Obed Pellegriniho a opozície zatienilo odvolávanie Šimečku. Lídri dostali hubovú polievku, Matovič pozvanie odmietol

Jedenapolhodinové stretnutie prezidenta Petra Pellegriniho s lídrami opozičných strán nad kačacou paštétou a hovädzím krkom s karotkou zatiaľ konkrétne výsledky neprinieslo. Hoci predsedovia PS, SaS a KDH ocenili snahu hlavy štátu a tlmočili jej svoje výhrady, aby bola tvrdšia aj smerom k bývalým partnerom z koalície, v niektorých veciach sa nezhodli. I keď je termín ďalšieho stretnutia zatiaľ neznámy, politológ Radoslav Štefančík sa domnieva, že sa budú opakovať a prezident si politiku zmierenia môže stanoviť ako svoju hlavnú agendu funkčného obdobia.

17.09.2024 12:49 , aktualizované: 19:00
debata (164)
Šimečka: Moje odvolanie z postu podpredsedu NR SR je osobná pomsta premiéra Fica
Video
Zdroj: tasr

Pôvodnou ambíciou bol spoločný obed lídrov všetkých parlamentných strán po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer). Stretnutie politikov malo prispieť k upokojeniu spoločenskej situácie, pôvodne mali spoločne podpísať dokument o spoločných hodnotách. Stretnutie po streľbe v Handlovej iniciovali ešte vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová a novozvolený prezident Pellegrini. Z iniciatívy napokon nič nebolo.

Predsedu PS Michala Šimečku mrzí, že sa stretnutie neuskutočnilo podľa pôvodného plánu, teda v rozšírenom formáte koaličných aj opozičných lídrov, ako to navrhovali ešte Zuzana Čaputová s Pellegrinim pred letom. Prezident má podľa Šimečku pravdu v tom, že politici majú riešiť skutočné problémy ľudí a nie osobné politické súboje. Hoci s hlavou štátu súhlasí, len slová podľa neho nestačia a treba aj činy.

Peter Pellegrini prijal v prezidentskom paláci...
Peter Pellegrini prijal v prezidentskom paláci...
+6Peter Pellegrini prijal v prezidentskom paláci...

Odvolanie na dobrú chuť

„Obzvlášť ak ide o jeho bývalých koaličných partnerov, tam mám pocit, že zlyháva,“ skonštatoval líder PS, ktorého poslanci parlamentu v utorok odvolali z funkcie podpredsedu Národnej rady. Šimečka sa o verdikte z tajného hlasovania dozvedel tesne pred vstupom do sály, kde čakal spolu s ostatnými na príchod Pellegriniho. Svoj koniec vo funkcii označil slovami, že je to „čisto osobná pomsta Roberta Fica“.

„Po 4 600 dňoch vlády Roberta Fica máme štvrtú najhoršiu životnú úroveň v celej Európskej únii. Ako som vravel v Národnej rade, ešte aj Rumunom sa žije lepšie. To je zodpovednosť strany Smer, premiéra Fica za celé tie roky, čo vládli,“ skonštatoval s tým, že koalícia namiesto skutočných problémov v krajine rieši jeho rodinu.

„Tlmočil som prezidentovi, že by som bol rád, keby o tom aktívnejšie presviedčal predstaviteľov svoje bývalej vládnej koalície. Ako vravím, debata bola vecná, trochu to bolo celé v tieni toho, čo sa dialo v Národnej rade. To načasovanie nebolo úplne šťastné. Viem si predstaviť, že sa tie stretnutia uskutočnia aj v budúcnosti,“ uviedol Šimečka s tým, že dúfa, že sa prezident viac vloží do toho, aby nastoľoval témy, ktoré sužujú štát.

Líder progresívcov zároveň podotkol, že z postu podpredsedu parlamentu odvolali zástupcu opozície vôbec po prvýkrát v dejinách Slovenska. „Toto neurobil ani Mečiar. Dnes je už Robert Fico, pokiaľ ide o valcovanie demokracie, ako Vladimír Mečiar,“ pokračoval. V opozícii je podľa neho dohoda na tom, že iné meno ako jeho na post podpredsedu Národnej rady nebudú navrhovať. Po odvolaní sa chce venovať práci poslanca a chodiť viac do regiónov, nevylúčil, že bude znova organizovať protesty.

Milan Majerský po obede s prezidentom: Neeskalovali sme doteraz napätie, nepoužívali sme hrubý slovník, nebudeme to robiť ani teraz
Video
Zdroj: TV Pravda

Jedna lastovička jar nerobí

Predseda KDH Majerský pripomenul pôvodný cieľ stretnutia – nastolenie pokoja v spoločnosti po atentáte na premiéra Fica – ktoré sa však dialo na pozadí odvolania podpredsedu parlamentu. „Tu nejde o Michala Šimečku, tu ide o niečo iné. Ide tu o pošliapanie demokracie,“ uviedol po obede Majerský.

Detaily stretnutia za zatvorenými dverami bližšie opísal predseda SaS Branislav Gröhling, ktorý prvé stretnutie s prezidentom vnímal pozitívne, aj keď si ho predstavoval v inom formáte. „Verím, že to bol len prvý krok,“ povedal s tým, že dúfa, že na konci vznikne spoločná deklarácia. Hoci sa na stretnutí v paláci zhovárali diplomatickým jazykom, miestami bola debata otvorená až rázna.

Opoziční lídri konfrontovali prezidenta aj s otázkou, prečo sa na pracovnom stretnutí nezúčastnila spolu s opozičnými lídrami aj koalícia. „Zatiaľ boli tieto stretnutia rozdelené, samostatne koalícia a samostatne opozícia, môže to vyzerať, že pán prezident tiež rozdeľuje spoločnosť,“ domnieva sa šéf SaS.

Pellegriniho vysvetlením podľa neho bolo, že si chcel najskôr vypočuť jednu a potom druhú stranu, no deklaroval, že sa bude výrazne snažiť dostať všetkých predstaviteľov za jeden stôl a z rokovania bude konkrétny výstup. Ďalší termín stretnutia nateraz nie je známy.

Politológ Radoslav Štefančík z Ekonomickej univerzity v Bratislave sa domnieva, že stretnutia v paláci sa budú opakovať, keďže – ako sa hovorí – jedna lastovička predsa jar nerobí. „Prezident si dokonca politiku zmierenia môže stanoviť ako hlavnú agendu svojho funkčného obdobia,“ myslí si.

Gröhling sa Pellegriniho pýtal, či súhlasí s koaličným kádrovaním opozície, ako to bolo pri odvolaní Márie Kolíkovej z postu predsedníčky výboru na kontrolu SIS a Šimečku z postu podpredsedu parlamentu.

„Pán prezident ma uistil, že chce, aby boli dodržiavané pomery v rámci opozície a koalície,“ priblížil predseda saskárov s tým, že zhodu nenašli v tom, či má koalícia právo kádrovať konkrétnych ľudí. Zopakoval, že miesto podpredsedu patrí PS, a ak strana navrhne postup nominácie alebo nenominácie, opozícia bude jednotná.

„Koalícia nemôže kádrovať opozičných poslancov a vyberať si, kto bude na jednotlivých pozíciách. Je to absolútne neprijateľné,“ zdôraznil. Nevie si zároveň predstaviť, ako bude Národná rada, ktorú teraz majú viesť namiesto piatich ľudí len traja, fungovať. „Myslím si, že to bude nefunkčná Národná rada,“ dodal.

Branislav Gröhling o obede lídrov opozície s prezidentom: Mali sme kačaciu paštétu, hovädzí krk aj pyré
Video
Zdroj: TV Pravda

Opozícia dostala hubovú polievku

Po minulotýždňovej návšteve lídrov koalície zverejnil poslanec Igor Matovič (hnutie Slovensko) informácie, že ich šesťchodový obed stál 2 800 eur, čo však palác dementoval. Podľa doloženého pokladničného dokladu, ktorý zverejnil, sa lídri vo štvrtok najedli za 94 eur. Predseda SaS neskôr novinárom povedal, že opozičný obed vyšiel v približne rovnakej výške, asi sto eur, a prezident ho zaplatí z vlastného vrecka.

Čo dostali lídri na tanier? „Mali sme kačaciu paštétu, potom krém z jesenných hríbov a prepeličie vajíčko, hovädzí krk, zemiakové pyré, pečenú karotku a gaštanové pyré,“ priblížil a dodal, že išlo o štandardný obed.

Branislav Gröhling po obede s prezidentom: Nezhodli sme sa na tom, či má koalícia právo kádrovať predstaviteľov opozície
Video
Zdroj: TV Pravda

Hoci stretnutie neprinieslo významný posun, politológ Štefančík si myslí, že každé obdobné stretnutie má zmysel, no na zmierenie treba dvoch. „A koalícia dnes v parlamente odvolaním Michala Šimečku jednoznačne ukázala, že o žiadne zmierenie jej nejde,“ skonštatoval. Zároveň si nemyslí, že by prezident mal zmäkčovať svoj jazyk smerom k opozícii, keďže nekomunikuje konfrontačne a nestavia sa do opozície k vláde alebo k samotnej opozícii. „Je to síce prezident vládnej koalície, ale voči opozícii vystupuje zatiaľ primerane,“ myslí si.

Matovič na obed neprišiel

Hoci je súčasťou opozície aj hnutie Slovensko Igora Matoviča, pozvánku nedostal. Čo si o tom myslí politológ? Politológ sa nečuduje, že ho prezident nepozval.

„Pamätám si na prejav Igora Matoviča v deň, keď bol Peter Pellegrini volený do funkcie šéfa parlamentu. Matovič tam kričal čosi o červených tangáčoch. Bolo to nechutné, nedôstojné, opovrhnutia hodné. Rovnako nechutne sa však k prezidentovi správa Andrej Danko. Ak prezident dokáže ignorovať výpady Andreja Danka na svoju osobu, rovnako profesionálne by sa mal zachovať k Igorovi Matovičovi. Nech by mu ten obed akokoľvek nechutil a možno ho následne išiel vyvrátiť, v takýchto situáciách je potrebné zachovať štátnicky prístup,“ dodal politológ.

Matovič v podvečer reagoval príspevkom na sociálnej sieti, že „s mafiou neobeduje“. Zvyšok opozície kritizoval, že sa obedu zúčastnili v deň Šimečkovho odvolávania. „Ísť tam v deň, keď mafia odvolala jedného z nich, je prejav úplnej straty sebaúcty. A nielen v mene ich, ale aj v mene ich voličov. V mene demokratického Slovenska,“ uviedol predseda Slovenska s tým, že „hrkútanie s mafiou v paláci odmietol“ a nikdy sa ani nezúčastní.

Odkaz prezidenta

Spoločné vyhlásenie hlavy štátu po boku straníckych lídrov sa tak ako minulý týždeň nekonalo ani teraz. Stanovisko prezidenta k spoločnému obedu zaslala novinárom Kancelária prezidenta, podľa ktorej prezident koaličným aj opozičným lídrom pripomenul, že politický súboj sa musí vrátiť z osobnej roviny do vecnej, aby sa jeho predmetom opäť stali skutočné problémy ľudí na Slovensku. „Občania Slovenskej republiky si zaslúžia, aby sa namiesto osobných útokov vrátili politici k skutočným problémom krajiny a pracovali na zvládnutí ťažkej situácie, v ktorej sa Slovensko objektívne nachádza,“ uzavrel.

Fakt, že spoločný obed zatienilo práve odvolanie Šimečku, potvrdzuje aj vyjadrenie z paláca. Prezident vo svojom stanovisku zdôraznil, že opozícia v demokratickom štáte musí plniť svoju základnú úlohu, ktorou je kontrola vládnej moci.

„Národná rada Slovenskej republiky musí zabezpečiť také personálne obsadenie funkcií v parlamente, ktoré zodpovedá výsledkom demokratických parlamentných volieb a umožňuje opozícii plniť si jej kontrolnú funkciu. Vládna koalícia by mala takéto riešenie umožniť a opozícia by mala navrhnúť na príslušné posty relevantných kandidátov, ktorí môžu získať dôveru väčšiny pléna,“ uviedol Pellegrini. Dodal tiež, že nie je jeho kompetenciou vstupovať do vnútorných pomerov parlamentu

SR Bratislava stretnutie predsedovia strany prezident BAX Čítajte viac Pellegrini prijal koaličných lídrov. Opozícia dostala termín neskôr, čakala viac

© Autorské práva vyhradené

164 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Pellegrini #Branislav Gröhling #Milan Majerský #Michal Šimečka