Informoval o tom Denník N s poukazom na štatistiku Zboru väzenskej a justičnej stráže. Podľa nej bolo v súvislosti s novelou prepustených osem obvinených z výkonu väzby a 409 odsúdených z výkonu trestu odňatia slobody. Denník v tejto súvislosti pripomína, že minister spravodlivosti Boris Susko ešte v auguste tvrdil, že pre novelizáciu bude prepustených 158 ľudí.
Čítajte viac Naozaj sa oplatí kradnúť? Právnici vysvetľujú, ako Trestný zákon rieši drobné krádeže„Odsúdeným pomohla novela v tom, že sa skrátili premlčacie lehoty a zároveň sa zvýšili hranice škody. Základná hranica, od ktorej začína byť skutok trestným činom a nie priestupkom, sa zvýšila z 266 eur až na 700 eur. Okrem toho sa zrušilo trestanie takzvaných horalkových krádeží,“ vysvetlil Denník N s tým, že z väzníc sa dostávajú najmä páchatelia drobnej kriminality. „Prestavenie hraníc škody, na ktoré sú naviazané sadzby, a teda aj premlčanie, však môže pomôcť aj ľuďom odsúdeným za vydieranie či ublíženie na zdraví,“ zdôraznil denník.
Novela podľa denníka pomohla nielen drobným zlodejom, ale aj ľuďom blízkym stranám Smer-SD a Hlas-SD. „Vďaka skrátenému premlčaniu je už dnes jasné, že korupčný prípad podpredsedu parlamentu Petra Žigu (Hlas-SD) sa už nikdy nedostane na súd,“ pripomenul denník. Konanie bolo podľa denníka zastavené aj v korupčnej kauze podnikateľa Miroslava Výboha. „Jeho korupčný prípad bol už na Špecializovanom trestnom súde, no s obžalovaným sa nikdy nezačalo konať,“ zdôraznil denník. Ďalší oligarcha blízky Smeru Jozef Brhel, ktorý je v súvislosti s tendrami na finančnej správe obžalovaný, sa podľa denníka takisto mohol vyhnúť jednému zo skutkov obžaloby. V jeho prípade totiž senát Špecializovaného trestného súdu chcel zastaviť stíhanie v tej časti obžaloby, ktorá sa týkala provízií za zákazky s nízkou hodnotou. Brhel s tým však nesúhlasil a na prejednaní skutku trvá. „Znamená to, že ak ho senát aj uzná za vinného, nebude ho môcť potrestať. Brhel je však presvedčený, že preukáže svoju nevinu,“ dodal Denník N.