Permanentné zrážky ustávajú, hladina Dunaja kulminuje. Česko hlási už tri obete (online - pondelok)

Dunaj v Bratislave kulminuje. Výška vodného stavu osciluje okolo 950 centimetrov. V Devíne sa hĺbka vody v Dunaji pohybuje okolo 900 centimetrov. Zrážky na Slovensku by mali ustať počas pondelkovej noci. Daždivé počasie sprevádzané ničivými záplavami ďalej sužuje aj krajiny strednej a východnej Európy, kde doteraz podľa predbežných správ prišlo o život 16 ľudí. V Česku polícia potvrdila tri obete.

16.09.2024 06:00 , aktualizované: 22:55
debata (234)
Starosta Devínskej Novej Vsi o povodňovej situácií: Počasie nám absolútne nepomáha
Video
Zdroj: TV Pravda
Linka 29 premáva len do Sandbergu a ďalej ľudí...
Linka 29 premáva len do Sandbergu a ďalej ľudí...
+39Záplavy v Marianke 16. septembra 2024.
stromy1 Čítajte viac Bratislava hlási rozsiahle škody, k Dunaju ľudia nemajú chodiť. Zrážky väčšinou ustali, Pellegrini navštívil postihnuté miesta (online - nedeľa)
Bratislavské Tyršovo nábrežie zatopila voda
Video
Zdroj: TV Pravda

22:55 Územiam, ktoré v Česku zasiahli povodne, je vláda pripravená poskytnúť dostatok peňazí na obnovu. Po jej mimoriadnom rokovaní to v pondelok oznámil český premiér Petr Fiala. Pomoc Česku ponúkli aj viaceré štáty vrátane Slovenska, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Financovaním rekonštrukcie postihnutých území sa bude podľa Fialu zaoberať pracovná skupina, na ktorej čele bude minister financií Zbyněk Stanjura. „Pre nás je dôležité nastaviť funkčný, jednoduchý, pochopiteľný a jednotný spôsob financovania rekonštrukcie postihnutého územia,“ povedal Fiala a zopakoval dôležitosť spolupráce štátu, krajov, obcí a tiež poisťovní. Za pondelok bolo podľa neho nahlásených už viac než 9000 poistných udalostí.

Premiér ocenil, že Česku pomoc ponúklo viacero štátov. Podľa ministra zahraničných vecí Jana Lipavského to boli napríklad Slovensko, Nemecko, Spojené štáty či Ukrajina. Fiala o spolupráci záchranných jednotiek a tiež o spoločnom postupe pri využití prostriedkov EÚ na riešenie následkov povodní hovoril s poľským premiérom Donaldom Tuskom a telefonoval aj s predsedníčkou EK Ursulou von der Leyenovou.

Predseda českej vlády tiež oznámil, že krajské a senátne voľby, ktoré boli naplánované na tento piatok a sobotu, sa uskutočnia v riadnom termíne. „Nie je to len preto, že prípadný odklad by bol veľmi komplikovaný, ale aj preto, že sme presvedčení – aj po debate s ľuďmi z terénu –, že sme schopní voľby zaistiť,“ uviedol premiér.

22:37 Dunaj v Bratislave kulminuje. Výška vodného stavu osciluje okolo 950 centimetrov. V Devíne sa hĺbka vody v Dunaji pohybuje okolo 900 centimetrov. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

„Vyššie po toku, na rakúskom úseku má už hladina rieky mierne klesajúci trend. Vzhľadom na vývoj na Morave a v dolnom Rakúsku je v najbližších hodinách predpoklad zotrvania ustálenosti na súčasných vodných stavoch, pri kolísaní hladiny,“ píšu meteorológovia.

21:53 Ukrajinské ministerstvo kultúry pridalo rusko-kanadskú režisérku Anastasiu Trofimovovú na zoznam ľudí, ktorí predstavujú bezpečnostnú hrozbu pre Ukrajinu. Trofimovová tento rok vydala vojnový dokument Russians at War (Rusi vo vojne), ktorý nazerá na vojnu na Ukrajine očami ruských vojakov. Práve to Kyjev kritizuje a označuje film za ruskú propagandu, napísala dnes agentúra AFP.

Režisérka strávila niekoľko mesiacov s jedným z ruských práporov bojujúcich na Ukrajine, kde sa snažila zachytiť každodenný život ruských vojakov. Podľa nej ide o protivojnový dokument, ktorý ukazuje „obyčajných ľudí“. Obvinenia z ruskej propagandy odmieta, snímka je aj napriek tomu od svojho uvedenia na filmovom festivale v Benátkach na začiatku tohto mesiaca v centre kontroverzie.

„Dokument sa nezaoberá ruskými vojnovými zločinmi, ani ich nepriznáva,“ píše ukrajinské ministerstvo vo svojom vyhlásení. „Film podporuje názor, že Rusi sú rovnako ako Ukrajinci obete. To je neakceptovateľné,“ píše sa ďalej vo vyhlásení.

Ukrajinský minister kultúry Mykola Točyckyj tiež vo vyhlásení uviedol, že prípad Trofimovovej spadá pod „širšiu informačnú vojnu, ktorú rozpútalo Rusko, ktorá sa snaží ospravedlniť svoju agresiu prostredníctvom kultúry a médií“.

Vo filme sa zdá, že niektorí vojaci už nevidia zmysel v účasti vo vojne, uviedol novinár AFP, ktorý snímku zhliadol. Kamera ich zachytáva s cigaretou v ruke alebo s alkoholom, ako si vyrába zbrane zo starého sovietskeho materiálu a snaží sa vyrovnať so smrťou svojich spolubojovníkov. Ide teda o presný opak toho, čo sa snažia hlásať ruské úrady, uvádza AFP.

21:38 S likvidáciou následkov povodní v Česku pomôže armáda, jej nasadenie v pondelok na mimoriadnom rokovaní schválila česká vláda. Povolaných môže byť 2000 vojakov s príslušnou technikou. Ich nasadenie je schválené od utorka až do konca októbra. TASR o tom informoval Karel Čapek z tlačového oddelenia českého ministerstva obrany.

Vojaci budú mať za úlohu likvidovať následky rozsiahlych ničivých povodní, ktoré od piatka zasiahli veľkú časť územia ČR. Budú tiež stavať náhradné premostenia na miestach, kde mosty poškodila alebo úplne zničila voda.

„Účasť Armády ČR umožní oveľa rýchlejšie poskytnutie pomoci kriticky zasiahnutým krajom, obciam a ich obyvateľom. Ako sme sľúbili, urobíme všetko pre to, aby sme ľuďom pomohli následky tejto pohromy zvládnuť,“ komentovala nasadenie vojakov česká ministerka obrany Jana Černochová.

21:22 Pre záplavy, ktoré v posledných dňoch zasiahli aj Rakúsko, tamojšie politické strany zrušili alebo odložili predvolebné akcie naplánované na pondelok.

Rakúsky kancelár Karl Nehammer Čítajte viac Záplavy odplavili aj morálku? Rakúsky kancelár vyzval pre povodne na pauzu v kampani, ale sám v nej pokračoval

21:10 Metropolu Kysúc postihla cez víkend polstoročná voda. Zaplavilo viaceré domy, dvory, pivnice aj priemyselný areál, v ktorom sídli množstvo firiem. Vedenie mesta škodu zatiaľ vyčíslenú nemá, no odhaduje, že sa bude pohybovať v miliónoch eur. Podobné povodne boli v Čadci zaznamenané v roku 1997, no viacerí miestni tvrdia, že ani vtedy živel nespôsobil také škody, ako teraz.

most, Čadca Čítajte viac Nebezpečná voda sa valila aj Čadcou. Živel tam ohrozoval mosty, firmy aj rodinné domy

21:07 Záplavy v Dolnom Rakúsku si vyžiadali zrejme už štyri obete. Po tom, čo cez víkend pri zásahu prišiel o život jeden hasič, hlásili dnes úrady smrť ďalších troch mužov. Zatiaľ poslednou obeťou je neznámy muž, ktorý bol nájdený mŕtvy vo vode pri plavárni v Klosterneuburgu, oznámila večer podľa agentúry APA polícia.

Dolnorakúsky policajný hovorca Johann Baumschlager dnes najskôr informoval o úmrtí dvoch seniorov, ktorí zomreli vo svojich domoch. Sedemdesiatročný muž prišiel o život v oblasti Sankt Pöltenu, o desať rokov starší senior zomrel v okrese Korneuburg, uviedol hovorca.

Večer Baumschlager informoval, že v Klosterneuburgu v okrese Tulln bol dnes popoludní nájdený neznámy mŕtvy muž vo veku 40 až 50 rokov, ležiaci na bruchu vo vode pri miestnej plavárni. Príčina úmrtia zatiaľ nebola objasnená, pitva sa má konať v stredu.

Počet obetí súčasných povodní v Rakúsku tak vzrástol na štyroch. Už cez víkend prišiel počas zásahu o život hasič v okrese Tulln.

20:50 Český vrtuľník Mi-17 dnes pomáhal v Pilchowiciach na juhozápade Poľska, kde sa rozvodnila rieka Bóbr. Na sociálnej sieti X to uviedol poľský generálny štáb. Nasadenie vrtuľníkovej jednotky v nedeľu na žiadosť poľskej armády schválila česká ministerka obrany Jana Černochová.

„Do Pilchowic dorazil na pomoc český Mi-17,“ píše poľský generálny štáb, podľa ktorého na priložených záberoch helikoptéra prelieta nad priehradou na Bóbru. Stavba je druhá najvyššia v Poľsku po priehrade Solina na juhovýchode krajiny.

„Z prepadovej nádrže kontrolovane vypúšťame vodu. Armáda situáciu sleduje,“ uviedol generálny štáb. Poľské médiá zdieľali iné video, na ktorom sa z priehrady rine veľké množstvo vody; na jednej strane podmyla breh, na druhej poničilo zábradlie.

Česká vrtuľníková jednotka Heli Unit podľa českého ministerstva obrany od začiatku tohto roka v Poľsku figuruje ako podpora pre jednotky NATO.

20:34 Maďarsko ako predsednícka krajina Rady Európskej únie v pondelok aktivovala mechanizmus Integrované dojednania EÚ o politickej reakcii na krízu (IPCR), informoval maďarský minister zodpovedný za záležitosti EÚ János Bóka, píše TASR podľa agentúry MTI.

Minister Bóka na sociálnej sieti Facebook uviedol, že mechanizmus umožní stredoeurópskym členským štátom, ktoré postihli extrémne poveternostné podmienky a záplavy, koordinovať ochranné opatrenia.

Postihnuté členské štáty sa podľa Bóku takisto môžu rozhodnúť, ako im EÚ môže čo najúčinnejšie pomôcť pri vykonávaní vlastných opatrení. Aktivácia mechanizmu bola potrebná, pretože mimoriadne poveternostné podmienky majú za následok záplavy v niekoľkých štátoch vrátane Rakúska, Poľska, Česka, Slovenska, Maďarska a Rumunska, pričom niektoré z nich vyhlásili núdzový stav, dodal minister.

20:09 V niektorých mestách je situácia podľa českého prezidenta Petra Pavla možno ešte horšia, než aká bola počas ničivých povodní v rokoch 1997 a 2002. Ak štát nebude schopný zaistiť regulárnosť blížiacich sa krajských a senátnych volieb na všetkých miestach, považuje argument o ich odložení za dobrý. Povedal to v pondelok pred mimoriadnym rokovaním vlády, na ktorom sa zúčastňuje, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Je to mimoriadne závažná situácia, pretože zo všetkého, čo som mal možnosť sledovať za posledných pár dní, sa ukazuje, že je to možno v niektorých mestách ešte horšie než tá najhoršia povodeň v roku 1997 a potom v roku 2002. Ale som presvedčený, že tým, ako je náš krízový systém pripravený, sme schopní na to oveľa efektívnejšie reagovať,“ povedal Pavel a ocenil prácu všetkých, ktorí pri povodniach zasahujú.

Prezident sa zatiaľ do postihnutých miest nechystá. „Držím sa zásady, že by všetci mali fungovať na svojich úrovniach a ak dosiaľ priebeh krízy zvládajú kraje so súčinnosťou Ústredného krízového štábu a povodňovej komisie, tak to považujem za dostatočné,“ uviedol.

Je podľa neho správne, že premiér ako hlava exekutívy v pondelok navštívil jednu z najviac zasiahnutých oblastí. „Ja určite cestu plánujem, ale v tejto chvíli by som to videl skôr ako narušenie úsilia všetkých zložiek krízového systému, než aby som situácii nejako pomohol,“ vysvetlil.

20:07 Slovensko a okolité krajiny sužujú povodne už niekoľko dní. Napriek tomu, že situácia sa má postupne dostávať do normálu, so škodami sa budú mestá a obce vyrovnávať ešte niekoľko dní. Poškodené sú budovy, niektoré cesty a mosty, no škody spôsobia suchá a následné silné dažde aj poľnohospodárom. Na odhad škôd je však ešte podľa kompetentných priskoro. Všetci čakajú, kým povodňová vlna odznie. Najhoršie sú na tom okresy v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK), ktorý bude zatiaľ potrebovať na opravy takmer tri milióny eur. Trnavský kraj odhaduje škody na niekoľko desiatok tisíc eur.

Devínska Nová Ves, Povodeň, Bratislava Čítajte viac Zničené budovy, cesty aj polia. Koľko budú stáť opravy? Slovensko čaká, kým odznie povodňová vlna

19:41 Počet obetí záplav v strednej Európe sa v pondelok zvýšil na šestnásť. Nové obete hlásilo Poľsko, Česká republika a Rumunsko. Doteraz o život prišlo sedem obyvateľov Rumunska, piati ľudia v Poľsku, traja v Česku a jeden človek v Rakúsku.

Očakáva sa, že v neskoršej časti tohto týždňa záplavy postihnú Slovensko a Maďarsko. Primátor Budapešti Gergely Karácsony varoval obyvateľov, že najväčšie záplavy za posledných desať rokov zasiahnu hlavné mesto koncom týždňa. Primátor na Facebooku napísal, že maďarské hlavné mesto na posilnenie protipovodňovej ochrany pri Dunaji použije milión vriec s pieskom, a požiadal obyvateľov, aby v blízkosti rieky zvýšili opatrnosť.

19:30 Kulminácia Dunaja v Komárne by podľa najnovších údajov Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu (SHMÚ) mala prísť v utorok (17. 9.) alebo v stredu (18. 9.). Je to skôr, ako sa pôvodne predpokladalo. Keďže pred 11 rokmi dosiahol Dunaj v Komárne maximálnu výšku 889 centimetrov, súčasná predpokladaná výška nepredstavuje pre mesto osobitnú hrozbu. Najnovšie informácie v pondelok vyhodnotili členovia okresného krízového štábu.

Aktuálne platí v Komárne na Dunaji tretí stupeň hydrologickej výstrahy, ktorý vyhlásil SHMÚ. Hrádza v Gabčíkove je otvorená, vodohospodári postupne vypúšťajú vodu. V utorok ráno by mala hladina Dunaja v Komárne dosiahnuť 625 centimetrov, odhaduje SHMÚ. Odhad už zohľadňuje manipuláciu na vodnom diele Gabčíkovo.

Všetky príslušné zložky v Komárne, vrátane hasičov, sú v pohotovosti. Vodohospodárska spoločnosť začala montovať mobilné hrádze. Na viacerých miestach ich len pripravila, aby ich mohla v prípade potreby okamžite namontovať.

18:50 Spôsobili vám dažde a následné povodne škody na majetku? Minister práce Erik Tomáš (Hlas) oznámil, že úrady práce poškodeným domácnostiam prispejú maximálne dvakrát po 1 500 eur.

SR vláda mimoriadne zasadnutie BAX Čítajte viac Škody sú veľké, ale štát to zvládne, odkázal Fico. Koľko peňazí dostanete, ak vás zasiahla povodeň?

18:43 Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR vyhlásilo výzvy, ktoré môžu pomôcť aj regiónom zasiahnutým živelnými pohromami. Na tlačovej besede v Košiciach o tom informoval minister investícií Richard Raši (Hlas). Výzva na podporu spolupráce v súvislosti s adaptáciou na zmenu klímy a ochranu pred prírodnými katastrofami je z programu Interreg Poľsko-Slovensko. Celková alokácia je 4,5 milióna eur. „Príspevok môžu získať projekty partnerov, ktorí budú spoločne riešiť aktivity ako napríklad zmierňovanie negatívnych následkov zmeny klímy v cezhraničnom meradle, vrátane následkov živelných pohrôm, spoločné školenia záchranných služieb, spoločné simulácie záchranných akcií, ale aj nákup vybavenia záchranných služieb na účely realizácie spoločných cezhraničných systémov, monitorovania, varovania, reagovania a krízového riadenia," približuje MIRRI SR. Bližšie informácie sú dostupné na webe programu Interreg PL-SK. Raši tiež uviedol, že vyhlásená bola aj druhá výzva, zameraná na biodiverzitu. Na tú je alokovaných 6,6 milióna eur. Výzvy podľa ministrových slov slúžia okrem iného aj na to, aby sme v prihraničných oblastiach, v tomto prípade v slovensko-poľskom pohraničí, dokázali reagovať na takéto živelné pohromy.

Pred niekoľkými mesiacmi tiež boli podpísané zmluvy týkajúce sa ôsmich projektov podporujúcich nákup hasičskej techniky, ale aj ďalšej záchranárskej techniky na boj s prírodnými katastrofami, a to v rámci spolupráce s Poľskom. Podporu získalo Ministerstvo vnútra SR, ale aj samosprávy, ako Turzovka, Kysucký Lisekovec či Kračunovce. „V rámci programov cezhraničnej spolupráce je práve oblasť adaptácie na zmenu klímy a s tým súvisiace spolupráce všetkých zainteresovaných zložiek pri predchádzaní a odstraňovaní následkov živelných pohrôm veľmi významným prvkom," uvádza rezort investícií. Raši dodal, že na takúto spoluprácu ide zhruba 30 percent daných programov. Pri všetkých programoch cezhraničnej spolupráce ide o sumu temer 180 miliónov eur. Tieto prostriedky sa dajú použiť aj na riešenie krízových situácií, no minister zdôraznil, že pri európskych prostriedkoch sa realizácia nedá vykonávať zo dňa na deň.

„Rovnako v rámci programu spolupráce s Českou republikou boli na jar tohto roka schválené projekty podporujúce zber, výmenu dát a informácií potrebných na predchádzanie negatívnym dopadom klimatických zmien a prevenciu rizika katastrof, ktoré nepoznajú hranice. Napríklad zasiahnuté mesto Čadca má vybudovať detekčný a varovný systém v spolupráci s českým partnerom," uvádza MIRRI. Raši tiež avizoval, že Slovensko začalo rokovať o takzvaných nórskych grantoch, zo sumy 130 miliónov eur určenej na roky 2021 až 2028 by sme mohli na opatrenia proti živelným pohromám použiť približne 45 miliónov eur.

18:10 Počet obetí, ktoré si vyžiadali povodne v Česku, sa zvýšil na tri. Pribudli dvaja mŕtvi v Krnove. V pondelok to na popoludňajšom brífingu oznámil riaditeľ polície v Moravsko-sliezskom kraji Tomáš Kužel. Všetky obete sú práve z tohto kraja, ktorý patrí k najviac zasiahnutým oblastiam, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„V Krnove sa dnes našli dve osoby, dvaja muži. Jeden muž bol v byte, ktorý bol úplne zatopený. Keď opadla voda, bola tam nájdená mŕtvola, a jeden muž bol nájdený v miestnom potoku,“ spresnil Kužel. Ďalšie dve osoby v kraji sú podľa neho ešte nezvestné. Celkom je však v ČR podľa ministra vnútra Víta Rakušana nezvestných minimálne sedem ľudí.

17:54 Obyvatelia Devínskej Novej Vsi ani nemusia sledovať správy o stúpajúcich hladinách Dunaja a Moravy. Vývoj hydrologickej situácie do slova cítia na vlastnej koži. Potok Mláka v tejto časti Bratislavy po výdatných zrážkach vytopil viaceré rodinné domy a pivnice. V pondelok sa situácia ešte zhoršila, mestská časť musela uzavrieť cestu smerom na Devín, lebo ju zaplavila voda z Moravy.

povode, záplavy, Devínska Nová Ves Čítajte viac Domy v Devínskej Novej Vsi sú stále pod vodou, miestni spomínajú na povodeň spred 11 rokov. Tvrdia, že bolo horšie

17:43 Ministerstvo cestovného ruchu a športu (MCRŠ) sa ohradilo voči tvrdeniam strany Sloboda a solidarita, ktorá zneužíva súčasnú situáciu na škandalizovanie ministerstva. Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR si podľa liberálov nevýhodne prenajíma kancelárske priestory na nábreží Dunaja, ktoré sú aktuálne zaplavené. Podpredseda strany SaS Marián Viskupič kritizoval túto situáciu a vyzval ministra cestovného ruchu a športu Dušana Keketiho, aby okamžite odstúpil od nevýhodnej nájomnej zmluvy.

„Ministerstvo má v budove na Pribinovej 32 prenajaté horné tri nadzemné podlažia, ktorých zaplavenie alebo poškodenie sa nepredpokladá. Všetky opatrenia vo vzťahu k objektu súvisiace s povodňovou situáciou prijíma správca budovy. V súčasnosti sa to týka zaplavených pivničných priestorov, ktoré však nie sú predmetom nájmu,“ reagoval odbor komunikácie a marketingu MCRŠ SR.

Slovenská národná strana (SNS) vyzvala stranu Sloboda a Solidarita (SaS), osobitne jej predsedu Branislava Gröhlinga, aby sa verejne ospravedlnil za klamstvo, ktoré šíri. „Ministerstvo cestovného ruchu a športu sa jasne ohradilo, že nedošlo k žiadnemu vytopeniu jeho priestorov. SNS vyzýva politikov zo strany SaS, aby nezneužívali tému povodní na politické body. Politický hyenizmus pri tak náročnom období je odrazom charakteru strany SaS. Veríme, že sa Branislav Gröhling verejne ospravedlní za šírenie klamlivých správ a do budúcna sa takéhoto konania politická strana SaS zdrží,“ uzavrela v stanovisku hovorkyňa národniarov Zuzana Škopcová.

17:37 Mesto Komárno sa pripravuje na blížiacu sa povodeň. V komárňanskom prístave začali dopoludnia s výstavbou protipovodňových zábran. Primátor Komárna Béla Keszegh však nepredpokladá, že by sa voda z Dunaja vyliala do mesta, aj keď v niektorých mestských častiach môže spôsobiť problémy.

Podľa odhadov by mal Dunaj v Komárne kulminovať na úrovni 840 centimetrov. Podľa primátora by takúto hladinu malo mesto aj za pomoci mobilných protipovodňových zábran zvládnuť.

Aktuálne platí pre mesto tretí stupeň hydrologickej výstrahy, ktorú vydal Slovenský hydrometeorologický ústav. Hladina Dunaja dosiahla v pondelok krátko pred 17.00 h 597 centimetrov a naďalej stúpa.

Povodňová situácia v Marianke
Video
Zdroj: TV Pravda/Ľuboš Pilc

17:27 Bratislavská Devínska Nová Ves obnoví v utorok (17. 9.) vyučovanie na všetkých základných aj materských školách (ZŠ a MŠ) v jej zriaďovateľskej pôsobnosti. Mestská časť o tom informuje na sociálnej sieti.

Samospráva sa zároveň v tejto súvislosti poďakovala všetkým zamestnancom škôl a škôlok, ktorí „posledné dni pracovali na odstránení následkov povodne a na tom, aby sa deti a žiaci mohli zajtra vrátiť do škôl.“

Vyučovanie bude v utorok pokračovať aj na stredných školách v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). „Až 34 z 50 stredných škôl malo v pondelok riaditeľské voľno. V utorok vyučovanie pokračuje,“ informuje BSK na sociálnej sieti.

17:25 Vláda bude maximálne ústretová regionálnym i miestnym samosprávam pri finančnom odškodnení po povodniach. Na situáciu bude reagovať „konkrétnymi finančnými rozhodnutiami“. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer) po mimoriadnom rokovaní vlády. Škody sú podľa neho veľké, no zo strany štátu zvládnuteľné. V najbližších hodinách sa očakáva kulminácia riek Morava a Dunaj, podľa premiéra je vysoko pravdepodobné, že by nemalo dôjsť k ďalšiemu ohrozeniu majetku a životov.

Stupava záplavy povodeň Čítajte viac Škody po povodniach sú veľké, to najhoršie ešte nie je za nami, vyhlásil Fico. Stretol sa aj s Vallom, Drobom a Viskupičom

17:10 Vytopenie, respektíve zatečenie striech zasiahlo aj viacero župných stredných na Záhorí, kde riaditelia udelili na pondelok 16. septembra riaditeľské voľno. Ide o Spojenú školu v Holíči, Strednú odbornú školu strojnícku v Skalici, Strednú zdravotnícku školu v Skalici a Gymnázium F. V. Sasinka v Skalici. Vyučovanie na týchto stredných školách bude obnovené v utorok 17. septembra. K dištančnému vyučovaniu pre zatečenie priestorov museli pristúpiť na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Piešťanoch, a to predbežne do stredy 18. septembra.

17:09 Krízový štáb Trnavského samosprávneho kraja zvolal v súvislosti s mimoriadnou situáciou najmä v okresoch Senica a Skalica župan Jozef Viskupič. Organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávneho kraja postupne hlásia škody, ktoré sa v dôsledku zatopenia, zatečenia alebo iných udalostí pohybujú v tisíckach eur. Mimoriadnu situáciu operatívne rieši Správa a údržba ciest Trnavského samosprávneho kraja na cestách II. a III. triedy, a to na celom území kraja.

„Sme v úzkej komunikácii s viacerými starostami a primátormi postihnutých samospráv. Nepretržite sú v pohotovosti aj župní cestári zo Správy a údržby ciest TTSK, ktorí počas celého obdobia odstraňujú napadané stromy na cestách či blato a robia opatrenia, aby dopady prívalov vody boli čo najmenšie. Zároveň sme v stredisku cestárov v Sekuliach poskytli zázemie pre uskladnenie zásob piesku a iného potrebného materiálu,“ povedal po zasadnutí krízového štábu trnavský župan Jozef Viskupič. Samosprávy, ktoré prispievajú Centrálneho krízového fondu Trnavského samosprávneho kraja, majú možnosť žiadať o finančné prostriedky na likvidáciu následkov živelných pohrôm, havárií a mimoriadnych udalostí, ale aj na preventívne opatrenia voči takýmto udalostiam.

V dôsledku silných dažďov zatiekla v Galérii Jána Koniarka v Trnave prístavba Koppelovej vily, došlo k poškodeniu omietok v interiéri aj v exteriéri. V Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici vytopilo pivničné priestory, rozsah škôd bude možné stanoviť až po odčerpaní vody. Aj Centrum sociálnych služieb Rohov v okrese Senica nahlásilo zatečenie vody do kancelárie a dvoch izieb prijímateľov sociálnych služieb. V Domove sociálnych služieb pre dospelých v Moravskom Svätom Jáne sa v súvislosti so zatekaním strechy kaštieľa posunuli drevené trámy strešnej konštrukcie. Už v piatok boli preventívne presťahovaní niekoľkí prijímatelia sociálnych služieb, ktorí boli najviac ohrození vlhkosťou a vodou z pretekajúcich stropov.

17:05 V Devíne vojenské transportéry nahradili autobusy.

Video
Zdroj: TV Pravda

16:59 Na rieke Malina v okrese Malacky sa pretrhla hrádza. Z koryta rieky aktuálne uniká voda. Pred pondelkovým rokovaním vlády o tom informoval riaditeľ Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Jozef Moravčík. Ubezpečil, že ide o oblasť vo voľnej prírode na neobývanom území.

„Posielame tam nákladné vozidlá a techniku, mechanizáciu ťažkú na sanovanie a zabezpečenie toku Maliny,“ dodal.

SVP tiež podľa neho sanuje podmočenie hrádze v bratislavskom Devíne. „Devín, Devínska Nová Ves a v okolí celého toku Moravy prebiehajú naše hliadkové činnosti a zabezpečovacie práce spolu s hasičským a záchranárskym zborom,“ doplnil.

16:56 Bratislavská mestská časť Nové Mesto uzatvorila s okamžitou platnosťou z bezpečnostných dôvodov park Jama. Opatrenie súvisí s monitorovaním stavu stromov po meteorologickej situácii počas posledných dní. Rovnako je až do odvolania uzatvorené detské ihrisko na Osadnej ulici, kde je vyvrátený strom. „Na jeho odstránení pracujeme,“ ubezpečuje samospráva na sociálnej sieti.

16:52 Škody v dôsledku povodňovej situácie v rámci rezortu školstva zatiaľ vyčíslili na 400 000 eur, no konečná suma bude oveľa vyššia. Pred pondelkovým mimoriadnym zasadnutím vlády to novinárom povedal minister školstva Tomáš Drucker (Hlas). Informoval tiež, že v pondelok bolo zatvorených približne 80 škôl, prevažne šlo o stredné školy.

„Z údajov, ktoré sme zatiaľ získali cez regionálne úrady školskej správy, je to niečo cez 400 000, ale určite to bude oveľa viac,“ povedal Drucker k odhadovanej výške škôd v rámci rezortu. „Máme nejakú prvotnú analýzu, týkajúcu sa škôl, dáta sa nedajú považovať za konečné, ešte stále ich zbierame a zhodnocujú sa škody,“ doplnil.

Časť stredných škôl podľa ministra prešla v pondelok na dištančné štúdium. Školy majú vydané usmernenie k aktuálnej situácii. Drucker nevedel povedať, či budú niektoré školy zavreté aj v utorok (17. 9.). Najmä školy na území, kde je vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity, majú podľa usmernenia zvážiť situáciu.

16:50 Primátor Stupavy Peter Novisedlák o povodni v meste a boji s veľkou vodou.

Video

16:48 Na zvládnutie škôd spôsobených záplavami bude zatiaľ v Rakúsku k dispozícii 300 miliónov eur. Ak bude treba, môže sa suma navýšiť, oznámil dnes podľa agentúry DPA kancelár Karl Nehammer. Celkový rozsah škôd je v Rakúsku zatiaľ nejasný.

O finančnú pomoc z balíka môžu podľa vlády žiadať tiež súkromné osoby, ktoré v dôsledku veľkej vody prišli o majetok.

Situácia v alpskej krajine, kde si zatiaľ živly vyžiadali tri životy, je podľa Nehammera naďalej napätá. Na pomoc ľuďom boli okrem iného nasadené stovky vojakov.

Najpostihnutejšou spolkovou krajinou je Dolné Rakúsko, kde podľa hejtmanky Johanny Miklovej-Leitnerovej ľuďom naďalej hrozí nebezpečenstvo a je paralyzovaná doprava.

16:43 Poľsko vyčlenilo jednu miliardu zlotých (234 miliónov eur) na pomoc obetiam záplav na juhu krajiny, oznámil v pondelok premiér Donald Tusk. TASR o tom informuje podľa správ agentúr Reuters a PAP.

„Obrátil som sa na ministra financií a v tejto chvíli sme zabezpečili rezervnú miliardu zlotých pre potreby lokalít a ľudí zasiahnutých povodňami,“ uviedol Tusk na tlačovej konferencii.

Podľa Tuska môžu ľudia postihnutí povodňami požiadať o okamžitú pomoc do výšky 10 000 zlotých (2341 eur), ďalej o pomoc až do výšky 100 000 zlotých (23 412 eur) na opravu domov či hospodárskych budov a o pomoc do výšky 200 000 zlotých (46 824 eur) na rekonštrukciu obytných budov.

Poľská vláda v pondelok vyhlásila stav živelnej pohromy, ktorého cieľom je zjednodušiť a urýchliť prísun pomoci regiónom na juhu krajiny. Stav živelnej pohromy sa bude na základe nariadenia týkať častí Veľkopoľského vojvodstva na juhozápade krajiny a Opolského a Sliezskeho vojvodstva na juhu.

16:38 Po povodniach prichádza náročná obnova zasiahnutých oblastí. Informoval o tom portál darujme.sk, cez ktorý aktuálne prebiehajú zbierky na pomoc ľuďom zasiahnutým povodňami prostredníctvom overených organizácií. Slovensko zasiahli ničivé povodne a mnoho ľudí tak prišlo o svoje domovy a infaštruktúra je vážne poškodená. Nasleduje teda tá najnáročnejšia časť, ktorou je obnova zničených domov a návrat k bežnému životu. Kľúčovou je pritom efektívna a rýchla pomoc. Organizácie už spustili výzvy na pomoc zasiahnutým komunitám, zamerané na dodanie potravín, prístrešia a dlhodobú podporu.

Zbierku organizuje prostredníctvom systému darujme.sk Slovenská katolícka charita (SKCH), pričom finančné prostriedky budú použité na zabezpečenie prístrešia, potravín a hygienických potrieb pre obyvateľov, ktorí museli opustiť svoje domovy. Podporiť výzvu SKCH môže verejnosť na tejto webovej stránke. Ďalšiu zbierku organizuje nezisková organizácia Človek v ohrození. Organizácia spustila výzvu na pomoc rodinám, ktoré prišli o svoje domovy alebo ich majetok bol vážne poškodený. Zbierka je určená na nákup materiálu na opravu domov, vysúšačov na odstránenie dôsledkov povodní a na priamu finančnú pomoc na opravy po povodni. Podporiť výzvu Človeka v ohrození je možné na tomto webe. Tieto organizácie zabezpečia, že sa pomoc dostane tým, ktorí ju najviac potrebujú

Darujme.sk je prvý a najväčší nekomerčný darcovský systém pre mimovládne organizácie. Prevádzkuje ho Centrum pre filantropiu n.o., ktoré viac ako 22 rokov prispieva k rozvoju darcovstva na Slovensku. Za 12 rokov fungovania systému darcovia darovali cez neho celkovo už viac ako 32 miliónov eur, ktoré pomohli tisícke mimovládnych organizácií rozvíjať svoje činnosti.

16:30 Ozbrojené sily SR nasadili v súvislosti s nepriaznivým počasím a povodňami zatiaľ vyše 1000 profesio­nálnych vojakov a 160 kusov techniky. Informoval o tom náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko pred mimoriadnym rokovaním vládneho kabinetu.

„Ozbrojené sily do dnešného dňa nasadili cez 1000 profesio­nálnych vojakov a takmer 160 kusov techniky a ďalej plníme úlohy na vyžiadanie bez nejakých zásadných problémov,“ povedal Zmeko novinárom.

Vojaci spolu s hasičmi i policajtami vykonávali už pred víkendom preventívne práce. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) cez víkend informoval, že vojaci pomáhajú aj na Záhorí, kde je situácia najkritickejšia.

16:20 Milan Škrovan zo Stupavy pre Pravdu opísal povodeň v meste.

Video
Zdroj: TV Pravda

16:08 Národná rada SR je pripravená pomôcť riešiť povodňovú situáciu na Slovensku. V prípade, že vláda bude chcieť zmeniť príslušné zákony, zaradí ich okamžite na rokovanie. Uviedol to podpredseda parlamentu poverený jeho riadením Peter Žiga (Hlas). TASR o tom informovali z odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR.

„NR SR je rozhodne pripravená kedykoľvek podať pomocnú ruku a vyjsť v ústrety pri riešení povodňovej situácie. Chceme predovšetkým pomôcť ľuďom, ale aj mestám a obciam v zložitom období,“ poznamenal Žiga. V mene všetkých poslancov poďakoval všetkým bojujúcim so záplavami. Verí, že situáciu sa vďaka nim podarí zvládnuť s čo najmenšími škodami.

16:05 Hasiči na území Bratislavského kraja zasahovali v súvislosti s počasím v priebehu dnešného dňa do 13.00 h približne pri tridsiatich udalostiach. Naďalej ich najviac zamestnávajú spadnuté stromy, zaplavené komunikácie, pivnice a výstavba protipovodňových bariér.

Ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva HaZZ v Bratislave Štefan Koči, profesionálni aj dobrovoľní hasiči dnes v Devínskej Novej Vsi pokračujú s prečerpávaním vody veľkoobjemovmi čerpadlami. Vodu prečerpávajú aj na Slovanskom nábreží v Devíne, kam smeruje aj jedno z veľkoobjemových čerpadiel. Hasiči zároveň stavajú bariéry aj na Devínskej ceste. V obciach Malé Leváre a Láb hasiči v spolupráci s vojakmi spevňujú hrádzu.

Zvýšená hladina Dunaja na Tyršovom nábreží v...
Zvýšená hladina Dunaja na Rázusovom nábreží  v...
+36Zvýšená hladina Dunaja na Tyršovom nábreží  v...

16:00 Následky nepriaznivého počasia zasiahli aj chod niektorých pobočiek Slovenskej pošty. Ako informuje hovorca SP Martin Guzi, vzhľadom na aktuálnu situáciu bolo nevyhnutné štyri pobočky uzatvoriť a na vybraných pobočkách dočasne obmedziť prevádzku, či doručovanie pošty. Všetky dotknuté pobočky sa nachádzajú v Bratislavskom kra­ji.

Úplne zatvorené sú pošty Jakubov, Borinka, Bratislava 46 Devín a Bratislava 47 Lamač. Čiastočne obmedzená je pošta Bratislava 3 na Tomášikovej. „Dôchodky budeme vydávať mimo haly na opačnej strane ako sú poštové priečinky," priblížil hovorca. Z dôvodu ohrozenia zdravia či života doručovateľov úplne zastavili doručovanie zásielok vo Vysokej pri Morave a v Borinke.

Obmedzené doručovanie je v Marianke, v Stupave, v Perneku, na pošte BA 37 Kramáre, pošte BA 49 Devínska Nová Ves a BA 48 Záhorská Nová Ves. „Na znovuotvorení pôšt intenzívne pracujeme, o dostupnosti poštových služieb budeme informovať," doplnil Guzi.

*15:56 Český výrobca nealkoholických nápojov Kofola v pondelok potvrdil, že jeho továreň v Krnove zasiahli veľké záplavy.**

Kofola, povodeň Čítajte viac Vytopilo aj továreň Kofoly. Je to storočná voda, nepomohli ani prípravy, hovorí majiteľ

15:48 Permanentné zrážky, ktorým v posledných dňoch čelil najmä západ Slovenska, postupne ustávajú. Ako na dnešnom brífingu povedal meteorológ Slovenského hydrometeorolo­gického ústavu Andrej Kozák, prehánky sa ešte vyskytujú v Banskobystrickom kraji a na Spiši, to však z hľadiska možných záplav nie sú rizikové lokality.

Meterológovia SHMÚ o aktuálnej situácii v pondelok
Video

„Tá nešťastná tlaková níž, ktorá nás doposiaľ ovplyvňovala, sa presunie nad Taliansko. A nás začne už do výraznej miery ovplyvňovať tlaková výš,“ povedal Kozák. Ešte v utorok 17. septembra bude podľa meteorológa oblačno s ojedinelými zrážkami na strednom Slovensku, následne sa však počasie zmení. „V podstate už od stredy nám začne také kvázi babie leto,“ uviedol Kozák. Ako doplnil, teplotné maximá sa vyštverajú na úroveň 19 až 24 stupňov Celzia.

Podľa hydrológa Petra Smrtníka sa kulminácia Dunaja v Bratislave očakáva v utorok 17. septembra okolo poludnia. „Táto vlna sa bude presúvať smerom dole na stredný a dolný úsek Dunaja s tým, že v Štúrove očakávame kulmináciu zo stredy na štvrtok,“ povedal Smrtník s tým, že v Štúrove aj v Komárne dosiahne situácia druhý stupeň povodňovej aktivity. „Tam by situácia nemala byť výrazne skomplikovaná,“ skonštatoval hydrológ. Doplnil, že Morava by pri Moravskom Svätom Jáne by mala kulminovať na úrovni 585 centimetrov v noci z dneška na utorok.

15:32 V bratislavskej Devínskej Novej Vsi bolo pre meteorologickú situáciu evakuovaných približne 100 obyvateľov. Informuje o tom primátor Bratislavy Matúš Vallo na sociálnej sieti. „V Devínskej Novej Vsi máme komplikovanú situáciu, pre hrozbu vody muselo byť evakuovaných približne 100 ľudí. Som rád, že vedenie Devínskej Novej Vsi to zvláda a situácia je pod kontrolou,“ skonštatoval Vallo.

Krízová situácia v Bratislave podľa primátora pokračuje. Hladina Dunaja by mala podľa najnovších prognóz kulminovať na úrovni do 950 centimetrov (cm), čo je nižšie ako počas záplav v roku 2013. Slovenský vodohospodársky podnik má už protipovodňové zábrany v meste postavené a na očakávanú hladinu Dunaja sú postačujúce.

Hlavné mesto chce podľa primátora čo najskôr riešiť aj situáciu na Devínskej ceste, ktorá bola počas víkendu uzavretá pre zosuv na priľahlom svahu. Magistrát deklaruje, že robí všetko pre to, aby čo najskôr zabezpečil svah a obnovil premávku aspoň v čiastočnom režime. Riešenie však môže trvať niekoľko dní.

Primátor zároveň opätovne pripomína, že naďalej hrozí riziko pádu ďalších stromov, ktoré majú podmočené korene. Odporúča preto vyhýbať sa parkom a lesom, ktoré boli zaplavené a výrazne poškodené.

15:15 Časť Slovanského nábrežia v bratislavskom Devíne bude od pondelka 15.30 h odpojená od elektrickej energie. Informovala o tom mestská časť s tým, že k čiastočnej odstávke dôjde pre ohrozenie energetických rozvodov.

„Odpojenie sa bude pravdepodobne týkať verejného osvetlenia a niektorých rodinných domov, ktoré sú napájané zo vzdušného vedenia nízkeho napätia na nábreží,“ uviedla na sociálnej sieti. Lokalita bude od elektriny odpojená do odvolania.

15:00 Povodňová situácia v Ostrave sa skomplikovala. Pri sútoku Odry a Opavy sa pretrhla riečna hrádza tvoriaca breh. Voda z oboch tak tečie do mesta a zaplavuje ulice.

ČR Česko Počasie Záplavy Povodne situácia ostrava Čítajte viac V Ostrave sa pretrhla hrádza Odry. Do akcie nasadili špeciálny žeriav, pomáhajú aj pyrotechnici

14:53 Bratislavské Staré Mesto v súvislosti s meteorologickou situáciou dočasne zatvára Grasalkovičovu (Prezidentskú), Medickú a Slubekovu záhradu. Informuje o tom mestská časť na sociálnej sieti. „Opatrenie je preventívne, záleží nám na bezpečnosti,“ konštatuje samospráva s tým, že situáciu monitoruje.

Mestská časť zároveň pripomína, že koreňové sústavy stromov sú podmyté, preto obyvateľom odporúča vyhýbať sa pobytu v ich okolí. Spadnúť môžu aj pri slabšom vetre.

V hlavnom meste sú podľa samosprávy tisícky vyvrátených stromov, mestská časť i hlavné mesto pracujú na ich odstraňovaní. Prioritizovaná je sanácia kritických úsekov, postupne sa však dostane údržba všade. Cez víkend napríklad spadol strom na Hviezdoslavovom námestí. Stromy vyvrátilo na viacerých miestach, napríklad na Trnavskom mýte. Mimoriadne vážna zostáva naďalej situácia v bratislavských mestských lesoch.

14:46 Moravsko-sliezski policajti evidujú podľa hajtmana Josefa Bělicu prvé pokusy o rabovanie v evakuovaných oblastiach. Kraj patrí k tým, ktoré povodne postihli najviac. Situácia sa zhoršila aj v krajskom meste Ostrave, kde sa pretrhla hrádza.

Jeseník / Povodeň / Záplavy / Čítajte viac V evakuovaných oblastiach v Česku evidujú prvé pokusy o rabovanie. Hyenizmus, reagoval hajtman

14:39 Profesionálni i dobrovoľní hasiči zrealizovali počas nedele celkovo 558 zásahov, pri ktorých pomáhali odstraňovať dôsledky nepriaznivého počasia a povodňovej situácie. Pri zásahoch pomáhalo 344 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a 1502 dobrovoľných hasičov. Informujú o tom na sociálnej sieti.

Najviac zásahov (198) zrealizovali hasiči počas nedele v Bratislavskom kraji (198) a Trnavskom kraji (180). V Žilinskom kraji v dôsledku počasia museli pomáhať pri 96 zásahoch, v Trenčianskom kraji zaevidovali 55 prípadov.

V ostatných krajoch bola situácia pokojnejšia, v Nitrianskom kraji hasičov v dôsledku výčinov počasia volali na pomoc 15-krát, v Košickom osemkrát. V Banskobystrickom kraji pomáhali odstraňovať následky nepriaznivého počasia pri piatich udalostiach, v Prešovskom pri jednej.

14:25 Obyvateľ Stupavy Jaroslav Maroš pre Pravdu opísal, ako voda zaplavovala ulicu, na ktorej stojí jeho dom. Následky postupne odstraňujú a zisťujú škody, ktoré živel napáchal v pivnici.

Jaroslav Maroš zo Stupavy: Plynový kotol je vo vode. Keď je vody veľa, ani vrecia nepomôžu
Video
Zdroj: TV Pravda

14:17 Maďarský premiér Viktor Orbán sa rozhodol odložiť svoj plánovaný stredajší prejav v Európskom parlamente (EP). Dôvodom sú záplavy, ktoré postihli aj jeho krajinu, informuje TASR podľa portálu Politico.

„Vzhľadom na extrémne poveternostné podmienky a pretrvávajúce záplavy v Maďarsku som odložil všetky svoje medzinárodné záväzky,“ povedal Orbán v pondelok. Maďarský líder mal pred europarlamentom v Štrasburgu predstaviť program aktivít prebiehajúceho maďarského predsedníctva v Rade Európskej únie. Tomu Budapešť predsedá od začiatku júla do konca roka.

EP vo vyhlásení uviedol, že predsedníčka europarlamentu Roberta Metsolová situáciu chápe a spolu s lídrami politických frakcií v EP sa pokúsi dohodnúť presunutie diskusie s Orbánom na neskoršie plenárne zasadnutie.

14:12 Hladina rieky Labe naďalej stúpa, uviedli v pondelok predstavitelia východonemeckého mesta Drážďany. Zároveň vydali varovanie pred možnými záplavami v obývaných oblastiach.

Očakáva sa, že hladina Labe v priebehu dňa prekročí šesťmetrovú hranicu, čo znamená vyhlásenie tretieho stupňa povodňovej aktivity. Túto úroveň už rieka prekročila v obci Schöna neďaleko hraníc s Českou republikou.

Tretí stupeň povodňovej aktivity bol vyhlásený aj pozdĺž rieky Nisa pri meste Zhorelec (Görlitz) pri poľských hraniciach, kde hladina vystúpala na 5,56 metra.

Česká armáda v pohotovosti, vrtuľníkmi zachraňuje ľudí pred záplavami
Video

Hladiny riek Dunaj a Inn naopak mierne klesli pri meste Pasov na hraniciach s Rakúskom. Centrum starého mesta, kde sa do Dunaja vlievajú rieky Inn zprava a Ilz zľava, bolo v sobotu a v nedeľu zaplavené.

Úrady v Bavorsku uviedli, že povodňová situácia je stále neistá na mnohých miestach tejto juhonemeckej spolkovej krajiny, keďže sa očakáva ďalší dážď.

Nemecká meteorologická služba (DWD) predpovedá dlhotrvajúci dážď nad Alpami a ich predhoriami až do utorka so zrážkami od 70 do 90 milimetrov.

14:10 Napätá a miestami kritická situácia panuje v juhozápadnom Poľsku zasiahnutom záplavami. Mestu Nisa hrozí druhá povodňová vlna, pretože niekoľko kilometrov nad ním nápor vody nevydržala nádrž. Starosta Opole kvôli zhoršujúcej sa situácii na Odre v noci na dnes vyhlásil povodňový poplach. Záplavy si podľa doterajších informácií vyžiadali životy zrejme piatich ľudí.

Zatiaľ poslednou obeťou živlu je dvadsaťsedemročný Krzysztof Kamiński – chirurg a primár jedného z oddelení okresnej nemocnice v Nise, ktorý sa cez víkend nevrátil domov zo služby, napísal dnes denník Rzeczpospolita. Lekárovo telo našli v noci na dnes blízko ulice, ktorá bola o deň skôr celá pod vodou, píše denník. Povodne si v Poľsku podľa neho vyžiadali zrejme tiež životy ďalších štyroch ľudí: dvoch mužov a dvoch žien. Denník však zároveň upozornil, že zatiaľ nie je isté, že všetky tieto úmrtia priamo súvisia s povodňami.

Podobne sa vyjadril hovorca ministerstva vnútra, keď podľa agentúry PAP hovoril o štyroch obetiach. „Ale nechcem generalizovať, že príčinou všetkých tých úmrtí je povodeň,“ povedal Jacek Dobrzynski.

Znovu sa zhoršila situácia na Kladskej Nise nad mestom Nisa. Prevalila sa priepusť medzi dvoma nádržami nad mestečkom Paczków. Radnica nariadila evakuáciu časti obce. V Nise ležiacej o niekoľko kilometrov nižšie po prúde rieky sa po 13.00 h rozozneli sirény varujúce obyvateľov pred nárastom hladiny. Úrady ich vyzvali, aby sa odobrali do bezpečia.

13:55 V prípade splnenia podmienok veľkosti škôd by bolo na zvládanie dôsledkov súčasných povodní na Slovensku možné využiť aj Fond solidarity Európskej únie. Uviedol to minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas).

„Pokiaľ by tieto povodne spôsobili škody, ktoré sú vyššie ako 1,5 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) daného regiónu, tak je možné žiadať aj o špeciálne finančné prostriedky z európskeho fondu solidarity,“ povedal pre novinárov.

Pripomenul, že fond solidarity bol zriadený na pomoc členským štátom a kandidátskym krajinám EÚ, ktoré zasiahli veľké prírodné katastrofy, akými sú povodne, požiare či zemetrasenia. Fond má objem približne jednej miliardy eur ročne. „Žiadosť o podporu z tohto európskeho fondu solidarity sa predkladá do Európskej komisie do 12 týždňov od prírodnej katastrofy,“ uviedol minister pred pondelkovým mimoriadnym zasadaním vlády.

13:45 Výška hladiny Dunaja v Bratislave presiahla 900 cm. Konkrétne k 13:30 je to 925 cm. Informuje o tom SHMÚ na svojej webovej stránke. Zatopené je Tyršovo nábrežie, promenáda pri Eurovei aj Fajnorovo nábrežie.

Dunaj, povodeň Čítajte viac FOTO: Dunaj dramaticky rastie. Pozrite si zábery zaplaveného bratislavského nábrežia

13:30 Opozičné Progresívne Slovensko vyzýva premiéra Roberta Fica, aby na pomoc postihnutým povodňami uvoľnil peniaze z rezervy premiéra aj z rezervy vlády. Podľa podpredsedníčky Výboru Národnej rady SR pre sociálne veci Simony Petrík 1 500 eur pre domácnosť od ministra práce Erika Tomáša stačiť nebude. Zároveň progresívci informovali, že podporia v parlamente maximálnu pomoc pre ľudí a samosprávy, ktoré zasiahli záplavy.

„Pomoc avizovaná ministrom je byrokraticky náročná a pomalá. Videli sme to aj pri odstraňovaní škôd po zemetrasení na východe Slovenska. Limity 1 500 eur na domácnosť ani 15 000 eur pre samosprávu zďaleka nepokryjú základné náklady ľudí zasiahnutých touto pohromou,“ uviedla Petrík. Ako ďalej pripomenula, premiér má sám k dispozícii 1,5 milióna eur a môže ich rozdeliť flexibilne a adresne. Ďalších päť miliónov eur má v rezerve vláda.

Poslanec Ivan Štefunko pripomenul, že keď sa minulý rok premiér Fico chopil moci ponúkol uvoľnenie svojej rezervy oblastiam na východnom Slovensku zasiahnutým zemetrasením. „Teraz naozaj nie je na čo čakať. Škody sú veľké a situácia zďaleka nie je stabilizovaná, naopak, na niektorých miestach sa môže ešte zhoršiť. Samosprávy pritom stále čakajú na dofinancovanie výpadku v ich rozpočtoch a v mnohých prípadoch už nemajú prostriedky na pomoc obyvateľom alebo bezprostrednú sanáciu škôd,“ zdôraznil Štefunko.

13:08 Poľské ministerstvo životného prostredia prisľúbilo pomoc 21 miliónov zlotých (4,9 milióna eur) pre oblasti zasiahnuté záplavami v dôsledku extrémnych dažďov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry PAP.

Poľská ministerka životného prostredia Paulina Hennig-Kloska navštívila v pondelok miesta postihnuté záplavami v Opolskom vojvodstve na juhozápade Poľska. „Tieto milióny chceme posilniť prostriedkami vo výške približne 100 miliónov zlotých (23 miliónov eur) v pôžičkách s nízkym úrokom,“ uviedla počas návštevy.

Podľa ministerky pôjde prvá časť peňazí hasičom, centrám krízové manažmentu a miestnym úradom, aby mohli nakúpiť elektrické generátory, vrecia s pieskom a vybavenie na ochranu budov. Následne budú ďalšie prostriedky vynaložené na boj s dôsledkami prírodnej katastrofy.

Poľský generálny štáb v pondelok oznámil, že armáda vyslala 4 600 vojakov a špeciálne vybavenie na pomoc v boji proti záplavám na juhu a západe krajiny.

12:44 Na pondelkovom zasadnutí vládneho kabinetu sa bude rokovať aj o možnostiach odškodnenia po povodniach. Avizoval to šéf envirorezortu a vicepremiér Tomáš Taraba (nominant SNS). Poukázal na to, že Slovensko situáciu aktuálne zvláda. Vyzdvihol pritom včasné zavedenie preventívnych opatrení.

„Slovensko vďaka včasným preventívnym opatreniam zvláda napriek enormným úhrnným zrážkam situáciu zatiaľ na dané pomery výborne. V okolitých štátoch vidíme obrovské materiálne škody a aj tragické udalosti. Rozhodujúce budú teraz nasledujúce dva dni,“ poznamenal na sociálnej sieti.

Zopakoval, že voda na Slovensku bude kulminovať od pondelka 18.00 h do utorka (17. 9.) rána. V súčasnosti podľa neho evidujú viaceré miesta priesaky. „Zatiaľ kolaps hrádze ani na Morave, ani v iných úsekoch nehrozí,“ doplnil. Včas sa podľa neho stihli aj práce na hradení bratislavského úseku Dunaja.

12:30 Výstrahy tretieho stupňa pred výdatným dažďom sú v platnosti aj naďalej v okresoch Malacky, Senica, Skalica a Myjava. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej domovskej stránke. Vyhlásený je aj tretí stupeň povodňovej aktivity, a to v okresoch Skalica, Senica, Malacky, Bratislava, Senec, Dunajská Streda, Komárno a Nové Zámky – juh. V okresoch Myjava, Pezinok, Čadca a Kysucké Nové Mesto platí výstraha druhého stupňa pred povodňami.

Meteorológovia vydali aj výstrahy druhého stupňa pred výdatným dažďom v okrese Bratislava, Pezinok, Senec, Bánovce nad Bebravou, Ilava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Topoľčany, Hlohovec, Piešťany, Trnava, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Čadca a Žilina.

12:26 Hlavné mesto uviedlo, že Slovenský vodohospodársky podnik už nainštaloval protipovodňovú ochranu Bratislavy na očakávaný stav výšky Dunaja na všetkých miestach. A to v Karlovej Vsi, Devíne i v Starom Meste aj na petržalskej strane Dunaja. Rovnako tak medzi mestskými časťami Devín a Devínska Nová Ves, kde je predpoklad zaplavenia cesty.

12:19 Dobrovoľní hasiči aktuálne odčerpávajú zaplavené podzemné priestory v budove Záhorskej galérie Jána Mudrocha na Sadovej ulici v Senici. Mesto Senica o tom v pondelok predpoludním informovalo na sociálnej sieti.

„Keďže situácia na Teplici (vodný tok, pozn. TASR) stále nie je z dôvodu pretrvávajúceho daždivého počasia stabilizovaná, spodná voda sa objavuje na viacerých miestach, hasiči zostávajú v pohotovosti,“ priblížila samospráva.

V Skalici sú hladiny všetkých potokov aj po rannom daždi stabilizované a situácia je aj naďalej pokojná. Mesto na sociálnej sieti informovalo, že pri záhradníctve v smere do Zlatníckej doliny prišlo k dodatočnej likvidácii nánosov po víkendovom zaplavení.

Mesto Myjava zmiernilo stupeň povodňovej aktivity z tretieho na druhý. „Situácia je pokojná, stabilizovaná. Napriek zrážkam, ktoré znova dorazili, neevidujeme žiadne problémy,“ povedal pre TASR hovorca mesta Marek Hrin.

12:00 Na odhad škôd je ešte skoro, no predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba odhalil, koľko bude potrebné investovať do opráv budov či parkov po povodniach. Podľa jeho odhadu to bude milión eur a suma bude narastať.

Dunaj, Bratislava, Tyršovo nábrežie, povodne Čítajte viac Škody po povodniach budú vysoké. Desivý odhad pre Bratislavský kraj: Len oprava parkov a budov vyjde viac ako milión eur

11:42 V Devíne dnes autobusy nahradia transportéry: MHD – linka 29 – bude premávať po zastávku Pri Sandbergu (Na hriadkach), kde bude potrebné prejsť na parkovisko pod Sandbergom a prestúpiť na transportér, ktorý dopraví ľudí do centra Devína – ku kostolu.

Rovnako tak bude fungovať aj doprava z Devína – pri kostole bude čakať transportér, ktorý zabezpečí dopravu na hranicu hrádze pred DNV, kde bude potrebné prestúpiť na spoj MHD. Bratislavská mestská časť Devín o tom informovala na svojej webovej stránke.

11:35 Polícia v súvislosti s dnešnou mimoriadnou situáciou na území Bratislavského kraja upozorňuje na dopravné obmedzenia. V okrese Malacky sú neprejazdné cesty v úsekoch Stupava – Malacky, Stupava – Lozorno a Kuchyňa smer Pernek. V obci Kuchyňa je záplava z priehrady, komunikácia Láb smer Vysoká na Morave je neprejazdná z dôvodu vyliatia potoka. Informuje o tom bratislavská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

V Bratislave – Devínskej Novej Vsi je ťažko prejazdná Istrijská ulica a neodporúčajú ňou prejazd. Neprejazdná je tiež Devínska cesta v úseku od výjazdu na Dlhé Diely po Devín. Zaplavené je aj Slovanské nábrežie, Kremeľská ulica a Devínske jazero. Na ulici Na hriadkach medzi Devínom a Devínskou Novou Vsou vykonávajú protipovodňové opatrenie a cesta je zahradená.

V Petržalke je uzatvorená Viedenská cesta od výstaviska až po úsek pod Starým mostom, ulica Pri Seči od benzínovej pumpy a ulica Kočánkova po Starý most. Vodičov vyzývajú, aby jazdili opatrne, prípadne nejazdili vôbec, ak to nie je nevyhnutné.

11:30 Most na hraničnom priechode s Českou republikou Brodské-Lanžhot úplne uzavreli z dôvodu vzostupu hladiny rieky Morava. Prezídium Policajného zboru o tom informuje na sociálnej sieti.

„Naďalej upozorňujeme vodičov, aby zvýšili na cestách opatrnosť a prispôsobili jazdu stavu ciest a plne rešpektovali dopravné značenie i pokyny polície a poverených osôb,“ doplnila polícia. Ide o priechod na takzvanej starej ceste.

11:25 Výška hladiny Dunaja v Bratislave presiahla 900 centimetrov. Informuje o tom Bratislavský samosprávny kraj (BSK) na sociálnej sieti. Hovorca SHMÚ Ivan Garčár potvrdil, že výška Dunaja k 10.45 h bola 908 centimetrov.

„Zatopené je Tyršovo nábrežie, promenáda pri nákupnom centre na nábreží Dunaja aj Fajnorovo nábrežie,“ konštatuje BSK. Bratislavský kraj zároveň opätovne žiada obyvateľov, aby do daných lokalít nechodili a rešpektovali zákaz vstupu.

Protipovodňové zábrany aktuálne stoja aj na Rázusovom a Fajnorovom nábreží. Informuje starosta Starého Mesta Matej Vagač s tým, že hladina Dunaja stále stúpa.

11:22 V pondelok naďalej platí výstraha pred povodňou v rakúskej spolkovej krajine Burgenland pozdĺž rieky Litava (Leitha), informuje TASR podľa agentúry APA. Počet zásahov hasičov v dôsledku počasia sa však v Rakúsku v noci na pondelok znížil, víchrice a lejaky totiž ustúpili.

Krajinské úrady v Eisenstadte, hlavnom meste Burgenlandu, v nedeľu varovali obyvateľov v okolitých obciach Neudörfl, Hornstein, Neufeld, Wimpassing a Leithaprodersdorf pred nebezpečenstvom povodne. Varovanie platí aj v pondelok. Pre obyvateľov vydali úrady výzvu, aby sa nezdržiavali v blízkosti vodných tokov a v nižšie položených miestach vo svojich príbytkoch, ako sú pivnice alebo garáže, píše APA.

Zaplavené v nedeľu zostali ulice a domy aj v niektorých častiach rakúskej metropoly Viedeň v dôsledku niekoľkodňového nepretržitého silného dažďa.

11:18 Dvaja muži zomreli pri záplavách v Dolnom Rakúsku, oznámil policajný hovorca v tejto rakúskej spolkovej krajine. Zomreli vo svojich domoch. Počet obetí súčasných povodní v Rakúsku tak vzrástol na tri.

Sedemdesiatročný muž prišiel o život v oblasti Sankt Pölten, o desať rokov starší senior zomrel v okrese Korneuburg, uviedol policajný hovorca Johann Baumschlager. Už cez víkend prišiel počas zásahu o život hasič v okrese Tulln.

11:15 Situácia v Košiciach je pokojná, napriek tomu, že prší. Pre médiá to skonštatoval primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý). Dodal, že situáciu už niekoľko dní monitorujú, sledujú vodné toky, a pripravená je aj civilná ochrana. „Vyzerá to tak, že dnešným dňom dážď tu v Košiciach ustane a vodné toky v okolí Košíc aj rieka Hornád by mali byť v takom stave, že by nikoho nemala voda ohroziť,“ myslí si.

Polaček pripustil, že v meste je niekoľko kritických miest, ako je napríklad Ťahanovský most, ale problémy sú i v mestských častiach Myslava či Krásna nad Hornádom. Dodal ale, že situáciu nielen sledujú, ale v rámci možností robia aj opatrenia. Taktiež komunikujú s vodohospodármi v súvislosti s vodnou nádržou Ružín. „Pre túto chvíľu platí, že v Košiciach nie sú žiadne obmedzenia,q uviedol.

Primátor tiež vyjadril solidaritu všetkým, ktorí v posledných dňoch čelia v dôsledku počasia ohrozeniu či stratám na majetku. Otázka pomoci zasiahnutým oblastiam je podľa primátora na stole, dodal, že v najbližších dňoch by malo byť mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva a mohlo by sa diskutovať aj o tejto téme.

11:12 Od soboty do pondelkového rána absolvovali profesionálni hasiči v Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) v súvislosti s počasím 67 zásahov. Informoval o tom hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trenčíne Marián Petrík.

Príslušníci HaZZ odstraňovali popadané a naklonené stromy z cestných komunikácií, ktoré ohrozovali premávku. Hasiči tiež stavali protipovodňové zábrany a odčerpávali vodu zo zatopených priestorov.

Na odstraňovaní následkov živelnej pohromy sa od soboty do pondelka v TSK zúčastnilo 71 profesionálnych a 215 dobrovoľných hasičov s 88 kusmi techniky.

11:08 Dokopy 250 profesionálnych a dobrovoľných hasičov zasahovalo v uplynulých 24 hodinách v Žilinskom kraji. Odstraňovali následky nepriaznivej poveternostnej situácie. Povedala to hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Žiline Mária Pohanková Zahatlanová.

Hasiči v kraji zasahovali za uplynulých 24 hodín celkom 68-krát. Najviac výjazdov mali na Kysuciach. „Išlo o odstránenie spadnutých stromov, odčerpávanie vody z rodinných domov, vozovky, záchranu zatopených automobilov či evakuáciu obyvateľov,“ vymenovala hovorkyňa. Spolu bolo v nasadení 46 profesionálnych a 204 dobrovoľných hasičov, tiež 74 kusov techniky.

Čadcu v nedeľu postihla 50-ročná voda. Napáchala značné škody na majetku. Podobné povodne tam zaznamenali v roku 1997. V kysuckých okresoch aktuálne stále platí tretí stupeň hydrologickej výstrahy.

11:03 Cesta z Devínskej Novej Vsi v smere do Devína je momentálne úplne uzatvorená. Informuje o tom mestská časť Bratislava – Devínska Nová Ves, informáciu o uzatvorení uvádza na sociálnej sieti aj mestská časť Bratislava – Devín.

„Cesta bude prístupná iba pre záchranné zložky,“ oznámila vedúca mediálneho oddelenia Devínskej Novej Vsi Martina Legáth. Samospráva Devína píše, že z Devínskej Novej Vsi a zastávky na Hriadkach majú záchranné zložky prevádzať ľudí vojenským transportom.

Vyzýva tiež, aby obyvatelia necestovali ani smerom do Karlovej Vsi, keďže tam budú stavať protipovodňovú hrádzu.

10:56 Vysoká hladina rieky Dunaj vytopila v Bratislave budovu Skladu číslo 7, kde sídli ministerstvo cestovného ruchu a športu. Na sociálnej sieti na to upozornil líder SaS Branislav Gröhling.

10:50 Prezident Peter Pellegrini navštívil oblasti postihnuté poveternostnou situáciou v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Ako na sociálnej sieti informoval Hasičský a záchranný zbor, prezident si prezrel si miesta, kde dochádza k záplavám, a osobne sa poďakoval záchranným zložkám, ktoré pracujú na protipovodňových opatreniach a ochrane zdravia a majetku miestnych obyvateľov.

10:46 Povodňová situácia v Stupave v okrese Malacky sa od nedele zlepšila a zatiaľ je stabilizovaná. Mesto o tom informuje na sociálnej sieti. „Počas noci sa povodňová situácia v meste zlepšila a voda začala ustupovať. Hoci zóna okolo kaštieľskeho parku zostáva zaplavená, situácia na ostatných komunikáciách je stabilná," uvádza mesto s tým, že sú stále vyhlásené výstrahy a zrážky pretrvávajú, preto situáciu pozorne monitorujú.

Povodňová situácia v Stupave
Video
Zdroj: TV Pravda

O 13.00 h je plánované zasadnutie krízového štábu aj so všetkými zložkami, ktoré budú pomáhať pri odstraňovaní a riešení následkov povodní v Stupave. Voda, ktorá sa v nedeľu 15. septembra vyliala zo Stupavského potoka, zaplavila viacero ulíc. Povodeň zasiahla aj Domov sociálnych služieb a zariadenie pre seniorov Kaštieľ. Klientov včas evakuovali na vyššie poschodia. Keďže voda zaplavila aj sklad potravín, dobrovoľní hasiči zabezpečili distribúciu potrebných potravín priamo do Kaštieľa.

Cesta medzi Lozornom a Stupavou je stále neprejazdná v oboch smeroch. Z dôvodu zhoršenej povodňovej situácie platí v meste až do odvolania zákaz vstupu do všetkých parkov.

10:40 V záplavami zasiahnutom Dolnom Rakúsku sa čakajú ďalšie zrážky, ktoré môžu vplývať na situáciu na Slovensku. Podľa meteorológov sa situácia upokojí až v polovici týždňa. V Rakúsku sa rozvodnila rieka Viedeň, podľa ktorej sa volá tamojšie hlavné mesto. Jej prietok prekonal úroveň storočnej vody. Rakúska metropola zároveň hlási problémy s dopravou.

Veľké záplavy zasiahli viaceré stredoeurópske štáty vrátane Rakúska, Česka, Poľska a Rumunska. Nasledovať by však mohli i Slovensko a Maďarsko v dôsledku tlakovej níže zo severného Talianska, ktorá od štvrtka prináša do regiónu rekordné zrážky.

10:33 Starosta poľského mesta Opole kvôli zhoršujúcej sa situácii na Odre vyhlásil povodňový poplach. V Nise, ktorú v nedeľu večer zaliala Kladská Nisa, hladina klesá. Informujú o tom poľské médiá. Kvôli záplavám na juhu a juhozápade Poľska sa dnes koná mimoriadne zasadnutie poľskej vlády, ktorá v zasiahnutých oblastiach vyhlási stav prírodnej katastrofy. Na základe toho úrady dostanú vyššie právomoci s cieľom účinnejšie bojovať proti živlu a jeho následkom.

V Opole hladina Odry nad ránom prekročila šesť metrov. „Vyhlásenie protipovodňového poplachu znamená ďalšie sledovanie valov a technických zariadení a tiež povolanie všetkých záchranných zložiek do nepretržitej pohotovosti,“ vysvetlil opoľský starosta Arkadiusz Wiśniewski.

Dnes skoré ráno začala klesať hladina Kladskej Nisy v meste Nisa, kde bola ťažká situácia v nedeľu večer a kde napríklad hasiči evakuovali celú nemocnicu. Tá je mimo prevádzky, upozornilo dnes vedenie mesta. Ľudia v Nise sú bez dodávok pitnej vody, pretože poškodená je pravdepodobne vodárenská sieť. Opravárenské čaty zatiaľ kvôli záplavám nemôžu lokalizovať miesto, kde je potrubie poničené.

Poľské ministerstvo školstva informovalo, že v oblastiach zasiahnutých záplavami dnes zostalo zatvorených viac ako 350 škôlok a škôl.

10:20 Plošné zrážky sa v pondelkových skorých ranných hodinách rozšírili na celé územie SR, intenzita dažďa je však menšia než počas víkendu. Na sociálnej sieti o tom informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Upozornil zároveň, že zrážky môžu v kombinácii s nasýtenou pôdou a nízkym výparom spôsobiť opätovné vzostupy vodných hladín. „Najmä tam, kde sme počas víkendu zaznamenali povodňové stavy, teda na západe a severozápade,“ spresnili.

Hydrológovia SHMÚ tiež upozornili, že kým hladina Moravy v hornej časti už stúpa len mierne, v dolnej časti nad sútokom s Dunajom je, naopak, vzostup stále výrazný. „V Malokarpatskej oblasti, Záhorí a na Myjave po včerajších kulmináciách väčšina tokov klesá, vzhľadom na objem spadnutých zrážok je vážna situácia aj mimo tokov. "Na ďalšie zrážky však už reagujú opätovnými vzostupmi toky na Kysuciach a v Rajci,“ doplnil SHMÚ.

10:16 Takto je zaplavená cesta smerom do lesa medzi Rohožníkom a Kuchyňou, hasiči chcú evakuovať ľudí, len sa tam nevedia dostať.

Video
Zdroj: TV Pravda

10:12 Povodne v Česku majú prvú obeť, sedem ľudí je nezvestných. Jeden človek sa utopil v rieke Krasovka pri meste Bruntál v Moravskosliezskom kraji, vo vysielaní Českého rozhlasu to v pondelok povedal český policajný prezident Martin Vondrášek, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Počet nezvestných sa v pondelok zvýšil o troch ľudí voči údaju z nedele. „Evidujeme sedem nezvestných. Troch nezvestných z vozidla, ktoré vošlo do potoka Staříč v Lipovej Lázni, jedného človeka, ktorý spadol do Janovického potoka v okrese Uherské Hradiště. Jeden nezvestný po skoku do rieky Otavy, jeden nezvestný senior z domu seniorov v Kobylej nad Vidnavou a jeden pád do vody v Krnove,“ spresnil Vondrášek. Polícia opakovane vyzýva ľudí, aby do zaplavených oblastí nechodili, nepribližovali sa k rozvodneným tokom a nechodili ani do lesov a parkov, lebo tam hrozí pád stromov.

V noci z nedele na pondelok napršalo podľa meteorológov najviac zrážok v Krkonošiach, asi 30 milimetrov. Povodňový stav v pondelok ráno platil na 207 miestach v ČR, pričom na štyroch bola extrémna povodeň. Počet miest bez elektriny mierne klesol na 118 000, čo je o 17 000 menej než v nedeľu večer. Najhoršia situácia zostáva podľa ČT24 na Morave. Pre záplavy je zastavená premávka na 80 železničných úsekoch.

Kritická situácia je v meste Litovel v Olomouckom kraji, ktoré je zatopené z 80 percent. Väčšina domácností je bez elektriny, nefunguje ani mobilný signál, ani rozhlas. Voda tam bude kulminovať zrejme až popoludní. Bez elektriny je aj veľká časť Bohumína a ďalšie mestá.

10:02 Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas) avizuje po odznení záplav poskytnutie finančnej a humanitárnej pomoci obyvateľom v zasiahnutých oblastiach.

SR vláda rokovanie 45. BAX Čítajte viac Štát avizuje pomoc pre ľudí. Jedna domácnosť môže žiadať až 3 000 eur, obce ešte viac

9:58 V pondelok krátko pred 10. hodinou pokoril rozvodnený Dunaj v Bratislave hranicu deviatich metrov a naďalej stúpa.

„Hladina Dunaja v Devíne a Bratislave je na úrovni 3. stupňa povodňovej aktivity (SPA), pričom k stavu kulminácie chýba v Devíne ešte približne 60 cm a v Bratislave 50 cm. Očakávaný prechod do kulminácie je v týchto profiloch počas dnešného večera, samotná kulminácia by mala nastať v utorok ráno, resp. dopoludnia,“ informoval SHMÚ na sociálnej sieti.

Dunaj v Bratislave dosiahol svoj absolútny rekord 7. júna 2013, keď sa vyšplhal na 1040 cm, kde kulminoval. Išlo o hodnoty tisícročnej vody. Prietok vtedy dosahoval 10 540 metrov kubických za sekundu, čo rovnako predstavovalo historické maximum na Dunaji v Bratislave.

9:41 V priebehu uplynulého týždňa zaznamenali príslušníci Hasičského a záchranného zboru 1051 zásahov. HaZZ o tom informuje na sociálnej sieti.

Najviac zásahov sa týkalo technickej asistencie, zo 627 prípadov sa 317 odohralo v Bratislavskom kraji. V 235 prípadoch asistovali pri odstraňovaní následkov dopravnej nehody, najčastejšie (45 prípadov) na území Banskobystric­kého kraja.

K požiarom vyšli 163-krát, najväčší počet (46) hasili v Banskobystrickom kraji. V 26 prípadoch hasiči asistovali pri eliminovaní nebezpečných látok, najviac zásahov, sedem, sa odohralo v Žilinskom kraji.

9:25 Cestári Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) boli pre kritickú povodňovú situáciu v regióne celú noc v pohotovosti. Ako informuje BSK na svojom webe, odstraňovali zosuvy pôdy, napadané stromy na cestu, a tiež robili opatrenia, aby prívaly vody spôsobili čo najmenšie škody. „Aktuálne sú neprejazdné úseky ciest Pernek – Rohožník, Láb – Zohor a Lozorno – Jabloňové," uvádza samospráva.

Kolóny a zdržania od rána hlásia v úsekoch Bernolákovo – Ivanka pri Dunaji – Bratislava a Blatné – Senec. Samospráva žiada vodičov o zvýšenú opatrnosť. „Pokiaľ nemusíte, ostaňte doma. Robíme všetko pre to, aby boli cesty čím skôr prejazdné, ale pokiaľ nebude lepšie počasie, stále hrozí na cestách voda, padajúce stromy, konáre či zosuv," dodáva samosprávny kraj.

9:16 Zvažovaná evakuácia obyvateľov Malaciek bývajúcich v blízkosti potoku Malina nebola zatiaľ potrebná. O rozhodnutí, ktoré padlo ešte počas noci, informuje samospráva na sociálnej sieti.

Primátor Juraj Říha upozornil, že v prípade mimoriadnej zmeny budú obyvateľov dotknutého územia informovať mobilnými sirénami.

„V súčasnosti sme mierni optimisti, keďže hladina nádrže v Kuchyni, z ktorej priteká voda do jedného z rybníkov pri meste, i hladina samotných rybníkov klesla,“ uviedla hovorkyňa Malaciek Ľubica Pilzová. „Momentálne v Malackách prší, ak však nebude dážď intenzívny a dlhotrvajúci, veríme, že sme z najhoršieho vonku,“ dodala.

Mestský krízový štáb v nedeľu večer rozhodol z preventívnych dôvodov, aby sa obyvatelia, ktorí bývajú pozdĺž toku Maliny, pripravili na eventuálnu evakuáciu. Mesto tiež pripravilo priestory, ktoré mali poskytnúť evakuovaným dočasné zázemie.

9:07 Pre kritickú situáciu v súvislosti s povodňami sa dnes o 15:30 v priestoroch Úradu vlády SR v Bratislave mimoriadne zíde vláda.

8:48 Električková linka číslo 9 v pondelok nebude premávať na Miletičovej a Ružinovskej ulici. Informuje o tom Dopravný podnik Bratislava (DPB) na svojej stránke v rámci informácie o pondelkových dopravných obmedzeniach.

„Linka 9 zo zastávky Trnavské mýto premáva na stanicu Nové Mesto a späť na Kútiky. Náhradná autobusová doprava X9 premáva obojsmerne medzi zastávkami Trnavské mýto – Astronomická,“ spresňuje dopravca.

Naďalej platí, že autobusová linka 29 nepremáva po Devínskej ceste. „Zo zastávky Malá scéna premáva po Botanickú záhradu, ďalej pokračuje cez Karlovu Ves, Dúbravku, Vápenku, Eisnerovu a od zastávky Uhrovecká po svojej trase na Opletalovu, VW5 a späť touto istou odklonenou trasou,“ uvádza DPB. Pripomína, že medzi zastávkami Hrad Devín – Hradištná premáva náhradná linka X29.

DPB takisto upozorňuje, že autobusové linky 20, 21 a 29 neobsluhujú zastávku Mlynská v Devínskej Novej Vsi.

Areál Bratislavského hradu bude v pondelok z preventívnych dôvodov a aktuálnej poveternostnej situácie pre verejnosť a návštevníkov uzatvorený, informovala Kancelária Národnej rady.

8:30 Bratislavská mestská časť Devín sa pripravuje na najhoršie a „v týchto chvíľach vstupuje do najkritickejšej fázy povodní,“ uvádza na facebooku samospráva.

„V najbližších ôsmich hodinách môže dôjsť k uzavretiu oboch prístupových ciest do Devína. Nevyhnutná preprava bude zabezpečená záchrannými zložkami,“ píše vedenie Devína s tým, že kulminácia vody sa očakáva dnes okolo polnoci.

Práve pri Devíne je sútok Dunaja a Moravy.

Pellegrini v zatopenej Devínskej Novej Vsi
Video

7:50 Povodňová situácia je v mestskej časti Bratislava-Devínska Nová Ves stále veľmi komplikovaná a vážna. Informuje o tom samospráva, ktorá zároveň vyzvala obyvateľov z lokality Na hriadkach, aby si zabezpečili svoje obydlia a majetok pred prípadným zaplavením.

„Rovnako týchto obyvateľov vyzývame, aby sa pripravili na možnú evakuáciu,“ preventívne informovala vedúca mediálneho oddelenia bratislavskej mestskej časti Martina Legáth.

Už v nedeľu pomáhala polícia pri evakuácii viacerých domov v Devínskej Novej Vsi. Kritická bola najmä situácia v okolí potoka Mláka.

8:04 Všetky mosty v Čadci, ktoré sú majetkom mesta, sa po nedeľňajšej povodni podarilo sprejazdniť. Na sociálnej sieti o tom informovala čadčianska radnica.

Neprejazdné ďalej ostávajú mosty v správe štátnych organizácií. „V pondelok po dodaní stanovísk o vyhovujúcom technickom stave budú sprístupnené aj tieto mosty. Ide konkrétne o most z Námestia slobody a most do Bukova,“ dodala samospráva.

Po opadnutí vody radnica spolu s mestským podnikom služieb a dobrovoľnými hasičmi z Čadce i okolitých obcí začala s čistením zatopených oblastí a objektov v postihnutých domácnostiach a priemyselnom parku. „Práce robia podľa priorít určených operačným strediskom,“ vysvetlili z radnice.

Dodali, že napriek zatopeniu autobusov Slovenskej autobusovej dopravy Žilina sa tiež podarilo zabezpečiť funkčnosť mestskej hromadnej dopravy aj prímestskej dopravy.

Čadcu v nedeľu postihla 50-ročná voda. Napáchala značné škody na majetku. Podobné povodne tam zaznamenali v roku 1997. V okresoch Čadca a Kysucké Nové Mesto aktuálne stále platí tretí stupeň hydrologickej výstrahy.

7:16 Medzi obcami Gajary a Malými Levármi na Záhorí uzavreli most ponad rieku Rudava, informuje o tom miestna komunitná stránka na facebooku. „Hľadajú sa dobrovoľníci, ktorí by pomohli pri prácach v Malých Levároch, nakoľko sa rieka Rudava, prelieva cez hrádzu smerom na našu obec. Bezprostredne nebezpečenstvo zatiaľ nehrozí,“ uvádza sa tiež na stránke.

Rieka Rudava sa prelieva cez hrádzu, most cez ňu uzavreli
Video

7:00 V strednej Európe vyčíňa búrka Boris, uvádza britská BBC. Prečo bola taká zničujúca a priniesla množstvo zrážok v strednej a východnej Európe? Má to dva dôvody, píše BBC. Prvým je to, že studený vzduch zo severu sa zmiešal s vlhkosťou z neobvykle teplých vôd Stredozemného mora a Čierneho mora. Druhým, že oblasť nízkeho tlaku uviazla a zostala uväznená medzi vysokým tlakom na západe aj na východe. Po extrémnych záplavách v roku 2021 World Weather Attribution Network dospela k záveru – otepľujúca sa klíma znamená, že pravdepodobnosť a intenzita takýchto udalostí v Európe sa zvyšuje.

6:47 V stredoeurópskych krajinách, ktoré postihli rozsiahle povodne a nútené evakuácie v dôsledku silných prívalových dažďov, sa v nedeľu zvýšil počet obetí. Povodne si vyžiadali šesť obetí v Rumunsku a po jednej v Rakúsku a Poľsku. V Česku sú nezvestné štyri osoby, ktoré strhla voda, uviedla tamojšia polícia.

Poľské vrtuľníky pred vodou zachraňujú ľudí aj psov
Video

„V obci Lipová-lázně v okrese Jeseník riešime pád auta do rozbúrenej rieky Staříč. Jednej osobe sa podarilo dostať na breh, ďalšie tri osoby mali zostať vo vnútri. Po vozidle aj posádke pátrame,“ uviedla v sobotu polícia na sieti X. Ďalším nezvestným je 54-ročný muž, ktorý v sobotu popoludní spadol do rozvodneného Jankovického potoka v obci Jankovice v okrese Uherské Hradiště. Podľa polície do vody spadol pri upratovaní naplavenín pri dome. Aj po ňom zatiaľ pátrajú bezvýsledne.

V Česku bola zasiahnutá veľká časť krajiny a úrady vyhlásili najvyššie výstrahy pred povodňami v približne 100 oblastiach. Najhoršia situácia panuje na severovýchode krajiny pri hraniciach s Poľskom a Slovenskom. V sliezskom meste Opava medzičasom vyzvali približne 10-tisíc ľudí z asi 56-tisícovej populácie, aby sa presunuli do vyššie položených lokalít. „Nie je dôvod čakať,“ povedal pre český verejnoprávny rozhlas primátor Opavy Tomáš Navrátil. Uviedol, že situácia je horšia ako počas posledných ničivých povodní v roku 1997, známych ako „povodeň storočia“.

„Musíme sa sústrediť na záchranu životov,“ povedal v nedeľu pre Českú televíziu premiér Petr Fiala. Jeho vláda sa mala stretnúť v pondelok, aby zhodnotila škody. To najhoršie „ešte nie je za nami“, varoval premiér. Optimistickejšie vyznieval prezident Petr Pavel, ktorý povedal, že „je zrejmé, že sme sa z predchádzajúcej krízy poučili“.

Záplavy v českom Jeseníku
Armádny vrtuľník nad českým Jeseníkom
+15Ľudia berú piesok do tašiek z detského ihriska...

Tisíce ďalších evakuovali aj v takmer úplne zaplavených mestách Krnov a Českom Těšíne. Rieka Odra, ktorá tečie do Poľska, dosahovala v Ostrave a Bohumíne extrémne hladiny, čo si vyžiadalo evakuáciu. Mestá a dediny v Jeseníkoch, vrátane miestneho centra Jeseníka, boli zaplavené a izolované rozbúrenými vodami, ktoré premenili cesty na rieky. Armáda vyslala na pomoc pri evakuácii vrtuľník.

6:05 Na povodňovú vlnu sa v Bavorsku pripravuje hlavne mesto Passau, ktoré leží pri rakúskych hraniciach na sútoku Dunaja, Innu a Ilzu. Hladina Dunaja tam dosiahla v nedeľu popoludní 7,5 metra, zatiaľ čo bežne je okolo šiestich metrov. Prekročený bol tak druhý zo štyroch stupňov varovania. Večer začala hladina mierne klesať. Mesto sa ale napriek tomu pripravuje na záplavy, a to uzávierkami v historickom jadre a výstavbou protipovodňových bariér. Na juhovýchode Bavorska totiž bude vytrvalo pršať až do utorka.

Passau zažil povodne už v júni, kedy bolo zaplavené historické jadro. Meteorológovia ale predpokladajú, že teraz nebude situácia pre mesto taká dramatická.

Voda v Radošovciach zaliala už aj niektoré domy. Pozrite si zábery priamo odtiaľ
Video

6:00 Počet mŕtvych v súvislosti so silným dažďom a záplavami v Poľsku vzrástol z dvoch na štyri. Napísal to server denníka Gazeta Wyborcza. O dvoch mŕtvych informovali v nedeľu večer miestne úrady z dvoch obcí v Dolnosliezskom vojvodstve. Už skôr médiá informovali o dvoch utopených mužoch, jeden bol z dediny Krosnowice a druhý z mesta Bielsko-Biala. Poplach proti povodniam v nedeľu večer vyhlásilo mesto Vroclav, kde žije vyše 670 000 ľudí.

Devínsku Novú Ves vytopil potok Mláka.
Devínsku Novú Ves vytopil potok Mláka.
+25Devínsku Novú Ves vytopil potok Mláka.

O prvej obeti už ráno informoval premiér Donald Tusk. Situácia po vytrvalých dažďoch je podľa neho na mnohých miestach v krajine dramatická. Najkritickejšia je podľa denníka Gazeta Wyborcza situácia v meste Głuchołazy neďaleko českých hraníc, kde sa rieka vyliala z brehov. V neďalekom meste Strane Slonskie sa popoludní pretrhla priehrada, ulica zaplavila prívalová vlna.

Vo Varšave v pondelok ráno mimoriadne zasadne kvôli záplavám poľská vláda. Podľa médií to oznámil hovorca Ján Grabiec. Premiér Donald Tusk uviedol, že jeho kabinet sa chystá vyhlásiť stav prírodnej katastrofy, uviedla agentúra PAP. Ministri zrejme prerokujú aj finančnú pomoc postihnutým oblastiam.

Poľské vrtuľníky pred vodou zachraňujú ľudí aj psov
Video

Situácia je veľmi vážna predovšetkým v Dolnosliezskom vojvodstve na juhu krajiny. Na kulmináciu Odry sa pripravuje Vroclav. Dramatická situácia je však aj na niektorých menších tokoch.

Počas noci sa situácia zhoršila na Pilchowickej priehrade, ktorá bola postavená na rieke Bobr. Poľské médiá s odvolaním sa na videá zo sociálnych sietí uviedli, že voda sa začala prelievať cez hrádzu priehrady, čo ohrozuje neďaleké mesto Wleń s 2000 obyvateľmi. Na najhoršie sa podľa serveru denníka Gazeta Wybrocza začalo pripravovať aj neďaleké mesto Jelenia Góra, kde žije približne 77 000 ľudí.

Intenzívne sa pripravuje na kulmináciu Odry administratívne stredisko Dolnosliezskeho vojvodstva Vroclav, kde žije vyše 670 000 ľudí. Starosta mesta Jacek Sutryk nechal v nedeľu večer vyhlásiť protipovodňové varovanie. Podľa neho predchádzajúce predpovede podhodnotili vývoj toku Odry. Kulminácia rieky sa očakáva vo Vroclavi v stredu.

Znepokojivý je stav aj na niektorých menej významných otcoch. Napríklad rieka Kladská Nisa dosiahla v v noci z nedele na pondelok maximum svojej hladiny. Výška hladiny podľa poľského meteorologického úradu dosiahla 794 centimetrov, čo bolo o zhruba 1,5 metrov viac ako pri povodniach z roku 1997. Rozliatie Kladskej Nisy postihlo mesto Nysa, kde museli okrem iného evakuovať aj miestnu nemocnicu. Veľmi zlá je celkovo situácia v okrese Kladsko pri českých hraniciach.

234 debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #dážď #povodne #Dunaj #povodne 2024