„Rodičia sa môžu stať jednorodičmi v dôsledku úmrtia partnera, opustenia rodiny, alebo z dôvodu násilia, a preto formulácia, že si jednorodičovstvo ‚zvolili sami‘, je mimoriadne necitlivá a neberie do úvahy individuálne životné príbehy,“ zdôraznil Mikloško. Rodiny, v ktorých absentuje jeden z rodičov, sú podľa neho často oveľa zraniteľnejšie a čelia zvýšenému riziku chudoby. „Ignorovať túto realitu a vyjadrovať sa s odsúdením voči týmto rodičom nie je riešením,“ doplnil.
Čítajte viac Poslanec Hazucha mnohých rozhneval: Jednorodičovstvo je spôsob života, ktorý si rodičia sami zvolili. Neskôr sa za výrok ospravedlnilDeti v jednorodičovských rodinách si podľa komisára pre deti nezaslúžia, aby boli stigmatizované alebo znevýhodnené pre okolnosti, ktoré neovplyvnia. „Štát má povinnosť podporovať tieto rodiny, pretože tým pomáha priamo deťom. SR sa svojimi medzinárodnými záväzkami zaviazala chrániť práva detí a zabezpečiť, aby mali prístup k primeranej starostlivosti, vzdelaniu a podpore,“ podotkol.
Mikloško dodal, že je dôležité, aby sa deti nestali predmetom ideologických sporov medzi dospelými, ktorí im vytvárajú bezpečné miesto a medzi zástupcami krajiny, ktorá má zabezpečiť plnenie ich základných práv.