Gumáky nám požičal. Kráčame spolu so šéfom tímu Tyršák po areáli, pozeráme, pokiaľ až stála voda, čo všetko odniesla a čo naopak priplavila. A snažíme sa vnímať, ako sa Michal Svarinský cíti. „Vieme, že sme pri Dunaji, vieme, čo sa môže stať, máme k rieke veľký rešpekt. Sme si vedomí, že sme v záplavovej zóne, ale koncept mestskej pláže v meste sa dá robiť iba pri rieke. A čaro tohto miesta je úžasné. Je to pre nás srdcová záležitosť robiť hodnotné veci pre ľudí, keď vidíte, akú majú radosť z toho, čo im pripravíme. Jasné, sme podnikateľský subjekt, snažíme sa aj niečo zarobiť, ale ak si porovnáte s časmi, keď sme začali, každý rok investujeme a zveľaďujeme priestor, aby mal pre návštevníka ešte väčšiu pridanú hodnotu.“
Z Tyršáku veľa neostalo. Teda ak si odmyslíme naplavené trávy a drevá, 3,5-tisíca m2 zničenej drevenej podlahy, bahno kam sa len pozriete, zvyšky konštrukcií, zablatené toalety a pováľané obrovské kvetináče s rastlinami, o ktorých neviete, či prežijú. Oči pre plač a roboty ako na kostole. A k tomu krutá vedomosť – v záplavovej zóne vás nikdy nik nepoistí. Aké sú teda škody? „Zatiaľ to neviem úplne finančne odhadnúť,“ krčí Svarinský plecami. „Sami vidíte, kam až siahala voda,“ ukazuje do výšky takmer poldruha metra. „Dostalo sa jej sem veľa, aj tu stála dlhší čas. Prvý raz nás na pozemok pustili v sobotu, ešte len začíname upratovanie. Celý náplavami kontaminovaný podklad budeme musieť vymeniť a odpratať blato. Tým začíname.“
Dá sa vôbec na vysoký Dunaj pripraviť? „Všetko, čo malo byť preč, preč aj bolo. Pravidelne sledujeme vývoj počasia, najmä v Rakúsku a Nemecku a hneď ako sme vedeli, v čase keď na Slovensku ešte nepršalo, že Dunaj dosiahne druhý stupeň, čo je v Bratislave 750 centimetrov, sme začali s odvozom hnuteľných vecí,“ približuje šéf Tyršáku prvé opatrenia. „Odniesli sme veľkú časť kontajnerov, nábytky, technológie, teda všetko, čo by voda mohla zobrať a ten zvyšok, čo sme tu nechali, sme zaťažili, aby neprišlo k odplaveniu. Zvyšné kontajnery boli zviazané lanami a zachytené o kamene na parkovisku. Všetko sme riešili v zmysle schváleného protipovodňového plánu. Odpojili sme elektrinu, vodu. Bočné steny konštrukcií sme zdvihli na zhruba odhadovanú úroveň, aby voda mohla pretekať.“
Na jar, pri prvej tohtoročnej zvýšenej vode, im pomohli hrádze z vriec naplnených pieskom. Svarinský: „Nanosili sme ich zhruba 4000 a zabralo to – na pozemok sa voda nedostala. Vtedajšie opatrenia nás stáli približne 50-tisíc eur. Teraz sme vedeli, že hladina Dunaja bude taká vysoká, že lopotiť sa s vrecami nemá cenu. Mali sme zhruba 2 a pol dňa na spratanie areálu – s našimi ľuďmi aj spolupracujúcimi firmami. Vedieme si denník, kde máme spísané všetky kroky. Koľko čo trvalo, aký personál bol potrebný, aká technika, aby sme to vedeli spätne vyhodnotiť. Neskôr už aj v Bratislave začalo pršať, ale tu sa robí za každého počasia.“
Čo je vlastne Tyršák? Jediná oddychová zóna na petržalskom brehu Dunaja. Funguje od mája do septembra s programom 7 dní v týždni. Pravidelne sa tam cvičí jóga, hrá plážový volejbal, koná vedomostný kvíz, premieta sa v letnom aj cestovateľskom kine, konajú koncerty, organizujú rôzne typy výstav či trhov. Pre návštevníkov je všetko zadarmo, platia len to, čo skonzumujú a vypijú. Dá sa taký projekt uživiť? „V zmysle zmluvy platíme mestu Bratislava ročný nájom okolo 70-tisíc eur. Máme niekoľko komerčných partnerov, ktorí nás podporujú alebo si u nás usporadúvajú rôzne typy akcií, ale gro aktivít financujeme z príjmov z gastra. A čo zarobíme, znova do niečoho na pláži investujeme.“
Svarinský si uvedomuje, že aktuálne škody sú devastačné, aj preto vypísali prostredníctvom Donio.sk na pomoc Tyršáku finančnú zbierku, v čase zverejnenia článku ľudia spolu poslali 5000 eur. „Samozrejme, je nám to veľmi ľúto, ale treba vedieť prijať realitu a posunúť sa ďalej. Ak niekto robí aktivity v takejto oblasti, musí byť pripravený na všetko. Nás teší už len samotný fakt, že komunita ľudí, ktorí sem radi chodia, nás podporí aj dobrým slovom alebo nám pošle hoci len pár eur. To je to najviac, čo môžeme dostať. Spolu s tým, že sa nám núkajú dobrovoľníci, ktorí chcú pomáhať. V dnešnej dobe je to veľmi povzbudivé.“
Je jasné, že Tyršák už v tomto roku neotvoria. Bude chuť otvoriť ho o rok? „Stále ešte nemáme ani úplnú predstavu, čo všetko budeme musieť opraviť. Čaká nás veľmi veľa roboty. Ak sa rozhodneme Tyršák zachrániť, určite bude mať v budúcnosti inú podobu. Sadneme si s architektmi a porozmýšľame, ako Tyršák koncipovať tak, aby bol odolnejší voči povodniam. Ľudia si to tu obľúbili, za päť rokov sa nám podarilo vytvoriť hodnotné miesto pre Bratislavčanov a turistov, ktorých sa tu odhadom ročne premelie asi 200-tisíc. A to je veľký záväzok,“ uzatvára Michal Svarinský.
Miľníky z denníka Povodeň 09/2024
Streda 11.09.2024, 19:00 – stav Dunaja: 300cm, zvolanie krízového štábu Tyršáku na základe prvotných informácií z Nemeckých a Rakúskych médií ohľadom blížiacej sa vysokej zrážkovej činnosti, analýza situácie – naplánovanie protipovodňových prác
Štvrtok 12.09.2024, 08:00 – stav Dunaja: cca 300cm, začiatok demontáže hnuteľných vecí, demontáže bleskozvodov, rozoberanie podlahy a príprava na odvoz kontajnerov, odvoz mobiliáru, tovaru, atď.,
Piatok 13.09.2024, 08:00 – stav Dunaja: 365 cm, odvoz kontajnerov, technológií, mobiliáru z Tyršáku, príprava odstavenia vody a elektriky, 09:00 hod. koordinačné stretnutie krízového štábu (Magistrát hl. mesta, hasičský zbor, policajný zbor, SVP)
Sobota 14.09.2024, 08:00 – stav Dunaja: 470 cm, odvoz mobiliáru, demontáž plotov, zväzovanie a istenie kontajnerov lanami horolezcami z dôvodu zabránenia odplavenia, zaťažovanie drevených podláh, uvoľnenie bočných stien v technickom zázemí a WC na uvoľnenie prietoku vody, 09:00 hod. koordinačné stretnutie krízového štábu (Magistrát hl. mesta, hasičský zbor, policajný zbor, SVP)
Nedeľa 15.09.2024, 08:00 – stav Dunaja: 715cm, od 06:00 hod. bol vyhlásený 3. stupeň povodňovej aktivity, podľa usmernenia krízového štábu, ktorý každodenne riadil Magistrát hlavného mesta BA, boli naše práce ukončené o 15:00 hod. 09:00 hod. koordinačné stretnutie krízového štábu (Magistrát hl. mesta, hasičský zbor, policajný zbor, SVP)
Hladiny:
- 15.09. 14:00 – 746 cm – Začiatok vylievania Dunaja,
- 15.09. 17:30 – 760 cm – Dunaj rozliaty na štvrtinu trávnika až po volejbalové ihrisko,
- 15.09. 22:00 – 811 cm – zaplavená polovica trávnika, voda bola až pri pódiu,
- 16.09. 04:00 – 849 cm – zaplavenie technického zázemia a WC,
- 16.09. 06:30 – 866 cm – zaplavenie časti detského ihriska, zatopenie polovice parkoviska,
- 16.09. 08:49 – 889 cm – začiatok zatápania terasy vo food zóne a zázemia vo food zóne,
- 16.09. 09:11 – 894 cm – začiatok zatápania kontajnerov vo food zóne
- 16.09. 12:18 – 918 cm – vybreženie Dunaja na ulici Klokočova
- 18.09. 14:30 – 985 cm – kulminácia Dunaja
Sobota 21.09. 2024: 08:00 – stav Dunaja: 690cm, začiatok upratovania areálu