Domy v Devínskej Novej Vsi sú stále pod vodou, miestni spomínajú na povodeň spred 11 rokov. Tvrdia, že bolo horšie

Obyvatelia Devínskej Novej Vsi ani nemusia sledovať správy o stúpajúcich hladinách Dunaja a Moravy. Vývoj hydrologickej situácie do slova cítia na vlastnej koži. Potok Mláka v tejto časti Bratislavy po výdatných zrážkach vytopil viaceré rodinné domy a pivnice. V pondelok sa situácia ešte zhoršila, mestská časť musela uzavrieť cestu smerom na Devín, lebo ju zaplavila voda z Moravy.

16.09.2024 17:15
debata
Starosta Devínskej Novej Vsi o povodňovej situácií 16. septembra
Video
Zdroj: Pravda

Rozvodnený Dunaj dosiahol v Bratislave v pondelok ráno hranicu deviatich metrov. V Devínskej Novej Vsi však záplavy začali ešte skôr – už v nedeľu tam boli zaplavené cesty, ihriská a rodinné domy. „Situácia je taká, že Dunaj aj Morava stúpajú. Nevieme presne, kedy budú kulminovať, čo znamená, že ešte nedosahujeme najvyššiu možnú hladinu,“ povedal pre Pravdu starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír.

So štábom sa rozprával v pondelok predpoludním, krátko po tom, čo padlo rozhodnutie uzavrieť cestu z Devínskej Novej Vsi smerom na Devín. Hrozilo podľa jeho slov, že sa rieka Morava vyleje na cestu. „Preto sme osadili protipovodňové zátarasy a budeme ich monitorovať,“ uviedol. „Čas je teraz veľmi dôležitý a počasie nám absolútne nepraje,“ dodal.

Krajčír upozornil, že prejazd pre záchranné zložky bude naďalej umožnený a obyvateľom bude v prípade potreby poskytnutá pomoc. „Aj keď sme cestu uzavreli, neznamená to, že sa o nich nikto nepostará. Sme tu – všetky záchranné zložky – aby sme pomohli,“ dodal.

Linka 29 premáva len do Sandbergu a ďalej ľudí...
Linka 29 premáva len do Sandbergu a ďalej ľudí...
+39Záplavy v Marianke 16. septembra 2024.

Predošlé povodne boli horšie

Najviac ohrození sú obyvatelia ulice Na Hriadkach, ktorým mestská časť odporučila pripraviť sa na prípadnú evakuáciu, chrániť si majetok a najmä svoje zdravie. Tiež ich požiadali, aby zabezpečili svoje obydlia pred zaplavením a minimalizovali možné škody. Krajčír tiež spomenul, že ak Dunaj dosiahne hladinu 900 a viac centimetrov, môže dôjsť k prerušeniu dodávky pitnej vody v celom Devíne a časti Devínskej Novej Vsi.

Podľa Krajčíra bola situácia v pondelok horšia než počas záplav v roku 2013. Obyvatelia mestskej časti totiž s povodňami majú bohaté skúsenosti, keďže ich za posledné desaťročia zažili už niekoľko. Veliteľ dobrovoľného hasičského zboru v Devínskej Novej Vsi Róbert Granec pripomenul, že podobná situácia bola na potoku Mláka v roku 2002. „Tentoraz bola situácia výnimočne zlá, pretože hladina rieky rapídne stúpala a nikto nepredpokladal, že to bude až také vážne,“ povedal. Najviac postihnuté boli Mlynská a Vápencová ulica, kde vytopilo niekoľko rodinných domov a zaplavilo pivnice.

Pellegrini v zatopenej Devínskej Novej Vsi
Video
Zdroj: TV Pravda

Podľa Granca sú nasadení takmer všetci dobrovoľní hasiči. „Máme zriadené služby a striedame sa po štyroch až piatich hodinách,“ uviedol. Dobrovoľní hasiči spolupracujú s Hasičským a záchranným zborom, ktorý im je nadradený. „Máme zaregistrovaných aj veľa dobrovoľníkov, ktorí sú pripravení na telefóne, a ak bude potrebné, do pol hodiny až hodiny môžu prísť pomáhať,“ dodal Granec. V najbližších hodinách očakávajú, že hladina rieky Morava stúpne a zasiahne protipovodňovú bariéru.

Kritická bola nedeľa

V mestskej časti dúfajú, že najhoršie už majú za sebou. „Včera bola situácia kritická, vyhlásili sme tretí stupeň povodňovej aktivity na vodnom toku Mláka,“ pripomenul Krajčír. „Evakuovali sme ľudí, nehnuteľnosti sú stále pod vodou, ale podarilo sa nám regulovať hladinu tak, aby boli dôležité cesty prístupné pre mestskú hromadnú dopravu a záchranné zložky,“ dodal. Spresnil, že evakuovaných bolo približne desať rodinných domov a jedna ubytovňa.

Podľa Krajčírových slov si 15. september 2024 v Devínskej Novej Vsi zapamätajú ako jednu z najhorších mimoriadnych udalostí na toku Mláka. „Potok ešte nikdy nezasiahol čistiarne odpadových vôd tak, ako tento rok,“ povedal. Dodal, že technické prostriedky aj pracovníci zapojení do prác sú súčasťou civilnej a protipovodňovej ochrany. „Budeme žiadať, aby boli prostriedky vynaložené na ochranu zdravia, životov a majetku obyvateľov refundované,“ doplnil.

Miestni obyvatelia Devínskej Novej Vsi sa zhodli, že záplavy v roku 2013 boli horšie. Vtedy hladina Dunaja v júni kulminovala na 1 040 centimetroch, pri Devíne dosahovala 969 centimetrov. Devínska cesta v Bratislave bola vtedy niekoľko dní uzavretá pre individuálnu aj verejnú dopravu.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #počasie #povodne #devínska nová ves #povodne 2024