závažnejšími krízovými stavmi sú núdzový stav, stav ohrozenia štátu a vojnový stav.
Minister životného prostredia Petr Hladík (KDU-ČSL) uviedol, že doteraz spadlo zhruba 30 percent predpokladaných zrážok. Došlo však k nasýteniu pôdy a takmer všetky ďalšie zrážky teraz odtečú povrchovým odtokom. Doplnil, že nezanedbateľné zrážky Česko čakajú aj v pondelok.
Aj v súvislosti s tým minister nevylúčil, že stav nebezpečenstva by mohol byť vyhlásený aj v ďalších krajoch.
„Sledujeme vývoj na strednej Morave a na južnej Morave,“ spresnil.
Podľa ministra poľnohospodárstva Mareka Výborného (KDU-ČSL) je nutné robiť preventívne opatrenia.
„Situácia je najzložitejšia na povodí Odry, a to v oblasti Krnovska a Opavska, kde toľko retenčných priestorov k dispozícii nemáme. Nie je možné vylúčiť ani pomerne rozsiahle evakuácie občanov,“ doplnil minister.
Podľa ministra vnútra Víta Rakušana (STAN) Česká republika zatiaľ krízovú situáciu zvláda. Treba však počítať aj s evakuáciami obyvateľstva. Pripomenul v tejto súvislosti, že „každá obec má svoj evakuačný plán“.
15:05 Nepriaznivé počasie naďalej komplikuje dopravu aj v Trnavskom kraji. Cesta tretej triedy smerujúca k hraničnému priechodu Moravský Svätý Ján – Hohenau je uzavretá. Veľké množstvo blata je aj medzi Petrovou Vsou a Šaštínom-Strážami. Zaplavená a ťažko prejazdná je naďalej aj vozovka medzi Cerovou a Prievalmi. Trnavská krajská polícia na to upozorňuje na sociálnej sieti.
„Polícia situáciu v súvislosti s nepriaznivými poveternostnými podmienkami naďalej monitoruje,“ zdôraznili policajti, ktorí žiadajú vodičov, aby boli opatrní a situáciu na cestách nepodceňovali. Zelená vlna STVR na sociálnej sieti dopĺňa, že voda a blato sú aj na ceste tretej triedy medzi obcami Gbely a Smolinské v okrese Skalica.
15:00 Vzhľadom na najnovšiu hydrologickú predpoveď, ktorá v Bratislave predpovedá tretí stupeň povodňovej aktivity na Dunaji, pristúpilo mesto aj k uzavretiu horného parkoviska na Tyršovom nábreží. Radnica o tom informovala na sociálnej sieti.
Mesto priblížilo, že autá, ktoré na parkovisku ostali po 14.00 h, budú premiestnené na parkovisko P+R Černyševského a po naplnení kapacity na P+R Macharova.
Na súčasnú situáciu reagujú aj jednotlivé bratislavské mestské časti. Obyvatelia Dúbravky sa v prípade vyvrátenej či polámanej zelene v dôsledku nárazového vetra či vytrvalého dažďa môžu obrátiť na mestskú políciu na čísle 159. „Záchranné zložky sa v krátkom čase skoordinujú a popadané konáre či znepriechodnené cesty vyriešia,“ priblížila samospráva. Obyvatelia Lamača môžu prípadné škody alebo problémy hlásiť na čísle 0948/337 317 alebo priamo na núdzovej linke 112.
Na výstrahy týkajúce sa silného vetra upozorňuje aj Devínska Nová Ves. „Prosíme všetkých občanov, aby v tomto čase obmedzili pobyt vonku hlavne v lesných a horských oblastiach,“ uviedla mestská časť. V prípade potreby sa môže verejnosť obrátiť na Dohľadové centrum na čísle 02/32 33 33 32.
Bratislavská mestská časť Ružinov na sociálnej sieti vyzvala ľudí, aby v tomto čase nechodili do parkov, nezdržiavali sa pod stromami a ak je to možné aby v ich blízkosti ani neparkovali autá.
14:37 Bezpečnostné a záchranné zložky pracujú už tretí deň, sú nepretržite v teréne. Informovalo o tom ministerstvo vnútra v súvislosti s aktuálnou situáciou, ktorú sprevádza výdatný dážď a hrozba povodní. V teréne sa nachádza aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).
Ako informoval, vďaka obetavému úsiliu a profesionálnemu prístupu bezpečnostných a záchranných zložiek je momentálna situácia pod kontrolou. „Hrádza pri obci Kopčany, ktorá bola na základe predchádzajúcich povodňových skúseností označená za rizikovú, je preventívne spevňovaná vrecovaním piesku, aby sa predišlo možnému nebezpečenstvu," informoval minister.
14:24 Do nedele (15. 9.) rána by malo spadnúť do 30 milimetrov zrážok, ojedinele, najmä na krajnom západe okolo 50 milimetrov. Po zvyšok dňa očakáva Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na Morave a na Dunaji ďalší výrazný vzostup. Upozornil na to sociálnej sieti.
S rozvojom zrážkovej činnosti možno v sobotu počítať v najbližších hodinách, pričom sa lokálne vyskytnú aj silnejšie prehánkové lejaky. „Najviac zrážok očakávame na krajnom západe a severe, kde budú zosilnené vplyvom návetria,“ priblížil SHMÚ.
Pásma intenzívnejších zrážok sa presúvajú cez severnú a západnú polovicu územia. K 11.00 h dosiahli 24-hodinové úhrny zrážok väčšinou hodnoty v intervale desať až 45 milimetrov, ojedinele na miestach zasiahnutých prívalovými zrážkami aj viac. Výrazne vyššie hodnoty eviduje SHMÚ na Záhorí, kde spadlo od 35 do 70 milimetrov, na úpätí Malých Karpát 70 až 100 milimetrov.
„Kumulované hodnoty úhrnov (od 12. 9. o 2.00 h LSEČ), t. j. od začiatku zrážkovej periódy sú podľa predpokladov mimoriadne vysoké najmä na Záhorí a Myjavsku, doterajšie kumulované maximum dosahuje stanica Pernek, ktorá atakuje 180 milimetrov,“ vysvetlil SHMÚ.
Na riekach Morava a Dunaj je podľa hydrológov výrazný vzostup. Na Myjave, tokoch Malých Karpát, na Kysuci a dolnej Toryse je vzostup až výrazný vzostup a na ostatných tokoch je ustálenosť až vzostup vodných hladín.
14:11 Dážď a silný vietor komplikujú situáciu mnohých obyvateľov v Česku. Tretí stupeň povodňovej aktivity v sobotu ráno platil na takmer troch desiatkach miest. Problémy spôsobuje aj silný vietor. Desaťtisíce domácností pre vietor zostali bez dodávok elektrického prúdu. Informuje o tom spravodajský web TN.cz.
V Úsťanskom kraji podľa energetickej spoločnosti ČEZ zostalo bez elektriny zhruba 20-tisíc domácnosti. V Libereckom kraji sa výpadky dotkli 13-tisíc domácností a podobná situácia je aj v Královohradeckom kraji. Distribučná sieť EG.D eviduje bez elektriny približne 2-tisíc miest v južných Čechách.
Dávame do pozornosti Boli ste svedkom zaujímavej udalosti? Pošlite nám video cez aplikáciu mREPORTÉR14:09 Minister životného prostredia ČR Petr Hladík v sobotu napoludnie informoval, že na celom území Českej republiky zasiahnutom silným dažďom sa už fakticky naplnili absorpčné schopnosti pôdy a lesov. Zrážky napĺňajú vodné toky, dodal minister s tým, že v nedeľu by už podľa predikcie malo pršať menej. V Jeseníkoch však stále môže spadnúť 80 až 100 milimetrov zrážok, upozornil minister podľa správy zverejnenej na webe denníka iDNES.cz monitorovanom agentúrou TASR.
Čítajte viac Intenzívne zrážky v Česku dvíhajú hladiny riek, nemocnica v Brne evakuovala časť pacientov14:00 Hasiči rozdali obciam takmer 12-tisíc vriec pre stavanie hrádze proti záplavám, o najväčšie množstvo požiadali obce Malé Leváre, Suchohrad a Gabčíkovo.
Vojaci pokračujú v prácach pre navyšovaní koruny hrádze pri obci Kopčany, do prác je zapojených 100 príslušníkov OS SR.
13:55 Most na hraničnom priechode Moravský Svätý Ján – Hohenau na slovensko-rakúskej hranici je uzavretý na oboch stranách. Na slovenskej strane je upozornenie, že most je uzavretý pre údržbu, žiadne práce na moste neprebiehajú. Miestni informácie o uzavretí mosta zrejme nemali: Počas 45 minút tam prišla a následne sa musela otočiť vyše desiatka áut.
Obec Moravský Svätý Ján na svojom webe informuje, že most je uzavretý až do odvolania. „Podľa prevádzkového poriadku sa most cez rieku Morava v Moravskom Svätom Jáne uzatvára po dosiahnutí 1. stupňa povodňovej aktivity.“ Pre rieku Moravu je vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity.
Úroveň rieky Morava v tejto lokalite už mierne stúpla, voda zaplavila pláže nájme na ľavom brehu rieky.
13:50 Polícia v priebehu soboty pravidelne kontroluje situáciu a podmienky v blízkosti riek Morava a Dunaj. Cestné úseky v Bratislave, ktorých zjazdnosť je počas daždivého počasia obvykle problematická, sú zatiaľ bez obmedzení, informovala hovorkyňa bratislavskej krajskej polície Jana Šimunková.
„Policajné hliadky v spolupráci s Hasičským a záchranných zborom a Mestskou políciou Bratislava sú aj naďalej vysielané k udalostiam spojeným s pádom stromov a konárov na cesty a motorové vozidlá,“ priblížila polícia.
Občanov upozorňuje, aby sa nezdržiavali v blízkosti stromov a taktiež aby pod nimi neparkovali svoje vozidlá.
13:45 Pre výstrahy Slovenského hydrometeorologického ústavu pred nepriaznivým počasím sa mení aj program Národnej púte k Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska, v Šaštíne v okrese Senica.
Čítajte viac Predpoveď zlého počasia zasiahla aj do programu Národnej púte k patrónke Slovenska v Šaštíne13:35 Prejavy nepriaznivého počasia, ako prívalové dažde a povodne, môžu výrazne poškodiť alebo zničiť celý majetok. V takom prípade môže pomôcť jeho poistenie, rizikom však môže byť jeho zlé nastavenie.
„Môže vzniknúť podpoistenie, kedy je hodnota nehnuteľnosti oveľa vyššia, ako dojednaná poistná suma,“ upozornil odborný garant pre neživotné poistenie spoločnosti Universal maklérsky dom Pavol Michalec. Ako príklad uviedol rodinný dom, ktorý by sa dal v súčasnosti postaviť za 200.000 eur, poistený je však len na 140.000 eur, čo bola jeho hodnota pred piatimi rokmi. Vzniká tak 30-percentné podpoistenie, v dôsledku ktorého môže poisťovňa vyplatiť plnenie len vo výške 70 % skutočnej škody.
„Vždy je potrebné analyzovať riziká, ktoré skutočne hrozia, ako aj rozsah možných škôd z jednotlivých rizík. Napríklad povodeň či záplava dokážu majetok zničiť úplne. Voda z vodovodných zariadení, prívalový lejak, silné krúpy, alebo nepriamy úder blesku vždy spôsobia len čiastočné škody,“ doplnil odborník.
V poistení bývania sa väčšinou stretávame s balíkovým poistením, kde sú parametre nastavené vopred. Rozsah a výška krytia majú vplyv aj na cenu poistenia. „S tou sa ale dá pracovať, napríklad pomocou spoluúčastí. Pri poistení nehnuteľnosti odporúčam dojednávať vyššie spoluúčasti, pri poistení domácnosti pracovať s nižšími. Je na rozhodnutí klienta, pri akej výške škody už bude oslovovať poisťovňu a do akej výšky škody sa mu to, napríklad aj z časových dôvodov, neoplatí,“ priblížil Michalec.
Otázkou tiež je, či a za akých podmienok bude poisťovňa ochotná nehnuteľnosť poistiť. Ak sa napríklad budova nachádza v rizikovej oblasti, nemusí to byť jednoduché. „Poistenie spravidla kryje len náhodné škody. Pravidelne sa opakujúca povodeň na tom istom mieste už náhodnou udalosťou nie je,“ upozornil odborník.
13:30 Český prezident Petr Pavel vyjadril uznanie každému, kto sa podieľa na zvládnutí aktuálnej situácie spôsobenej nepriaznivým počasím. Nasadenie zložiek a solidarita ľudí sú podľa neho predpokladom, že Česko krízu zvládne. Uviedol to v sobotu na sociálnej sieti X, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.
„Asi ako všetci v našej krajine, sledujem už niekoľko dní veľmi pozorne varovania hydrometeorológov, aktuálny vývoj situácie, rovnako ako všetky opatrenia prijímané na zmiernenie dôsledkov extrémnych zrážok a následných povodní,“ napísal Pavel.
Podotkol, že na rozdiel od predchádzajúcich veľkých povodní v rokoch 1997 a 2002 má ČR nielen presnejšie modely – a tým aj varovania -, ale aj oveľa lepšie fungujúci systém reakcie na krízy.
Vyjadril uznanie vláde, hajtmanom, starostom, zložkám Integrovaného záchranného systému a ďalším, ktorí sa podieľajú na zvládnutí situácie.
„Ich profesionalita, nasadenie, ale aj solidarita a vzájomná pomoc nás všetkých je dôležitým predpokladom, že si aj s touto krízou poradíme a vyjdeme z nej opäť o niečo silnejší,“ dodal český prezident.
13:20 Mesto Žilina odporúča obyvateľom, aby vzhľadom na vydané výstrahy pred silným vetrom a vetrom na horách v sobotu a nedeľu (15. 9.) do obedných hodín obmedzili pobyt vonku. Týka sa to najmä lesného a horského prostredia, informovala hovorkyňa Žiliny Zuzana Ondrášová.
V okrese Žilina sa na horách ojedinele očakáva výskyt silného vetra. Ten dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 135 až 160 kilometrov za hodinu a priemernú rýchlosť 90 a 105 kilometrov za hodinu, čo je silná až mohutná víchrica. Výstraha platí do nedele 12.00 h.
13:15 Prívalový dážď spôsobil pád jednej z hlavných vetiev obrovskej sofory japonskej, ktorá sa nachádza v areáli Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach. Múzeum na sociálnej sieti uviedlo, že sa, naštastie, nikomu nič nestalo. Problém rozbujnenej dreviny však riešia už niekoľko rokov.
„Naše obavy sa čiastočne naplnili už teraz. Vodou nasiaknutá koruna sa extrémne ohla a odhalila zrejme prehnitý a nestabilný kmeňový základ stromu,“ uviedlo VSM. Hoci bol strom dlhé roky pýchou historického centra, zrejme je podľa múzea čas myslieť aj na ochranu zdravia, majetku i kultúrnych hodnôt.
Strom sa nachádza na pomedzí dvora historickej budovy múzea a parkoviska. „Konár, našťastie, nespadol na národnú pamiatku, drevený kožuchovský kostolík, ani nezničil exponáty dočasnej expozície #80SNP či zaparkované autá,“ ubezpečilo múzeum a vyjadrilo vďaku za rýchly zásah tamojších hasičov a ich pomoc pri čiastočnom zabezpečení stromu. Ich technika a náročnosť času však neumožňuje komplexné orezanie dreviny.
VSM v tejto súvislosti žiada verejnosť a návštevníkov o pochopenie a trpezlivosť, keďže z dôvodu bezpečnosti bude až do odvolania dvor historickej budovy s kostolíkom a historickou vojenskou technikou uzavretý.
13:10 Profesionálni a dobrovoľní hasiči z Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) zasahovali počas piatka (13. 9.) pri 82 spadnutých stromoch, množstvo z nich spadlo aj na zaparkované vozidlá. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Bratislave Štefan Koči.
„Všetkým občanom aj touto cestou odporúčame, aby svoje automobily zaparkovali, pokiaľ je to možné, v dostatočnej vzdialenosti od stromov či chatrných budov,“ upozornil hovorca.
13:00 Vojaci aktuálne pomáhajú s ukladaním vriec s pieskom k hrádzi rieky Morava v obci Vysoká pri Morave (okres Malacky). Prezídium Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na sociálnej sieti priblížilo, že v tejto lokalite je nasadených 25 vojakov.
„Vojaci napĺňajú vrecia s pieskom a ukladajú ich k hrádzi, kde bol problém v roku 2013,“ uviedol pre TASR veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru vo Vysokej pri Morave Karol Dvoran.
Desiatky vojakov naďalej pomáhajú aj pri preventívnom spevnení hrádze rieky Morava neďaleko obce Kopčany v okrese Skalica. Riaditeľ Okresného riaditeľstva HaZZ v Senici Peter Šefčík pre TASR povedal, že vrecia s pieskom sú uložené zatiaľ na dĺžke jedného kilometra. Plán je dosiahnuť štyri kilometre. „Zatiaľ robíme jeden rad vriec, prípadné navyšovanie sa zváži podľa aktuálnej situácie,“ podotkol.
Prezídium HaZZ na sociálnej sieti informovalo, že zatiaľ bolo v súvislosti so situáciou na povodí rieky Morava vyvezených 150 ton piesku od Slovenského vodohospodárskeho podniku. Prijatých bolo 20.000 vriec. Pri obci Malé Leváre v okrese Malacky bola podľa HaZZ postavená mobilná protipovodňová U-bariéra.
Vojaci aktuálne pomáhajú s ukladaním vriec s pieskom k hrádzi rieky Morava v obci Vysoká pri Morave (okres Malacky). Prezídium Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na sociálnej sieti priblížilo, že v tejto lokalite je nasadených 25 vojakov. Pri obci Malé Leváre v okrese Malacky bola podľa HaZZ postavená mobilná protipovodňová U-bariéra. V Holíči pokračuje výstavba protipovodňových bariér.
12:15 Švajčiarsko hlási prvú obeť búrok. Ženu na prechádzke vážne zranili padajúce vetvy zo stromov a po prevoze do nemocnice zomrela. Presné okolnosti nešťastia sa vyšetrujú. Uviedla to na sieti X polícia kantónu Bern.
Nešťastie sa stalo v piatok v dedine Wengen. 52-ročnú vážne zranenú ženu prepravil do nemocnice vrtuľník, krátko po prevoze však zomrela.
Vo švajčiarskych horách už v piatok začalo snežiť a dnes by malo sneženie pokračovať. Podľa predpovede meteorológov by v Alpách mal dnes ďalej padať sneh, a to najmä vo výškach nad 1200 metrov. V niektorých oblastiach by mohlo napadnúť až 50 centimetrov snehu. Vláda vydala varovanie pred lavínami.
12:10 Z poľskej dediny Glucholazy v Opolskom vojvodstve, blízko hranice s Českom, bolo kvôli povodni evakuovaných 400 ľudí. Evakuovali sa aj niektorí obyvatelia neďalekej dediny Jarnoltówek, kde zrážkový rekord prekonal ten z povodní z roku 1997. Situácia je podľa servera onet.pl na mnohých miestach zložitá, najmä vo vojvodstvách na juhu a juhozápade Poľska.
Minister vnútra Tomasz Siemoniak dopoludnia uviedol, že úrady sledujú zrážky a stav vodných tokov v Česku. „Tieto údaje nie sú dobré, mierne povedané,“ dodal podľa agentúry PAP.
V Glucholazoch sa z brehov vyliala rieka Biala Glucholaska, ktorá podľa hasičov vystúpila dva metre nad poplašný stav. Miesto navštívil aj Siemoniak, ktorý na platforme X zverejnil fotografie zachytávajúce prácu záchranárov.
Časť obyvateľov musela byť evakuovaná tiež z dediny Morów ďalej na sever, pretože sa tam v koryte neudržala miestna riečka Mora. Spolu mali hasiči v regióne 400 výjazdov.
Poľský meteorologický ústav predpovedá vytrvalé dažďové zrážky. Na 41 staniciach prekročila úroveň hladiny tokov pohotovostný stupeň, oznámil inštitút.
Stanica v Jarnoltóweku za posledných 24 hodín namerala rekordných 161,5 milimetra zrážok, čo je o 30 milimetrov viac ako v roku 1997, napísal dennío Gazeta Wyborcza. Ničivé povodne vtedy zasiahli Poľsko a zaplavili Moravu, Sliezsko a východ Čiech.
Ďalšie rekordy podľa onet.pl padli v Dolnosliezskom, Sliezskom a Opolskom vojvodstve. Stanice v kúpeľnom meste Swieradów-Zdrój pri hraniciach s Libereckým krajom zaznamenali za posledných 24 hodín 120 milimetrov zrážok, predchádzajúci rekord bol 56 milimetrov.
Poľskí hasiči k dnešnej 6.00 h v súvislosti s lejakmi zasahovali na 1 300 miestach, hlavne v Dolnosliezskom a Opolskom vojvodstve na hraniciach s Českom.
12:00 Najmenej štyria ľudia zahynuli na juhovýchode Rumunska v dôsledku záplav spôsobených silnými dažďami. Oznámili to podľa agentúry AFP rumunské úrady. S lejakmi a zvýšenými hladinami riek bojujú aj ďalšie krajiny strednej a východnej Európy.
Pátracie tímy pri záchranných operáciách našli štyroch mŕtvych v rumunskej župe Galatsi pri moldavských hraniciach.
11:50 Pre povodne spôsobené intenzívnym dažďom v Česku evakuovali obyvateľov niekoľkých obcí. Niekoľko desiatok ľudí sa muselo evakuovať napríklad v Ostrave-Porube. Z brehov sa tam totiž vylial tamojší potok Porubka. Desiatky ľudí polícia evakuovala aj v neďalekej obci Vřesina a svoje domovy muselo opustiť aj približne 30 ľudí v dedine Široká Niva v okrese Bruntál. Informuje o tom spravodajský web TN.cz.
Evakuácia zhruba sto ľudí sa začala v dedine Bítovčice v Jihlavskom okrese, kde rozvodnená rieka Jihlava ohrozuje most. V Brne pre rozvodnenie rieky Svratka evakuujú pacientov z nemocnice Milosrdných bratov. Upokojila sa však situácia v Pardubiciach, kde rieka Chrudimka ohrozovala časť Nemošice.
Dávame do pozornosti Boli ste svedkom zaujímavej udalosti? Pošlite nám video cez aplikáciu mREPORTÉR11:45 Ľudia nemajú počas záplav vstupovať do tečúcej vody. Tá už má pri 15 centimetroch hĺbky silu zhodiť ich z nôh. Rovnako netreba zostávať ani na mostoch, keďže ich môže tečúca voda strhnúť. Apeloval na to Slovenský Červený kríž (SČK).
„Neskúšajte predbehnúť záplavovú vlnu. Voda môže mať rýchlosť desať až 20 kilometrov za hodinu. Ak ste sa nestihli evakuovať, dostaňte sa na vyvýšené miesto vo vašom okolí a počkajte na pomoc,“ odkázal na sociálnej sieti.
Pri záplavách je podľa SČK dôležité zostať s ostatnými v spojení a monitorovať situáciu. „Informujte sa o aktuálnej predpovedi počasia a sledujte pokyny lokálnych úradov a bezpečnostných zložiek,“ ozrejmil. V prípade potreby treba mať podľa neho vo vodotesnom obale zbalené preukaz totožnosti, pitnú vodu, lekárničku, dezinfekciu, baterku aj píšťalku.
Na ľudí tiež apeloval, aby sa nedotýkali spadnutého elektrického vedenia či elektrických spotrebičov, ak by mohli byť v kontakte s vodou. Vyhnúť sa podľa neho treba tiež konzumácii aj kontaktu so záplavovou vodou. „Môže byť kontaminovaná,“ dodal.
Výdatné zrážky majú na Slovensku pokračovať aj cez víkend, a to najmä na Zahorí a Myjave. Pre väčšinu okresov platia výstrahy pred dažďom aj povodňami.
11:35 Hladiny riek Dunaj a Morava v Bratislavskom kraji stúpajú. Tretí stupeň povodňovej aktivity v súčasnosti dosiahli vo Vysokej pri Morave a v bratislavských mestských častiach Devínska Nová Ves a Staré Mesto. Informoval o tom Bratislavský samosprávny kraj na sociálnej sieti s tým, že pre nepriaznivé počasie prijali viaceré opatrenia.
„Mimoriadna situácia v súvislosti s počasím bola vyhlásená v piatok (13. 9.) v meste Bratislava aj v okrese Malacky. (…) V Bratislave na nábreží Dunaja je uzavreté spodné parkovisko Tyršák – Lunapark. Umožnený je len výjazd z parkoviska. Tok Blatiny v Pezinku prekročil hladinu zodpovedajúcu stupňu povodňovej aktivity,“ oznámila krajská samospráva.
Informovala aj o aktuálnej hydrologickej situácii. „Na Morave je výrazný vzostup, na Dunaji a na ostatných tokoch ustálenosť až mierny vzostup vodných hladín. Podľa predpokladaného vývoja poveternostnej situácie očakávame na Morave vrátane jej prítokov a na Dunaji vzostup až výrazný vzostup,“ dodala.
Veľkú časť Slovenska, najmä Záhorie a Myjavu, môžu v sobotu potrápiť výdatné dažde. Pre väčšinu okresov platia výstrahy pred dažďom aj povodňami. Pre západné a časť stredného Slovenska sú vydané aj výstrahy pred vetrom.
11:30 Viaceré obce v Senickom okrese hlásia napriek nepriaznivému počasiu relatívne pokojnú situáciu. Potoky a rieky sa zväčša držia vo svojich korytách. V dôsledku silného dažďa starostovia evidujú najmä zaplavené záhrady. Možné riziká vnímajú najmä v súvislosti s avizovaným silným vetrom.
Starostka obce Plavecký Peter Jozefína Bartoňová TASR priblížila, že v piatok (13. 9.) požiadali hasičov o pomoc obyvatelia tamojších bytoviek, lebo mali zatopené pivnice a záhrady. „Dobrovoľní hasiči odčerpali vodu do potoka,“ dodala. Večer evidovala zvýšenú hladinu miestneho potoka, ale nešlo podľa jej slov o nič mimoriadne.
Tri zásahy hasičov eviduje starostka obce Prievaly Jana Petrášová. „Dva pre popadané stromy a jeden pre zaplavenú cestu do Cerovej,“ priblížila. Zaplavené pivnice obec nemá hlásené. Hladina spodnej vody je podľa jej slov síce vyššia ako zvyčajne, ale ľudia riešia situáciu najmä vlastnými prostriedkami.
Rieka Myjava tečúca okrajom obce Jablonica je vo svojom koryte. Starosta obce Silvester Nestarec podotkol, že v tejto oblasti nie je predpoklad dosiahnutia stupňa povodňovej aktivity. „Mali sme zatopené niektoré ulice, kde zasahovali hasiči. V podstate však bola situácia pokojná,“ dodal pre TASR s tým, že voda zaplavila aj niektoré záhrady. V súvislosti s avizovaným silným vetrom podotkol, že stromy v historickom parku sú pravidelne ošetrované.
10:40 Hladina Labe v Drážďanoch ďalej stúpa, v súčasnosti je na úrovni 2,7 metra. Vyplýva to z informácií saského povodňového centra. Prvé časti mosta Carolabrücke, ktorý sa zrútil v noci na stredu, sú už pod vodou, informoval web Sächsische Zeitung. Trosky na súši sa hasiči snažia ďalej odstrániť. Na väčšine územia Nemecka je teraz jasno, prší len v častiach Saska a na juhovýchode Bavorska. V bavorských Alpách sneží.
10:27 V bratislavskej mestskej časti Devín očakávajú kulmináciu rieky Dunaj v noci z nedele (15. 9.) na pondelok (16. 9.), prípadne v pondelok skoro ráno. K aktuálnej situácii pravidelne zasadá tamojší krízový štáb. Bratislavská mestská časť o tom informovala na sociálnej sieti.
„Slovenský vodohospodársky podnik plánuje začať so stavaním protipovodňových zábran na Slovanskom nábreží v nedeľu poobede,“ priblížila samospráva. Zároveň upozornila, že v prípade ohrozenia zatopením elektrických zariadení, bude musieť byt elektrická energia v dotknutých územiach dočasne odpojená.
Krízový štáb Devína zasadne aj v sobotu. „Budeme analyzovať najaktuálnejšie dáta,“ doplnila mestská časť, ktorá sa zúčastní aj na krízovom štábe hlavného mesta SR.
10:15 K dnešnému dňu sa predpokladá, že nedôjde k vyliatu rieky Morava. Horšie to však vyzerá na rieke Dunaj. Informoval o tom minister životného prostredia Tomáš Taraba (SNS), ktorý dnes prezentoval výsledky zasadnutia Ústrednej povodňovej komisie. Ako minister informoval, dobré správy sú, že dažďová aktivita sa nad Českou republikou posunula približne o sto kilometrov západnejšie, čím sa znížil tlak na rieke Morava. Predpokladá sa teda, že by nemalo prísť k vyliatiu rieky Morava. „Hodnoty klesli tak, že situácia, veríme, zostane najbližšie tri dni pod kontrolou," uviedol Taraba.
Horšie správy však prichádzajú z Rakúska v súvislosti s riekou Dunaj. „Z rakúskej strany sme dostali predikcie, že oveľa komplikovanejšia situácia bude na Dunaji, čo sme na základe predikcií neočakávali. Z tohto dôvodu nás Slovenský vodohospodársky podnik požiadal, aby sme vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity v Bratislave, aby mohli začať s ohradzovaním hlavného mesta, pretože predpokladaná hodnota kulminácie na základe predikcii SHMÚ, a zároveň avizované prietokové hodnoty poskytnuté rakúskou stranou predpokladajú, že Dunaj môže dosiahnuť úroveň 910 cm. To je úroveň, ktorá by spôsobila, že Bratislava by začala byť zaplavovaná," upozornil Taraba s tým, že aj napriek nateraz nižším číslam začnú s ohradzovaním Bratislavy, aby pohotovo reagovali na predikciu. Taraba tiež komunikoval s riaditeľom Vodohospodárskej výstavby, ktorý spravuje Gabčíkovo. „Situácia je taká, že Gabčíkovo k dnešnému dňu vyrába 400 MWh elektrickej energie, čo už je výkon menšej jadrovej elektrárne. Problém je ten, že z ôsmich turbín sme išli iba na sedem, pretože ôsma je v určitej forme servisu. Riaditeľ ma informoval, že siedma turbína začala vykazovať v nejakej miere vibrácie," uviedol Taraba a vysvetlil, že sa tak nedá vylúčiť, že táto turbína sa automaticky vypne. „Ak by toto nastalo, tak bude musieť Gabčíkovo otvoriť plavebné komory a začať takýmto spôsobom vypúšťať vodu," dodal Taraba. Ministerstvo dopravy súčasne informovalo, že zajtrajším dňom,15. septembra, končí premávka nákladných a iných lodí na Dunaji.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok uviedol, že situácia sa dynamicky vyvíja, a dostávajú aktualizované informácie zo SHMÚ každé štyri hodiny. Potvrdil, že situácia na rieke Morava vyzerá byť pokojnejšia, no napriek tomu od dnešného dňa od 10:00 vyhlásia tretí stupeň povodňovej aktivity. Informoval, že od včerajšieho dňa prebiehali preventívne práce, do ktorých sa zapojil Hasičský a záchranný zbor, Policajný zbor a tiež vojaci. „Zabezpečovali práce na hrádzi v povodí rieky Morava a dnes sa dostavuje štvorkilometrová hrádza v Kopčanoch, kde sú nasadené naše sily a prostriedky. V pohotovosti je záchranná brigáda v Malackách, presunuli sa sem aj kolegovia zo záchrannej brigády v Humennom. Technika je naskladaná na záchrannej brigáde Malacky," informoval minister. Na základe aktuálnych informácií je zvýšené riziko zásahov v Bratislave a na Záhorí.
Silný vietor hrozí aj na severe Slovenska, ktorý by mohol dosahovať až 150 km/h. Minister však ubezpečil, že záchranné zložky sú pripravené na odstraňovanie popadaných stromov. „Sme maximálne pripravení na odstraňovanie všetkých potenciálnych škôd. Konáme vopred a od štvrtka 12. septembra sme v nasadení. Vyzerá to, že sme splnili účel a sme pripravení zasiahnuť tam, kde to bude potrebné," uzavrel Šutaj Eštok.
Dávame do pozornosti Boli ste svedkom zaujímavej udalosti? Pošlite nám video cez aplikáciu mREPORTÉR10:05 Dažde na území celého Česka neustávajú a hladina riek prudko stúpa. Kvôli extrémnym dažďom a vetru bolo v sobotu ráno bez elektriny vyše 63.000 domácností, pričom problémy sú najmä na severe Čiech. V niektorých obciach už dochádza aj k evakuáciám. Kvôli popadaným stromom či z preventívnych dôvodov nepremávali v sobotu ráno vlaky na asi desiatke tratí v Česku, uviedol v sobotu spravodajský web Novinky.cz monitorovaný agentúrou TASR.
Na sobotu meteorológovia predpovedajú ešte intenzívnejšie zrážky ako v piatok, najmä v oblasti pohoria Jeseníky. Predpokladajú preto, že hladiny riek budú ďalej stúpať. Obzvlášť závažná situácia sa očakáva na rieke Sázava.
Český hydrometeorologický ústav vydal v sobotu ráno výstrahu pred povodňami: tretí, najvyšší povodňový stupeň, je vyhlásený na 27 miestach. Bezprostredné nebezpečenstvo hrozí najmä v oblasti Jeseníkov a na juhu a severe Čiech.
Niektorý z troch povodňových stupňov platil o 05.00 h SEČ na 123 miestach, zatiaľ čo pred polnocou ich bolo 80. Počet miest s najvyšším stupňom povodňovej aktivity, teda ohrozením, vzrástol na 20, a to na 17 tokoch.
Meteorológovia upozornili, že na mnohých miestach voda odteká po povrchu aj tam, kde inokedy žiadny potok netečie.
Na niektorých miestach už od piatku úhrnne napršalo 50 až 110 milimetrov zrážok, teda 50 až 110 litrov na meter štvorcový – najviac v Novohradských a Jizerských horách, Krkonošiach, Jeseníkoch.
Situácia s neustávajúcimi zrážkami sa zhoršuje aj v susednom Poľsku, informoval web Polsat News, ktorý konštatoval, že najhoršia je situácia v oblastiach hraničiacich s Českom.
Po tom, ako sa z koryta vyliala rieka Mory, boli v noci na sobotu evakuovaní obyvatelia šiestich nehnuteľností v obci Morów v juhozápadnom Poľsku. Ďalších 400 ľudí evakuovali v meste Glucholazy, ktoré ohrozuje extrémne zvýšená hladina rieky Biala Glucholaska.
Do soboty 06.00 h SELČ evidovali hasiči v Poľsku 1300 zásahov súvisiacich s odstraňovaním následkov intenzívneho dažďa. Väčšina z nich sa odohrala vo vojvodstvách Dolné Sliezsko (650), Opole (231,) Sliezsko (173), Malopoľsko (76) a Veľkopoľsko (48).
V ohrozených oblastiach sa neustále vykonávajú preventívne akcie, záchranné zložky zostávajú pripravené na zásah, uviedol vo svojom vyhlásení poľský hasičský a záchranný zbor.
9:50 Pre bratislavský úsek Dunaja má od nedele (15. 9.) rána platiť tretí stupeň povodňovej aktivity. Informoval o tom minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS) po sobotňajšom zasadnutí krízového štábu. O vyhlásenie ich podľa jeho slov požiadal Slovenský vodohospodársky podnik, ktorý chce začať stavať hrádze v hlavnom meste. K vyliatiu rieky Morava by dôjsť nemalo. Horšia situácia je na Dunaji, predpoklad je, že dosiahne úroveň 910 cm.
Pre rieku Morava bude v sobotu od 10.00 h platiť tretí stupeň povodňovej aktivity. Situácia na rieke je však v sobotu pokojnejšia a k vyliatiu by nemalo prísť.
9:32 Brífing po zasadnutí Ústrednej povodňovej komisie.
O aktuálnej situácii v súvislosti so silnými dažďami informujú minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba, štátny tajomník ministerstva obrany Martin Vojtašovič, prezident Policajného zboru Ľubomír Solák, prezident Hasičského a záchranného zboru Adrián Mifkovič a generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia Ervín Erdélyi.
9:30 Na väčšine Slovenska treba aj v sobotu počítať s výdatným dažďom. Očakáva sa najmä na západnom a strednom Slovensku. Meteorológovia vydali pre viaceré okresy výstrahy prvého až tretieho stupňa. Platia predbežne do pondelka (16. 9.). Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom na webe.
Výstrahy tretieho stupňa pred dažďom sa týkajú okresov Malacky, Senica, Skalica a Myjava. V lokalitách sa očakávajú zrážky s úhrnom 230 milimetrov (mm). Výstrahy druhého stupňa zase platia pre väčšinu okresov Trenčianskeho kraja a okresy Bratislava, Pezinok, Senec, Trnava, Hlohovec, Piešťany, Topoľčany, Žilina, Čadca, Kysucké Nové Mesto a Bytča. Výstrahy prvého stupňa platia pre celý Banskobystrický kraj, väčšinu Nitrianskeho a Žilinského kraja a niektoré okresy Trnavského, Trenčianskeho, Prešovského či Košického kraja.
Meteorológovia okrem dažďa upozornili aj na hroziace povodne. Vydali preto hydrologické výstrahy prvého až tretieho stupňa, najvyššie platia pre okresy Skalica, Senica, Myjava a Malacky. Cez víkend treba okrem dažďov rátať aj so silnejším vetrom, a to najmä na západnom Slovensku. Vydané sú výstrahy prvého aj druhého stupňa. Vo viacerých lokalitách si treba dávať pozor aj na vietor na horách.
9:28 Profesionálni aj dobrovoľní hasiči zasahovali od piatka (13. 9.) do soboty rána pre nepriaznivú poveternostnú situáciu v Bratislavskom kraji (BSK) 124-krát, informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave Štefan Koči.
„Príslušníci hasičského a záchranného útvaru hlavného mesta SR Bratislavy zasahovali 51-krát, príslušníci z Okresného riaditeľstva HaZZ v Malackách zasahovali dvakrát a príslušníci z Okresného riaditeľstva HaZZ v Pezinku zasahovali trikrát. V ostatných prípadoch zasahovali členovia dobrovoľných hasičských zborov,“ priblížil.
Hasiči zasahovali najmä pri spadnutých stromoch. Tie odstraňovali z ciest, chodníkov aj vozidiel. „Rovnako tak odčerpávali vodu zo zaplavených ulíc či pivníc rodinných a bytových domov,“ doplnil hovorca.
Výdatné zrážky majú pokračovať aj cez víkend, a to najmä na Zahorí a Myjave. Pre väčšinu okresov platia výstrahy pred dažďom aj povodňami. Pre západné a časť stredného Slovenska sú vydané aj výstrahy pred vetrom.
9:06 Dnes bude oblačno až zamračené a na mnohých miestach dážď, aj výdatný, najmä na západe.V západnej polovici veterno. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke.
Najvyššia denná teplota dosiahne 14 až 19 stupňov Celzia, ojedinele chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1500 m bude okolo 10 stupňov Celzia.
Fúkať bude slabý až mierny vietor. Na západe a v Žilinskom kraji severozápadný vietor 3 až 12 metrov za sekundu (10 až 45 km/h), popoludní miestami zosilnie na 12 až 16 metrov za sekundu (45 až 60 km/h), v nárazoch ojedinele až do 28 m/s (100 km/h). Na západe na horách búrlivý vietor až silná víchrica.
Spadnúť môže do 30 milimetrov zrážok, ojedinele, najmä na krajnom západe okolo 50 milimetrov.
9:00 Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí v Trnavskom samosprávnom kraji (TTSK) zasahovali od piatkového (13. 9.) do sobotného rána v súvislosti s nepriaznivým počasím celkovo 103-krát, informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave Lena Košťálová.
„Išlo o odstraňovanie popadaných stromov z cestných komunikácií, naklonených stromov, ktoré ohrozovali premávku a odčerpávanie vody,“ priblížila hovorkyňa s tým, že do zásahov sa okrem profesionálnych hasičov zapojili stovky členov dobrovoľných hasičských zborov.
8:20 Hasiči v rakúskej spolkovej krajine Dolné Rakúsko boli od piatkového večera povolaní k 160 zásahom, najmä v dôsledku škôd, ktoré spôsobili búrky, povedal agentúre APA hovorca krajinského velenia Klaus Stebal. Situácia sa podľa neho zhoršila a v niekoľkých obciach boli zriadené mobilné protipovodňové zábrany. Najvyšší stav by hladiny vodných tokov mali dosiahnuť prevažne v noci na pondelok.
V sobotu skoro ráno bola preventívne prerušená premávka na viacerých železničných tratiach. Toto opatrenie v sobotu začne platiť aj v regionálnej autobusovej doprave na ľavom brehu Dunaja v oblasti Wachau.
Na Dunaji sa očakáva 30-ročná voda. Na rieke Kamp by mala byť až storočná voda. V niektorých obciach sa už v piatok večer začali evakuácie.
Stebal očakáva vážnu situáciu najmä pozdĺž rieky Kamp. V spolkovej krajine už niekoľko dní pripravujú na povodeň. Okrem výstavby mobilných ochranných systémov plnia vrecia s pieskom a vytvárajú sa priestory na zachytávanie vody.
Nástup zimy na horách a búrka už v piatok spôsobili dopravné ťažkosti a uzavreli niekoľko ciest. V dôsledku nepriaznivého počasia mali niektoré lety na viedenskom letisku Schwechat meškania.
8:00 Tlaková níž Boris priniesla na územie Českej republiky výdatný a trvalý dážď, ktorý dvíha hladiny vodných tokov. V súvislosti s počasím prichádza k výpadkom dodávok prúdu alebo k problémom v doprave. V Prahe voda presakuje do stanice metra.
„Z dôvodu priesaku vody do priestoru stanice je dočasne uzavretý vstup a výstup do/zo stanice linky C – Muzeum,“ uviedol Dopravný podnik hlavného mesta Prahy na svojom webe.
V sobotu doobeda bude v Prahe pokračovať výstavba protipovodňových zábran. Zastavená má byť plavba po Vltave a niektoré lode sa premiestnia do ochranných prístavov. Po piatkovom večernom rokovaní pražskej povodňovej komisie to uviedol hovorca magistrátu Tadeáš Provazník.
V českom hlavnom meste bol v súvislosti s povodňami vyhlásený najvyšší stupeň ohrozenia. Výdatné zrážky sú sprevádzané silným vetrom. Pražskí hasiči zasahovali v desiatkach prípadov spojených s dažďom a vetrom. Väčšinou išlo o popadané a polámané vetvy a stromy. „Preventívne tiež monitorujeme vodné toky v Prahe,“ dodali hasiči na sociálnej sieti X.
Časť mesta Pardubice na východe Čiech sa chystá na evakuáciu. Magistrát očakáva okolo siedmej hodiny ráno zvýšenie povodňového stupňa na rieke Chrudimke na tretí. Technické služby mesta začali s výstavbou protipovodňových zábran.
Krátko pred polnocou platil niektorý z povodňových stupňov na 80 miestach Českej republiky.
Meteorológovia očakávajú vysoké zrážkové úhrny a povodne až do pondelka. Povodňové modely však ukazujú, že niektoré toky by mali kulminovať s nižšími prietokmi oproti odhadom zverejneným v piatok poobede. Týka sa to napríklad riek Otava a Volyňka v oblasti Strakonicka a hlavne ostro sledovanej rieky Svratka pred prítokom do moravskej metropoly Brna. Tá by mala kulminovať na úrovni 300 centimetrov, zatiaľ čo predchádzajúca prognóza počítala so 406 centimetrami.
7:36 Dopravné spravodajstvo Zelená vlna STVR hlási, že cesta I/51 na celom úseku Senica – hranica s Českou republikou je zaplavená vodou a bahnom na viacerých úsekoch, prejazd len s výraznými problémami. Aj cesta II/501 na úseku Plavecký Peter – Prievaly je pod vodou. Na vozovku steká voda a bahno.
7:45 Z poľskej dediny Glucholazy v Opoľskom vojvodstve, blízko hranice s Českom, bolo kvôli povodni evakuovaných 400 ľudí. Z brehov sa tam vyliala rieka Biala Glucholaska, informovala agentúra DPA. Miesto navštívil aj poľský minister vnútra Tomasz Siemoniak. Uviedol, že starosta obce pred 3. hodinou rozhodol o evakuácii obyvateľov niekoľkých ulíc priľahlých k rieke. „Do akcie vyrazí 60 policajtov, mesto a rieku aktuálne chráni 100 hasičov,“ napísal Siemoniak na sieti X.
Časť obyvateľov musela byť evakuovaná tiež z dediny Morów ďalej na severe, pretože sa tu v koryte neudržala miestna riečka Mora. Spolu mali hasiči v regióne približne 400 výjazdov. Poľský meteorologický ústav predpovedá vytrvalé dažďové zrážky. Na 35 staniciach prekročila úroveň hladiny tokov stupeň pohotovosti.
7:22 Správa Tatranského národného parku (TANAP) upozorňuje na možné riziko zvýšenia hladiny riek a potokov počas víkendu. Na nadchádzajúce dni boli totiž vydané meteorologické a hydrologické výstrahy. Prudké a náhle dažde môžu so sebou priniesť mimoriadne silné zrážky a situácia sa tak môže rýchlo meniť aj v horách. Správa TANAP-u v tejto súvislosti uviedla, že aj z malého horského potoka sa v krátkom čase stáva neprekonateľná bariéra, či dokonca život ohrozujúca riava divokej vody, ktorá strhne i okolitý terén, konáre, skaly a pôdu.
Správca turistickej infraštruktúry preto upozorňuje návštevníkov, aby pri plánovaní svojich túr a výletov mali na zreteli, že je vždy potrebné vyhodnotiť predpoveď počasia, dĺžku a náročnosť trasy i vlastné schopnosti. „V prípade výstrah je lepšie zvoliť menej náročnú trasu, bezpečnú a kratšiu, z ktorej sa dá rýchlo vrátiť do bezpečia, ako vystavovať sa priamemu riziku,“ uviedla Správa TANAP-u.
Nešťastie v Monkovej doline z júla tohto roku, pri ktorom vyhasli dva ľudské životy, by malo byť podľa ochranárov výstrahou. Aj preto odporúčajú turistom zvážiť, či sa v týchto dňoch vydať do hôr a obzvlášť do svahovitého terénu, kde môže dôjsť k zosuvom, ktoré vznikajú náhle a únik pred nimi môže byť komplikovaný. Vyzýva v tejto súvislosti na ostražitosť a plánovanie si výletov zodpovedne, aby sa návštevníci zbytočne nevystavovali riziku.
7:00 V celom Česku prší, uviedol český server idenes.cz. Rieky najrýchlejšie stúpajú na Jesenicku, kde predpoveď stále očakáva najhoršiu situáciu. Rieka Belá v Mikulovicích predbehla predpoveď, dostala sa na 3. povodňový stupeň s 250 centimetrami o deň skôr, ako mala. Začala tiež zaplavovať prvé domy, stúpa k mostom, napísal sever. Meracie stanice v neďalekých Zlatých Horách hlásia 169,9 milimetrov zrážok na meter štvorcový, ide o najvyššie hodnoty v celom Česku. Aktuálna predpoveď meteorológov navyše predpovedá, že v horách na severe, ako sú práve Jeseníky, môže počas dňa napršať ďalších viac ako 100 milimetrov zrážok, dodáva idnes.cz.
6:45 Výstrahy prvého až tretieho stupňa pred dažďom platia na väčšine Slovenska celý víkend. Predbežne potrvajú do pondelka večera. Na západe treba počítať aj so silnejším vetrom. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.
Výstrahy tretieho stupňa pred dažďom platia pre okresy Malacky, Senica, Skalica a Myjava. Počas intenzívneho dažďa tam môže spadnúť okolo 230 milimetrov (mm) zrážok.
Výstrahy druhého stupňa platia pre okresy Bratislava, Pezinok, Senec, Trnava, Hlohovec, Piešťany, Topoľčany, Trenčín, Púchov, Považská Bystrica, Nové Mesto nad Váhom, Ilava, Bánovce nad Bebravou, Žilina, Čadca, Kysucké Nové Mesto a Bytča. Meteorológovia tam miestami očakávajú úhrn zrážok 120 až 180 mm.
Výstrahy prvého stupňa platia pre celý Banskobystrický kraj, väčšinu Nitrianskeho a Žilinského kraja, niektoré okresy Trnavského, Trenčianskeho, Prešovského a Košického kraja. Úhrn zrážok tam môže byť 70 až 120 mm.
Silnejší vietor má podľa meteorológov byť v celom Bratislavskom a Trnavskom kraji a v niektorých okresoch Nitrianskeho a Trenčianskeho kraja. Môže podľa nich dosiahnuť priemernú rýchlosť 45 kilometrov za hodinu (km/h), v nárazoch 65 až 85 km/h.
Vydané sú naďalej aj hydrologické výstrahy. Výstrahy tretieho stupňa platia pre okresy Skalica, Senica, Myjava a Malacky. Výstrahy druhého stupňa platia pre okresy Bratislava, Trnava, Pezinok, Hlohovec, Piešťany, Nové Mesto nad Váhom, Trenčín, Ilava, Púchov, Považská Bystrica, Bytča, Žilina – sever, Žilina – Rajčanka, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Zlaté Moravce, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Krupina, Levice – západ a Levice – východ.
Hydrologické výstrahy prvého stupňa platia pre okresy Senec, Dunajská Streda, Komárno, Nové Zámky – juh, Galanta, Šaľa, Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Nové Zámky – sever, Nitra, Žarnovica, Banská Štiavnica, Žiar nad Hronom, Zvolen, Detva, Banská Bystrica, Brezno, Veľký Krtíš, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Revúca, Rožňava, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Gelnica, Levoča a Bardejov.