Polícia a rezort vnútra mali zákon podľa opozície porušiť, keď personálne rozkazy vopred neprerokovali s policajnými odbormi. V súlade so zákonom podľa opozičných poslancov nebola ani komunikácia so samotnými policajtmi.
„Vnímam to tak, že ministerstvo vnútra nechce detailnejšie vysvetliť kroky, ktoré podstúpilo, zahmlieva aj svoje konanie. Máme tu rozporné výklady a vyjadrenia rôznych činiteľov aj predstaviteľov dotknutých policajtov a ich právnych zástupcov,“ vyhlásil poslanec Juraj Krúpa (SaS).
Čítajte viac Reorganizácia NAKA bola nezákonná, tvrdí advokát Kubina. Poukazuje na stanovisko odborovKurilovská tvrdí, že s policajnými odbormi rezort komunikoval vopred. „Všetky tieto procesy boli komunikované, boli diskutované,“ uviedla štátna tajomníčka. Rezort má podľa nej v rukách rozhodnutia súdov, ktoré potvrdzujú, že nepochybil.
Predseda výboru Tibor Gašpar (Smer) vyhlásil, že výbor nemá právomoc zisťovať zákonnosť konania ministerstva vnútra. O porušení zákona môže podľa neho rozhodnúť iba súd.
Mimoparlamentná strana Demokrati pre podozrenia z porušenia zákona pri vydávaní personálnych rozkazov avizovala podanie trestného oznámenia. Podľa nezaradeného poslanca Ľubomíra Galka, ktorý so stranou spolupracuje, štátna tajomníčka Kurilovská na výbore nedokázala odpovedať na základné otázky.