Nemocnice a lekári sa pripravujú na chrípkovú sezónu, situáciu zhoršuje covid. Kde sa dá zaočkovať a ako kombinovať vakcíny?

V októbri sa "oficiálne" začína chrípková sezóna, ale nárast prípadov respiračných ochorení lekári a nemocnice evidujú už od začiatku septembra. Dôvodom je aj to, že na Slovensku sa v poslednom období zvyšujú počty prípadov ochorenia covid-19. Ministerstvo zdravotníctva už od 1. októbra spúšťa očkovanie novou adaptovanou vakcínou proti koronavírusu. Odborníci odporúčajú sa súčasne očkovať aj proti chrípke.

28.09.2024 15:00
debata (51)
Ministerka Dolinková o pandémii a jej spochybňovaní
Video
Zdroj: Pravda

Počty prípadov chrípky a ďalších respiračných ochorení rastú raketovým tempom. Podľa údajov Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) za uplynulý týždeň chorobnosť stúpla o vyše 20 percent a počet nakazených presiahol 41-tisíc. Súčasne stúpa aj počet chorých na COVID-19, hygienici zaznamenali v posledný septembrový týždeň takmer 500 nových prípadov, kým týždeň predtým ich bolo okolo 300.

Skutočný počet chorých je však podľa úradu pravdepodobne vyšší. ÚVZ tiež pripomína, že koronavírus naďalej cirkuluje prakticky na celom svete. „Výnimkou nie je ani Slovensko, svedčí o tom napríklad aj kontinuálny výskyt vírusu vo vyšetrovaných odpadových vodách v SR,“ uviedol úrad.

V Európe v súčasnosti dominuje variant BA.2.86 a jeho subvariant KP.3, ktoré sú verejnosti známe pod názvom Flirt. „V súčasnosti neexistuje jasný dôkaz, že KP.3 spôsobuje závažnejšie ochorenie ako iné kmene,“ informuje ÚVZ. Upozorňuje však, že môže viesť k závažnejšiemu ochoreniu, keď sa dostane do dolnej časti pľúc.

Chrípková sezóna sa podľa epidemiológov oficiálne začína v októbri a trvá do začiatku mája. Riziku nákazy sú najviac vystavení tehotné ženy, ľudia vo veku nad 59 rokov, deti od šiestich mesiacov do piatich rokov, osoby s chronickými ochoreniami či zdravotnícki pracovníci.

Rastúce počty chorých evidujú aj zdravotníci. Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Prešove je aktuálne hospitalizovaných desiatky pacientov s covidom. „Väčšinou sú to starší a polymorbídni pacienti, u ktorých bol covid potvrdený testami,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Martina Pavliková. Približne rovnaký počet pacientov vo veku nad 70 rokov a so sprievodnými ochoreniami hlási aj Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura v Košiciach.

Fakultná nemocnica Nitra eviduje nárast pacientov s ochorením COVID-19 najmä v infekčnej ambulancii. „Denne prichádzajú minimálne traja-štyria pacienti, pričom ide prevažne o starších pacientov trpiacich viacerými ochoreniami,“ uviedla pre Pravdu hovorkyňa nemocnice Tatiana Kubinec.

Čina WHO Európa koronavírus pandémia covid Čítajte viac Nový variant covidu prelomí imunitu, počet nakazených na Slovensku prudko rastie

Spúšťajú očkovanie adaptovanou vakcínou

Na nárast ARO zareagovali už aj mnohé slovenské nemocnice. Kvôli zhoršujúcej sa epidemickej situácii obmedzili návštevy na niektorých lôžkových oddeleniach Fakultnej nemocnice v Nitre a Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici. Ďalšie zdravotnícke zariadenia zatiaľ fungujú v bežnom režime, ľudí však vyzývajú, aby nepodceňovali prínos očkovania proti respiračným ochoreniam.

Očkovanie je najúčinnejšou prevenciou proti chrípke a pomáha znižovať riziko vážnych komplikácií, pripomína prednosta Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej Nemocnice L. Pasteura v Košiciach Pavol Jarčuška. ÚVZ odporúča posilňujúcu dávku vakcíny proti covidu približne v rovnakom čase ako očkovanie proti chrípke, čiže v mesiacoch október a november.

Medzi injekciami pritom nemusí byť časový odstup. „Keďže ide o neživé vakcíny, je možné podať obe vakcíny naraz, každú do iného ramena,“ vysvetľuje ÚVZ. Zdravotné poisťovne hradia chrípkovú vakcínu. Praktický lekár predpíše na vakcínu recept a po jej vyzdvihnutí ňou zaočkuje. Očkovanie vakcínou proti covid-19 je bezplatné.

Peter Kotlár Čítajte viac Ortopéd Kotlár „vyšetril“ pandémiu covidu, žiada stopku pre vakcíny. Klempa: Absolútny blud

Očkovanie proti jednému ochoreniu neochráni pred nákazou druhým, upozorňujú hygienici. „Ide o dva rôzne vírusy a každá zo schválených vakcín efektívne chráni iba pred tým ochorením, na prevenciu ktorého bola vyvinutá. Očkovanie proti chrípke aj očkovanie proti covid-19 však podstatne znižujú riziko, že súčasne budete mať chrípku aj koronavírus. Súbežný priebeh oboch ochorení môže významne zhoršiť celkový zdravotný stav,“ upozorňuje ÚVZ.

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že už 1. októbra sa na Slovensku začne očkovať adaptovanou vakcínou proti covid-19. Ide o očkovaciu látku Comirnaty JN.1, ktorá poskytuje zvýšenú ochranu proti aktuálne najrozšírenejšiemu variantu Flirt. Rezort zatiaľ spúšťa očkovanie v 22 nemocniciach, zoznam sa však bude postupne rozširovať. Zdravotníci zároveň odporúčajú záujemcom, aby sa na očkovanie vopred zaregistrovali. Tým by sa predišlo čakaniu v radoch a znížilo sa riziko nákazy respiračným ochorením.

Zoznam nemocníc, kde sa očkuje novou vakcínou

  • Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica
  • Fakultná nemocnica Nitra
  • Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica
  • Fakultná nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana Prešov
  • Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky
  • Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina
  • Fakultná nemocnica Trenčín
  • Fakultná nemocnica Trnava
  • Gynekologicko-pôrodnícka nemocnica KOCH Bratislava
  • Nemocnica AGEL Komárno
  • Nemocnica Hospitale Šahy
  • Nemocnica na okraji mesta Partizánske
  • Nemocnica Penta Hospitals Rimavská Sobota
  • Nemocnica Poprad
  • Nemocnica s poliklinikou Brezno
  • Nemocnica s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach
  • Nemocnica s poliklinikou Spišská Nová Ves
  • Nemocnica s poliklinikou Štefana Kukuru Michalovce
  • Nemocnica s poliklinikou Sv. Lukáša Galanta
  • Poliklinika Mlynská dolina Bratislava
  • Univerzitná nemocnica Bratislava – Kramáre
  • Univerzitná nemocnica. L. Pasteura Košice

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 51 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #nemocnice #očkovanie #chrípková sezóna #Covid-19