„Za žiadne iné návrhy zákonov hlasovať nebudeme a ak sa stane, že niekto príde s poslaneckou iniciatívou, ktorá neprešla koaličnou radou alebo dohodou s príslušným ministrom, strana Hlas-SD sa postaví a nebude pokračovať v parlamentnej schôdzi, kým sa tento problém nevyrieši,“ zdôraznil Tomáš.
Postup je podľa neho snahou motivovať k dodržiavaniu koaličnej zmluvy. V tejto súvislosti opäť vyzval lídra SNS Andreja Danka na ukončenie prepierania sporov na verejnosti a riešeniu konfrontácii vo vnútornej koaličnej diskusii za zatvorenými dverami. Zopakoval, že súčasná situácia nie je vládnou krízou. „Tá by nastala, ak by prestali prechádzať zákony v parlamente,“ dodal.
Tomášov oponent v diskusii, poslanec NR SR a podpredseda opozičného hnutia PS Ivan Štefunko upozornil, že v parlamente už stoja niektoré koaličné legislatívne návrhy. „Namiesto toho, aby sa koalícia v parlamente zaoberala problémami ľudí, venuje sa nálepkám na notebooku,“ upozornil.
Hlas je pripravený podporiť konsolidáciu Slovenska, avšak iba za dvoch podmienok. Podľa Tomáša musí byť do konca roka prijatý zákon o minimálnej mzde, ktorý ju stanoví na úrovni 60 percent priemernej mzdy a zároveň musia byť dofinancované samosprávy.
„Bez týchto podmienok nebude podporený konsolidačný balík,“ oznámil Tomáš v nedeľnej diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Minister Tomáš tiež zdôraznil, že za 11 mesiacov vo funkcii plní sľuby týkajúce sa 13. dôchodku a programového vyhlásenia vlády. Kritizoval opozíciu za nedostatok návrhov na opatrenia konsolidácie. „Keby ste v Progresívnom Slovensku predstavili opatrenia, tak isto by to bolo bolestivé pre ľudí, preto ste to neurobili,“ povedal minister.
Štefunko v diskusii reagoval, že hoci koalícia prišla s konsolidačným balíkom, upozornil na jeho dôsledky. „Prvé tri mesiace vo vláde ste riešili trestný zákon. Nové zbytočné ministerstvo. A konsolidácia? Ja mám pocit, že Vaše spory sú podobné ako medzi Sulíkom a Matovičom,“ povedal Štefunko a dodal, že štát v skutočnosti zvyšuje DPH o 3 percentá. „Sociálno-demokratické strany by mali robiť progresívnu daň, a nie degresívnu daň. A vy ste urobili promilionársku daň, lebo sa znížila daň z dividend. Čiže podnikatelia tu nebudú investovať, ale vyberať si zisky,“ vysvetlil Štefunko.
Minister Tomáš obvinil poslanca Štefunka z paušalizácie a zavádzania. Poukázal na to, že tzv. milionárska daň už platí dávno a nekorektne prezentoval aj DPH, ktorá sa podľa Tomáša v mnohých prípadoch znižuje, napríklad v prípade potravín a energií. „Hľadáme ešte aj energo pomoc v hodnote 100 miliónov eur, ale chceme ju urobiť adresnejšie,“ dodal Tomáš.