Vrchol povodní ešte príde, Dunaj do stredy stúpne nad deväť metrov. Vláda avizuje, že preplatí škody za zaplavený majetok

Náročný víkend máme za sebou, komplikácie však ešte prídu. Intenzívne dažde sú na ústupe a dnes popoludní prestanú platiť aj výstrahy pred silným vetrom. Naďalej však platí najvyšší stupeň povodňovej aktivity pre Dunaj, ktorého hladina podľa predpovedí bude stúpať až do stredy a vyšplhá sa vysoko nad deväť metrov. Hoci niekoľkodňová príprava pomohla výrazne eliminovať dôsledky extrémneho počasia, úplne sa im vyhnúť nepodarilo. Vláda avizuje, že občanom a obciam bude poskytovať humanitárnu pomoc a sľubuje tiež pomoc pri sanácii vytopených majetkov. Krízový štáb zároveň vyzýva občanov, aby aj napriek zlepšeniu počasia boli opatrní.

16.09.2024 06:00
debata (148)
Povodeň v Stupave, park zaliaty vodou
Video
Zdroj: TV Pravda

Minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS) v nedeľu po zasadnutí krízového štábu informoval, že hydrologická a povodňová situácia na Slovensku sa počas víkendu vyvíjala podľa predpovedí. Jediná zásadná zmena nastala v tom, že najväčší tlak nebude v povodí Moravy, ale Dunaja. Vlna prichádzajúcej vody z Nemecka a Rakúska bude ešte väčšia, než sa predpokladalo, na úrovni 930 centimetrov, uviedol. „Preto sme sa rozhodli preskočiť druhý povodňový stupeň na Dunaji a vyhlásiť hneď tretí, aby sme mali dostatok času začať budovať bariéry na ochranu obyvateľstva, najmä centra Bratislavy,“ uviedol šéf envirorezortu.

Situácia je naďalej vážna aj na Záhorí, kde síce nedošlo k masívnemu vylievaniu Moravy, no problém spôsobila voda a bahno, ktoré po dažďoch prišli z hôr. „Kritická je oblasť Kuchyňa, Stupava, Marianka a Borinka. Rovnako je záplavová oblasť v Bratislave, a to v Devíne, Devínskej Novej Vsi a na Devínskej ceste,“ uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).

Dodal, že katastrofickému scenáru na Slovensku sa podarilo vyhnúť vďaka tomu, že všetky krízové a záchranné zložky štátu sa pripravovali v predstihu. Aj preto najviac ohrozené okresy, v ktorých platili výstrahy najvyššieho stupňa, zvládli extrémne počasie bez väčších problémov. Ide o okresy Malacky, Myjava, Skalica a Senica, ktoré sa nachádzajú v povodí rieky Morava. Podľa Tarabu sa zatiaľ nepredpokladá, že by v dôsledku vylievania potokov v tejto oblasti bolo ohrozené obyvateľstvo.

Vietor vyvrátil z koreňov veľké stromy pri OC...
Parčík v Stupave zaliaty vodou.
+23Dunaj pri Eurovei v Bratislave.

Počasie nezasiahlo len západ krajiny, značné škody napáchalo aj na strednom Slovensku. Silný vietor tam spôsobil rozsiahle výpadky elektriny a v nedeľu bolo bez prúdu viac ako tritisíc domácností, najviac v regiónoch horné Považie a Kysuce. Ako informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej (SSD) Miroslav Gejdoš, najkomplikovanejšia situácia je v okresoch Bytča, Čadca a Kysucké Nové Mesto. Elektrina nešla ani niektorým obyvateľom v okrese Žiar nad Hronom. Výpadky spôsobili najmä vyvrátené stromy a polámané konáre, ktoré skončili na vzdušných vedeniach. Na mnohých miestach pretrhali vodiče a poškodili stĺpy a konzoly.

Mesto Čadca navyše čelilo intenzívnym zrážkam, zatopené boli viaceré ulice a pivnice rodinných domov. „Je u nás päťdesiatročná voda. Pamätníci si spomínajú, že boli utrhnuté mosty a aké boli škody na majetku. Žiaľ, dnes sme v podobnej situácii,“ uviedol primátor mesta Matej Šimášek. V niektorých častiach na západe Slovenska došlo aj k evakuáciám, v obci Kuchyňa v okrese Malacky presunuli približne stovku obyvateľov do priestorov telocvične, uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas).

stromy1 Čítajte viac Bratislava hlási rozsiahle škody, k Dunaju ľudia nemajú chodiť. Zrážky väčšinou ustali, Pellegrini navštívil postihnuté miesta (online - nedeľa)

Nepiť vodu zo studní a zvážiť školu

Hasiči za asistencie policajtov a vojakov celý víkend pracovali na spevnení a výstavbe protipovodňových bariér. V Gabčíkove bolo zapnutých sedem z ôsmich turbín, pričom každá z nich vypúšťala vodu z Dunaja rýchlosťou 500 kubických metrov za sekundu. Katastrofickému scenáru sa podarilo predísť, zhodli sa členovia krízového štábu a ministri Taraba a Šutaj Eštok. Neznamená to však, že nebezpečenstvo sa úplne pominulo.

Taraba upozornil, že voda v studniach na západe krajiny môže byť po výdatných dažďoch pre ľudí nebezpečná. „Nech občania nepijú vodu zo studní na západnom Slovensku. Toto sme dnes po zasadnutí krízového štábu oznámili starostom, aby to odkomunikovali občanom,“ upozornil. Šéf rezortu vnútra dodal, že v prípade potreby môže hasičský zbor poslať do jednotlivých obcí cisterny s pitnou vodou alebo čističky.

Brífing po zasadnutí Ústrednej povodňovej komisie
Video
Zdroj: TV Pravda

Krízový štáb a ministerstvo školstva vyzvali obce, aby zvážili dnes vyhlásenie riaditeľského voľna v školách. „Informovali sme starostov a zriaďovateľov škôl, aby v obciach postihnutých záplavami odporučili školské prázdniny,“ uviedol Šutaj Eštok. Rezort školstva následne odporučil všetkým školám v Bratislavskom kraji, aby zvážili prerušenie vyučovania a prevádzky v pondelok v súvislosti s vyhlásením III. stupňa povodňovej aktivity na celom území kraja.

Nie všetci starostovia sa však s odporúčaniami stotožnili. „Úprimne, nevidím na to v Ružinove dôvod,“ napísal na sociálnej sieti starosta bratislavskej mestskej časti Martin Chren. „Je iné, keď na strednú školu chodia žiaci z celého kraja a môžu mať problém s dopravou. Zároveň môžu zostať sami doma. Ale je iné, keď by si tisíce rodičov našich žiakov museli brať deň voľna. Naše školy sú v poriadku,“ dodal, pričom Ružinov neplánuje dnes zatvoriť ani jednu zo základných škôl.

Škody uhradia

Aj keď sa väčším škodám pravdepodobne podarilo predísť, menším nie. Potoky vody na viacerých cestách poškodili vrstvy asfaltu, vytopili desiatky garáží, pivníc a rodinných domov. Sumu škôd ešte zisťujú samosprávy a vláda. Šutaj Eštok a Taraba však v nedeľu avizovali, že obciam uhradia náklady, ktoré vynaložili na protipovodňové opatrenia.

+3

„Je vyhlásená mimoriadna situácia, počas ktorej majú starostovia voľnejšie ruky aj pri verejnom obstarávaní. Po ukončení mimoriadnej situácie sa zrátajú všetky náklady a tam, kde bude nárok, budú zaplatené,“ uviedol minister vnútra. Zatiaľ nie je jasné, akú sumu vláda na tieto ciele vyčlení, ministri sa však budú témou zaoberať na najbližšom rokovaní kabinetu.

Šéf rezortu vnútra tiež ubezpečil, že hasiči a príslušníci ďalších zložiek sú pripravení pomôcť občanom aj s odstraňovaním dôsledkov povodní. Najprv však musia stabilizovať situáciu v teréne. „Žiadneho obyvateľa nenecháme v štichu. Sanačné práce môžeme začať až po tom, čo sa skončia dažde. Inak by sme nemali kam odviesť vodu. Prioritou je život a zdravie, potom majetok jednotlivcov,“ zhrnul.

Jeseník / Povodeň / Záplavy / Čítajte viac Povodeň v Jeseníku strhla domy, oblasť je úplne nedostupná. Apokalypsa, všetko je zničené, uviedla starostka

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas) neskôr oznámil, že vláda po odznení záplav poskytne finančnú a humanitárnu pomoc obyvateľom v zasiahnutých oblastiach. Maximálna výška príspevku pre jednu domácnosť bude 1 500 eur, s možnosťou poskytnutia dvojnásobku tejto sumy. „Mestám a obciam vieme poskytnúť sumu vo výške 15 000 eur, z ktorej však budú musieť povinne nakupovať materiál a ďalšie veci pre občanov,“ priblížil.

Pomoc bude doručovaná cez úrady práce na základe podaných žiadostí občanov. „Úrady práce budú posudzovať rozsah škôd v každom obydlí a domácnosti,“ vysvetlil. Dodal, že zamestnanci úradov budú občanom pomáhať s vyplňovaním žiadostí o finančný príspevok. Celkový objem pomoci zatiaľ nie je možné vyčísliť, keďže vzniknuté škody ešte nie sú známe.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 148 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #počasie #Erik Tomáš #kompenzácie #Tomáš Taraba #Matúš Šutaj Eštok #povodne 2024