Fio bankaFio banka

Pokračovanie článku: Politológ: Smer a PS by boli v ideálnom svete najlepšou vládou. Rekonštrukcia príde, konsolidácia voličmi Fica zatrasie

Smer a PS by boli najlepšou vládou, ale na Slovensku to nie je možné

Poďme teraz trošku k opozícii. Vy ste hovorili, že možno aj KDH by mohlo byť potenciálnym partnerom Smeru. Je KDH teraz akýsi medzičlánok, že v úvodzovkách sú aj tam, aj tam? Vidíme, že to v KDH obhajujú tým, že im tak prejdú zákony, ale napríklad František Mikloško povedal, že by to bolo pre nich zničujúce.

František Mikloško má pravdu. Keď sa pozrieme na históriu, musíme si uvedomiť, že vládnutie s Robertom Ficom zlikvidovalo každú politickú stranu. Andrej Danko, Béla Bugár, ale aj Vladimír Mečiar, Ján Slota, Radoslav Procházka by o tom vedeli hovoriť. Všetky tieto strany, SNS, Most-Híd, Sieť, HZDS, ktoré sa podieľali na vládnutí s Ficom, boli prakticky zlikvidované. SNS sa raz podarilo prekročiť hranicu potrebnú na zvolenie do parlamentu, ale aj vtedy SNS výrazne poklesla. Ísť so Smerom do vlády je ako podpísať zmluvu s diablom. Viete, že vám to na chvíľu môže pomôcť, ale ten celkový efekt je zničujúci. Takýmto spôsobom to momentálne ničí SNS. Vidíme, že preferencie sú minimálne. Možno, že to takýmto spôsobom zničí aj Hlas. A čo sa týka KDH, zničí to aj KDH, aj keď je úplne pochopiteľné, že v KDH existuje aj prúd členov, ktorý by rád videl KDH vo vláde. Úprimne povedané, aj ja by som bol rád, keby bolo vo vláde KDH namiesto SNS. Keď si uvedomíte, čo stvárajú jej nominanti, s výnimkou pána ministra pre cestovný ruch a šport Dušana Keketiho, ako funguje ministerstvo kultúry, respektíve ako ho vedie pán Machala, ako funguje ministerstvo životného prostredia, tak zrejme by bolo aj pre Slovensko lepšie, keby KDH vymenilo SNS, no je jasné, že KDH by to zlikvidovalo.

Stretnutie predsedu vlády SR Roberta Fica s... Foto: Ivan Majerský
fico, šimečka Stretnutie predsedu vlády SR Roberta Fica s predsedami opozície. Na snímke s predsedom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom.

A kde nájsť ten zlatý stred? Lebo mám pocit, že tuto zmýšľame tak, že je to buď jedna strana alebo druhá strana. Pritom politici by mali dokázať spolu vychádzať, takže v podstate za ideálnych podmienok taká vláda ako je dajme tomu Smer, Hlas a KDH by mala byť pre ľudí dobrá. Máte tam jeden aj druhý tábor.

Ja si dokonca myslím, že najlepšia vláda by bola Smer a Progresívne Slovensko, aj keď si to vôbec nevieme predstaviť, pretože uvažujeme v tých mantineloch, že toto sú povedzme mafiáni a zlodeji a toto je nejaká holubičia strana. Takýmto spôsobom uvažuje veľmi veľa ľudí, aj keď to tak vôbec nemusí byť. Myslím si, že práve ten polarizačný efekt, ktorý tu momentálne funguje, by to dokázalo zjemniť, aj keď to je úplne čistá fantazmagória.

To asi v našich podmienkach nie je možné…

Bohužiaľ, ale keď sa pozriete práve na polarizované krajiny, ako je napríklad Švajčiarsko, tam je veľmi silná konfesionálna polarizácia, okrem iného aj jazyková, ale tá konfesionálna bola ešte dôležitejšia. Práve konceptom konsociačnej demokracie sa podarilo vybudovať fungujúci politický systém, kde si síce vládne strany odkazujú kadečo, ale dokážu sa rozprávať tak, aby vytvorili spoločnú vládu. Pamätám si 90. roky, kedy sme boli svedkami toho, že mnohí Slováci si nevedeli povedať nič s príslušníkmi maďarskej menšiny, že príslušník maďarskej menšiny bol niekedy vnímaný ako v súčasnosti nejaký migrant z moslimskej krajiny, ako človek, ktorý ohrozuje slovenskú národnú identitu. Čo sa stalo v roku 1998? Mikuláš Dzurinda vzal prvýkrát zástupcu tejto menšiny do vlády a konflikt, ktorý sa zdal niekedy neprekonateľný, sa pomaličky začal utlmovať a úplne zmizol vtedy, keď Robert Fico zobral do vládnej koalície Andreja Danka, šéfa SNS, a Bélu Bugára, zástupcu tej minoritnej politickej strany. Zrazu sme zistili, že Slováci a Maďari dokážu úplne harmonicky žiť. Preto uvažujem nad tým, že ak hovoríme o prekonávaní rozdielov, napätia, polarizácie, aj keď viem, že som naivný, ale viem si predstaviť, že by to mohlo fungovať aj takýmto spôsobom.

Matovič ešte môže byť hviezdou

Ak sa pozrieme na Progresívne Slovensko, aktuálne je v opozícii najsilnejšou stranou, je to líder opozície? Vyprofiloval sa Michal Šimečka na lídra?

My vždy vnímame pod lídrom nejakého mača, človeka, ktorý má každú chvíľu nejakú novú frajerku, športuje, ale treba povedať, že to je tradičný pohľad. Michal Šimečka nie je nejaká hora svalov, ale je to človek s kvalitným vzdelaním, so slušným spôsobom komunikácie. Nie je to autoritatívny typ politika s charizmou, z ktorej niektorí padajú do kolien, ale je to vzdelaný a komunikatívny človek. Tým, že išiel na stretnutie s Robertom Ficom, tak si myslím, že je aj človek, ktorý počúva druhých a je ochotný s nimi spolupracovať. Takže áno, momentálne je to človek, ktorý vedie najsilnejšiu opozičnú politickú stranu a je jej líder.

Aké to prináša riziká?

Riziká to prináša v tom, že keď postavíme Roberta Fica a Michala Šimečku vedľa seba, ak sa to náhodou niekedy stane, tak Fico začne používať ten konfliktný, radikálny slovník, potom ten, ktorý je slušný, pri ňom môže vyzerať ako ten slabší, aj napriek tomu, že to tak vôbec nemusí byť.

Pozrite si celý rozhovor s politológom Radoslavom Štefančíkom, ktorý zhodnotil rok vládnutia Smeru, SNS a Hlasu
Video
Zdroj: TV Pravda

V opozícii máme aj SaS a hnutie Slovensko, respektíve bývalé OĽaNO. Má to SaS a hnutie Slovensko u voličov zrátané, keď ich vnímajú cez prizmu bývalej vlády?

V prípade SaS je veľmi dôležité, že zmenili predsedu. Býva často zvykom, s pár výnimkami, že pokiaľ vymeníte otca zakladateľa, môže sa stať, že vám klesnú preferencie, prípadne, že vypadnete z parlamentu. Nebola by to novinka, keby SaS vypadla z parlamentu, aj keď sa im zatiaľ darí. Čo je pre SaS veľmi dôležité, darí sa im udržiavať vnútrostranícku jednotu. Budúcnosť SaS nezávisí ani tak od strany samotnej ako od PS. Ešte nevieme, ako skončí Ivan Korčok. Hovorí sa, že možno vstúpi do PS a viem si predstaviť, že tento krok spôsobí, že PS ešte viac povysáva voličov iných menších politických strán až natoľko, že ak by aj ďalšie voľby náhodou vyhrali, nebudú mať s kým zostaviť vládu. Čo sa týka Igora Matoviča, ten môže byť opäť hviezdou, ak konsolidačný balíček spôsobí úpadok životnej úrovne. Napriek tomu, že je úplne jasné, že sa prepadáme vo verejných financiách aj vďaka tomu, že Matovič príliš veľa porozdával práve vo volebnom roku, tak to môže spôsobiť, že bude samého seba definovať ako človeka, ktorý zvyšoval životnú úroveň, zatiaľ čo táto vláda bude znižovať životnú úroveň obyvateľov.

Kľúčové bude KDH, ale aj Maďari

Viem, že sú ešte tri roky do volieb, ale do akej miery bude podľa vás problematické vládu zložiť? Lebo zatiaľ to nevyzerá ružovo ani pre jeden ani pre druhý tábor, ani že by sa tam črtala nejaká spolupráca. Na jednej strane, ak počujeme, že vzniká nová strana, hovoríme si načo, strán tu máme veľa. Potom sa sťažujeme, že nie je koho voliť, na tej ďalšej strane sa zas PS vyprofiluje ako súper Smeru, ale stratí koaličných partnerov, lebo im zoberie percentá… Vyzerá to, že sa naozaj točíme v kruhu. Ako z toho von?

Ja sa vôbec neobávam, že by nebola zostavená nejaká vláda. Od 90. rokov tu máme skutočne polarizovanú spoločnosť. Máme tu tie dva tábory a oni sa ako keby prelínajú, raz vyhrá jeden, raz druhý. Takto to funguje. To isté sme si hovorili aj pred voľbami 2023. Nakoniec síce tesná, ale vláda bola zostavená. Dôležitú úlohu bude zohrávať aj maďarský volič. Predtým bolo úplne jasné, že sa prikloní skôr k tej pravicovej časti straníckeho spektra, teraz vidíme skôr opak, že sú vlastne maďarskí politici zrejme aj pod vplyvom autoritárskejšieho Viktora Orbána a drukujú práve druhému spektru. Kedysi boli Maďari zárukou demokracie, dnes stoja na opačnej strane, aj keď nehovoríme o všetkých Maďaroch.

Časť z nich je teraz v Pravicovom bloku s SaS.

Áno, ale to je minimum. Práve strana, ktorá samu seba definuje ako zástupcu príslušníkov maďarskej menšiny, tak tá komunikuje skôr s Viktorom Orbánom a ten dá úplne jasné inštrukcie, koho na Slovensku podporovať. Myslím, že nebude problém zostaviť vládu, len teraz nevieme povedať, že na ktorú stranu sa to prikloní. Nevidím zmierňovanie medzi dvoma tábormi a vzhľadom na to, že k tomu nedôjde, tak stále bude existovať buď jedna, alebo druhá alternatíva, ale nepredpokladám, že dôjde k povolebnému patu, že nebude možné zostaviť vládu.

Na záver, čakáte, že sa ďalší rok stane niečo kľúčové? Ako bude vyzerať slovenská politika o rok?

Kľúčové bude určite to, že sa prejavia dôsledky konsolidačného balíčka. Ale treba povedať, že kľúčové udalosti prišli z ničoho nič. Pozrime sa na to ako prišiel covid, rok predtým sme ani len netušili, že by niečo takéto mohlo prísť. Putin napadol Ukrajinu bez ohľadu na to, že to nemalo žiaden racionálny dôvod. Môže prísť nejaká kríza v USA alebo vo veľkých európskych štátoch a tá sa môže prejaviť v slovenskej ekonomike, takže tých neočakávaných udalostí môže prísť veľmi veľa, ale určite to môžu byť aj tie očakávané dôsledky konsolidačného balíčka, ktoré budú veľmi bolieť a myslím si, že budú bolieť najmä tých ľudí, ktorí volili stranu Smer.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 110 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Robert Fico #KDH #Hlas #konsolidácia verejných financií #Michal Šimečka #rok po voľbách #Maďarská aliancia