Aktualizované 16:27 SNS vyjadruje poľutovanie nad tým, že traja poslanci zo strany Hlas, konkrétne Samuel Migaľ, Roman Malatinec a Radomír Šalitroš, nepodržali koalíciu pri odvolávaní šéfa PS Michala Šimečku z postu podpredsedu parlamentu. Ako ďalej národniari uvádzajú vo vyhlásení, veria, že je to jednorazový jav a, že cieľom hlasovania poslancov nie je rozbíjať jednotu koalície a vlády.
„Súčasne veríme, že predseda strany Matúš Šutaj Eštok príjme opatrenia, aby sa takéto veci v budúcnosti v poslaneckom klube strany Hlas nediali,“ zdôraznili národniari. Zároveň odvolanie Šimečku z funkcie privítali. „U podpredsedu národnej rady Šimečku sa opakovane preukázala snaha o naťahovanie času rokovania s jediným cieľom, aby dosiahol zachovanie status quo vo vedení Fondu na podporu umenia,“ dodala SNS.
Aktualizované 15:38 Koalícia by mala rešpektovať dohodnuté prerozdelenie postov v rámci Národnej rady, poukázal na to poslanec a líder SaS Branislav Gröhling. „Koalícia nemôže kádrovať opozičných poslancov a vyberať si, že kto bude na jednotlivých pozíciách. Toto je absolútne neprípustné. Existujú nejaké pravidlá, existuje nejaké prerozdelenie výborov, existuje nejaké prerozdelenie postov a v rámci tohto prerozdelenia koalícia nemá čo kádrovať ľudí,“ uviedol.
Gröhling vníma Šimečkovo odvolanie ako hru vládnej koalície. „Ľuďom dajú hry v rámci odvolávania Michala Šimečku a na druhej strane im zoberú chlieb, lebo zvýšia DPH na 23 percent,“ podotkol. Deklaroval, že opozícia bude pri ďalšom postupe, týkajúcom sa podpredsedu NR SR, jednotná. „Toto miesto pripadá PS a ono navrhne nejaký postup, čo sa týka či už budúcej nominácie alebo ‚nenominácie‘,“ podotkol. Skritizoval aj júnové odvolanie Márie Kolíkovej (SaS) z postu predsedníčky parlamentného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby.
Aktualizované 15:32 Opozičné KDH vníma odvolanie Šimečku ako pošliapanie demokracie. Skonštatoval to poslanec a líder kresťanských demokratov Milan Majerský. Pripomenul, že miesto podpredsedu parlamentu má patriť najsilnejšej opozičnej strane. „Tu nejde o Michala Šimečku, tu ide o niečo úplne iné. Ide o pošliapanie demokracie, ide o pošliapanie demokratických pravidiel, ktoré tu fungovali 34 rokov, a preto sa nám to nepáči,“ vyhlásil v utorok.
Aktualizované 15:10 Post podpredsedu Národnej rady SR aj naďalej patrí najsilnejšiemu opozičnému hnutiu Progresívne Slovensko (PS), zhodli sa lídri opozičných strán Michal Šimečka (PS), Branislav Gröhling (SaS) a Milan Majerský (KDH). Progresívne Slovensko v tejto chvíli nenavrhne do tejto funkcie žiadneho kandidáta, informoval Šimečka. Opozícia sa zhodla na tom, že koalícia nemá žiadne právo kádrovať opozíciu a vyberať si, ktorí ľudia jej vo funkciách vyhovujú a ktorí nie. Platí to aj pri poste predsedníčky parlamentného osobitného kontrolného výboru na kontrolu SIS, z ktorého koalícia odvolala Máriu Kolíkovú (SaS) a poslanci dnes v tajom hlasovaní zvolili Samuela Migaľa (Hlas).
Aktualizované 14:58 Šimečka pokladá svoje dnešné odvolanie z postu podpredsedu Národnej rady SR za osobnú pomstu premiéra Fica. Podotkol, že koalícia namiesto riešenia problémov venuje pozornosť jeho partnerke či mame. Je to podľa neho po prvý raz v dejinách, keď odvolali opozičného podpredsedu NR SR. „Nebudem sa ani mstiť, ani nebudem zatrpknutý, nebudem sa znižovať na úroveň vládnej koalície,“ povedal Šimečka s tým, že bude o to dôslednejšie a tvrdšie pracovať na tom, aby vládnu garnitúru po voľbách vymenili.
Čítajte viac Obed Pellegriniho a opozície zatienilo odvolávanie Šimečku. Lídri dostali hubovú polievku, Matovič pozvanie odmietolAktualizované 14:25 Opozícia môže na post podpredsedu NR SR navrhnúť kandidáta, ktorý bude následne zvolený. V reakcii to uviedol premiér Robert Fico na tlačovej konferencii. Koalícia podľa neho rešpektuje právo opozície na obsadenie postu. Odvolanie Šimečku považuje za správne, podľa premiéra pre kauzu s jeho rodinou budú žiadať Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR o kontrolu.
„Verím, že je to jasný odkaz, že nebudeme rešpektovať falošných politikov, falošných ľudí, ktorí majú plné reči demokracie a právneho štátu, ale pritom doma vo vlastnej kuchyni sa správajú nedemokraticky a proti právnemu štátu aj idú,“ uviedol premiér. Kauza tak podľa neho skončila a budú ju doťahovať cez požiadavku na NKÚ.
Poznamenal, že chcú, aby NKÚ prišiel na ministerstvo spravodlivosti aj na ministerstvo kultúry a preveril, či nešlo o podvody zo strany rodiny Šimečku. Ich konanie označil za typický príklad príživníctva.
Aktualizované 13:40 Odvolanie Šimečku z postu podpredsedu parlamentu muselo všetkých vyliečiť z ilúzie, že medzi stranami Hlas a Smer je nejaký rozdiel. Skonštatovala to opozičná poslankyňa Veronika Remišová (klub Slovensko). „Mečiarovské praktiky, arogancia, kšefty a žiadny charakter ich dokonale spájajú,“ vyhlásila Remišová.
Aktualizované 13:08 O Šimečkovom odvolaní nehlasoval ani ďalší poslanec Hlasu Samuel Migaľ. „Sú tu ďalšie témy, ktorými by sme sa mali zaoberať,“ povedal novinárom. Ten bol proti už minulý týždeň. Tretím je Radomír Šalitroš (Hlas).
Aktualizácia 12:55 Predseda progresívcov Šimečka odkázal premiérovi Ficovi, že ho mohol odvolať z funkcie podpredsedu Národnej rady SR, ale nemôže odvolať lídra opozície.
Šimečka v reakcii uviedol, že chce Fica poraziť vo voľbách. „Teším sa, ako vás porazím vo voľbách. Teraz mám na to o niekoľko hodín denne viac času,“ odkázal šéf PS v stanovisku.
Zároveň poukázal na problémy, ktoré podľa neho vláda nerieši. „Tak ma odvolali. Dnes sa všetky problémy Slovenska vyriešia. Zlacnejú potraviny, učiteľky a zdravotné sestry budú mať vyššie platy, naše deti prestanú utekať do zahraničia, do Košíc prídete po diaľnici a aj tá voda z pivníc sa vypumpuje sama,“ skonštatoval. „Gratulujem Robertovi Ficovi, síce mu to trvalo vyše 30 rokov ‚poslancovania‘ a ‚premiérovania‘, ale konečne našiel svätý grál, ako vládnuť pre ľudí na Slovensku,“ doplnil Šimečka.
Aktualizované 12:42 Za odvolanie Šimečku hlasovalo 76 poslancov, prítomných na hlasovaní bolo 77 poslancov, jeden lístok bol neplatný. Líder PS končí ako podpredseda NR SR.
Aktualizované 12:39 Šéfom osobitného výboru na kontrolu SIS sa stal Samuel Migaľ, volilo ho 75 poslancov, na jeho zvolenie stačí nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Za Kolíkovú bolo 62 poslancov.
Aktualizované 12:34 Predseda hnutia Slovensko Igor Matovič uviedol, že Roman Malatinec z Hlasu si neprevzal hlasovací lístok. „A možno ich bude viac,“ dodal. Malatinec pre Sme potvrdil, že si lístok k odvolávaniu Šimečku neprebral. Gröhling však po hlasovaní uviedol, že Šimečka bude podľa jeho názoru odvolaný. Palce hore a súhlasné pokývnutia hlavou prezradili aj viacero koaličných poslancov.
Aktualizované 11:50 Poslanci pristúpili k tajnému hlasovaniu o odvolaní Šimečku z postu podpredsedu NR SR. Ešte predtým ich čaká tajné hlasovanie v voľbe šéfa osobitného výboru na kontrolu SIS. Kandidátmi sú Mária Kolíková (SaS), ktorú koalícia predtým odvolala a Samuel Migaľ (Hlas).
Aktualizované 11:25 „Začnite konečne vládnuť! Krajina vám padá na hlavu, ľuďom sa tu žije stále horšie, ešte aj priamo v týchto dňoch vypratávajú vodu a blato zo svojich pivníc, a vy sa tu takto trápne zabávate a vymýšľate jednu sprostosť za druhou, už na ikstej tlačovke za sebou,“ reagoval Šimečka na sociálnej sieti.
Aktualizované 11:22 Ak Šimečku odvolajú, nastanú technické problémy
Poslanci Smeru trvajú na tom, že Šimečka má odísť z funkcie. Celý poslanecký klub Smeru bude hlasovať za jeho odvolanie. Skonštatoval to predseda klubu Ján Richter. Verí, že koalícia bude postupovať jednotne. Diskusia v pléne potvrdila podľa Richtera opodstatnenie a odôvodnenie odvolania Šimečku. „Dôvody sú závažné, vôbec neboli vysvetlené, naopak, podozrenie sa ďalej posilňuje,“ doplnil podpredseda NR SR Tibor Gašpar (Smer).
Gašpar tiež priblížil, že po odvolaní Šimečku nastane problémová situácia pri technickom zabezpečovaní schôdzí parlamentu. Aktuálne je okrem Šimečku a Gašpara vo vedení parlamentu Peter Žiga (Hlas-SD), ktorý je poverený jeho vedením, a podpredseda NR SR Andrej Danko (SNS). Gašpar zopakoval, že jedno miesto podpredsedu NR SR patrí opozícii. Koalícia preto očakáva, že po odvolaní Šimečku príde PS s návrhom, koho zvoliť namiesto neho.
Aktualizované 11:08 Odvolávanie ministerky Zuzany Dolinkovej preradili poslanci 131 hlasmi na koniec 19. schôdze. Poslanci začali hlasovať o doteraz prerokovaných návrhoch zákonov.
Napriek tomu, že líder Hlasu Matúš Šutaj Eštok deklaroval jednotný postoj poslancov za jeho stranu, ak k hlasovaniu dôjde, voľba je tajná a viacerí poslanci majú pochybnosti. Je však málo pravdepodobné, že sa Hlas „vzbúri“.
Debata prebiehala do noci
Šimečku začali na mimoriadnej schôdzi odvolávať vo štvrtok ráno. Koaliční poslanci napriek prvotným pochybnostiam lídra SNS Andreja Danka 79 hlasmi schôdzu otvorili. Dôvodom na odvolanie lídra PS je podľa koalície to, že jeho rodinní príslušníci získali za obdobie jeho aktívneho pôsobenia dotácie okolo milióna eur z verejných peňazí. Šimečka vidí za pokusom odvolať ho pomstu premiéra Roberta Fica (Smer). PS bránilo svojho predsedu aj zverejnením zoznamu predstaviteľov koalície, ich firiem a rodinných príslušníkov, ktorí dostali štátne dotácie za takmer 49 miliónov eur. Dotácie dostali aj firmy Ficovho syna.
Čítajte viac Hlas pristúpil na Dankovu hru. Šutaj Eštok prehral, no vytiahol eso: Šimečka padne, rozhodli tri kľúčové veciPodľa poslanca KDH Františka Mikloška je odvolávanie lídra PS nekultúrne a nedemokratické. Tvrdenia koalície na margo Šimečkovej rodiny odmietol. Predseda SaS Branislav Gröhling označil mimoriadnu schôdzu za absurdnú a odvolávanie za útok na demokratické princípy. Podľa vlastných slov si vydedukoval, že Fico sa zľakol ľudí, ktorí protestovali na námestí.
Minister vnútra a líder Hlasu Matúš Šutaj Eštok však v relácii Sobotné dialógy priznal, že najväčším dôvodom na zosadenie Šimečku bol protest, ktorý predstavitelia opozície počas leta organizovali proti ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nom. SNS) a ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi (Smer). Na ten prišlo na bratislavské námestie v auguste až 18-tisíc ľudí.
Poslanci Smeru však opakovane uviedli, že dôvody na odvolanie lídra PS sú vážne. „Po odvolaní podpredsedu Michala Šimečku má opozícia plné právo navrhnúť nového podpredsedu. A my to stále opakujeme,“ poznamenala Zuzana Plevíková (Smer). Poslankyňa tiež odmietla tvrdenia o tom, že vládna koalícia zasieva zlo do spoločnosti. Šimečka v rozprave uviedol, že funkciu nikdy nezneužil a že väčšinu dotácií dostali jeho rodinní príslušníci za vlád Smeru.
„Pán premiér sa na jednej z tlačových konferencií sťažoval, že ma nepozná. Tak ja sa vám predstavím. Som ten, kto vás vo voľbách porazí. Ďakujem,“ ukončil svoj prejav v pléne líder PS. Myslí si, že tak robí práve opozícia. Zastupujúci šéf NR SR Peter Žiga na uzavrel rozpravu okolo pol dvanástej v noci.
Dvadsať českých osobností na margo odvolávania Šimečku výzvu tamojšej predsedníčke parlamentu Markéte Pekarovej Adamovej. Žiadajú ju, aby v prípade odvolania lídra PS z postu podpredsedu NR SR český parlament prerušil väzby so Slovenskom. Napriek tomu, že obavám českých osobností rozumie, nechce šéfka českého parlamentu obmedzovať komunikáciu s tým slovenským.
Skúška charakteru Hlasu
Odvolanie iniciovali Smer a SNS. Hlas podpismi pod zvolanie schôdze neprispel. Postoj strany bol neistý, čo využil Danko a uviedol, že odvolávanie bude skúškou koalície. Poslanci Hlasu si totiž neboli istí, či by mal byť Šimečka odvolaný. Samuel Migaľ uviedol, že jeho osobne argumenty nepresvedčili. „Najdôležitejšie je, aby Hlas ukázal jednotu a aj svoj charakter,“ povedal Danko, výroky Migaľa ho prekvapili.
Šutaj Eštok najprv vyzval Šimečku, aby odstúpil sám, neskôr sa otázkam o postoji jeho strany vyhol, no vyhlásil, že otvorenie schôdze podporia. Aj keď si spočiatku chceli počkať na argumenty, ktoré odznejú počas rozpravy, definitívne rozhodnutia padlo už dva dni pred mimoriadnou schôdzou. Poslanci Hlasu jednohlasne podporia odvolávanie Michala Šimečku z postu podpredsedu parlamentu, „ak k nemu dôjde“. Smer už raz stiahol návrh na odvolanie podpredsedu NR SR – Jána Figeľa (KDH) v roku 2015. Zatiaľ tomu však nič nenasvedčuje.
„Štýlom svojej obhajoby ukázal, že ani on, ani PS nie sú reálnou alternatívou vládnej koalície,“ povedal Šutaj Eštok. Voľba je tajná a niektorí poslanci Hlasu tak nakoniec nemusia hlasovať za jeho odvolanie. Stačilo by, ak by sa „vzbúrili“ štyri koaliční poslanci. PS, SaS a KDH sa na tajnom hlasovaní o odvolávaní Šimečku nezúčastnia. K neúčasti na tajnej voľbe sa prihlásil aj klub Slovensko, Kresťanská únia, Za ľudí.
Čítajte viac Koalícia odvoláva Šimečku. PS zverejnilo zoznam ľudí z koalície, ktorí tiež poberali dotácieRozhodnutiu Hlasu však predchádzali tri kľúčové veci – koaličná rada, na ktorej padla dohoda o niektorých zákonoch, hlasovanie poslancov Hlasu na ústavnoprávnom výbore a presunutie viacerých sporných návrhov SNS. Keďže spor o šéfa parlamentu dala koalícia momentálne „k ľadu“ a sporné zákony SNS sa presunuli, zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, aby sa Hlas vzbúril a odvolávanie nepodporil. Šutaj Eštok v stanovisku na margo predsedu NR SR poznamenal, že vládna koalícia má napĺňať programového vyhlásenia vlády (PVV).
„Je nemožné prispôsobovať v tejto situácii politiku celej vlády osobným záujmom jednotlivcov. Jedinou možnosťou je dôsledne dodržiavať pravidlá, ktoré si vládne strany zakotvili v koaličnej zmluve,“ reagoval Hlas, pričom narážal na Dankovu ambíciu stať sa šéfom NR SR, čo podporuje aj Fico. „Nad rámec vládneho programu je, prirodzene, aj návrh na odvolanie podpredsedu parlamentu Michala Šimečku. Hlas si však v tejto súvislosti uvedomuje, že v zásadných politických otázkach nemôže zodpovedná strana postupovať na základe aktuálnej situácie vo vládnej koalícii, ale na základe svojho dlhodobého presvedčenia a oprávneného očakávania svojich voličov,“ uviedla strana, čím de facto však priznala konflikt v koalícii. Podľa Danka však Hlas nemal na výber. „Počkajme si, je to tajné hlasovanie, ale cením si zmenu postoja Hlasu,“ povedal.